سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۹۰

درباره رژيم گیاه خواری فلکسترین

رژیم فلکسترین,رژیم فلکسترین چیست,اصول رژیم فلکسترینرژیم فلکسترین
افراد زیادی هستند که امروزه به رژیم های گیاه خواری روی آورده اند یکی از انواع این رژیم ها فلکسترین است که انعطاف پذیری خوبی دارد و می توان تنوع گیاهی را در آن به راحتی مشاهده کرد. در ادامه این مقاله سرپوش بیشتر به این رژیم پرداخته ایم.

رژیم فلکسترین چیست؟

این رژیم نوعی رژیم گیاه خواری بسیار منعطف است که به وجترین ها اجازه می دهد در کنار مصرف گیاه به گوشت هم مصرف کنند. اسم این رژیم در حدود سال ۲۰۰۸ میلادی رواج پیدا کرد. بسیاری از مردم به فلسفه رژیم فلکسترین علاقه مند هستند به خصوص که در این رژيم هیچ قانون یا دستورالعمل سفتی وجود ندارد. 

الگوی غذا خوردن برای هر فرد به گونه ای درنظر گرفته می شود که هر نفر یک رژیم غذایی کاملا مغذی داشته باشد و درعین حال از خوردن گوشت موردعلاقه اش هم لذت ببرد. 

توجه این رژیم علاوه بر موادغذایی گیاهی به حذف و ایجاد محدودیت در انواع منابع غذایی هم می باشد. گیاهان به لطف ریزمغذی‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیتوکمیکال‌های ضروری که دارند، در برابر سرطان، دیابت و سایر خطرات از شما محافظت می‌کنند.

رژیم فلکسترین,رژیم فلکسترین چیست,مزایای رژیم فلکستریندرباره رژیم فلکسترین

اصول رژیم فلکسترین:

این رژیم غذایی علاوه براینکه موجب کاهش وزن می شود دارای باید و نبایدهایی هم می شود که رعایت آنها موجب بهبود وضعیت سلامتی خواهد شد. در ادامه به قوانین مرتبط با این رژيم اشاره می شود:

تامین نیازهای بدن:

موادمغذی باید در طول روز برای بدن تامین شوند. این رژیم می توان سلامت بدن را حفظ کرده و از کمبود موادمعدنی و ویتامین ها پیشگیری خواهد کرد. 

مصرف متعادل مواد غذایی:

اصل اعتدال در رژیم غذایی باید با انتخاب موادمغذی درنظر گرفته شود. این رژیم سعی می کند الگویی سالم بسازد به همین دلیل ضرورت مصرف متعادل مواد غذایی یکی از قوانین مهم آن است.

مواد غذایی متنوع در رژیم فلکسترین:

باید درنظر داشت که هر وعده غذایی باید تنوع خوبی از موادغذایی داشته باشد. این رژیم خوبی می تواند این مزیت را فراهم کند. باوجودی که بسیاری از رژيم های غذایی جنبه عمومی دارند اما تنها بر مصرف یک یا چند ماده غذایی محدود تاکید می کنند. این رژیم غذایی سالم منوی متنوعی را درنظر می گیرد. 

میان وعده‌های سالم:

در رژیم فلکسترین نباید میان وعده ها را حذف کرد. این موضوع از گرسنگی های طولانی مدت پیشگیری خواهد کرد و انرژی بدن را برای فعالیت روزانه تامین می کند. 

میوه و سبزیجات بیشتر، گوشت و کربوهیدرات کمتر:

در این رژيم میوه و سبزیجات بیشتری مصرف می شود اما در مقابل مقدار مصرف گوشت، غلات و کربوهیدرات کاهش پیدا می کند. این موضوع به دریافت فیبر بیشتر و در نتیجه لاغری موثرتر کمک خواهد کرد.

رژیم فلکسترین,رژیم فلکسترین چیست,رژیم گیاه خواری فلکسترینرژیم گیاه خواری فلکسترین

حذف قند و شیرینی‌ها:

شما باید مصرف شیرینی جات و انواع کیک را از منوی خود حذف کرده یا به حداقل برسانید. قند بیشتر معنی کالری بیشتر می دهد درنتجیه لاغری با وقفه روبرو خواهد شد، اما با حذف قند و شیرینی‌جات مصنوعی، بدن سریعتر در مرحله چربی سوزی و کاهش وزن قرار خواهد گرفت.

حذف کافئین و الکل:

شما باید مصرف الکل و کافئین را به حداقل برسانید. الکل یکی از مواردی است که برعملکرد کبد تاثیر منفی خواهد گذاشت، درنتیجه ترشح هورمون و تنظیم متابولسیم بدن با اختلال روبرو خواهد شد. در این رژيم بر قطع مصرف الکل تاکید شده است. 

انتخاب منابع پروتئینی:

توصیه می شود پروتئین های گیاهی را جایگزین پروتئین های حیوانی کنید. باید اعتدال را در مصرف مواد غذایی درنظر داشت به همین دلیل بهتر است گزینه های مناسب تری را انتخاب کنید. در این روند فرد مجاز به مصرف پروتئین حیوانی هست اما بهتر است پروتئین گیاهی بیشتری به جای آنها استفاده شود.

از جمله منابع پروتئینی گیاهی می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

- سویا و محصولات تهیه شده از سویا مانند آجیل سویا، توفو، شیر سویا و..

- آجیل و مغزها

- قارچ

- اسفناج

مزایای رژیم فلکسترین:

این رژیم فواید بسیاری دارد که یکی از آنها اعتدال و قدرت انتخاب برای مواد خوراکی است. از جمله دیگر مواردی که سبب افزایش توجه به این رژيم می شود شامل موارد زیر خواهد بود: 

رژیمی سرشار از فیبر:

این رژیم پر شده از فیبر و آنتی اکسیدان های متنوع که برای بهبود بسیاری از بیماری های قلبی و ناراحتی های بدن مفید هستند. فیبر بیشتر می تواند عملکرد دستگاه گوارش را بهبود دهد در نتیجه از ابتلا به یبوست پیشگیری می کند. 

تغذیه سالم:

رژیم هایی که سرشار از کربوهیدارت و پروتئین هستند زمینه بروز مشکلات متنوع را فراهم خواهند کرد. این رژيم با برقراری اعتدال در مصرف مواد غذایی از ابتلا به بسیاری از مشکلات مانند یبوست یا اسهال پیشگیری می کند. 

برخی از رژيم ها با سخت گیری موجب افت انرژي و کاهش فشار خون می شوند، اما در رژيم فلکسترین با مصرف موادغذایی متنوع همراه با لاغری از کاهش فشار خون یا بی حالی پیشگیری می کند. با این وجود دلیل مناسبی برای پیروی خودسرانه از این رژیم عمومی محسوب نمی‌شود.

پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها:

روند غذایی مناسبی که رژیم فلکسترین درپیش می گیرد از ابتلا به بیماری ها پیشگیری کرده و موجب حفاظت از سلامتی خواهد شد. افرادی که از این رژیم پیروی می کنند ادعا دارند روند غذایی فلکسترین از ابتلا به سرطان پیشگیری خواهد کرد زیرا تنوع آنتی اکسیدانی دارد. 

چربی و قند خون نرمال:

از آنجایی که چربی و قند زیادی ندارد یکی دیگر از مزایای رژیم فلکسترین مربوط به کاهش قند و چربی بد است به همین دلیل می توان از بالا رفتن قند و چربی خون پیشگیری کند. 

بیان مزایای این روند تغذیه‌ای تاکیدی بر پیروی از آن نیست. رژیم تخصصی برای فرد بهترین راهکار را به مرور زمان در اختیار قرار می‌دهد که باید در ابتدا توسط متخصصین تغذیه تنظیم شود که تمام شرایط فرد را برای رژیم در نظر گیرد.

رژیم فلکسترین,رژیم فلکسترین چیست,مزایای رژیم فلکسترینمزایای رژیم فلکسترین

معایب رژیم فلکسترین چیست؟

باوجودی که رژیم فلکسترین بر غذاهای گیاهی تاکید می کند اما معایبی هم دارد برای مثال گوشت خوارها نمی توانند خیلی راحت با این رژيم کنار بیایند. برای مثال فرض کنید در یک خانواده بزرگ گوشت خوارها بزرگ شده اید حالا بعد از سالیان طولانی روی آوردن به رژیم دیگر سخت خواهد بود، پس بهتر است از هفته ای دوبار خوردن غذای گوشتی را آغاز کنید و به تدریج تعداد وعده ها را افزایش دهید. 

یکی دیگر از معایبی که رژيم های گیاه خواری دارد کمبود آهن است. براساس بررسی های موجود خانم هایی که رژیم نیمه گیاه خواری مانند فلکسترین دارند نسبت به خانم‌های غیرگیاهخوار بیشتر با میزان آهن پایین، کمبود آهن و آنمی (کم خونی) روبرو هستند.

براساس تعداد دفعاتی که گوشت مصرف می کنید باید به منابع غیرگوشتی تامین آهن توجه داشته باشید. می توانید برای این کار سویا، عدس، لوبیا، دانه‌ها، سبزیجات برگ‌دار و غلات کامل استفاده کنید. 

مواد غذایی مجاز و ممنوع در رژیم فلکسترین:

در این رژیم غذایی کاهش وزن به صورت تقریبی از همه مواد غذایی به صورت متعادل استفاده کرد. مواردی مانند گزینه‌های زیر را در این رژیم می‌توان به اعتدال به کار برد:

انواع سبزیجات:

- میوه‌ها

- غلات کامل

- آجیل و مغزها

- شیرهای گیاهی

- آبمیوه‌های طبیعی

- انواع دانه‌ها

رژیم فلکسترین,رژیم فلکسترین چیست,موادغذایی مجاز در رژیم فلکسترینموادغذایی مجاز در رژیم فلکسترین

موادغذایی ممنوع در رژيم فلکسترین:

برخی از مواد هستند که به صورت کلی پرهیز از مصرف آنها برای سلامتی مفید تر هستند. گزینه‌های زیر را باید به طور کامل حذف و جایگزین آنها از مواد غذایی سالم استفاده کرد:

- غذاهای فست فودی

- شیرینی‌جات و مواد قندی با افزودنی

- نوشابه

- کربوهیدرات تصفیه شده

- محصولات گوشتی فراوری شده مانند سوسیس و کالباس

می‌توان مواد غذایی زیر را کمتر مصرف کرد اما حذف نکرد:

- تخم مرغ

- گوشت سفید از جمله گوشت مرغ و ماهی

- لبنیات

نمونه رژیم فلکسترین:

رژیم فلکسترین به معنای محدود کردن مصرف گوشت و سایر فرآورده‌های حیوانی و تاکید بر غذاهای گیاهی مغذی است. میزان مصرف فرآورده های حیوانی و گوشتی کاملا سلیقه ای خواهد بود و می توان آن را کم و زیاد کرد. در ادامه به نمونه ای از رژیم فلکسترین برای مدت یک هفته اشاره شده است: 

شنبه:

صبحانه: بذر کتان آسیاب شده و دارچین، جو دوسر با سیب

از جمله دیگر گزینه های مناسب برای صبحانه در رژيم فلکسترین می توان به جو دوسر، نان تست غلات کامل، بذر کتان، تخم مرغ، ماست یونانی، اسموتی همراه با غذاهایی مانند آووکادو، موز، گردو، اسفناج، انواع توت و سالاد میوه اشاره کرد. 

ناهار: سالاد سبزیجات همراه با میگو، ذرت، لوبیا سیاه و آووکادو

شام: سوپ عدس با نان غلات کامل و سالاد

یکشنبه:

صبحانه: نان تست غلات کامل با آووکادو و تخم‌مرغ آب‌پز

ناهار: یک کاسه بوریتو همراه برنج قهوه‌ای، لوبیا و سبزیجات

شام: نودل و کدو همراه با سس گوجه و لوبیای سفید

دوشنبه:

صبحانه: ماست نارگیل با موز و گردو

ناهار: رول غلات کامل با حمص، سبزیجات و نخود

مواردی مانند سالاد سبزیجات و سبزیجاتی مانند ذرت، کلم پیچ، یا میگو، و انواع حبوبات در کنار حمص، سوپ گوجه، ساندویچ کره بادام زمینی می توانید برای ناهار استفاده کنید. 

شام: ماهی سالمون کبابی، سیب‌زمینی شیرین پخته، و لوبیا سبز

رژیم فلکسترین,رژیم فلکسترین چیست,برنامه غذایی برای رژیم فلکسترین برنامه غذایی برای رژیم فلکسترین

سه‌شنبه:

صبحانه: اسموتی با شیر بادام بدون شکر، اسفناج، کره بادام‌زمینی، و توت یخ‌زده

ناهار: سالاد کلم پیچ سزار با حبوبات و سوپ گوجه

شام: مرغ پخته، کینوا و گل کلم کبابی

چهارشنبه:

صبحانه: ماست یونانی همراه بلوبری و تخم کدو

ناهار: رپ چغندر با سبزیجات و سس دیپ بادام‌زمینی

شام: خورش عدس با سالاد

از جمله مواردی که می توان برای شام در رژیم فلکسترین درنظر داشت شامل برگر گیاهی، سیب‌زمینی شیرین، دلمه، خورش عدس، مرغ و ماهی، و سالاد هستند. 

پنج‌شنبه:

صبحانه: تخم‌مرغ با سبزیجات سرخ‌شده و سالاد میوه

ناهار: ساندویچ کره بادام‌زمینی همراه با تکه‌های توت روی نان غلات کامل

شام: برگر لوبیا سیاه با آووکادو و سیب‌زمینی سرخ‌شده شیرین

جمعه:

صبحانه: توفو همراه با سبزیجات و چاشنی

ناهار: سالاد کینوا با کرن‌بری خشک و پنیر فتا

شام: دلمه فلفل با بوقلمون چرخ شده و سالاد

گردآوری: بخش تغذیه و تناسب اندام سرپوش

  • 14
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش