کد مقاله: ۹۸۱۱۰۰۰۱۸

نگاهی به سفره‌ها و خوراک‌های رایج برخی اقوام ایرانی

خوراک‌های رایج برخی اقوام ایرانی,انواع مواد غذایی رایج در گیلان,منطقه های متنوع از نظر غذایی در ایران,سنت های غذایی مرسوم در ایران,غذاهای متداول در سیستان و بلوچستان

هر منطقه ای در دنیای ما سفره ها و چاشنی ها و چشیدنی های خاص خودش را دارد و اهالی هر یک از این مناطق به مزه ها و چشیدنی های خاص خاک خودشان خو گرفته اند. به طور مثال بعنوان یک گیلک باید بدانید که زیتون (Olive)، رب انار، انواع ترشی مانند هفت بیجار، دلار یا نمک سبز و گردو باقالی و خاویار در سفره گیلان چه اهمیتی دارد و در صورتیکه هر کدامیک از این غذاها یا مزه ها در سفره نباشد سفره گیلانی جامع نیست. همین رسم و رسوم به طور قطع در تمام سفره های استان ها، اقوام و منطقه های بزرگ و کوچک سرزمین پهناور ایران وجود دارد و مزه های زیادی که هرکدام نماد خاک و فرهنگ آن منطقه است. چنانچه وارد آشپزخانه هرکدام از آشنایان ایرانی شوید با اقسام مختلفی از مز ه ها، طعم دهنده ها، چاشنی ها و غذاهایی روبرو می شوید که مخصوص همان منطقه خاص است که در غذاهای اصلی مورد استفاده قرار می گیرد.

در این گزارش تصمیم داریم بطور اجمالی به مزه های گوناگون بعضی استان های کشور اشاره کنیم.

گیلان

گیلان بهشت غذاست و به این دلیل در صورتیکه طوماری از اسم مزه ها و غذاهای آن تهیه کنیم باز هم جایی برای افزودن به این لیست وجود دارد. زیتون پرورده، سیر ترشی، سبزی های معطّر حتی خوردن بعضی میوه ها مانند هندوانه، انگور و خربزه همراه با غذا در این استان بسیار رایج است. شاکله اصلی غذاها در گیلان از سبزیجات و تخم مرغ و ترشیجات است.

چهارمحال و بختیاری

گردو و بادام من جمله مواد غذایی است که در غذای مردم در استان چهارمحال و بختیاری استفاده می شود به طوریکه پلو گردو یکی از غذاهای این استان است. تره کوهی همچنین در این استان از سبزی های پر مصرف است همینطور کشک نیز در انواع غذاها استفاده می شود. لبنیات تازه که از تولیدات دامداری های محلی است از مواد فراوان در سفره های مردم در چهارمحال و بختیاری به شمار می رود.انواع پنیرهای تازه از دام های محلی تا شیر و ماست و دوغ و روغن های طبیعی.

کردستان

در کردستان ریواس و کنگر به وفور یافت می شود و از سبزیجات خوشبو باید از پونه، کاکوتی، گزنه و برگ شلغم یاد کرد که در خیلی از آش های این منطقه و غذاها استفاده می شود. روغن حیوانی در این استان یک ماده غذایی مشهور است. همچنین نوعی گیاه در این استان روییده می شود که گیلاخه نام دارد. گیاه گیلاخه دو قسمت پیازچه و برگ دارد و پیازچه آن منبع غنی فیبر است.

خوزستان

خوزستان یکی از منطقه های متنوع از نظر غذایی در ایران است و در منطقه های جنوبی علی الخصوص خوزستان مردم بسیار به اطعام و آنچه طبخ می کنند اهمیت می دهند. وجود ادویه های مختلف یکی از خصوصیت های مهم غذایی مردم در خوزستان است که بخاطر نزدیک بودن به دریا و استفاده از ماهی در تهیه غذا مورد استفاده قرار می گیرد. ادویه هفت مزه یکی از برترین چاشنی ها برای خوشمزه کردن غذاهاست که در هر آشپزخانه جنوبی یافت می شود.

خراسان

قروتی یا کشک و همینطور ماده های لازم برای تهیه آش من جمله مواد غذایی است که در بین مردم هر سه استان خراسان( شمالی، رضوی و جنوبی) رواج دارد. آش از غذاهای اختصاصی مردم این منطقه است. همچون استان های جنوبی در مناطق شرقی ایران هم استفاده از ادویه برای لذیذ کردن غذاها رایج است بدین ترتیب در کابینت های آشپزخانه در استان های خراسان به فراوانی میتوانید انواع ادویه ببینید. زرشک، آلوهای غذایی و زعفران از سایر مواد مخصوص این منطقه است. نوعی سبزی کوهی به اسم چریش نیز در این مناطق می روید که ظاهری شبیه به تره دارد و در فصل بهار به وفوردیده می شود. این سبزی در آش های مخصوص این استان استفاده می شود.

سیستان و بلوچستان

یک مدل خاص از کشک به نام کشک زرد در میان بومیان سیستان و بلوچستان رایج است که قدرت فوق العاده ای برای توان بخشی در بدن دارد. این کشک در روزهای سرد سال و در وعده صبحانه خورده می شود. ادویه آچار مختص شهروندان این دیار است و جزء اصلی آبگوشت زابلی است. این ادویه ترکیبی جالب از گندم، زیره، گشنیز، تخم شوید، زردچوبه، پیاز و نمک است. آچار به صورت یک خمیر دایره وار در می آید و در پایان با یک تکه نخ این دایره ها آویزان شده و در مقابل آفتاب خشک می شود. همینطور خرما از مواد غذایی متداول این استان است که با آن غذایی به اسم لندو هم پخته می شود.

لیدا ایاز

iran-newspaper.com
  • 12
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش