شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۰۲۲

آشنایی با بایدها و نبایدهای رژیم غذایی گروه خونی A

تغذیه بر اساس گروه خونی,رژیم غذایی گروه خونی A,رژیم غذایی مخصوص گروه خونی Aافرادی که رژیم غذایی گروه خونی A دارند باید بیشتر از غذاهای گیاهی استفاده کنند
عقیده ی بسیاری از مردم اینست که نوع خونشان صرفا برای انتقال خون، کاربرد دارد ولی در چند دهه اخیر بنابر اطلاعات به دست آمده، مشخص شد که رژیم غذایی هر شخصی نسبت به شخص دیگر باتوجه به نوع خونش فرق دارد. بهتر است بدانید که پزشکان، رژیم های غذایی مبتنی بر نوع خون فرد را پشتیبانی می کنند.

رژیم غذایی گروه خونی A

در چند سال اخیر، انواع رژیم غذایی برای گروه‌های خونی مختلف طراحی شده و دارای طرفداران خاصی می باشد. مجموعه ای از سلول ها در خون وجود دارد که برای عملکرد مناسب بدن نیاز است که از آن ها میتوان به پلاسما، گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها اشاره کرد. آنتی ژن ها در خون افراد بطور طبیعی وجود دارد و توسط سیستم ایمنی، هشداری را نسبت به حملات از مواد خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها ایجاد میکنند. به چنین گروهی، کشاورزان می گویند، افراد دارای گروه خونی A دارند باید از غذاهای گیاهی، بیشتر از غذاهای دیگر استفاده کنند و در رژیم غذاییشان به هیچ وجه از گوشت قرمز مصرف نکنند. این نوع رژیم، رابطه ی نزدیکی به رژیم گیاهخواری دارد. همچنین بیماری هایی مانند سرطان و دیابت، بیشتر افراد با گروه خونی A را تهدید میکند.

رژیم غذایی مخصوص گروه خونی A

گروه خونی A متشکل از آنتی ژن A و آنتی بادی B می باشد. سطح اسید معده افراد دارای گروه خونیA را کم تر از گروه خونی های دیگر است، یعنی این نوع گروه خونی نمیتواند بطور صحیح پردازش کند و چربی های حیوانی و پروتئین حیوانی را هضم کند. میزان حساسیت سیستم ایمنی افراد دارای گروه خونی Aبیشتر از گروه خونی های دیگر است. به همین خاطر افراد دارای گروه خونی A باید در برنامه غذایی خود، مصرف رژیم غذایی گیاهی و غذا های ارگانیک و تازه را با حداقل ادویه بگنجانند. انواع موادغذایی مناسب برای گروه خونی A مثبت و A منفی عبارتست از:

> میوه ها و سبزی ها:

افراد دارای گروه خونی A مجاز به مصرف زیاد انواع میوه ها و سبزی ها هستند.

> غلات و محصولات نان:

درصورتی که گروه خونی شما A است، بیشتر میتوانید دانه ها را مصرف کنید، ولی آمارانت و گندم سیاه از بهترین غلات برای شما محسوب میشوند. از دیگر موادغذایی مناسب برای گروه خونی A می توان به کیک برنج، گندم های گوناگون( حزقیال، آرد سویا، اسانس، جوانه گندم)، انواع آرد( برنج، سویا، جو، گندم سیاه)، ماست آرتیکاک و نودل های سویا اشاره کرد.

> آجیل ها و دانه ها:

آجیل ها سرشار از چربی مثبت و پروتئین هستند. دانه ها برای افرادی که گروه خونی A دارند؛ مناسب است و حاوی فیبر هستند.

> لبنیات:

از لبنیات مناسب برای گروه خونی A می توان به کفیر، اکثر پنیرها، ماست و شیر بز اشاره کرد.

> پروتئین حیوانی:

افراد با گروه خونی A مجاز به مصرف پروتئین های حیوانی نیستند؛ اما افردی که تمایل به گیاه خوار ندارند؛ توصیه میشود که از مرغ و بوقلمون استفاده کنند.

> نوشیدنی ها:

نوشیدن آب برای گروه خونی A گزینه ی بسیار مناسبی است، ولی علاوه بر آب، نوشیدنی های دیگری هم برای این گروه خونی توصیه شده که از آن ها می توان به چای سبز، قهوه و نوشیدنی های گیاهی تهیه شده از زنجبیل، نارون قرمز، آلوئه ورا، زالزالک و… اشاره کرد.

> موارد بیشتر:

همه مواد مغذی عالی برای گروه خونی A شامل سس سویا، زنجبیل، سیر، امری و میسو می باشد. برای اضافه کردن شیرینی از شیره ی چغندر استفاده می کنند.

آیا رژیم غذایی گروه خونی برای شما کار می کند؟

در مورد این نوع رژیم غذایی برخلاف نبود مدارک علمی، بر اساس گروه خونی ، عناصری از برنامه غذایی وجود دارند که از نظر علمی به تائید رسیده اند. به عنوان مثال برنامه غذایی گروه خونی A براساس سبزیجات، مزایای بسیاری برای همه دارد. مواد مغذی موجود در برنامه غذایی گیاه خواران دارای کالری پایینی می باشد. چنین برنامه ای، علاوه بر پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماریها به کاهش وزن بدن کمک میکند.

رژیم غذایی گروه خونی a مثبت,تغذیه براساس گروه خونی در طب سنتی,تغذیه بر اساس گروه خونیگروه خونی A به نام کشاورزان شناخته میشوند

همچنین تمام گروه های خونی باید غذاهای فرآوری شده را از رژیم غذایی خود حذف کنند. این مورد، هیچگاه بد نیست؛ بدین دلیل که غذاهای فرآوری شده در بسیاری از غذاهای مصرفی مردم وجود دارد که این غذاها دارای مواد مغذی نیستند. به همین خاطر رژیم غذایی گروه خونی ها، این مزیت را دارد که با حذف غذاهای بی ارزش، مشوق فرد میشود تا غذاهای کامل و ارگانیک مصرف کند ولی این نکته را در نظر داشته باشید که رژیم غذایی بر اساس گروه خونی به تشویق فرد می پردازد تا بعضی از گروه‌های غذایی را حذف کند که چنین کاری خوب نیست. درواقع وقتی که یک گروه غذایی را از برنامه ی خود حذف کنید؛ خودتان را از برخی مواد مغذی مهم، محروم کرده اید که همین امر فرد را با مشکلاتی مواجه می کند که یکی از آن ها کمبود مواد مغذی می باشد.

رژیم غذایی و حبوبات مضر گروه خونی A مثبت

>> نان ها:

از رژیم غذایی ممنوعه ی گروه خونی Aمیتوان به برخی از نان ها نظیر نان ها، مانند نان هایی با پروتیین بالا و گندم کامل و چند دانه، مافین سبوس گندم، نان فطیر، آرد سفید و گندم کامل، پاستا، از جمله سمولینا و اسفناج اشاره کرد.

>> سبزیجات:

با وجود مناسب بودن بسیاری از سبزیجات برای افراد دارای گروه خونی A، باز هم استفاده از برخی سبزیجات نظیر فلفل، زیتون، سیب زمینی ، سیب زمینی شیرین، کلم، گوجه فرنگی، لوبیا لیما، بادمجان، قارچ برای این گروه خونی ممنوع است.

>> میوه های نا مفید:

افراد دارای گروه خونی A با بسیاری از میوه ها سازگاری دارند و صرفا مجاز به مصرف طالبی ها مثل خربزه و گرمک، پرتقال، نارنگی، توت فرنگی و شاتوت، ریواس، انبه، موز، نارگیل نیستند.

>> ادویه ها و چاشنی ها:

ادویه ها و چاشنی های مضر برای افراد دارای گروه خونی A شامل سرکه، فلفل سیاه و قرمز و سفید، ژلاتین ساده، کچاپ، مایونز، ترشی، سس ووسترشر می باشد.

>> نوشیدنی ها:

از نوشیدنی های نامناسب گروه خونی A می توان به چای سیاه، آب معدنی، نوشابه اشاره کرد.

رژیم غذایی مضر گروه خونی A,رژیم غذایی گروه خونی a مثبت,تغذیه براساس گروه خونی در طب سنتیگروه خونی A فرآورده های لبنی را به کندی هضم می کنند

رابطه رژیم غذایی و گروه خونی

ادعای طرفداران رژیم غذایی گروه خونی A اینست که چنین رژیم غذایی دارای فواید زیر میباشد :

- رژیم غذایی گروه خونی A چربی های اضافی بدن بطور مؤثری از بین میبرد.

- بهبود روند کاهش وزن از مزایای رژیم غذایی گروه خونی A به شمار می رود.

- از فواید رژیم غذایی گروه خونی A می توان به تحریک سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

- میزان انرژی بدن با پیروی از رژیم غذایی گروه خونی A افزایش پیدا میکند.

- با داشتن رژیم غذایی گروه خونی A دیگر به بیماری هایی همچون بیماری های قلبی و سرطان مبتلا نمیشوید.

عامل کاهش وزن در گروه خونA

سوخت و ساز گروه خونی A در مقایسه با گروه خونی O فرق دارد. در حالی که سرعت سوخت و ساز گروه خون o با مصرف غذاهای حیوانی، افزایش پیدا می کند و عملکرد بهتری از خود نشان می دهد درحالیکه غذاهای حیوانی برای گروه خونی A اثرات مضری برجای میگذارد. درواقع وقتی گوشت قرمز می خورید در مقایسه با وقتی که پروتئینهای سبزیجات میخورید، کم انرژی تر هستید.

هنگامی که دستگاه گوارشی بعضی از افراد گروه خون A به کندی، غذای سنگین را هضم می کند؛ با مشکل حبس مایعات رو به رو شده است. افراد دارای گروه خون o وقتی که گوشت میخورند در بدنشان تبدیل به سوخت می شود؛ درحالیکه همین گروه غذایی در بدن گروه خون A به چربی تبدیل می شود. تنها تفاوت این دو گروه خونی در اسید معده ی آن ها می باشد. باتوجه به زیاد بودن ظرفیت اسید معده گروه خونیo به راحتی می توانند گوشت را هضم کنند ولی در گروه خونی A چنین ظرفیتی کم است.

افراد دارای گروه خونی A قادر به هضم سریع فرآورده های لبنی نیستند و موجب واکنش انسولین میشوند ، یعنی سوخت و ساز بدنشان کند می شود. علاوه بر آن ، چربی های اشباع شده ی موجود در فرآورده های لبنی، مضراتی برای قلب بهمراه دارد و درنتیجه فرد به چاقی و دیابت مبتلا می شود.

مصرف گندم برای گروه خونی A مناسب است. در حالی که گروه خونیA نباید به مقدار زیادی گندم مصرف کنند وگرنه بافت عضلانی آن ها اسیدی می شود. برخلاف گروه خون O که رشدشان از طریق بافت اسیدی می باشد؛ گروه خونی A قادر به مصرف سریع انرژی نیستند و مانع سوخت و ساز کالری میشود. در گروه خونی o، گندم خاصیت قلیایی دارد درحالیکه در گروه خون A دارای خاصیت اسیدی می باشد. علاوه بر صرف انواع گوناگون غذاهای کم چرب و سبزیجات متعادل و غلات در افراد دارای گروه خون A، احتیاج به تأكید بر غذاهای خاصی برای استفاده با تأثیرات بعدی دارند.

رابطه رژیم غذایی و گروه خونی,رژیم غذایی مخصوص گروه خونی,رژیم غذایی مضر گروه خونی Aافراد دارای گروه خونی A بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هایی مثل سرطان قرار دارند

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

۸۶۱ – ۸۷۹ میلادی

جانشین: عمرو لیث

زاده: ۲۲۵ قمری

۸۴۰ میلادی

روستای قرنین، سیستان

درگذشته: شوال ۲۶۵ قمری

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

شهر ری

ملیت: ایران

سمت : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

محل تحصیل: دانشگاه امام صادق

دانشگاه اصفهان

پیشه: اقتصاددان، سیاستمدار

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۵۳ ‏

تهران، ایران

تحصیلات: مهندسی علوم صنایع غذایی

محل تحصیل: دانشگاه آزاد اسلامی

پیشه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۴–اکنون

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

تولد: ۱۰ شهریور ۱۳۵۳

تهران،ایران

ملیت: ایرانی

پیش: بازیگر

همسر: ریما رامین‌فر

مدرک تحصیلی: کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
ویژه سرپوش