چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۱۸

با مزایا و معایب رژیم شوک آشنا شوید (+ چند نمونه برنامه رژیم شوک)

رژیم شوک,رژیم شوک سه روزه,رژیم شوک 7 روزههدف رژیم شوک این است که به بدن شوکی وارد می کند تا بتوانید فعالانه کالری بسوزانید
در بین انواع رژیم های غذایی، صرفا برخی از آنها اثر موقت دارند درحالیکه میزان اثربخشی بعضی دیگر، کوتاه مدت است. بعضی از این رژیم ها مدعی اند که وزن شما در صورت پیروی کردن از آن به سرعت کاهش پیدا می کند و علاوه بر آن قادر به حفظ وزن کاهش یافته هستید که یکی از آن ها رژیم شوک نام دارد.

رژیم شوک

افراد مبتلا به اضافه وزن، همیشه برای کاهش وزن خود به دنبال راهکاری هستند و حتی برای رسیدن به تناسب اندام و وزن ایده‌ال خود، راهکارهای موثری انجام داده اند ولی نتیجه ای ندیده اند. از این رو باید روند رژیم غذایی را دنبال کنند تا سوخت وساز بدن با وارد کردن شوک، افزایش پیدا کند و وزن شخص چاق، کم شود. در واقع باید در نحوه تغذیه و فعالیت بدنی با استپ وزن، تغییراتی ایجاد کرد تا برای چربی سوزی، محرکه لازم بوجود آید.

اکثر متخصصین تغذیه درخصوص رژیم شوک، مدعی هستند که اثرات متابولیکی پس از گرفتن این رژیم به مدت دو سال در بدن، ماندگار است و فرد می تواند این چنین وزن بدنش را ثابت نگه دارد ولی این نکته را در نظر بگیرید که باید پس از گذشت دوسال، یک مرتبه رژیم لاغری شوک را انجام دهید؛ زیرا بدن شما ضعیف میشود.

شما با پیروی از رژیم شوک میتوانید ۱۵ کیلوگرم از وزن خود را در عرض دو هفته کاهش دهید و برای افرادی مناسب است که دارای بیش از ۱۵ کیلوگرم اضافه وزن هستند. لازمه ی انجام این رژیم، داشتن اراده ی قوی می باشد. تحمل ۵ روز ابتدایی این رژیم، کمی سخت است ولی فرد، پس از گذشت ۲ روز میتواند خوراکی و غذا را مطابق گذشته میل کند. میزان تکرار این نوع رژیم، دو مرتبه می باشد. اگر این روند، نتیجه بدهد؛ افراد میتوانند از آن در بازه های زمانی مختلف پیروی کنند تا وزنشان کم شود.

هدف رژیم شوک

رژیم شوک درواقع شوکی به بدن شما شوکی میدهد تا توانایی سوزاندن کالری به صورت فعال را داشته باشید و چربی هایتان آب شود. این نوع رژیم از برنامه ای منظم پیروی می کند و به این ترتیب سرعت سوخت و ساز بدن را بالا میبرد و بدن را به فاز قحطی وارد می کند.

رژیم شوک 3 روزه,رژیم شوک سیب,رژیم شوک 14 روزهرژیم شوک فقط برای افرادی مناسب است که دچار استپ وزنی شده اند

رژیم شوک برای چه کسانی مفید است؟

افرادی، مجوز پیروی از رژیم شوک را دارند که به استپ وزنی، گرفتار شده اند و قادر به کاهش وزن نیستند درحالیکه افراد دیگر نباید این رژیم را انجام دهند. حتی افراد دچار استپ وزنی هم برای پیروی از این رژیم باید با متخصص تغذیه و تحت نظارت صحبت کنند وگرنه دچار اسیب هایی میشوند ولی صرفا یک بار در هر سال، مجوز انجام این رژیم را دارند.

انواع رژیم شوک

رژیم شوک، قابلیت تکرار به صورت چرخشی را دارد؛ به این جهت انواع مختلفی دارد. بعضی از افراد باید شوک بیشتری به بدن خود وارد کنند، از این رو باید رژیم شوک را در دوره بیشتری انجام دهند. این رژیم را در بعضی از موارد برای افزایش متابولیسم بدن به شکل رژیم شوک یکروزه انجام می دهند. ولی بهتر است بدانید که نتیجه این رژیم، خیلی قطعی نیست و توصیه میشود که این رژیم را در طول ۷ یا ۱۴ روز انجام دهید.

۱. رژیم لاغری شوک ۳ روزه:

میزان وزنی که شما با پیروی از رژیم شوک لاغری ۳ روزه، کم میکنید؛ در حدود ۳ تا ۴ کیلو است. کربوهیدارت این برنامه غذایی ۳ روزه، بسیار کم است و به کاهش وزن ایده‌ال می رسید. یکی از نکات قابل توجه درخصوص تکرار این رژیم اینست که شما میتوانید پس از گذشت ۶۰ روز، آنرا انجام دهید ولی باید بدانید که نباید آن را مداوم انجام دهید.

- قبل از صبحانه:

در رژیم شوک، قبل از این که صبحانه بخورید باید دو لیوان آب ولرم بهمراه مقداری لیمو میل کنید.

- صبحانه:

در وعده ی صبحانه ی رژیم شوک باید ۳۰ گرم پنیر بدون چربی، یک فنجان چایی بدون شکر و سالاد بخورید. توجه کنید که نباید سبزیجات زیاد، روغن و چربی، انگور و سیب در این وعده میل کنید.

- میان وعده صبح:

برای میان وعده ی صبح رژیم شوک، شما مجاز به خوردن یک عدد سیب سبزو نصف کاسه ماست کم چرب هستید.

- ناهار:

وعده ی ناهار رژیم شوک، شامل سوپ کلم یا سوپ اسفناج، نصف ماهی، سالاد و یک عدد میوه می باشد. شما مجاز به استفاده از سبزیجات زیاد، روغن و چربی، انگور و سیب نیستید.

- میان وعده عصر:

خوراکی های رژیمی در میان وعده ی عصر این رژیم توصیه میشود.

- شام:

شما باید برای شام، یک کاسه سوپ سبزیجات را بهمراه سالاد( مقدار زیادی از سبزیجات، استفاده از روغن و چربی، انگور و سیب مجاز نیست) و ۵ عدد میوه دارای قند کم میل کنید.

- میان وعده ی شب:

خوردن نصف گریپ فورت یا سیب سبز و ۲۰۰گرم ماست بدون چربی یا شیر بدون شکر در میان وعده ی شب رژیم شوک ۳ روزه الزامیست.

۲. رژیم شوک ۷ روزه:

رژیم شوک ۷ روزه از دیگر انواع رژیم شوک محسوب میشود که شما قادر به کاهش وزن ۵ کیلویی، پس از اتمام دوره یک هفته هستید. میزان کالری این رژیم، کم است؛ به این ترتیب انجام فعالیت های سخت بدنی و یا ورزش در هنگام پیروی از آن، ممنوع است. همچنین میتوانید یک پیاده روی نیم ساعته انجام دهید و آب زیادی بنوشید.

> چهار روز اول رژیم شوک:

>> قبل از صبحانه:

در رژیم شوک ۷ روزه، قبل از صبحانه، نوشیدن یک لیوان آب گرم با یک قاشق عسل الزامیست.

برنامه رژیم شوک 3 روزه,رژیم شوک 7 روزه,رژیم شوک برای کاهش وزنهر روز مصرف میوه و سبزی مطابق با دستور غذایی رژیم شوک رعایت شود

>> صبحانه:

وعده ی صبحانه ی رژیم شوک ۷ روزه به اینصورتست که باید پنیر، گوجه، دو برش نان کوچک، فلفل سبز و یک نان سوخاری و یک لیوان آب پرتغال بخورید.

>> میان وعده صبح:

در میان وعده ی صبح این رژیم، یک میوه بخورید.

>> ناهار:

وعده ی ناهار رژیم شوک ۷ روزه شامل یک کاسه بزرگ سالاد( فلفل، گوجه، سبزیجات، زیتون، پنیر، و دو عدد سفیده تخم مرغ) با ۷۰ گرم سینه مرغ گریل یا چهار عدد گوشت قلقلی گریل شده می باشد.

>> شام:

خوردن سالاد سبز با مقدار زيادي آب لیمو بهمراه ۱۰۰ گرم سینه مرغ یا ماهی گریل برای شخص مبتلا به اضافه وزن در وعده ی شام این نوع رژیم توصیه شده است.

>> میان وعده شب:

شما باید در میان وعده ی شب رژیم شوک ۷ روزه، دو گلابی و هشت عدد بادام بخورید.

> سه روز آخر رژیم شوک:

* قبل از صبحانه:

در سه روز آخر رژیم شوک ۷ روزه، خوردن یک لیوان آب گرم با یک قاشق عسل سفارش شده است.

* صبحانه:

برای صبحانه می توانید موادغذایی نظیر پنیر، گوجه، دو برش نان کوچک، فلفل سبز و یک نان سوخاری و یک لیوان آب پرتغال میل کنید.

* میان وعده صبح:

در میان وعده ی صبح رژیم شوک ۷ روزه، مجاز به خوردن یک میوه هستید.

* ناهار:

بهتر است که در سه روز آخر رژیم شوک، یک کاسه سالاد( گوجه، فلفل، سبزیجات، روغن زیتون ، نمک) و ۱۰۰ گرم سینه مرغ گریل یا ماهی را در وعده ی ناهار میل کنید.

* شام:

خوردن موادغذایی همچون سبزیجات فصل، یک عدد نان سوخاری یا نخود پخته، یک کاسه ماست کم چرب، یک کاسه سالاد با گوجه، فلفل، خیار و سبزیجات در وعده ی شام سه روز آخر این رژیم الزامیست.

* میان وعده شب:

در میان وعده ی شب رژیم شوک ۷ روزه باید یک لیوان شیر داغ را بهمراه دارچین بنوشید.

۳. رژیم لاغری شوک ۱۴ روزه:

- صبحانه رژیم شوک:

افراد مبتلا به اضافه وزن باید وعده ی صبحانه ی رژیم شوک ۱۴ روزه، ۱ قاشق عسل را در آب جوش حل کنند و بنوشند. پس از گذشت ۱۰ دقیقه در صورت تمایل می توانند ۲ قطعه نان تست بهمراه پنیر و گوجه فلفل دلمه ای، ۱ لیوان آب پرتقال میل کنند.

- میان وعده صبح رژیم شوک:

شما برای میان وعده صبح رژیم شوک ۱۴ روزه مجاز به مصرف۱ عدد میوه که سرشار از فیبر باشد مانند یک عدد انجیر، گلابی و یا سیب هستید.

رژیم شوک,برنامه غذایی رژیم شوک,عوارض رژیم شوکیکی از مهم‌ترین مزایای رژیم شوک کاهش وزن به همراه سم‌زدایی بدن است

- ناهار رژیم شوک:

برای ۵ روز هفته در وعده ی ناهار رژیم شوک ۱۴ روزه میتوانید طبق ذائقه ی خود از منوی زیر، ناهار میل کنید:سالاد سبزیجات( گوجه، زیتون، کاهو، فلفل دلمه ای، پنیر) و ۲ عدد تخم مرغ آبپز بهمراه ۲ عدد کباب مایتابه ای و یا ۷۰ گرم گوشت مرغ بخارپز یا کباب شده

در وعده ناهار برای تنوع میتوانید سالاد سبزیجات( فلفل دلمه ای، گوجه، سبزیجات، روغن زیتون ) بهمراه ۱۰۰ گرم مرغ یا ماهی کباب شده میل کنید.

- میان وعده عصر رژیم شوک:

برای میان وعده عصر رژیم شوک میتوانید به اختیار خود در روزهای مختلف از یکی از موادغذایی زیر استفاده کنید:

بنابراین برای بالا بردن چربی سوزی و جلوگیری از نفخ باید ۲عدد زردآلو، ۸ عدد بادام و۱ فنجان شیر گرم بهمراه دارچین مصرف کنید.

فراموش نکنید که برای میان وعده عصرانه رژیم شوک، فقط یکی از آن ها را میتوانید میل کنید و مجاز به مصرف همه آن ها در یک میان وعده نیستید. تمام مواد مغذی با تنوع دادن در این وعده ی غذایی به بدن شما می رسد.

- شام رژیم شوک:

تنوع غذایی وعده ی شام رژیم شوک در این ۵ روز، ۳ نوع میباشد که برای هر وعده شام میتوانید یکی از آن ها را انتخاب کنید:

۱- سالاد بهمراه لیموترش که شامل گوجه، فلفل دلمه ای و جعفری بهمراه ۱۰۰ گرم مرغ یا ماهی کبابی بدون پوست می باشد.

۲- یک پیاله ماست و سالاد متنوع شامل جوانه ها، انواع کلم یا اسفناج بهمراه ۱ ورق نان سبوس دار میل کنید.

۳- بهمراه سالاد( گوجه، خیار، فلفل دلمه ای و سبزیجات) می توانید نخود یا عدس پخته شده بخورید.

- دو روز پایانی در یک هفته از رژیم شوک:

وعده های متنوع غذایی مذکور در بالا برای ۵ روز میباشد و ۲ روز دیگر را می توانید مانند سابق از وعده های غذایی استفاده کنید. ولی برای نتیجه بهتر نباید پرخوری کنید و موادغذایی ناسالم بخورید. این چرخه ۱۴ روز تکرار کنید.

نکاتی در مورد رژیم شوک

>> انجام فعالیت ورزشی هوازی شدید بمدت یک ساعت در طول پیروی از رژیم شوک، امری الزامیست.

>> وقتی که رژیم شوک را انجام میدهید باید حداقل ۸ لیوان آب را در هرروز بنوشید.

>> برطبق دستور غذایی رژیم شوک باید در هرروز ، میوه و سبزی مصرف کنید.

>> در حین پیروی از رژیم شوک می توانید از بیسکویت هایی استفاده کنید که بدون شکر و خشک هستند.

موارد منع مصرف رژیم شوک

- افراد پیروی کننده از رژیم شوک، مجاز به مصرف نوشیدنی های شیرین، انرژی‌زا ، نوشابه، دلستر و الکلی نیستند.

- از مصرف بعضی از خوراکی ها نظیر شیرینی، کیک، بستنی، قند و شکر، شکلات و نان های حجیم در طول رژیم شوک بپرهیزید.

- در دوران رژیم شوک نباید از میزان تعیین شده ی غذاها بیشتر بخورید.

- از موارد منع مصرف رژیم شوک می توان به تغییر دادن وعده های غذایی، ترکیبات غذایی و جابه جا کردن وعده های غذایی اشاره کرد.

مزیت های رژیم شوک لاغری

رژیم شوک مانند رژیم های لاغری دیگر دارای مزایا و معایبی میباشد که بهتر است قبل از این که رژیم شوک را انجام دهید؛ آنها را بدانید. در ادامه با مزایای رژیم شوک اشنا شوید:

* سم زدایی بدن:

کاهش وزن بهمراه سم زدایی بدن از مهم ترین مزایای رژیم شوک به شمار می رود. بخاطر این که باید آب و مایعات زیادی را در طول این رژیم میل کرد تا سموم موجود در بدن، پاکسازی شود.

* مصرف روزانه مکمل ها:

از دیگر مزایای رژیم شوک می توان به مکمل های غذایی اشاره کرد که در طول روز مصرف میشود. این امر از کاهش مواد معدنی و ویتامین های موردنیاز بدن، جلوگیری میکند.

* جلوگیری از استپ وزن:

استپ وزنی از مشکلات افراد پیروی کننده از رژیم های لاغری مختلف به شمار می رود؛ به این معنی که وزن برخی از افراد با انجام رژیم های مختلف لاغری کم نمی شود. شرایط استپ وزنی با انجام رژیم شوک از بین میرود و وزن فرد، کم می شود.

عوارض رژیم شوک

> از رژیم شوک به عنوان یک رژیم محدود یاد میشود و اگر در طولانی مدت از هر نوع رژیم محدودی پیروی کنید به سوء تغذیه و قحطی در بدنتان مبتلا می شوید.

> بدن شما نیازمند ویتامین ها و مواد معدنی مختلفی برای فعالیت هایش میباشد درحالیکه چنین موادی در رژیم شوک به میزان کافی به بدن نمی رسد و به این ترتیب عملکرد ارگان های بدن، مناسب نیست.

> به این خاطر رژیم شوک را با نام رژیم یو یو می شناسند که همانند رژیم های کاهش وزن سریع، قابلیت برگشت پذیری دارد.

> از دیگر عوارض پیروی از رژیم شوک می توان به تغییرات خلق و خوی و عصبانیت و بد اخلاقی در افراد اشاره کرد ، بدین دلیل که قند در این مدت به میزان کافی بعنوان سوخت اصلی مغز به بدن افراد نمی رسد و تاثیر به سزایی برروی عملکردشان دارد.

مزیت های رژیم شوک لاغری,فواید رژیم شوک,رژیم شوک لاغریرژیم شوک همانند دیگر رژیم های کاهش وزن سریع می تواند برگشت پذیر باشد

> درصورت افزایش مدت زمان رعایت رژیم شوک، عضلات شما به دلیل اتمام ذخایر پروتئینی و کربوهیدراتی بدن از بین رفتن می رود.

> افراد معمولاً به دلیل کمبودهای دریافتی در همه رژیم های لاغری غیر اصولی، مخصوصا در ویتامین ها به ریزش مو گرفتار می شوند که رژیم شوک نیز چنین عوارضی را بهمراه دارد.

> معمولاً تصور افراد اینست که نباید از آب در زمان رعایت رژیم لاغری سریع مصرف کنند چون منجر به افزایش وزن میشود. بدن شخص درصورتی که آب را در زمان رژیم و یا غیر از آن مصرف نکند، با اسیب هایی مواجه می شود که سردرد های شدید را بهمراه دارد.

> یکی از عوارض احتمالی رژیم های شوک، ایجاد برخی از مشکلات روده میباشد و درصورت عدم دریافت مواد مغذی مناسب، مشکلاتی همچون حرکات نامنظم یا ناسازگار روده را بوجود می آورد و احساس خستگی با کاهش انرژی در شما ایجاد میشود. با وجود کاهش وزن در اثر پیروی از این رژیم، ولی بیشتر به دلیل کاهش ذخایر گلیکوژن و آب در بدن، وزن شخص کاهش می یابد که موجب از دست دادن انرژی و خستگی میشود. بدن شخص به دلیل کاهش ویتامین ها و مواد مغذی مصرف شده در حین انجام رژیم شوک، قادر به تولید انرژی نیست و موجب ایجاد احساس تنبلی می شود.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 11
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
آهنگ های پرواز همای,پرواز همای اشعار,کنسرت پرواز همای بیوگرافی پرواز همای و آثار این خواننده ی سنتی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ بهمن ۱۳۵۸

زادگاه:احمدسرگوراب گیلان

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

فارغ التحصیل:لیسانس رشته شعر و آهنگ

ادامه
حضرت الیاس,زندگینامه حضرت الیاس,بیوگرافی حضرت الیاس زندگینامه حضرت الیاس یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل

زاده:سال ۹۰۰ پیش از میلاد

زادگاه:احتمالا تیشبه

درگذشت:سال۸۴۹ پیش از میلاد

معجزات:زنده گرداندن مردگان، پایین آوردن آتش از آسمان و ورود به بهشت پیش از مرگ

ستایش شده در:یهودیت، مسیحیت، اسلام

ادامه
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
ویژه سرپوش