سه شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۰۸۶

دانستنی هایی درباره ی کلیتوریس

کلیتوریس,اندازه کلیتوریس,در مورد کلیتوریساندازه و شکل کلیتوریس با افزایش سن تغییر می کند
کلیتوریس هم مثل آلت تناسلی مردان دارای شکل ها و اندازه های گوناگون است که در هر دو مورد اندازه مهم نیست. غدد کلیتوریس دارای بیش از ۸ هزار عصب هستند که همین امر سبب شده اغلب خانم ها با تحریک کلیتوریس به لذت جنسی برسند. 

کلیتوریس چیست؟

کلیتوریس، چوچوله یا چوچول قسمتی از اندام جنسی زنانه است که در پستانداران، شترمرغ ها و تعداد محدودی از دیگر حیوانات وجود دارد. کلیتوریس دارای رگ های خونی و اعصاب فراوان است. در انسان، بخش دکمه مانند و قابل رؤیت آن نزدیک اتصال لب های کوچک به هم، در بالای خروجی میزراه و مهبل قرار دارد.

تا سال ۱۹۹۸ اغلب کتاب ها کلیتوریس را بعنوان یک اندام خارجی توصیف می کردند. ولی سال ۱۹۹۸ هلن اکنل، یک اورولوژیست استرالیایی، از طریق یک مجموعه مطالعات با MRI نشان داد که کلیتوریس یک عضو قدرتمند با سیستم پیچیده ای است که حاوی هجده بخش است و دو سوم این بخش ها داخلی می باشند.

کلیتوریس  پایانه تجمع رشته عصب های جنسی در بدن زنان میباشد و گاها میتواند در هنگام لمس حساس و دردناک باشد و میتواند همان قدر که فکر مرد در انجام دخول و ایجاد لذت را درگیر کند برای زن هم همان میزان بلکه بیشتر مهم است در نتیجه میتواند یک منبع لذت بزرگ برای زن باشد در صورتیکه بدرستی تحریک شود

محل کلیتوریس,کلیتوریس,کلیتوریس چیستکلیتوریس پایانه تجمع رشته عصب های جنسی در بدن زنان می باشد

ساختار کلیتوریس در دستگاه تناسلی زنان

کلیتوریس در دستگاه تناسلی زنان از دو بخش خارجی و بخش داخلی تشکیل می شود که عبات است از:

۱. بخش داخلی کلیتوریس

بخش داخلی کلیتوریس بطور معمول هنگام مشاهده آلت تناسلی بانوان قابل رویت نیستند. چیزی که به گلنس متصل است، بدنه آن نامیده می شود. این بدنه به طرف لگن شما حرکت کرده و از روش رباط به استخوان آلت تناسلی شما متصل است.

از بدنه (واقع در مقابل مجاری مثانه)، کلیتوریس تقریباً به دو بخش تقسیم می شود، یک جفت ساق که شبیه پاهای آن هستند و غده های وستیبولار. این غده ها در پشت لبه ها گسترده شدند و از مجرای ادراری و کانال واژن عبور می کنند و به طرف مقعد می روند.

۲. بخش خارجی کلیتوریس

گلنس نام قسمتی است که اکثراً آنرا به نام کلیتوریس (خروسک زن) می شناسند. این قسمت بخش خارجی است و به اندازه ی یک نخود میباشد و بطور دقیق بالای مجرای ادراری قرار دارد و از آنجایی که بيش ترین بخش را بخود اختصاص داده است، به لمس کردن بسیار حساس است. عملکرد گلنس تشخیص حس و تحریک است.

اجزای کلیتوریس

کلیتوریس دارای ساختار پیچیده ای حاوی بخش های بیرونی و درونی است. این بخش ها شامل سَر کلیتوریس یا (Clitoral Glans)، تنهٔ (محور) کلیتوریس یا (Clitoral Shaft)، کلاهک کلیتوریس یا (Clitoral Hood) و بولب های و ستیبولار می باشد.

حساسیت کلیتوریس,معنی کلیتوریس,کلیتوریسکلیتوریس دارای ساختار پیچیده ای حاوی بخش های بیرونی و درونی است

کلیتوریس دارای عصب های زیادی است

کلیتوریس تنها قسمتی از ناحیه واژن است که دارای عصب های متعددی است. غدد این بخش دارای بیش از ۸ هزار عصب هستند که همینن امر سبب شده اغلب خانم‌ها با تحریک کلیتوریس به لذت جنسی برسند. برای این که ذهنیت بهتری نسبت به پیچیدگی و حساس بودن کلیتوریس پیدا کنید، باید بگوییم میزان عصب های موجود در کلیتوریس دو برابر عصب های موجود در آلت تناسلی مردان است. این مسئله همین جا تمام نمی شود. کلیتوریس میتواند حس بوجود آمده در خود را به ۱۵۰۰ عصب دیگر در ناحیه لگن pelvis منتقل کند. به همین علت هم هست که در لحظه به ارگاسم رسیدن خانم ها تقریباً تمام بدن آنها درگیر می شود.

علل بزرگی کلیتوریس در نوزادان

بیماری پرکاری مادرزادی غده فوق کلیه من جمله بیماری هایی است که عامل بزرگ شدن کلیتوریس در نوزادان محسوب می گردد. در این بیماری، غده فوق کلیه شروع به تولید مقادیر متعددی هورمون های مردانه می کند و این نوزادان علاوه بر بزرگی کلیتوریس، دارای ابهام در دستگاه تناسلی خارجی هم هستند؛ یعنی صرفا از شکل دستگاه تناسلی خارجی نمی توان قضاوت کرد نوزاد دختر است یا پسر.

بیشتر بخوانید:

کلیتوریس با افزایش سن بزرگتر می شود

گرچه اندازه کلیتوریس بر روی میل جنسی خانم ها تأثير نمی گذارد، ولی بهتر است بدانید اندازه و شکل کلیتوریس با افزایش سن تغییر می کند. بخاطر تغییر در سطح هورمون ها پس از یائسگی، در خیلی از خانم ها کلیتوریس بزرگ می شود.

درمان بزرگ شدن کلیتوریس

در هر خانمی که دچار بزرگی کلیتوریس است، باید دنبال علائم افزایش هورمون مردانه بود؛ ولی گاهی اوقات نمی توان علل خاصی بر بزرگی کلیتوریس پیدا کرد. با این حال هر خانم مبتلا به بزرگی کلیتوریس به بررسی کامل احتیاج دارد تا دلیل اصلی پیدا و بیماری درمان شود. بعد از پیدا کردن علت اصلی بزرگی کلیتوریس و درمان آن، خود بزرگی کلیتوریس را میتوان با جراحی اصلاح کرد.

کلیتوریس,کلیتوریس زن چیست,همه چیز درباره کلیتوریسبعد از پیدا کردن علت اصلی بزرگی کلیتوریس و درمانش میتوان آنرا با جراحی اصلاح کرد 

حساس ترین نقطه در تحریک جنسی

کلیتوریس به علت میزان بالای حساسیتی که دارد معمولاً در ارگاسم زنان اصلی ترین نقش را دارد.

بر اساس یافته های محققان بیشتر زنان تنها زمانی به ارگاسم میرسند که کلیتوریس و به خصوص برآمدگی کلیتوریس تحریک شده باشد.

در واقع پژوهشهای گذشته نشان داده اند زنانی که ارگاسم های غیر رایج تر و دشوارتری دارند – ارگاسم واژینال یا ارگاسم از طریق تحریک نقطه جی – در اصل از روش کلیتوریس به این ارگاسم ها می رسند.

کلیتوریس شباهت زیادی به آلت تناسلی مردان دارد 

کلیتوریس و آلت مردان تا حدی آیینه یکدیگر هستند و شباهت های متعددی با هم دارند، ولیکن سازماندهی آن ها با یکدیگر متفاوت است. در واقع تا هفته دوم بارداری تمام جنین ها بنظر میرسد که دختر باشند و از هفته هشتم تستوسترون وارد عمل شده و آلت تناسلی شروع به شکل شکل گیری می کند. ولی هیچ کدام از بخش های قبل ناپدید نمی شوند بلکه مجدداً سازمان دهی می شوند. 

همه چیز درباره کلیتوریس,کلیتوریس,کلیتوریس عکسکلیتوریس تنها بخشی از ناحیه واژن است که عصب های زیادی دارد

کلیتوریس هم نعوظ می کند 

کلیتوریس هم دچار نعوظ می شود. نعوظ کلیتوریس خیلی برجسته و قابل ملاحظه نیست ولی قطعاً قابل رویت است و به خوبی حس می شود. 

نعوظ کلیتوریس زمانی رخ می دهد که پیاز دهلیزی مهبلی vestibulovaginal bulb در زمان تحریک پر از خون می شود. بعد خون در این بخش گیر می افتد تا این که با اسپاسم های زمان ارگاسم رها می شود. 

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 14
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرارسلان مطهری,امیرارسلان مطهری بازیکن استقلال,بیوگرافی امیرارسلان مطهری بیوگرافی امیرارسلان مطهری و عکسهای او

زادروز: ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۱

زادگاه: گرمسار، ایران

قد: ۱٫۸۰ متر

پست: مهاجم

ملیت: ایرانی

بیوگرافی امیرارسلان مطهری

امیرارسلان مطهری در روز ۱۹ اسفند ماه سال ۱۳۷۱ در گرمسار سمنان به دنیا آمد. او با توجه به علاقه شدید به فوتبال توانست در این رشته ورزشی بدرخشد و فوتبال را مانند بقیه ی فوتبالیست ها از کوچه و خیابان شروع کرد تا این که در سال ۱۳۸۷ زمانی که ۱۶ ساله بود در تیم استیل آذین تست داد. او ۱٫۸۰ متر قد دارد و در پست مهاجم بازی می کند. امیرارسلان مطهری یک بازیکن حرفه ای فوتبال است و بعنوان مهاجم برای تیم فوتبال استقلال تهران بازی می کند.

ادامه
مهدی عبدی,زندگینامه مهدی عبدی,بیوگرافی مهدی عبدی بیوگرافی مهدی عبدی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

زادگاه: ۹ آذر ماه ۱۳۷۷

زادروز: قائم شهر، ایران

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتیمتر 

ملیت: ایرانی

ادامه
رهی معیری,زندگی نامه رهی معیری,زندگینامه کامل رهی معیری زندگی نامه رهی معیری یکی از شاعران غزلسرا

متولد: ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۲۸۸

مرگ: ۲۴ آبان ۱۳۴۷ تهران

تخلص: رهی

سبک: غزل

پیشه: شاعر

مذهب: اسلام

ادامه
مهدی قائدی,مهدی قائدی بازیکن استقلال,عکس از مهدی قائدی بیوگرافی مهدی قائدی و حواشی او در تیم استقلال

تاریخ تولد: ۱۴ ماه آذر ۱۳۷۷

محل تولد: بوشهر

قد: ۱۶۶ متر

پست: وینگر

ملیت: ایرانی

ادامه
آریانا هافینگتون,زندگینامه آریانا هافینگتون,بیوگرافی آریانا هافینگتون زندگینامه آریانا هافینگتون نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی - یونانی (+ تصاویر)

زاده: ۱۵ ژوئیهٔ ۱۹۵۰ ‏

زادگاه: آتن، یونان

ملیت: آمریکایی- یونانی تبار

حرفه: نویسنده، روزنامه نگار و تحلیلگر سیاسی

تحصیلات: کارشناسی ارشد اقتصاد

ادامه
اسحاق جهانگیری,عکس از اسحاق جهانگیری,اصالت اسحاق جهانگیری بیوگرافی اسحاق جهانگیری (+ تصاویر)

زاده: ۱۳۳۶ 

زادگاه: جیرفت، استان کرمان

دین: اسلام

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه کرمان (کارشناسی فیزیک)، دانشگاه صنعتی شریف (کارشناسی ارشد مهندسی صنایع)، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران (دکترای مدیریت صنعتی)

ادامه
حضرت معصومه (س),محل دفن حضرت معصومه (س),زندگی نامه حضرت معصومه (س) زندگینامه حضرت معصومه (س) و علت وفاتش

زاده:۱ ذی القعده سال ۱۷۳ هجری قمری

زادگاه: مدینه

درگذشت:۱۰ ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری

محل دفن: شهر قم کشور ایران

طول عمر: ۲۸ سال

ادامه
استیون هاوکینگ,زندگی نامه استیون هاوکینگ,استیون هاوکینگ کیست زندگی نامه استیون هاوکینگ فیزیکدان و دانشمند معروف انگلیسی (+ تصاویر)

زاده: ۸ ژانویهٔ ۱۹۴۲

زادگاه: آکسفورد، انگلستان

محل زندگی: انگلستان

ملیت: انگلستان

درگذشت: ۱۴ مارس ۲۰۱۸ 

ادامه
احمد نوراللهی,احمد نوراللهی بازیکن پرسپولیس,ازدواج احمد نوراللهی بیوگرافی احمد نوراللهی یکی از بازیکن های لیگ برتر ایران

تولد: ۱۲ بهمن ۱۳۷۱

زادگاه: ایران

قد: ۱٫۸۵ متر

پُست: هافبک

ملیت: ایران 

ادامه
ویژه سرپوش