پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۷۱

آشنایی با انواع رژیم سوپ+ نمونه ای از رژیم سوپ کلم

رژیم سوپ,رژیم سوپ چربی سوز,رژیم سوپ کلمرژیم سوپ چند دهه است که در کنار دیگر رژیم های غذایی قرار دارند
رژیم سوپ جزء رژیم های تک بعدی است. برنامه غذایی در این دسته از رژیم ها شدیداً محدود و کالری دریافتی بسیار کم تر از میزان موردنیاز انسان است. به همین علت اشخاص زیادی نمی توانند این دسته از رژیم ها را پیگیری کنند و بزودی از آن خسته می شوند.

رژیم سوپ

رژیم سوپ صرفا یک رژیم نیست بلکه مجموعه ای از برنامه های غذاییست که در مدت زمان کوتاه کاهش وزن قابل توجهی را بشارت می دهد. در بعضی از این رژیم ها شما صرفا سوپ مصرف نمی کنید. در بعضی دیگر، سوپ پایه برنامه غذایی است ولی شما در وعده های غذایی خود، غذاهای تجویز شده دیگری را هم قرار می دهید. جزئیات هر رژیم سوپ متفاوت است. طول دوره اکثر رژیم های سوپ از پنج تا ده روز می باشد. رژیم سوپ امکان دارد برای برخی اشخاص مفید باشد، ولی بسیاری از متخصصان بهداشت مصرف این رژیم را برای دوره های طولانی مدت توصیه نمی کنند، صرفا به این منظور که بسیار محدود است.

پیشینه رژیم سوپ

رژیم سوپ در کنار دیگر رژیم های غذایی چند دهه است که قرار دارد. سوپ کلم، یکی از نخستین برنامه های غذایی مبتنی بر سوپ برای افزایش محبوبیت در دهه ۱۹۸۰ بود. افراد دستورالعمل خاص سوپ کلم را در این برنامه، به هدف ۴.۵ کیلو کاهش وزن دنبال می کردند. از آن هنگام، رژیم های غذایی دیگر مبتنی بر سوپ ظاهر شده اند تا سبک های مختلف غذایی، سلیقه ها و گرایش های مختلف غذایی را در خود جای دهند. به طورمثال، برنامه سوپ کتو  برنامه سوپ سرخپوشان، برنامه سوپ گیاهی و برنامه سوپ مبتنی بر لوبیا، که هر یک از این طرح ها در مدت زمان کوتاه باعث میشوند کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کنید.

روش گرفتن رژیم سوپ کلم,رژیم سوپ,برنامه رژیم سوپانواع مختلفی از رژیم سوپ وجود دارد

آشنایی با انواع رژیم سوپ

مصرف سوپ بدون کالری بالا، باعث میشود یک وعده غذایی کم حجم و مناسب داشته باشید. شما میتوانید در منزل انواع سوپ های مقوی و کم کالری را تهیه کرده و یا آنها را به طور آماده خریداری کنید. انواع  رژیم سوپ مخصوص رژیم غذایی خانگی، در دسترس هستند. سوپ سبب میشود تا حجم معده شما پر شود ولی در عین حال کم کالری است و یا نسبت به مواد موجود در آن، از مقدار نسبتا کمی کالری، برخوردار است.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی، بر اساس دستورالعمل های غذایی افرادی که در رژیم غذایی خود از سوپ استفاده می کنند، امکان دارد شانس بیشتری در کنترل وزن خود داشته باشند. فیبر و پروتئین میتواند مواد مغذی کاملی برای بدن باشد، بدین ترتیب برای اینکه به کاهش وزن ایده آل خود برسید، یک کاسه سوپ حاوی سبزیجات، لوبیا و پروتئین، را مصرف کنید. تغییرات مختلفی در رژیم سوپ می باشد و هر کدام از آنها برنامه ی خاص خود را دارند. در ادامه به معرفی محبوب ترین این رژیم ها پرداخته ایم.

> رژیم سوپ پایه:

شما در رژیم سوپ پایه میتوانید هر نوع سوپی را که دوست دارید میل کنید. این یعنی شما میتوانید حتی از سوپ های خامه ای یا سوپ های سبک تر میل کنید. در این رژیم حتی مصرف سوپ های کنسرو شده نیز مجاز هستند. در این نوع رژیم سوپ بیشترین سوپی که پیشنهاد می شود سوپ هایی با مخلوط سبزیجات و گوشت است. مدت زمان رژیم سوپ پایه دست کم یک هفته و حداکثر ۲ هفته می باشد. افرادی که این رژیم را پایه گذاری کرده اند مدعی اند در این رژیم وزن فرد ۴ تا ۶ کیلوگرم کاهش می یابد. 

انواع رژیم سوپ,رژیم سوپ کلم هفت روزه,رژیم سوپرژیم سوپ ممکن است برای برخی افراد مفید باشد، اما برای دوره های طولانی توصیه نمی شود

> رژیم سوپ کلم:

یک رژیم غذایی برای کاهش وزن سریع، سوپ کلم نام دارد. رژیم اش دقیقاً همانطور عمل می کند که از نامش معلوم است- شما تا یک هفته، تقریبا جز سوپ کلم خانگی چیزی نمی خورید. همچنین میتوانید هر روز ۲ تا ۱ غذای دیگر مانند شیر، میوه و یا سبزیجات داشته باشید. هدف از رژیم لاغری بیش از هفت روز برای لاغری بلند مدت نیست و رژیم سوپ کلم که با نام های دیگر، مثل رژیم قلبی بیمارستان یا رژیم مایو کلینیک نیز مشهور است، به علت اینکه در بیمارستانی برای کاهش وزن سریع پیش از جراحی برای بیماران قلبی اجرا میشود ولی بیمارستان های دخیل این ادعاها را انکار نموده اند برای همین هیچ دلیل و مدرک مهمی در خصوص این ادعا وجود ندارد پس نمیتوان بدون مشورت با پزشک متخصص در خصوص آن تصمیم گرفت. هیچ کس بطور دقیق نمی داند که این رژیم غذایی منحصر به فرد از کجا نشات می گیرد، هر چند که در دهه ۱۹۸۰ برای نخستین بار محبوبیت کسب کرد.

> رژیم سوپ لوبیا:

در رژیم سوپ لوبیا  شما باید برای تهیه آن از لوبیا سبز استفاده کنید. همینطور در تهیه آن میتوانید از قارچ، فلفل دلمه ای قرمز  گوجه فرنگی، لوبیا چیتی و کرفس استفاده کنید. دستورالعمل این  رژیم سوپ نسبت به سایر  رژیم های سوپ پیچیده تر است. روزانه دو بار سوپ لوبیا را در این رژیم بعنوان غذای اصلی مصرف می کنید. همینطور به شما سفارش می شود که آب زیادی بنوشید. به اشخاصی که از این برنامه رژیم غذایی پیروی می کنند از مصرف میوه های خشک، آجیل، دانه ها و آووکادو خودداری کنند و یا آنها را محدود کنند ولی مصرف سایر غذاهای فاقد روغن و گیاهان توصیه می شوند.

رژیم سوپ,معایب رژیم سوپ,پیشینه رژیم سوپقبل از امتحان رژیم سوپ ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید

> رژیم سوپ مرغ:

رژیم سوپ مرغ که به آن رژیم مرغ نیز می گویند، رژیم بسار سختیست ولی کمک می کند که شما سریع به کاهش وزن موردنظرتان برسید. از آنجایی که این رژیم بسیار کم کالری است شما مجاز به مصرف آن بیش از ۷ روز نیستید ولی اگر به دستورات آن درست عمل کنید حدود ۴ کیلو در همین ۷ روز لاغر میشوید. پیش از آغاز این رژیم سوپ، حتماً با پزشکتان مشورت کنید تا مطمئن شوید که از سلامت کافی برای گرفتن این رژیم برخوردار هستید.

> رژیم سوپ پیاز:

رژیم سوپ پیاز هم خوشمزه است و هم میتواند برای کاهش وزن یک سوپ رژیمی محسوب شود. همینطور، این سوپ خوشبو به دلیل آنکه پیاز فراوان دارد و طبع آن گرم است، برای افراد سرد مزاج، بسیار مفید و مناسب است. برای تهیه سوپ رژیمی پیاز، در ظرف آب چند عدد پیاز را رنده کرده و سبزیجات تازه و اندکی رب گوجه فرنگی اضافه کنید.

> رژیم سوپ جو:

رژیم سوپ جو فوق العاده است به دلیل آن که جو، حاوی فیبر است و فیبر هم سبب پر شدن حجم معده و حرکت بیشتر روده می شود. افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، سوپ رژیمی جو انتخاب بسیار مناسب است. همچنین جو مواد مغذی بالایی دارد که علاوه بر کاهش وزن، برای سلامت بدن هم مفید است.

رژیم سوپ لوبیا,رژیم سوپ,رژیم سوپ مرغ رژیم سوپ اگر در رژیم‌های لاغری اصولی و سالم گنجانده شوند، می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند

نمونه ای از رژیم سوپ کلم

در رژیم سوپ به شما اجازه داده می شود که ۱ تا ۲ غذای کم کالری در هرروز علاوه بر سوپ بخورید ولی مهم است که هیچ جانشین دیگری درست نکند و صرفا آب و یا نوشیدنی های بدون کالری مانند چای شیرین نشده را بنوشد. توصیه می شود مولتی ویتامین مصرف کنید که این موارد از قواعد رژیم سوپ کلم هستند. این سوپ رژیمی بدلیل آنکه کلم و سبزیجات دارد برای صبحانه و نهار مصرف می شود در اکثر روشها به شخص توصیه می شود هر میزان که میتواند از این سوپ میل کند. دراین جا یک نمونه از این رژیم سوپ و نحوه ی عمل آنرا برای شما شرح می دهیم:

- روز اول رژیم سوپ:

در روز اول رژیم سوپ، هر چه قدر دوست دارید به جز موز میوه بخورید. فقط سوپ کلم را بعنوان وعده غذای اصلی بخورید و بعنوان نوشیدنی هم مصرف آب، چای بدون قند و شکر و آب آلبالو مجاز است.

- روز دوم رژیم سوپ:

تا آن جا که جا دارید و گرسنه هستید در روز دوم رژیم سوپ، سبزیجات بخورید. سبزیجات برگ سبز مصرف کنید و از مصرف نخود و لوبیا سبز و ذرت بپرهیزید. یک عدد سیب زمینی کبابی در وعده شام بخورید و در تمام طول روز هیچ میوه ای نخورید. 

- روز سوم رژیم سوپ:

امروز باید روز اول و دوم رژیم سوپ را با هم ترکیب کنید یعنی شما تنها مجاز به خوردن سوپ، میوه و سبزیجات برگ سبز دار در روز سوم هستید. 

- روز چهارم رژیم سوپ:

در روز چهارم رژیم سوپ، اجازه دارید که در کنار سوپتان، هشت عدد موز همراه هر مقدار شیر بدون چربی مصرف کنید. 

- روز پنجم رژیم سوپ:

روز پنجم رژیم سوپ باید گوشت قرمز و گوجه فرنگی مصرف کنید. ۳۰۰ تا ۶۰۰ گرم گوشت را همراه شش عدد گوجه فرنگی در طول روز بخورید و مصرف سوپ را به یک وعده محدود کنید. به جای گوشت قرمز میتوانید از مرغ یا ماهی استفاده کنید البته به شرط این که پوستشان کاملاً جداشده باشد. 

- روز ششم رژیم سوپ:

حداقل یک وعده سوپ را در روز ششم رژیم سوپ خورده و در باقی روز تا آن جا که میخواهید گوشت قرمز و سبزیجات برگ سبز دار بخورید. در این رو نباید از سیب زمینی پخته یا کبابی استفادده کنید. 

- روز هفتم رژیم سوپ:

در روز هفتم رژیم سوپ باید از برنج قهوه ای، آبمیوه بدون شکر و سبزیجات استفاده کنید و هر چه قدر که دوست دارید سوپ کلم بخورید. 

رژیم سوپ پیاز,رژیم سوپ جو,رژیم سوپاگر رژیم سوپ کلم بیش از هفت روز طول بکشد، منجر به کمبود مواد مغذی مهم می‌شود

مزایای رژیم سوپ

مزایای رژیم سوپ عبارتست از:

> رژیم سوپ سبب افزایش مصرف پروتئین های گیاهی می شود.

> رژیم سوپ مصرف سبزیجات را تقویت می کند.

> رژیم سوپ باعث میشود حس سیری در شما تقویت شود.

> رژیم سوپ باعث افزایش میزان جذب آب می شود.

معایب رژیم سوپ

معایب رژیم سوپ به شرح زیر است:

> غالباً سدیم زیاد است

> رژیم سوپ باعث میشود کاهش وزن ناگهانی را تجربه کنید.

> رژیم سوپ، مصرف برخی مصرف میوه ها را کاهش می دهد..

> رژیم سوپ میزان کالری را کاهش دهد.

> رژیم سوپ مصرف غلات کامل را منع می کند.

رژیم سوپ,نمونه ای از رژیم سوپ کلم,مزایای رژیم سوپهفت روز رژیم سوپ را انجام دهید تا چندین کیلوگرم وزن کم کنید

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 13
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X