کد مقاله: ۹۸۱۲۰۰۰۱۹

با رعایت چند نکته بهداشت خانه تکانی را رعایت کنید!

خانه تکانی,رعایت نکات بهداشتی برای خانه تکانی,درد شایع مچ دست در اثر خانه تکانی,مسمومیت های ناشی از مواد شوینده,رعایت اصول صحیح خانه تکانی
خانه تکانی میتواند زمینه ساز مشکلات جسمی فراوانی باشد؛ با رعایت چند نکته از این معضلات در امان باشید.

با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، متأسفانه به علت بی اطلاعی و رعایت نکردن نکات ایمنی و بهداشتی، فرآیند خانه تکانی منجر به حوادثی می شود و اعضای خانواده را به دردسر می اندازد. البته این ایام به لطف در منزل ماندن اعضای خانواده، همکاری آنها برای خانه تکانی بیش از پیش امکان پذیر است. کافی است با رعایت بعضی نکات ساده که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، یک خانه تکانی ایمن داشته باشیم و مجبور نشویم سال را با دردها و انواع بیماری، نو کنیم!

امان از کمر درد!

کمردرد بدترین آسیبی است که زنان به هنگام خانه تکانی با جا به جا و بلند کردن وسایل سنگین بدون رعایت اصول صحیح، دچارش می شوند. برای جلوگیری از آن بهتر است هنگام برداشتن یا جا به جایی اجسام از روی زمین، پشت صاف و زانوها خم شود و برای تحمل وزن جسم به عضلات پای خود تکیه کنید تا فشار بار سنگین به مفصل ران منتقل شود. چنانچه جسم سنگینی را از زمین بلند کرده اید ، برای چرخش به هر جهت، تمام بدن را از محل پاها به آن سمت برگردانید. اشیای سنگین را نباید سریع و با حرکت غیرمنتظره از روی زمین برداشت.

درد شایع مچ دست

مهم ترین علل این درد، شست و شوی زیاد و کشیدن کار بیش از حد از دست ها در زمانی محدود و در روزهای پرشتاب آخر سال است. علائم آن گزگز کردن یا بی حس شدن انگشتان دست است. برای جلوگیری از بروز این مشکل، سفارش می شود روزهای بیشتری را برای خانه تکانی برنامه ریزی کنید و با تقلیل فعالیت های شدید بدنی، زمانی هم به استراحت و نرمش دست ها اختصاص دهید.

مسمومیت های ناشی از مواد شوینده 

استفاده از مواد شوینده (Detergent) ترکیبی مانند جوهر نمک و سفیدکننده ها در محیط بسته حمام و سرویس های بهداشتی یکی از معمول ترین حوادث خانه تکانی است. استنشاق گاز ناشی از این مواد سبب التهاب ریوی می شود و افراد باسابقه آسم و نفس تنگی را دچار مشکل جدی خواهد کرد. همینطور در معرض این مواد قرار گرفتن در طولانی مدت، سوزش دائم چشم و حساسیت به همراه دارد. سفارش می شود به هنگام استفاده از شوینده های شیمیایی از ماسک و دستکش استفاده شود.

بهتر است هواکش روشن و دریچه باز باشد. در صورت بروز مشکل تنفسی، بهترین اقدام حضور در معرض جریان هوا خواهد بود، چون استنشاق هوای تازه به تنفس بهتر کمک می کند.

مراقب سیم های برق باشید

شست وشوی لوازم برقی مثل لوستر، چراغ روشنایی، مهتابی، کلید پریز و... من جمله موارد زیاد برق گرفتگی در روزهای انتهایی سال است. توجه کنید که وسیله برقی را از اتصال به برق قطع کرده باشید و بعد آنرا تمیز کنید.

حشرات را دست کم نگیرید

حشره های ریز میکروسکوپی در گرد و غبار (Dust) قالی، مبلمان، پرده ها، قفسه های کتاب و انبارهای خانگی وجود دارد که عامل آلرژی زا بودن گرد و غبار خانگی است.

این ذرات معلق در هوا وارد چشم، دهان، بینی و راه تنفسی و به بروز علائمی مثل عطسه، آبریزش بینی، سرفه (cough) یا گاهی نفس تنگی و حمله بیماری آسم در فرد حساس منجر می شود. با زدن ماسک یا بستن پارچه ای نخی دور دهان (Mouth) از این عوارض دور شوید.

نردبان را بپایید

از نردبان ها و چهار پایه های استاندارد و دو طرفه که سطح اتکای مطمئنی دارد برای نظافت پنجره ها و سقف ها استفاده شود. چنانچه دچار ضعف و سرگیجه هستید بهتر است کار در ارتفاع را به زمانی دیگر موکول کنید. از قرار دادن هر چیزی برای اضافه کردن به ارتفاع نردبان خودداری و موقع بالا رفتن از آن از هر دو دست استفاده کنید.

مراقب پوست دست تان باشید

اغلب مواد شوینده ازPH استاندارد بهره مند نیستند و به آسانی میتوانند باعث تحریک پوست دست شوند. از تماس مستقیم دست ها با انواع شوینده و پاک کننده جلوگیری کنید. چنانچه پوست حساسی دارید بهتر است اول یک دستکش نخی و بعد روی آن یک دستکش لاستیکی دست تان کنید.

رعایت نکردن این نکته به ظاهر کم اهمیت ، باعث بروز حساسیت پوست با درمانی زمان بر و هزینه بر می شود.

چندنکته

- با برنامه ریزی و تقسیم کار از مقدار زیاد کار در مدت زمان محدود که نتیجه آن فشار و اضطراب زیاد به بدن است جلوگیری کنید.

- بهتر است پیش از آغاز کار با انجام چند دقیقه حرکات ورزشی، نرمشی و کششی، بدن خود را برای کار آماده کنید.

فاطمه قاسمی

zendegisalam.khorasannews.com
  • 19
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش