جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۱۱۰۰۰۲۶

رژیم پروتئین چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

رژیم پروتئین,رژیم پروتئین و میوه,رژیم پروتئین چربی سوزیرژیم پروتئین رژیم آسانی است که با توجه به سلایق غذایی‌تان تعیین می شود
این روزها رژیم پروتئین به یکی از ترندهای برتر در زمینه کاهش وزن تبدیل شده است. گزینه های خوب برای سرکوب گشنگی نظیر انواع گوشت، پنیر و غذاهای پروتئینی است. افرادی که گوشت دوست دارند به طرف رژیم های اتکینز و رژیم قدرت پروتئین میروند و از آن پیروی می کنند.

رژیم پروتئین

کاهش وزن، زمانی سریعتر رخ می دهد که مصرف کربوهیدرات قطع شود و مصرف پروتئین افزایش یابد چرا‌که آب بدن کم میشود. بدون کربوهیدرات اضافی، بدن برای تولید سوخت، شروع به سوزاندن چربی می کند که به این اتفاق کتوز می گویند. این شرایط، رژیم را برای رژیم گیرنده آسان تر می کند زیرا باعث کاهش حس گشنگی میشود، ولی کتوز موجب بروز سردرد، بداخلاقی، تهوع، ضربان غیرعادی قلب، مشکلات کلیه و قلب می شود. یکی از رژیم های لاغری، رژیم پروتئین است. در این رژیم از مواد غذایی برای لاغری استفاده می شود که بر حس گرسنگی افراد غلبه کند. در این رژیم با کاهش وزن نسبتا سریعی روبرو خواهیم شد. در این رژیم سعی می شود تا با تنظیم میزان پروتئین دریافتی، کاهش وزن رخ دهد.

اکثر مردم برای عضله سازی بیشتر یا کاهش وزن سراغ رژیم پروتئین و رژیم های سرشار از پروتئین می روند. پروتئین ها اصلی ترین درشت مغذی در مسیر عضله سازی است که از زیر واحدهایی به نام اسیدهای آمینه ساخته شده اند که در ساخت، ترمیم و بازسازی بافت های گوناگون از جمله عضله، استخوان و پوست نقش اساسی ایفا می کنند. به همین علت، روزانه ضروری است که به میزان کافی، در رژیم غذایی افراد پروتئین وجود داشته باشد. در طی تمرین های استقامتی رشته های عضلانی از بین میروند تا بافت های عضلانی حجیم و قوی تر بتوانند جایگزین آن ها شوند. این فرآیند بدون پروتئین کافی، تحقق پذیر نیست.

انواع رژیم پروتئین بالا

رژیم پروتئین صرفا نام یک رژیم خاص نیست. ما انواع مختلفی از رژیم پروتئین را داریم که در ادامه اسم انها را ذکر میکنیم تا بیشتر با انها آشنا شوید:

- رژیم یک روزه پروتئین

- رژیم چهار روزه پروتئین

- رژیم ده روزه پروتئین

- رژیم چهارده روزه پروتئین

- رژیم عالی پروتئین

- رژیم لاغری پروتئین و سبزیجات

- رژیم شیک پروتئین

رژیم پروتئین و سبزیجات,رژیم پروتئین,رژیم پروتئین برای لاغریرژیم پروتئین برای اکثر افراد بی‌ضرر است

دلیل استفاده از رژیم پروتئین برای کاهش وزن

رژیم پروتئین یکی از رژیم هاییست که میزان کاهش وزن در آن نسبتاً سریع رخ میدهد. میزان پروتئین مورد نیاز روزانه برای یک مرد حدود ۶۰ گرم و یک زن بالغ حدود ۵۰ گرم است. حداقل میزان پروتئینی که یک شخص باید به ازای کیلوگرم وزن بدن دریافت کند ۰.۶ گرم است. زمانی رژیم پر پروتئین می شود که درصد پروتئین آن ۲۰ درصد و یا بیشتر باشد. در رژیم پروتئین شما با دریافت پروتئین بیشتر، سریعتر حس سیری می کنید و درنتیجه کم تر غذا می خورید و به مرور، وزنتان کاهش پیدا میکند.

رژیم پروتئین لاغری برای یک روز

رژیم پروتئین لاغری برای یک روز به شرح زیر است:

> صبحانه: رژیم پروتئین در وعده ی صبحانه شامل سالاد خیار و ۲ عدد تخم مرغ آب پز میباشد. 

> میان وعده: در میان وعده ی رژیم پروتئین ۱ سیب بزرگ، ۱ هلو (کم تر از ۲۰۰ گرم) یا ۵ آلو میل کنید.

> ناهار: نان گندم کامل (تست) و خیار سالاد را در وعده ی ناهار رژیم پروتئین مصرف کنید.

> میان وعده: همچنین برای میان وعده ی رژیم پروتئین یک لیوان اسموتی دارای خیار میل کنید.

> شام: در رژیم پروتئین برای شام سالاد میوه (۳۰۰ گرم) بخورید.

رژیم پروتئین و کربوهیدرات,عوارض جانبی رژیم پروتئین,رژیم پروتئینرژیم پروتئین سبب افزایش سوخت و ساز، کاهش مقدار کالری در طول روز می شود

ممنوعات رژیم پروتئین

در رژیم پروتئین مصرف برخی از موادغذایی ممنوع است که عبارتست از: مصرف برنج و نان - استفاده از سرخ کردنی و روغنها - استفاده از هرگونه تنقلات (به جز بیسکوییت ساقه طلایی و ترد در موارد ضروری و ضعف بدن) - استفاده از نمک زیاد، انواع سس، انواع لبنیات بجز شیر (ان هم صرفا کم چرب) - انواع غذاهای فست فودی و آماده و کنسروی و چرب مانند کله پاچه و فسنجان و حلیم و الویه و ...

غذاهای سرشار از پروتئین

۴ گروه غذایی که بعنوان موثرترین منابع پروتئین در جهان شناخته شدند شامل حبوبات، مواد لبنی، گوشت و سویا می باشند.

۱. گوشت:

یکی از مواد غذایی رژیم پروتئین، گوشت کم چرب است. هیچ چیز، پروتئینی تر از یک تکه گوشت فاقد چربی نیست. در صورتیکه بخواهید بدون دریافت چربی، پروتئین مورد نیاز خود را دریافت کنید، یک تکه گوشت بدون چربی را انتخاب کنید. در واقع یک برش استیک بدون چربی دارای چربی اشباع کمتری از همان مقدار سینه مرغ بدون پوست است. گوشت مرغ سفید چربی کمتری نسبت به گوشت مرغ تیره دارد. به دلیل آن که پوست مرغ دارای چربی های اشباع است، بهتر است پوستش را جدا کنید.

رژیم پروتئین,فواید رژیم پروتئین,رژیم پروتئین 1 روزهرژیم پروتئین علاوه بر کاهش فشار خون، به کاهش کلسترول بد  و چربی خون نیز کمک می کند

۲. سویا:

سویا جزو پروتئین های گیاهی محسوب میشود و معمولاً از آن برای تهیه همبرگر یا ماکارونی استفاده میشود، سویا همچنین برای جذب پروتئین منبع خوبی می باشد. البته در صورتی که از رژیم پروتئین با کربوهیدرات محدود استفاده میکنید نمیتوانید از ماکارونی استفاده کنید. 

۳. لبنیات کم چرب:

در رژیم پروتئین برای اینکه پروتئین و کلسیم مورد نیاز شما جهت تقویت استخوان و سلامت قلب تامین شود باید شیر، پنیر و ماست مصرف کنید. محصولات لبنی کم چرب یا فاقد چربی کمک می کنند تا کالری های مصرفی شما کاهش یابد.

رژیم پروتئین چیست,رژیم پروتئین,رژیم پروتئین لاغری برای یک روزرژیم پروتئین یکی از راهکارهای محبوب برای رسیدن به تناسب اندام است

۴. حبوبات:

از دیگر موادغذایی موجود در رژیم پروتئین میتوان به حبوبات اشاره کرد. حبوبات به میزان زیادی پروتئین و فیبر دارند. علاوه بر پروتئینِ موجود در حبوبات، فیبر آن به شما در داشتن حس سیری و انرژی بیشتر کمک میکند. یک و نیم فنجان حبوبات از نظر میزان پروتئین با ۸۵ گرم گوشت برابر است.

فواید رژیم پروتئین

زمانی که قصد دارید یک رژیم لاغری را شروع کنید حتماً می دانید که راه دشواری را در پیش دارید. در اغلب برنامه های رژیمی برای لاغر کردن شرایط و قوانین سختی دارد که یکی از آن ها اینست که در وعده های غذایی تنوعی وجود ندارد. در حالیکه از مزایای رژیم پروتئین میتوان به تنوع در وعده های غذایی اشاره کرد. صرفا کافیست میزان استفاده از آن ها تنظیم شود.

غذاهای سرشار از پروتئین,رژیم پروتئین لاغری,رژیم پروتئین رژیم پروتئین از کاهش حجم عضلات جلوگیری می‌کند

یکی از مواد مغذی بدن که برای سلامت قلب، عضله سازی، ترمیم پوست و مو نیز مفید است، پروتئین است. به همین جهت در رژیم پروتئین برای لاغری سلامت آن ها تامین می شود.

از دیگر فواید رژیم پروتئین اینست که با کم ترین هزینه میتوانید در این رژیم منابع غذایی گوناگونی را در اختیار داشته باشید. احتمالا خیلی از این منابع غذایی در برنامه عادی غذایی شما وجود داشته باشند و تنها کافی است تا به روشی آنرا مدیریت کنید که به کاهش وزن منجر شود.

عوارض جانبی رژیم پروتئین

برخی از عوارض جانبی رژیم پروتئین به شرح زیر است:

>> افزایش خطر ابتلا به بیماریهای کلیوی:

رژیم های غذایی با پروتئین بالا بدون خطر هستند و اکثر افراد میتوانند این نوع رژیم را دنبال کنند. برعکس باور اکثریت، افرادی که کلیه های سالم دارند، رژیم پر پروتئین برای آنها مشکلی ایجاد نمی کند. همچنین در یک پژوهش خانم های دارای اضافه وزن مبتلا به بیماری قند که در فاز ابتدایی بیماری کلیوی بودند با یک رژیم کاهش وزن دارای ۳۰ درصد پروتئین مشکلات کلیوی آن ها بدتر نشد. از سوی دیگر افرادی که بیماری های کلیوی ملایم تا پیشرفته دارند باید مصرف پروتئین را تقلیل دهند تا کلیه بتواند به فعالیت های خود ادامه دهد. رژیم پروتئین بالا موجب افزایش خطر سنگ کلیه در افراد مستعد می شود. یک پژوهش نشان داد که مصرف بالای پروتئین حیوانی امکان دارد سبب بروز سنگ کلیه شود و با مصرف پروتئین گیاهی احنمال بروز این اتفاق کم تر میشود.

>> اختلال در سوخت و ساز بدن:

مصرف زیاد پروتئین در رژیم پُر پروتئین که در روز ۲۰۰ گرم هست، بهمراه مصرف بی رویه ی دیگر منابع کالری (چربی یا کربوهیدرات)، باعث بوجود اومدن نوعی اختلال در سوخت و ساز بدن میشود و نهایتا منجر به مرگ میشود. معمولاً به این وضعیت گرسنگی خرگوش هم گفته می شود. حتی با وجود مصرف سایر منابع کالری در رژیم پروتئین مانند کربوهیدرات یا چربی، مصرف بیش از ۲۸۵ گرم پروتئین در روز (برای یک شخص ۸۰ کیلوگرم) ممکن است خطرناک باشد. 

رژیم پروتئین,رژیم پروتئین برای لاغری,رژیم پروتئین چیسترژیم‌ پروتئین احتمال بروز سنگ کلیه را در افراد حساس و مستعد افزایش می‌دهد

>> پوکی استخوان:

بعلت عدم جذب کلسیم، بیماری پوکی استخوان اتفاق می افتد. مصرف بش از حد پروتئین سبب میشود ذخایر کلسیم بدن در طولانی مدت تخلیه شود. در نتیجه چنانچه کسی تمایل داشته باشد رژیم پروتئین را در طولانی مدت استفاده کند، احتمال بروز این مشکل برایش وجود دارد. هنگامی که مقدار زیادی پروتئین وارد بدن شود، بدن باید آن ها را هضم کند. در نتیجه خون حالت اسیدی به خود میگیرد. با اسیدی شدن خون، بدن برای کنترل این شرایط، از ذخایر کلسیم از استخوان ها استفاده میکند تا بتواند حالت اسیدی را خنثی کند. همین مسئله در طولانی مدت سبب میشود که تراکم استخوان ها کم شود و در نتیجه پوکی استخوان اتفاق می افتد. برای رفع این مشکل میتوانید از مکمل های کلسیم زیر نظر پزشک استفاده کنید.

>> افزایش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی:

رژیم های غذایی با پروتئین بالا مضراتی دارند که باعث افزایش مقدار زیادی پروتئین حیوانی و همچنین افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر و سرطان میشوند. در صورتیکه رژیم پروتئین برای طولانی مدت مصرف شود، باعث ایجاد کمبود ویتامین B میشود و اثرات منفی بر روی سلامتی و تندرستی انسان ها میگذارد که برخی از این تبعات شامل بوی بد دهان، یبوست، خستگی و تهوع است.

>> خطر گرفتگی عروق:

نکته منفی دیگر در خصوص رژیم پروتئین، دریافت بیش از حد گوشت قرمز است که قلب را به علت نوع اسیدهای چرب و همینطور بعضی از اسیدهای آمینه موجود در گوشت قرمز، در معرض گرفتگی عروق قرار می دهد، به دلیل آن که عارضه های گوشت قرمز تنها به دلیل چربی موجود در آن نیست بلکه به علت وجود آمینو اسید های گوگردی است که باعث ایجاد رسوب در عروق قلبی میشوند.

رژیم پروتئین لاغری برای یک روز,رژیم پروتئین,غذاهای سرشار از پروتئینرژیم پروتئین در طولانی مدت منجر به پوکی استخوان و مشکلات کلیوی می شود

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 11
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش