یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۷۱

آشنایی با انواع رژیم سوپ+ نمونه ای از رژیم سوپ کلم

رژیم سوپ,رژیم سوپ چربی سوز,رژیم سوپ کلمرژیم سوپ چند دهه است که در کنار دیگر رژیم های غذایی قرار دارند
رژیم سوپ جزء رژیم های تک بعدی است. برنامه غذایی در این دسته از رژیم ها شدیداً محدود و کالری دریافتی بسیار کم تر از میزان موردنیاز انسان است. به همین علت اشخاص زیادی نمی توانند این دسته از رژیم ها را پیگیری کنند و بزودی از آن خسته می شوند.

رژیم سوپ

رژیم سوپ صرفا یک رژیم نیست بلکه مجموعه ای از برنامه های غذاییست که در مدت زمان کوتاه کاهش وزن قابل توجهی را بشارت می دهد. در بعضی از این رژیم ها شما صرفا سوپ مصرف نمی کنید. در بعضی دیگر، سوپ پایه برنامه غذایی است ولی شما در وعده های غذایی خود، غذاهای تجویز شده دیگری را هم قرار می دهید. جزئیات هر رژیم سوپ متفاوت است. طول دوره اکثر رژیم های سوپ از پنج تا ده روز می باشد. رژیم سوپ امکان دارد برای برخی اشخاص مفید باشد، ولی بسیاری از متخصصان بهداشت مصرف این رژیم را برای دوره های طولانی مدت توصیه نمی کنند، صرفا به این منظور که بسیار محدود است.

پیشینه رژیم سوپ

رژیم سوپ در کنار دیگر رژیم های غذایی چند دهه است که قرار دارد. سوپ کلم، یکی از نخستین برنامه های غذایی مبتنی بر سوپ برای افزایش محبوبیت در دهه ۱۹۸۰ بود. افراد دستورالعمل خاص سوپ کلم را در این برنامه، به هدف ۴.۵ کیلو کاهش وزن دنبال می کردند. از آن هنگام، رژیم های غذایی دیگر مبتنی بر سوپ ظاهر شده اند تا سبک های مختلف غذایی، سلیقه ها و گرایش های مختلف غذایی را در خود جای دهند. به طورمثال، برنامه سوپ کتو  برنامه سوپ سرخپوشان، برنامه سوپ گیاهی و برنامه سوپ مبتنی بر لوبیا، که هر یک از این طرح ها در مدت زمان کوتاه باعث میشوند کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کنید.

روش گرفتن رژیم سوپ کلم,رژیم سوپ,برنامه رژیم سوپانواع مختلفی از رژیم سوپ وجود دارد

آشنایی با انواع رژیم سوپ

مصرف سوپ بدون کالری بالا، باعث میشود یک وعده غذایی کم حجم و مناسب داشته باشید. شما میتوانید در منزل انواع سوپ های مقوی و کم کالری را تهیه کرده و یا آنها را به طور آماده خریداری کنید. انواع  رژیم سوپ مخصوص رژیم غذایی خانگی، در دسترس هستند. سوپ سبب میشود تا حجم معده شما پر شود ولی در عین حال کم کالری است و یا نسبت به مواد موجود در آن، از مقدار نسبتا کمی کالری، برخوردار است.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی، بر اساس دستورالعمل های غذایی افرادی که در رژیم غذایی خود از سوپ استفاده می کنند، امکان دارد شانس بیشتری در کنترل وزن خود داشته باشند. فیبر و پروتئین میتواند مواد مغذی کاملی برای بدن باشد، بدین ترتیب برای اینکه به کاهش وزن ایده آل خود برسید، یک کاسه سوپ حاوی سبزیجات، لوبیا و پروتئین، را مصرف کنید. تغییرات مختلفی در رژیم سوپ می باشد و هر کدام از آنها برنامه ی خاص خود را دارند. در ادامه به معرفی محبوب ترین این رژیم ها پرداخته ایم.

> رژیم سوپ پایه:

شما در رژیم سوپ پایه میتوانید هر نوع سوپی را که دوست دارید میل کنید. این یعنی شما میتوانید حتی از سوپ های خامه ای یا سوپ های سبک تر میل کنید. در این رژیم حتی مصرف سوپ های کنسرو شده نیز مجاز هستند. در این نوع رژیم سوپ بیشترین سوپی که پیشنهاد می شود سوپ هایی با مخلوط سبزیجات و گوشت است. مدت زمان رژیم سوپ پایه دست کم یک هفته و حداکثر ۲ هفته می باشد. افرادی که این رژیم را پایه گذاری کرده اند مدعی اند در این رژیم وزن فرد ۴ تا ۶ کیلوگرم کاهش می یابد. 

انواع رژیم سوپ,رژیم سوپ کلم هفت روزه,رژیم سوپرژیم سوپ ممکن است برای برخی افراد مفید باشد، اما برای دوره های طولانی توصیه نمی شود

> رژیم سوپ کلم:

یک رژیم غذایی برای کاهش وزن سریع، سوپ کلم نام دارد. رژیم اش دقیقاً همانطور عمل می کند که از نامش معلوم است- شما تا یک هفته، تقریبا جز سوپ کلم خانگی چیزی نمی خورید. همچنین میتوانید هر روز ۲ تا ۱ غذای دیگر مانند شیر، میوه و یا سبزیجات داشته باشید. هدف از رژیم لاغری بیش از هفت روز برای لاغری بلند مدت نیست و رژیم سوپ کلم که با نام های دیگر، مثل رژیم قلبی بیمارستان یا رژیم مایو کلینیک نیز مشهور است، به علت اینکه در بیمارستانی برای کاهش وزن سریع پیش از جراحی برای بیماران قلبی اجرا میشود ولی بیمارستان های دخیل این ادعاها را انکار نموده اند برای همین هیچ دلیل و مدرک مهمی در خصوص این ادعا وجود ندارد پس نمیتوان بدون مشورت با پزشک متخصص در خصوص آن تصمیم گرفت. هیچ کس بطور دقیق نمی داند که این رژیم غذایی منحصر به فرد از کجا نشات می گیرد، هر چند که در دهه ۱۹۸۰ برای نخستین بار محبوبیت کسب کرد.

> رژیم سوپ لوبیا:

در رژیم سوپ لوبیا  شما باید برای تهیه آن از لوبیا سبز استفاده کنید. همینطور در تهیه آن میتوانید از قارچ، فلفل دلمه ای قرمز  گوجه فرنگی، لوبیا چیتی و کرفس استفاده کنید. دستورالعمل این  رژیم سوپ نسبت به سایر  رژیم های سوپ پیچیده تر است. روزانه دو بار سوپ لوبیا را در این رژیم بعنوان غذای اصلی مصرف می کنید. همینطور به شما سفارش می شود که آب زیادی بنوشید. به اشخاصی که از این برنامه رژیم غذایی پیروی می کنند از مصرف میوه های خشک، آجیل، دانه ها و آووکادو خودداری کنند و یا آنها را محدود کنند ولی مصرف سایر غذاهای فاقد روغن و گیاهان توصیه می شوند.

رژیم سوپ,معایب رژیم سوپ,پیشینه رژیم سوپقبل از امتحان رژیم سوپ ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید

> رژیم سوپ مرغ:

رژیم سوپ مرغ که به آن رژیم مرغ نیز می گویند، رژیم بسار سختیست ولی کمک می کند که شما سریع به کاهش وزن موردنظرتان برسید. از آنجایی که این رژیم بسیار کم کالری است شما مجاز به مصرف آن بیش از ۷ روز نیستید ولی اگر به دستورات آن درست عمل کنید حدود ۴ کیلو در همین ۷ روز لاغر میشوید. پیش از آغاز این رژیم سوپ، حتماً با پزشکتان مشورت کنید تا مطمئن شوید که از سلامت کافی برای گرفتن این رژیم برخوردار هستید.

> رژیم سوپ پیاز:

رژیم سوپ پیاز هم خوشمزه است و هم میتواند برای کاهش وزن یک سوپ رژیمی محسوب شود. همینطور، این سوپ خوشبو به دلیل آنکه پیاز فراوان دارد و طبع آن گرم است، برای افراد سرد مزاج، بسیار مفید و مناسب است. برای تهیه سوپ رژیمی پیاز، در ظرف آب چند عدد پیاز را رنده کرده و سبزیجات تازه و اندکی رب گوجه فرنگی اضافه کنید.

> رژیم سوپ جو:

رژیم سوپ جو فوق العاده است به دلیل آن که جو، حاوی فیبر است و فیبر هم سبب پر شدن حجم معده و حرکت بیشتر روده می شود. افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، سوپ رژیمی جو انتخاب بسیار مناسب است. همچنین جو مواد مغذی بالایی دارد که علاوه بر کاهش وزن، برای سلامت بدن هم مفید است.

رژیم سوپ لوبیا,رژیم سوپ,رژیم سوپ مرغ رژیم سوپ اگر در رژیم‌های لاغری اصولی و سالم گنجانده شوند، می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند

نمونه ای از رژیم سوپ کلم

در رژیم سوپ به شما اجازه داده می شود که ۱ تا ۲ غذای کم کالری در هرروز علاوه بر سوپ بخورید ولی مهم است که هیچ جانشین دیگری درست نکند و صرفا آب و یا نوشیدنی های بدون کالری مانند چای شیرین نشده را بنوشد. توصیه می شود مولتی ویتامین مصرف کنید که این موارد از قواعد رژیم سوپ کلم هستند. این سوپ رژیمی بدلیل آنکه کلم و سبزیجات دارد برای صبحانه و نهار مصرف می شود در اکثر روشها به شخص توصیه می شود هر میزان که میتواند از این سوپ میل کند. دراین جا یک نمونه از این رژیم سوپ و نحوه ی عمل آنرا برای شما شرح می دهیم:

- روز اول رژیم سوپ:

در روز اول رژیم سوپ، هر چه قدر دوست دارید به جز موز میوه بخورید. فقط سوپ کلم را بعنوان وعده غذای اصلی بخورید و بعنوان نوشیدنی هم مصرف آب، چای بدون قند و شکر و آب آلبالو مجاز است.

- روز دوم رژیم سوپ:

تا آن جا که جا دارید و گرسنه هستید در روز دوم رژیم سوپ، سبزیجات بخورید. سبزیجات برگ سبز مصرف کنید و از مصرف نخود و لوبیا سبز و ذرت بپرهیزید. یک عدد سیب زمینی کبابی در وعده شام بخورید و در تمام طول روز هیچ میوه ای نخورید. 

- روز سوم رژیم سوپ:

امروز باید روز اول و دوم رژیم سوپ را با هم ترکیب کنید یعنی شما تنها مجاز به خوردن سوپ، میوه و سبزیجات برگ سبز دار در روز سوم هستید. 

- روز چهارم رژیم سوپ:

در روز چهارم رژیم سوپ، اجازه دارید که در کنار سوپتان، هشت عدد موز همراه هر مقدار شیر بدون چربی مصرف کنید. 

- روز پنجم رژیم سوپ:

روز پنجم رژیم سوپ باید گوشت قرمز و گوجه فرنگی مصرف کنید. ۳۰۰ تا ۶۰۰ گرم گوشت را همراه شش عدد گوجه فرنگی در طول روز بخورید و مصرف سوپ را به یک وعده محدود کنید. به جای گوشت قرمز میتوانید از مرغ یا ماهی استفاده کنید البته به شرط این که پوستشان کاملاً جداشده باشد. 

- روز ششم رژیم سوپ:

حداقل یک وعده سوپ را در روز ششم رژیم سوپ خورده و در باقی روز تا آن جا که میخواهید گوشت قرمز و سبزیجات برگ سبز دار بخورید. در این رو نباید از سیب زمینی پخته یا کبابی استفادده کنید. 

- روز هفتم رژیم سوپ:

در روز هفتم رژیم سوپ باید از برنج قهوه ای، آبمیوه بدون شکر و سبزیجات استفاده کنید و هر چه قدر که دوست دارید سوپ کلم بخورید. 

رژیم سوپ پیاز,رژیم سوپ جو,رژیم سوپاگر رژیم سوپ کلم بیش از هفت روز طول بکشد، منجر به کمبود مواد مغذی مهم می‌شود

مزایای رژیم سوپ

مزایای رژیم سوپ عبارتست از:

> رژیم سوپ سبب افزایش مصرف پروتئین های گیاهی می شود.

> رژیم سوپ مصرف سبزیجات را تقویت می کند.

> رژیم سوپ باعث میشود حس سیری در شما تقویت شود.

> رژیم سوپ باعث افزایش میزان جذب آب می شود.

معایب رژیم سوپ

معایب رژیم سوپ به شرح زیر است:

> غالباً سدیم زیاد است

> رژیم سوپ باعث میشود کاهش وزن ناگهانی را تجربه کنید.

> رژیم سوپ، مصرف برخی مصرف میوه ها را کاهش می دهد..

> رژیم سوپ میزان کالری را کاهش دهد.

> رژیم سوپ مصرف غلات کامل را منع می کند.

رژیم سوپ,نمونه ای از رژیم سوپ کلم,مزایای رژیم سوپهفت روز رژیم سوپ را انجام دهید تا چندین کیلوگرم وزن کم کنید

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 13
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
سعید آقاخانی,زندگی نامه سعید آقاخانی,ازدواج سعید آقاخانی بیوگرافی سعید آقاخانی نویسنده و کارگردان مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۴ اسفند ماه ۱۳۵۰

محل تولد: بیجار- کردستان

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه:بازیگر، نویسنده و کارگردان

 سالهای فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

وضعیت تأهل: متاهل

ادامه
هومن برق نورد,عکس های هومن برق نورد,عکس هومن برق نورد و همسرش بیوگرافی هومن برق نورد بازیگر معروف سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۸/۱۰/۵

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

زمینه فعالیت:سینما تلویزیون تئاتر

سال های فعالیت:۱۳۶۹ تاکنون

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
حسن یزدانی,زندگینامه حسن یزدانی,حسن یزدانی,تصاویر حسن یزدانی بیوگرافی حسن یزدانی از نابغه های کشتی آزاد ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ دی ماه ۱۳۷۳

محل تولد: جویبار

ملیت: ایرانی

حرفه: کشتی گیر

قد: ۱۸۱ cm

ادامه
عیسی آل کثیر,بیوگرافی عیسی آل کثیر,زندگی نامه عیسی آل کثیر بیوگرافی عیسی آل کثیر بازیکن سرشناس فوتبال ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ بهمن۱۳۶۸

محل تولد:دزفول، ایران

قد:۱٫۸۳ متر

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش