یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۱۰۶۱

طرز تهیه بامیه خانگی و خوشمزه + نکات طلایی

طرز تهیه بامیه,طرز تهیه شربت بار بامیه,طرز تهیه بامیه بزرگطرز تهیه بامیه به دو بخش تهیه خمیر و تهیه شیره بامیه تقسیم میشود
بامیه در ماه مبارک رمضان بعنوان شیرینی مناسبتی برای افطار و سحری مورد استفاده قرار می گیرند. طرز تهیه بامیه خیلی سخت نیست ولی نکاتی دارد که باید به آن توجه کنیم تا شیرینی های زیبایی با ظاهری مطلوب تهیه کنیم.

طرز تهیه بامیه

شیرینی بامیه به شیرینی لگیمات عربی شباهت زیادی دارد. از زمان ناصرالدین شاه، زولبیا و بامیه وجود داشته است و نمی توان از پیدایش زولبیا و بامیه تاریخ دقیقی پیدا کرد. طرز تهیه بامیه به دو بخش تهیه خمیر و تهیه شیره بامیه تقسیم میشود که هر دو این بخش ها قلق هایی دارد که باید بدرستی آنها را انجام داد تا بامیه های فوق العاده خوشمزه و ترد با مغز پر از شیره داشته باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه شربت بامیه

مواد لازماندازه
شکر۲ لیوان
آب۱ لیوان
گلاب۱/۲ لیوان
زعفران دم کرده۲ قاشق سوپخوری
آبلیمو۱ قاشق چایخوری
جوهر لیمو۱/۸ قاشق چایخوری
گلوکزیک قاشق غذاخوری پر

طرز تهیه شربت بار بامیه

طرز تهیه شربت بامیه به این صورت است که ابتدا شکر و آب و گلاب را در قابلمه ای ریخته و روی حرارت ملایم( حتما حرارت ملایم باشد نه اینکه بخواهد غل غل بجوشد) بگذارید. تقریبا ۱۰ دقیقه بعد که شکر کاملاً حل شد، زعفران و گلوکز را اضافه کنید و اجازه بدهید ۴ – ۳ دقیقه دیگر روی حرارت بماند. درصورت حل نشدن شکر با یک قاشق چوبی آنرا هم بزنید. با یک قلمو که به کمی آب آغشته کردید دور قابلمه را تمیز کنید زیرا اگر بعدا همین شکرها داخل شربت بریزد سبب شکرک زدن می شود. آبلیمو را بریزید و دو دقیقه بعداز روی حرارت بردارید. اکنون شربت آماده شده است. به مدت ۲ دقیقه بامیه ها را در شربت ولرم بریزید( بیشتر نشود که بامیه ها خمیر نشوند). شربت باید با حرارت کم حدود ۲۰ دقیقه بجوشد.

تهیه شربت بامیه,طرز تهیه بامیه,نکات مهم طرز تهیه بامیهقبل از طرز تهیه بامیه بهتر است شربت بامیه را تهیه کنید

پس از تهیه شربت بامیه، برای تست کردن این که شربت به قوام رسیده باید کمی از شربت را داخل نعلبکی بریزید و به صورت چرخشی خنک کنید. اگه شربت به آهستگی حرکت کرد و غلظت داشت، یعنی به قوام رسیده و یا این که بین دو انگشت امتحان کنید، اگه شربت چسبندگی داشت کافیست باید حرارت را خاموش کنید. شربت باید به خوبی قوام بیاید؛ اگه شربت قوام کافی نداشته باشد بامیه ها نرم میشود و حالت تردی اش را از دست میدهد و خمیری میشود. اگه شربت بیش از حد قوام بیاد، باعث شکرک زدن بامیه میشود. اجازه دهید در دمای محیط شربت سرد شود. غلظت شربت پس از خنک شدن باید نسبت به عسل روان تر باشد.

مواد لازم برای طرز تهیه بامیه

مواد لازماندازه
آرد۱ لیوان معادل ۱۲۵ گرم
آب۱ لیوان معادل ۲۵۰ سی سی
تخم مرغ درشت۲ عدد
کره۵۰ گرم
شکر۲ قاشق غذاخوری
وانیل شکرینصف قاشق مرباخوری
شربت بار۲ قاشق سوپخوری

طرز تهیه خمیر بامیه

برای طرز تهیه خمیر بامیه،  ابتدا آب و شربت بار و روغن و نمک را داخل قابلمه ریخته و روی حرارت ملایم قرار بدهید. به محض این که روی سطح آب جوش های ریزی آمد یک مرتبه تمام آرد را اضافه کنید و  سریع شروع به همزدن کنید تا آرد جمع شود. خمیر را با پشت قاشق در داخل قابلمه یا ماهیتابه پخش کنید تا هنگامی که از روی حرارت بردارید یعنی تقریباً ۱۵- ۱۰ دقیقه باید اینکار را مدام انجام دهید. بعد به ظرف دیگری منتقل کنید و اجازه دهید تا خمیر سرد شود. دو سه بار در این فاصله خمیر را زیر و رو کنید تا سریعتر سرد شود.

در این مرحله از طرز تهیه بامیه، پس از سرد شدن خمیر، اول تخم مرغ را بریزید و با دست هم بزنید. امکان دارد اولش به نظرتان شل بیاید ولی با هم زدن خودش را جمع می کند. پس از سفت شدن خمیر، مجددا تخم مرغ دوم و وانیل را بریزید هر دفعه حدود ۵ دقیقه امکان دارد طول بکشد سپس برای یکدست شدن خمیر با همزن بزنید تا خودش را جمع کند. اگه خمیر حالت چسبندگی داشت، کافیست ولی در صورتیکه خمیر چسبنده نبود،( به علت بزرگی و کوچکی تخم مرغ ها یا کیفیت آرد) یک عدد تخم مرغ را داخل ظرفی بشکنید و با چنگال هم بزنید تا از حالت لختگی خارج شود و بعد یک قاشق از تخم مرغ را به خمیر اضافه کرده و هم بزنید. در صورتیکه خمیر چسبناک شد، کافیست و گرنه قاشق دوم را به مواد اضافه کنید. البته خمیر نباید شل باشد فقط باید قدری حالت چسبنده داشته باشد.

پس از تهیه خمیر بامیه، داخل قیف، ماسوره دلخواه را بگذارید ( از ماسوره ستاره و شکوفه در سایز های کوچک و بزرگ میتونین استفاده کنین). برای بامیه بهتر است از قیف پارچه ای استفاده کنید؛ برای اینکه خمیر کمی سفت است و احتمال پاره شدن قیف پلاستیکی وجود دارد. اگه قیف پارچه ای در دسترس شما نبود، از قیف پلاستیکی به صورت دو لایه استفاده کنید تا استحکامش بیشتر شود. داخل قیف، خمیر را بریزید و مقدار زیادی روغن درون قابلمه بریزید. خمیر را داخل قیف با سر ماسوره دار بریزید و در روغن قیچی کنید. توجه کنید قیچی تمیز را در روغن فرو کنید تا زمان بریدن، بامیه به قیچی نچسبد. سپس روی حرارت ملایم قرار دهید.

طرز تهیه بامیه در منزل,طرز تهیه خمیر بامیه,طرز تهیه بامیهدر طرز تهیه بامیه اگر قیف و یا ماسوره ندارید می توانید گوشه پلاستیک محکمی را برش دهید

در این مرحله از طرز تهیه بامیه توجه کنید که بامیه ها را در حین سرخ شدن به طور مداوم هم بزنید تا به هم نچسبند و کامل سرخ شوند. این مرحله حدود ۲۰- ۳۰ دقیقه طول می کشد. برای این که بامیه ها حسابی پف کنند و داخلشان پوک شود، قابلمه را خیلی پر نکنید. با کم نگه داشتن دمای روغن، شیرینی فرم صاف تر و قشنگ تری پیدا می کند. پیش از ریختن سری دوم، صبر کنید تا روغن از دما بیفتد و کمی خنک شود. وقتی به خوبی سرخ شدند، آن ها را از روغن خارج کنید و فورا داخل شربت بریزید. دو الی سه دقیقه اجازه دهید تا در شربت بمانند و بعد آن ها را خارج کنید و داخل آبکش قرار دهید تا شربت و روغن اضافی آن گرفته شود. سپس در ظرف موردنظر بچینید و برای تزئین آن از خلال بادام یا خلال پسته استفاده کنید.

نکات مهم طرز تهیه بامیه

- در زمان طرز تهیه بامیه، موقعی که خمیر را داخل روغن می ریزید، روغن نباید داغ شده باشد زیرا اگر روغن داغ باشد، بامیه فرصت پف کردن پیدا نمی کند و ترد نمی شود.

- در طرز تهیه بامیه می توانید از چند دانه هل به جای گلاب داخل شربت استفاده کنید تا با مواد بجوشد و در اخر از صافی رد کنید یا از شربت خارج کنید.

- توجه کنید که در طرز تهیه بامیه، شربت باید در دمای محیط خنک شود بدین ترتیب برای خنک کردن آن از یخچال استفاده نکنید.

طرز خمیر بامیه,تهیه بامیه,طرز تهیه بامیه عربیدر طرز تهیه بامیه بعد از سرخ شدن کامل بامیه‌ها، آنها را داخل شربت بار ولرم بریزید

- در طرز تهیه بامیه این نکته را در نظر بگیرید که، بامیه هایی که پس از چند ساعت یا یک شب نرم میشوند به خوبی روی گاز پخته نشده اند و یا با شعله بالا سرخ شده اند و یا شربت به خوبی قوام نیامده، به همین منظور بامیه ها نرم میشود.

- اگه شربت شما بیش از حد  قوام امده بود یا شکرک زده بود، در زمان تهیه بامیه یک چهارم لیوان آب جوش اضافه کنید و روی حرارت قرار دهید تا به آرامی چند جوش بزند و بعد حرارت را خاموش کنید.

- برای طرز تهیه بامیه، به این علت دو قاشق شربت به خمیر بامیه اضافه میشود که رنگ بامیه ها قهوه ای شود و درصورت تمایل به بامیه های زرد رنگ، این مرحله را حذف کنید.

- در طرز تهیه بامیه بجای جوهر لیمو در شربت بامیه، میتوانید از دو قاشق آبلیمو استفاده کنید ولی استفاده از جوهر لیمو سبب میشود تا اصلاً شکرک نزند.

- در حین تهیه بامیه چنانچه شربت شما اضافه آمد، می توانید تا چند ماه داخل ظرف دردار در یخچال و فریزر نگهداری کنید و بعد مصرف کنید.

طرز تهیه بامیه شیرین,طرز تهیه بامیه,طرز تهیه بامیه درازدر طرز تهیه بامیه می توانید از چند دانه هل به جای گلاب داخل شربت استفاده کنید

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 9
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
مریم حیدرزاده,زندگی نامه مریم حیدرزاده,عکسهای مریم حیدرزاده بیوگرافی مریم حیدرزاده شاعر، نقاش و نویسنده ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ آبان ۱۳۵۶

محل تولد:تهران

پیشه:شاعر، ترانه سرا، نویسنده، نقاش

ملیت:ایرانی

زمینهٔ کاری:ادبیات، هنر

بیوگرافی مریم حیدرزاده

مریم حیدرزاده در ۲۹ آبان ۱۳۵۶ در بیمارستان شهدای تهران به دنیا آمد. وی در دوران کودکی( حدود سه و نیم سالگی) بینایی خویش را در اثر عمل جراحی و اشتباه پزشک، از دست داد. او در رشته ی حقوق قضایی در دانشگاه تهران به تحصیل پرداخته است. پدر مریم بازنشسته ی ارتش و مادرش کارمند است. والدینش بخاطر نگهداری از مریم خیلی بیرون از منزل فعالیت ندارند. وی دو خواهر به نام های نرگس و مرضیه دارد. خوانندگان داخل کشور و خوانندگان فارسی زبان خارج از کشور از اشعار و سروده های مریم حیدرزاده در بسیاری از ترانه هایشان استفاده کرده اند. مریم حیدرزاده بسیار خوش خلق و خوش صدا است که در فضای مجازی صدای دلنشینش را شنیده اید.

ادامه
علیرضا حیدری,تصویر علیرضا حیدری,قد علیرضا حیدری بیوگرافی علیرضا حیدری قهرمان سابق کشتی ایران (+ تصاویر)

زاده: ۱۴ اسفند ۱۳۵۴

زادگاه: ملایر، ایران

ملیت: ایرانی

پیشه: کشتی گیر

بیوگرافی علیرضا حیدری

علیرضا حیدری در ۱۴ اسفند سال ۱۳۵۴، در یکی از خانه های خیابان شکوفه، در نزدیکی چهارصد دستگاه که از محله های قهرمان خیز تهران متولد شد. پدر او که حمشت الله حیدری نام داشت و به درستی و صداقت از راه کسب و کار برای رفاه خانواده اش می کوشید، را در دوران کودکی از دست داد. حشمت الله و همسرش پنج فرزند داشتند (چهار پسر و یک دختر) که اعضای خانوادگی پس از فوت حشمت الله، تحت سرپرستی مادر قرار گرفتند. بعد از گذشت دو الی سه سال از فوت این خانواده، خانه تقریباً بزرگ خود را در تهران فروختند و به کرج نقل مکان کردند.

ادامه
ماکان بند,زندگینامه ماکان بند,زندگی نامه ماکان بند بیوگرافی ماکان بند و حواشی آن ها (+ تصاویر)

نام مستعار:ماکان بند

زاده: ۳ دی ۱۳۷۴ 

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سبک( ها):پاپ

ناشرین:آوازی نو

ادامه
اولیور ویلیامسون,زندگینامه اولیور ویلیامسون,تحصیلات اولیور ویلیامسون زندگینامه اولیور ویلیامسون و نظریه هایش (+ تصاویر)

زاده:۲۷ سپتامبر ۱۹۳۲

زادگاه:سوپریور، ویسکانسین

ملیت:ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد خرد

درگذشت:۲۱ مهٔ ۲۰۲۰ 

ادامه
احمد مهرانفر,ازدواج احمد مهرانفر,احمد مهرانفر بازیگر بیوگرافی احمد مهرانفر بازیگر مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۵۴/۳/۱۰

محل تولد:کاشان

تحصیلات:کارشناسی بازیگری و کارشناسی ارشد کارگردانی

همسر:مونا فائض پور

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
حضرت موسی (ع),عصای حضرت موسی (ع),زندگی نامه حضرت موسی (ع) زندگی نامه حضرت موسی (ع) یکی از پیامبران اولوالعزم

زاده:قرنهای ۱۳ تا ۱۵ قبل از میلاد مسیح

زادگاه:جوشن،  مصر

همسر:صفورا

دین:اسلام

محل مرگ:کوه نبو،  موأب

ادامه
ارلینگ هالند,بیوگرافی ارلینگ هالند,زندگی نامه ارلینگ هالند بیوگرافی ارلینگ هالند فوتبالیست حرفه‌ای نروژی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۰۰ ‏

محل تولد:لیدز، انگلستان

ملیت:نروژی

قد:۱٫۹۴ متر

پست:مهاجم نوک

ادامه
قیصر امین پور,شعر قیصر امین پور,زندگینامه قیصر امین پور زندگینامه قیصر امین پور شاعر معاصر ایرانی

تاریخ تولد:۲ اردیبهشت ۱۳۳۸

زادگاه:گتوند

مدرک تحصیلی:دکترای ادبیات فارسی

پیشه:شاعر و ترانه سرا

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش