یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۴۰۰۵۲

طرز تهیه همبرگر خانگی به چند روش

همبرگر,همبرگر خانگی,دستور تهیه همبرگرهمبرگر بیشتر با نان ساندویچی گرد، باگت و نان های معمولی سرو میشود
یکی از غذاهای فست فودی که طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده، همبرگر میباشد که طرز تهیه ی این فست فود به روش های متنوعی می باشد. همبرگر از غذاهای اسطوره ای به شمار میرود که پیشینه ای به قدمت تاریخ دارد و به روز ۲۸ ماه می هر سال، روز جهانی همبرگر می گویند.

همبرگر

یکی از غذاهای بین المللی در جهان که قدیمی ترین و پرطرفدارترین غذای فست فودی به شمار میرود ، همبرگر می باشد. این فست فود لذیذ در جهان از اهمیت بسیاری برخوردار است و به این ترتیب برگرهای دیگری نظیر چیز برگر، چیکن برگر و … بوجود آمدند.

بیف برگر یا تنها برگر، نام های دیگر همبرگر می باشند. باتوجه به اینکه در همبرگر از چه ماده ای استفاده شده است انواع مختلفی از این ساندویچ نظیر چیزبرگر، ماشروم برگر و … بوجود می آید. درحقیقت، به تکه گوشت استفاده شده در این ساندویچ، برگر میگویند. انواع گیاهی همبرگر هم در بازار وجود دارد که در مخلفات آن به جای گوشت از سبزیجات استفده میکنند.

,دستور پخت همبرگر,طرز تهیه همبرگر خانگی,نحوه درست کردن همبرگرهمبرگر را با مواد مختلفی سرو می کنند که شامل کاهو، گوجه، خیارشور، پیاز، پنیر یا فلفل میباشد

روز جهانی همبرگر و علت نام گذاری آن

به روز ۲۸ ماه می، روز جهانی همبرگر میگویند که این روز تعطیلی غیررسمی است. وجود خوراکی خوشمزه ای مثل همبرگر را در این روز، جشن می گیرند. در سال ۱۸۸۰ بخاطر استقبال زیاد مردم نیویورک از استیک همبرگر که از سال ۱۸۳۰ محبوب شده بود، روز جهانی همبرگر نامگذاری شد. نام همبرگر بتدریج با مرور زمان در سال ۱۹۳۰ به برگر تبدیل شد و نام همبرگر از آن زمان به بعد در کشورهای آمریکایی معروف شد و در بسیاری از کشور های بزرگ در سال ۲۰۱۲ ارزیابی شد که تقریبا ۵۰ میلیارد برگر در سال مصرف می شود.

گران ترین همبرگر جهان

در سال ۲۰۱۴، اعلام شد که در لندن رستورانی به نام« هونکی تونک» وجود دارد که به مشتریان خود، گرانترین برگر جهان را عرضه می کند و این برگر از زعفران و خاویار ایرانی تهیه میشود.

نحوه درست کردن همبرگر,طرز تهیه همبرگر دستی,عکس همبرگربرای طرز تهیه همبرگر میتوانید گوشت گوساله و گوسفندی را با هم ترکیب کنید

طرز تهیه همبرگر به روش فست فودها

> مواد لازم همبرگر برای ۶ نفر:

مواد لازماندازه
گوشت چرخ کرده گوساله با ۷% چربی۶۰۰ گرم
تخم مرغ۱عدد
سیریک یا دو حبه رنده شده
پیاز ریز خرد شده½ لیوان
پودر نان خشک¼ لیوان
نمک½ قاشق چایخوری
فلفل قرمز½ قاشق چایخوری
نان باگت گرد۴ عدد
گوجه فرنگی اسلایس شدهبه مقدار دلخواه
برگ کاهوبه مقدار دلخواه
سس مایونز¼ لیوان
سس کچاپ¼ لیوان
پیاز قرمز حلقه شده۴ برش نازک

> مراحل درست کردن همبرگر خانگی:

طرز تهیه ی همبرگر به اینصورتست که ابتدا بخوبی گوشتی را که چرخ کرده اید ، ورز دهید. سپس در یک کاسه بزرگ گوشت چرخ کرده، تخم مرغ، پیاز رنده شده و آب گرفته شده یا خیلی ریز خرد شده را بهمراه ادویه مخصوص همبرگر شامل پودر نان خشک، سیر، نمک و فلفل مخلوط کنید و بخوبی ورز دهید تا مواد یکدست شوند. سپس چند دقیقه صبر کنید تا مایه گوشت استراحت کند.

مایه همبرگر را شش قسمت کنید و هر کدام را به شکل گرد بگونه ای که پهنای هر کدام ۱۲ سانتیمتر و ضخامت آن یک تا یک و نیم سانتیمتر باشد را پهن کنید. بعد از گرم کردن یک تابه گریل یا دستگاه گریل، همبرگرها را روی شعله خیلی ملایم گریل کنید. برای این که هر دو طرف گوشت گریل شود، هفت تا هشت دقیقه زمان نیاز دارید. همچنین برای گریل دو طرف نان باید ۳۰ ثانیه زمان اختصاص دهید، یا میتوانید داخل یک ماهیتابه، همبرگر را سرخ کنید. برای این کار ابتدا داخل ماهیتابه، کمی روغن یا کره بریزید و بخوبی همبرگرها را سرخ کنید. برای این که همبرگرها در این روش مغز پخت شوند، باید درجه حرارت گاز را خیلی کم کنید و مدت زمان بیشتری را اختصاص دهید تا برگرها پخته شوند.

همبرگر,ساندویچ همبرگر,مواد تشکیل دهنده همبرگرانتخاب یک گوشت با کیفیت از مهم ترین قسمت همبرگر میباشد

روش دیگر، پخت همبرگر در فر میباشد ، به این منظور ابتدا فر را روی ۳۵۰ درجه فارنهایت یا همان ۱۸۰ درجه سانتیگراد روشن و تنظیم کنید. پس از گرم شدن فر، همبرگرها را درون آن قرار دهید و بمدت ۱۵الی ۳۰ دقیقه صبر کنید تاکاملا پخته شوند. در این زمان ، همبرگرها را دائما زیر و رو کنید تا نسوزند و بخوبی مغز پخت شوند.

در صورت تمایل به درست کردن همبرگر در خانه که طعم آن مثل همبرگر رستورانی شود باید با دقت هر عدد نان را از وسط برش بزنید. سس کچاپ و سس مایونز را روی یک برش نان بمالید و سپس برای هر ساندویچ، باید برگ کاهو، برش های گوجه فرنگی، همبرگر و حلقه پیاز را بگذارید  و اگر دوست داشتید، قدری فلفل و نمک بپاشید. سپس کمی قارچ را بهمراه کره و فلفل سیاه تفت بدهید و به ساندویچتان اضافه کنید. به این نوع ساندویچ،« ماشروم برگر» میگویند. در غیر این صورت یک ورقه پنیر گودا را در دقیقه ی آخر گریل شدن گوشت، روی آن بگذارید تا کمی آب شود؛ به این ساندویچ،« چیزبرگر» میگویند. اگر دوست دارید که گوشت بیشتری در همبرگرتان باشد، باید در نان همبرگر، دو تکه همبرگر و دو ورقه پنیر را بگذارید تا یک ساندیچ« دبل چیزبرگر» پُر ملات داشته باشید.

همبرگر به سبک مک دونالد 

از محبوب ترین همبرگر ها در دنیا میتوان به همبرگر مک دونالد اشاره کرد که بهتر است در منزل، آنرا تهیه کنید. طرز تهیه ی همبرگر مک دونالد بسیار راحت و اسان است.

* مواد لازم همبرگر مک دونالد :

مواد لازممیزان
گوشت (گوساله بدون چربی ) چرخ کردهنیم کیلو
آرد سوخاری۱/۲ پیمانه
پیاز قرمز۱/۴ پیمانه
سس کچاپ۱ قاشق غذاخوری
سس خردل۱ قاشق غذاخوری
زرده تخم مرغ۲ عدد
نمکبه میزان لازم
فلفلبه میزان لازم
پودر سیربه میزان لازم

* طرز تهیه همبرگر مک دونالد :

در واقع روش درست کردن همبرگر مک دونالد مشابه طرز تهیه همبرگر معمولی است. برای تهیه ی همبرگر مک دونالد ابتدا باید گوشت چرخکرده را بخوبی ورز دهید و در یک ظرف بزرگ، گوشت چرخ کرده را با مواد  دیگری نظیر تخم مرغ، پیاز رنده شده و آب گرفته شده یا خیلی ریز خرد شده، آرد سوخاری، سس کچاپ،نمک و فلفل، سس خردل و پودر سیر مخلوط کنید و حسابی ورز دهید تا یکدست شوند. بمدت چند دقیقه صبر کنید تا مایه گوشت استراحت کند.

پس از تقسییم مایه همبرگر به شش قسمت، هر کدام را به صورت گرد پهن کنید. هر همبرگر باید حدود ۱۲ سانتیمتر پهنا داشته باشد و یک تا یک و نیم سانتیمتر ضخامت داشته باشد. یک تابه گریل یا دستگاه گریل را گرم کنید و روی شعله خیلی ملایم، همبرگر ها را گریل کنید. ۷ تا هشت دقیقه برای گریل شدن هر دو طرف گوشت صبر کنید. دو طرف نان را هم می توانید بمدت زمان ۳۰ ثانیه گریل کنید. 

نکاتی در مورد پخت همبرگر

- اگر دوست دارید که گوشت همبرگرتان مزه بسیار عالی داشته باشد، بهتر است این گوشت بمدت یک  روز در داخل یخچال باشد.

- برای طرز تهیه همبرگر میتوانید گوشت گوساله و گوسفندی را با هم ترکیب کنید. به منظور جمع نشدن همبرگر خانگی در حین سرخ کردن بهتر است از گوشت گوساله استفاده کنید. ولی اگر گوشت گوسفند را دوست دارید از مخلوط گوشت گوسفند و گوساله استفاده کنید. در اینصورت ، برگرها بخاطر چربی گوشت گوسفند کمی خودشان را جمع می کنند ولی این همبرگر، بهترین طعم را دارد.

- درصورت درست کردن همبرگرها داخل ماهیتابه، برای آبدار و خوشمزه تر شدن همبرگرها، بهتر است که درب ماهیتابه را بگذارید.

- میتوانید داخل فریزر، همبرگرها را نگهداری کنید و درصورت نیاز آن را سرخ کنید.

دستور پخت همبرگر,طرز تهیه همبرگر خانگی,نحوه درست کردن همبرگرنام همبرگر بتدریج با مرور زمان در سال ۱۹۳۰ به برگر تبدیل شد

- طرز تهیه همبرگر رستورانی بدون هیچ مواد دیگری مثل آرد،  تخم مرغ و.. درست می شود و در صورت استفاده از این مواد، همبرگر به کباب تابه ای تبدیل می شود.

- طرز تهیه همبرگر با سویا به اینصورتست که باید یک پیمانه سویا را خیس کنید و به همین میزان که از سویا استفاده کردید از گوشت استفاده کنید. آب سویا را در مرحله آماده کردن مایه گوشت بخوبی بگیرید و بهمراه گوشت در غذاساز بریزید تا این مایه یکدست شود، سپس با سایر مخلفات مخلوط کنید.

- اگر موقع آماده کردن ساندویچ، نمیخواهید که نان در اثر گرمای همبرگر و یا رطوب مواد داخل ساندویچ خمیر شود، باید روی گریل، قسمت داخلی و سفید نان ها را تست کنید.

- انتخاب یک گوشت با کیفیت از مهم ترین قسمت همبرگر میباشد ، بدین دلیل که اگر آن گوشت تازه نباشد، برگر شما کیفیت ندارد.

- طرز تهیه ی سس همبرگر باتوجه به ذائقه ی هر فرد روشهای گوناگونی دارد.

- در زمان درست کردن همبرگرها، سعی کنید که آن ها را بیش از حد با چنگال روی سطح ماهیتابه یا گریل فشار ندهید چون تمام چربی های خوش طعم و مفید همبرگرهایتان از بین می رود و کاملاً خشک میشوند.

- شما در مورد مخلفات همبرگر خود میتوانید خلاقیت به خرج دهید و به چیزهایی که تمایل دارید، در آن استفاده کنید.

- همبرگر بیشتر با نان ساندویچی گرد، باگت و نان های معمولی سرو میشود.

- زیر و رو کردن همبرگر در حال طبخ، به طبخ سریعتر و بهتر آن کمک میکند. این زمان طبخ حتی تا یک سوم هم میتواند کاهش پیدا کند.

- برای تهیه ی نان همبرگر می توانید یک نان باگت را در فر خشک کنید و با آسیاب به پودر تبدیل کنید یا از پودر سوخاری استفاده کنید.

طرز تهیه همبرگر مک دونالد,همبرگر,ساندویچ همبرگربیف برگر یا تنها برگر، نام های دیگر همبرگر می باشند

تاریخچه همبرگر

در پایان بد نیست درباره تاریخچه همبرگر بیشتر بدانیم؛ طبق عقیده ی تاریخ نویسان، مصرف گوشت چرخ کرده در زمان سوارکارهای مغول رایج شد و این غذا در قرن ۱۳ در روسیه با نام استیک تاتار رواج پیدا کرد. از طریق تجارت و مبادلات انجام شده دریای بالتیک، این شیوه ی مصرف گوشت چرخ کرده ی خام به شهر هامبورگ آلمان رسید. آلمانی ها تغییراتی در نحوه درست کردن این غذا مانند سرخ کردن و یا اضافه کردن سوسیس به آن ایجاد کردند و این غذا تا قرن ۱۷ در آلمان از محبوبیت خاصی برخوردار بود.

غذاهای دودی و نمکی برای افرادی توصیه میشد که برای مدت زمان طولانی در کشتی و سفر بودند، از این افراد می توان به دریا نوردان و مسافر ها اشاره کرد. از این رو ، هامبورگ در قرن ۱۸ از طریق دریا به سرتاسر آتلانتیک راه یافت. کشتی هایی که مسیر رفت و آمدشان در هامبورگ و آمریکا بود، هزاران مهاجر آلمانی و هامبورگی را به آمریکا می رساندند که علت توسعه و رواج گوشت های هامبورگی در نیویورک، همین موضوع بود.  

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 10
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
محمدرضا آشتیانی,محمدرضا قرایی آشتیانی,بیوگرافی محمدرضا آشتیانی بیوگرافی محمدرضا آشتیانی (+عکس)

تاریخ تولد: زاده ۱۳۳۹

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکتری مدیریت دفاعی را نیز از دانشگاه عالی دفاع ملی

سمت: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

درجه: سرتیپ

ادامه
عزیر نبی,زندگینامه حضرت عزیر نبی,حضرت عزیر نبی زندگینامه حضرت عزیر نبی

نام پدر: خلقیا

خویشاوندان مهم: هارون

دین: یکتاپرستی

سن: ۵۰ سال

تکرار نام در قرآن: یکبار در آیه ۳۰ سوره توبه

نسب: بنی اسرائیل و حضرت یعقوب

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
ویژه سرپوش