جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۰۵۲

طرز تهیه همبرگر خانگی به چند روش

همبرگر,همبرگر خانگی,دستور تهیه همبرگرهمبرگر بیشتر با نان ساندویچی گرد، باگت و نان های معمولی سرو میشود
یکی از غذاهای فست فودی که طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده، همبرگر میباشد که طرز تهیه ی این فست فود به روش های متنوعی می باشد. همبرگر از غذاهای اسطوره ای به شمار میرود که پیشینه ای به قدمت تاریخ دارد و به روز ۲۸ ماه می هر سال، روز جهانی همبرگر می گویند.

همبرگر

یکی از غذاهای بین المللی در جهان که قدیمی ترین و پرطرفدارترین غذای فست فودی به شمار میرود ، همبرگر می باشد. این فست فود لذیذ در جهان از اهمیت بسیاری برخوردار است و به این ترتیب برگرهای دیگری نظیر چیز برگر، چیکن برگر و … بوجود آمدند.

بیف برگر یا تنها برگر، نام های دیگر همبرگر می باشند. باتوجه به اینکه در همبرگر از چه ماده ای استفاده شده است انواع مختلفی از این ساندویچ نظیر چیزبرگر، ماشروم برگر و … بوجود می آید. درحقیقت، به تکه گوشت استفاده شده در این ساندویچ، برگر میگویند. انواع گیاهی همبرگر هم در بازار وجود دارد که در مخلفات آن به جای گوشت از سبزیجات استفده میکنند.

,دستور پخت همبرگر,طرز تهیه همبرگر خانگی,نحوه درست کردن همبرگرهمبرگر را با مواد مختلفی سرو می کنند که شامل کاهو، گوجه، خیارشور، پیاز، پنیر یا فلفل میباشد

روز جهانی همبرگر و علت نام گذاری آن

به روز ۲۸ ماه می، روز جهانی همبرگر میگویند که این روز تعطیلی غیررسمی است. وجود خوراکی خوشمزه ای مثل همبرگر را در این روز، جشن می گیرند. در سال ۱۸۸۰ بخاطر استقبال زیاد مردم نیویورک از استیک همبرگر که از سال ۱۸۳۰ محبوب شده بود، روز جهانی همبرگر نامگذاری شد. نام همبرگر بتدریج با مرور زمان در سال ۱۹۳۰ به برگر تبدیل شد و نام همبرگر از آن زمان به بعد در کشورهای آمریکایی معروف شد و در بسیاری از کشور های بزرگ در سال ۲۰۱۲ ارزیابی شد که تقریبا ۵۰ میلیارد برگر در سال مصرف می شود.

گران ترین همبرگر جهان

در سال ۲۰۱۴، اعلام شد که در لندن رستورانی به نام« هونکی تونک» وجود دارد که به مشتریان خود، گرانترین برگر جهان را عرضه می کند و این برگر از زعفران و خاویار ایرانی تهیه میشود.

نحوه درست کردن همبرگر,طرز تهیه همبرگر دستی,عکس همبرگربرای طرز تهیه همبرگر میتوانید گوشت گوساله و گوسفندی را با هم ترکیب کنید

طرز تهیه همبرگر به روش فست فودها

> مواد لازم همبرگر برای ۶ نفر:

مواد لازماندازه
گوشت چرخ کرده گوساله با ۷% چربی۶۰۰ گرم
تخم مرغ۱عدد
سیریک یا دو حبه رنده شده
پیاز ریز خرد شده½ لیوان
پودر نان خشک¼ لیوان
نمک½ قاشق چایخوری
فلفل قرمز½ قاشق چایخوری
نان باگت گرد۴ عدد
گوجه فرنگی اسلایس شدهبه مقدار دلخواه
برگ کاهوبه مقدار دلخواه
سس مایونز¼ لیوان
سس کچاپ¼ لیوان
پیاز قرمز حلقه شده۴ برش نازک

> مراحل درست کردن همبرگر خانگی:

طرز تهیه ی همبرگر به اینصورتست که ابتدا بخوبی گوشتی را که چرخ کرده اید ، ورز دهید. سپس در یک کاسه بزرگ گوشت چرخ کرده، تخم مرغ، پیاز رنده شده و آب گرفته شده یا خیلی ریز خرد شده را بهمراه ادویه مخصوص همبرگر شامل پودر نان خشک، سیر، نمک و فلفل مخلوط کنید و بخوبی ورز دهید تا مواد یکدست شوند. سپس چند دقیقه صبر کنید تا مایه گوشت استراحت کند.

مایه همبرگر را شش قسمت کنید و هر کدام را به شکل گرد بگونه ای که پهنای هر کدام ۱۲ سانتیمتر و ضخامت آن یک تا یک و نیم سانتیمتر باشد را پهن کنید. بعد از گرم کردن یک تابه گریل یا دستگاه گریل، همبرگرها را روی شعله خیلی ملایم گریل کنید. برای این که هر دو طرف گوشت گریل شود، هفت تا هشت دقیقه زمان نیاز دارید. همچنین برای گریل دو طرف نان باید ۳۰ ثانیه زمان اختصاص دهید، یا میتوانید داخل یک ماهیتابه، همبرگر را سرخ کنید. برای این کار ابتدا داخل ماهیتابه، کمی روغن یا کره بریزید و بخوبی همبرگرها را سرخ کنید. برای این که همبرگرها در این روش مغز پخت شوند، باید درجه حرارت گاز را خیلی کم کنید و مدت زمان بیشتری را اختصاص دهید تا برگرها پخته شوند.

همبرگر,ساندویچ همبرگر,مواد تشکیل دهنده همبرگرانتخاب یک گوشت با کیفیت از مهم ترین قسمت همبرگر میباشد

روش دیگر، پخت همبرگر در فر میباشد ، به این منظور ابتدا فر را روی ۳۵۰ درجه فارنهایت یا همان ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن و تنظیم کنید. پس از گرم شدن فر، همبرگرها را درون آن قرار دهید و بمدت ۱۵الی ۳۰ دقیقه صبر کنید تاکاملا پخته شوند. در این زمان ، همبرگرها را دائما زیر و رو کنید تا نسوزند و بخوبی مغز پخت شوند.

در صورت تمایل به درست کردن همبرگر در خانه که طعم آن مثل همبرگر رستورانی شود باید با دقت هر عدد نان را از وسط برش بزنید. سس کچاپ و سس مایونز را روی یک برش نان بمالید و سپس برای هر ساندویچ، باید برگ کاهو، برش های گوجه فرنگی، همبرگر و حلقه پیاز را بگذارید  و اگر دوست داشتید، قدری فلفل و نمک بپاشید. سپس کمی قارچ را بهمراه کره و فلفل سیاه تفت بدهید و به ساندویچتان اضافه کنید. به این نوع ساندویچ،« ماشروم برگر» میگویند. در غیر این صورت یک ورقه پنیر گودا را در دقیقه ی آخر گریل شدن گوشت، روی آن بگذارید تا کمی آب شود؛ به این ساندویچ،« چیزبرگر» میگویند. اگر دوست دارید که گوشت بیشتری در همبرگرتان باشد، باید در نان همبرگر، دو تکه همبرگر و دو ورقه پنیر را بگذارید تا یک ساندیچ« دبل چیزبرگر» پُر ملات داشته باشید.

همبرگر به سبک مک دونالد 

از محبوب ترین همبرگر ها در دنیا میتوان به همبرگر مک دونالد اشاره کرد که بهتر است در منزل، آنرا تهیه کنید. طرز تهیه ی همبرگر مک دونالد بسیار راحت و اسان است.

* مواد لازم همبرگر مک دونالد :

مواد لازممیزان
گوشت (گوساله بدون چربی ) چرخ کردهنیم کیلو
آرد سوخاری۱/۲ پیمانه
پیاز قرمز۱/۴ پیمانه
سس کچاپ۱ قاشق غذاخوری
سس خردل۱ قاشق غذاخوری
زرده تخم مرغ۲ عدد
نمکبه میزان لازم
فلفلبه میزان لازم
پودر سیربه میزان لازم

* طرز تهیه همبرگر مک دونالد :

در واقع روش درست کردن همبرگر مک دونالد مشابه طرز تهیه همبرگر معمولی است. برای تهیه ی همبرگر مک دونالد ابتدا باید گوشت چرخکرده را بخوبی ورز دهید و در یک ظرف بزرگ، گوشت چرخ کرده را با مواد  دیگری نظیر تخم مرغ، پیاز رنده شده و آب گرفته شده یا خیلی ریز خرد شده، آرد سوخاری، سس کچاپ،نمک و فلفل، سس خردل و پودر سیر مخلوط کنید و حسابی ورز دهید تا یکدست شوند. بمدت چند دقیقه صبر کنید تا مایه گوشت استراحت کند.

پس از تقسییم مایه همبرگر به شش قسمت، هر کدام را به صورت گرد پهن کنید. هر همبرگر باید حدود ۱۲ سانتیمتر پهنا داشته باشد و یک تا یک و نیم سانتیمتر ضخامت داشته باشد. یک تابه گریل یا دستگاه گریل را گرم کنید و روی شعله خیلی ملایم، همبرگر ها را گریل کنید. ۷ تا هشت دقیقه برای گریل شدن هر دو طرف گوشت صبر کنید. دو طرف نان را هم می توانید بمدت زمان ۳۰ ثانیه گریل کنید. 

نکاتی در مورد پخت همبرگر

- اگر دوست دارید که گوشت همبرگرتان مزه بسیار عالی داشته باشد، بهتر است این گوشت بمدت یک  روز در داخل یخچال باشد.

- برای طرز تهیه همبرگر میتوانید گوشت گوساله و گوسفندی را با هم ترکیب کنید. به منظور جمع نشدن همبرگر خانگی در حین سرخ کردن بهتر است از گوشت گوساله استفاده کنید. ولی اگر گوشت گوسفند را دوست دارید از مخلوط گوشت گوسفند و گوساله استفاده کنید. در اینصورت ، برگرها بخاطر چربی گوشت گوسفند کمی خودشان را جمع می کنند ولی این همبرگر، بهترین طعم را دارد.

- درصورت درست کردن همبرگرها داخل ماهیتابه، برای آبدار و خوشمزه تر شدن همبرگرها، بهتر است که درب ماهیتابه را بگذارید.

- میتوانید داخل فریزر، همبرگرها را نگهداری کنید و درصورت نیاز آن را سرخ کنید.

دستور پخت همبرگر,طرز تهیه همبرگر خانگی,نحوه درست کردن همبرگرنام همبرگر بتدریج با مرور زمان در سال ۱۹۳۰ به برگر تبدیل شد

- طرز تهیه همبرگر رستورانی بدون هیچ مواد دیگری مثل آرد،  تخم مرغ و.. درست می شود و در صورت استفاده از این مواد، همبرگر به کباب تابه ای تبدیل می شود.

- طرز تهیه همبرگر با سویا به اینصورتست که باید یک پیمانه سویا را خیس کنید و به همین میزان که از سویا استفاده کردید از گوشت استفاده کنید. آب سویا را در مرحله آماده کردن مایه گوشت بخوبی بگیرید و بهمراه گوشت در غذاساز بریزید تا این مایه یکدست شود، سپس با سایر مخلفات مخلوط کنید.

- اگر موقع آماده کردن ساندویچ، نمیخواهید که نان در اثر گرمای همبرگر و یا رطوب مواد داخل ساندویچ خمیر شود، باید روی گریل، قسمت داخلی و سفید نان ها را تست کنید.

- انتخاب یک گوشت با کیفیت از مهم ترین قسمت همبرگر میباشد ، بدین دلیل که اگر آن گوشت تازه نباشد، برگر شما کیفیت ندارد.

- طرز تهیه ی سس همبرگر باتوجه به ذائقه ی هر فرد روشهای گوناگونی دارد.

- در زمان درست کردن همبرگرها، سعی کنید که آن ها را بیش از حد با چنگال روی سطح ماهیتابه یا گریل فشار ندهید چون تمام چربی های خوش طعم و مفید همبرگرهایتان از بین می رود و کاملاً خشک میشوند.

- شما در مورد مخلفات همبرگر خود میتوانید خلاقیت به خرج دهید و به چیزهایی که تمایل دارید، در آن استفاده کنید.

- همبرگر بیشتر با نان ساندویچی گرد، باگت و نان های معمولی سرو میشود.

- زیر و رو کردن همبرگر در حال طبخ، به طبخ سریعتر و بهتر آن کمک میکند. این زمان طبخ حتی تا یک سوم هم میتواند کاهش پیدا کند.

- برای تهیه ی نان همبرگر می توانید یک نان باگت را در فر خشک کنید و با آسیاب به پودر تبدیل کنید یا از پودر سوخاری استفاده کنید.

طرز تهیه همبرگر مک دونالد,همبرگر,ساندویچ همبرگربیف برگر یا تنها برگر، نام های دیگر همبرگر می باشند

تاریخچه همبرگر

در پایان بد نیست درباره تاریخچه همبرگر بیشتر بدانیم؛ طبق عقیده ی تاریخ نویسان، مصرف گوشت چرخ کرده در زمان سوارکارهای مغول رایج شد و این غذا در قرن ۱۳ در روسیه با نام استیک تاتار رواج پیدا کرد. از طریق تجارت و مبادلات انجام شده دریای بالتیک، این شیوه ی مصرف گوشت چرخ کرده ی خام به شهر هامبورگ آلمان رسید. آلمانی ها تغییراتی در نحوه درست کردن این غذا مانند سرخ کردن و یا اضافه کردن سوسیس به آن ایجاد کردند و این غذا تا قرن ۱۷ در آلمان از محبوبیت خاصی برخوردار بود.

غذاهای دودی و نمکی برای افرادی توصیه میشد که برای مدت زمان طولانی در کشتی و سفر بودند، از این افراد می توان به دریا نوردان و مسافر ها اشاره کرد. از این رو ، هامبورگ در قرن ۱۸ از طریق دریا به سرتاسر آتلانتیک راه یافت. کشتی هایی که مسیر رفت و آمدشان در هامبورگ و آمریکا بود، هزاران مهاجر آلمانی و هامبورگی را به آمریکا می رساندند که علت توسعه و رواج گوشت های هامبورگی در نیویورک، همین موضوع بود.  

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 10
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش