سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۰۰۶

ضعف بدن بعد از انزال، دلایل و راه های برطرف کردن آن

ضعف بدن بعد از انزال,خستگی مردان بعد از انزالضعف بدن بعد از انزال
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از رابطه جنسی با همسر یا پارتنر خود او را خسته و خواب آلود می بینید و هیچ انرژي در وی باقی نمی ماند. این موضوع می تواند طبیعی باشد زیرا بسیار از مردان بعد از رابطه جنسی بعد از انزال دچار خستگی مفرط می شوند.

خستگی مردان بعد از انزال:

بسیاری از زنان معتقد هستند رابطه جنسی، خستگی و خروپوف های همسرشان بعد از رابطه جنسی بسیار آزاردهنده است. حتی توجه و برخوردهای پرشور مردان هم خیلی اهمیت ندارد زیرا اکثر مردان بعد از رابطه جنسی به خواب می روند، درواقع زنان بعد از سکس درخواست نزدیکی و محبت بیشتر دارند که این موضوع بعد از خستگی همسرشان برطرف نمی شوند.

دلایل خستگی مردان بعد از انزال:

خواب آلودگی مردان بعد از انزال موضوعی طبیعی است که از نظر علمی هم ثابت شده است و دلایل مختلفی به آن نسبت می دهند. اصلی ترین دلایلی که می توان برای این خستگی نسبت داد شامل موارد زیر می باشند: 

مداخله هورمون‌ها:

تغییرات ترشح هورمون بر خواب آلودگی مردان بعد از انزال رابطه مستقیم دارد. زمانی که مردان بعد از رابطه جنسی به انزال دست پیدا می کنند، هورمون های استرس زا در بدنشان ترشح می شود از جمله این هورمون ها می توان به پرولاکتین، اکسی توسین و ملاتونین اشاره کرد. 

تداخل این هورمون ها با همدیگر بعد از رابطه جنسی هشدار زمان استراحت و خواب را به مرد می دهد. البته عوامل موثر دیگری هم در این زمینه وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره شده است. 

دوپامین نوعی هورمون تحریک کننده بیداری محسوب می شود که با رسیدن مردان به انزال ترشح می شود، پرولاکتین که نوعی انتقال دهنده عصبی محسوب می شود، به شدت دوپامین را سرکوب می کند. 

درکنار پرولاکتین هورمون دیگری به نام اکسی توسین وجود دارد که تحت عنوان هورمون احساس خوب هم شناخته می شود. این هورمون با ترشح در زمان رابطه جنسی، افکار استرس زا و نگران کننده را از مردان دور می کند. 

زمانی که رابطه جنسی در شب و تاریکی انجام شود، هورمون ملاتونین تولید می شود که همراه با پرولاکتین و اکسی توسین شرایط را برای به خواب رفتن مردان بعد از رابطه جنسی فراهم می کند. 

درصورتی که بخواهیم به صورت کلی بیان کنیم، بعد از رابطه جنسی ماهیت شیمیایی بدن مردان با تغییراتی روبرو می شود این درحالی است که در بدن زنان این موضوع کمتر رخ می دهد.  

ضعف بدن بعد از انزال,دلایل ضعف بدن بعد از انزالدلایل ضعف بدن بعد از انزال

تحلیل عضلات:

برخی از عضلات برای تولید انرژی از گلیکوژن استفاده می کنند، زمانی که مردان بعد از رابطه جنسی انزال پیدا می کنند این انرژی کاملا تخلیه خواهد شد. از آنجایی که درصد عضلات موجود در بدن مردان بیشتر از زنان است، تحلیل عضلاتی بیشتر احساس خواهد شد. مردان بعد از رابطه جنسی با خواب آلودگی روبرو می شوند. 

ارگاسم انفجاری:

درصورتی که بخواهیم به یکی دیگر از دلایل خواب آلودگی مردان بعد از رابطه و نزدیکی اشاره کنیم باید ارگاسم انفجاری را درنظر داشت. این ارگاسم مخصوص به مردان است و در مقابل ارگاسم درون انسدادی مخصوص خانم‌ها می باشد. این نوع ارگاسم انرژي را به خارج از بدن هدایت خواهد کرد. پس خیلی طبیعی است که بعد از خروج انرژي ناشی از ارگاسم انفجاری، مردان احساس خستگی زیادی داشته باشند و تمایل آنها به خوابیدن افزایش پیدا می کند. 

دوره بازسازی:

بعد از رسیدن به انزال در مردان یک دوره بازسازی ایجاد می شود که درحقیقت مرحله بهبودی است. در این مرحله انجام ارگاسم بیشتر برای مردان غیرممکن خواهد بود. در طول این زمان ممکن است آلت تناسلی حساس شود و تحریک جنسی برای آنها دردناک خواهد بود. 

همین موضوع دلیل توصیه به عدم داشتن دخول بعد از ارگاسم است، زیرا ممکن است باعث ایجاد آسیب به مردان شود. داشتن رابطه جنسی دوباره بعد از انزال همراه با کاندوم قبلی می تواند خطرناک باشد. چرا که کاندوم به عنوان نوعی وسیله پیشگیری از بارداری یا محافظتی استفاده شده و احتمال پارگی یا نشت در آن وجود دارد.

پس توصیه می شود مردان بعد از تجربه ارگاسم دیگر تحریک جنسی دیگری را تجربه نکنند. هورمون ها و مواد شیمیایی موجود در بدن مردان که منجر به ضعف بعد از نزدیکی می شود، قدرت بدنی را نیز کاهش می دهد تا فرد دور از همسر خود به خواب برود. 

توصیه می شود زنان این محدویت های جسمی مردان را درنظر داشته و به آن احترام بگذارند زیرا مردان بیشتر هرچیزی تمایل به ارگاسم با شریک جنسی خود دارند.

ضعف بدن بعد از انزال,خستگی مردان بعد از انزال,پیشگیری از ضعف بدن بعد از انزالدوره بازسازی و رابطه با ضعف بدن بعد از انزال

ذات خسته کننده رابطه جنسی:

بدون درنظر داشتن مدل یا نوع رابطه جنسی، ذات این موضوع خسته کننده خواهد بود و میزان انرژي مصرفی در طول یک رابطه جنسی با انجام ورزش های هوازی برابر خواهد بود. درحین رابطه جنسی فشار خون بالا می رود و مقدار بالایی هورمون اندورفین ترشح می کند که احساس ساعت ها ورزش هوازی و ایروبیک به شما خواهد داد.

از آنجایی که بسیار از افراد ورزش نمی کنند این حجم از فعالیت برایشان عادی نخواهد بود و بعد از انزال به شدت احساس خستگی دارند، به همین دلیل سریعا به خواب می روند. باید دقت کرد که قوای جسمانی پایین یا ابتلا به بیماری های قلبی عروقی ممکن است خستگی بیش از حد بعد از رابطه جنسی را به همراه داشته باشد. 

دلایل احساسی:

اگر شما با کسی احساس راحتی و اعتماد داشته باشد رابطه جنسی برقرار خواهید کرد، همین موضوع سبب می شود بعد از رابطه جنسی بدن احساس آرامش کامل داشته باشد. درحقیقت شما بعد از رابطه جنسی به مغز خود القا خواهید کرد که نیازی به هشدار یا دفاع وجود ندارد و حالت ریلکس یا آرامش برقرار می شود. 

میزان استرس بالا:

یکی از موارد بسیار تاثیرگذار بر خستگی بعد از انزال استرس بالا است. براساس مطالعات افرادی که رابطه جنسی دارند به خصوص مردانی که فشار عصبی و استرس بالایی تجریه می کنند، بعد از ارضا شدن احساس خستگی چند برابری نسبت به افراد عادی تجربه می کنند. 

موارد بعد از رابطه جنسی در بدن مردان:

خستگی بعد از انزال یکی از ده ها مواردی است که بعد از رابطه جنسی در بدن مردان شکل می گیرد. در ادامه به اطلاعات کلی در رابطه با اتفاقات بعد از رابطه جنسی اشاره می شود: 

از دست رفتن احساس روانی:

یکی از مواردی که زمان رابطه جنسی و بعد از آن زوجین را تحت تاثیر قرار می دهد؛ جنبه روانی و احساسی است. هنگامی که دو بدن باهمدیگر ادغام می شوند، انرژی آنها با همدیگر متحد شده و جمع آنها به صورت انفجاری از بدن مرد تخلیه خواهد شد، درنتیجه احساس روانی از دست می رود. 

از دست رفتن قدرت صحبت کردن:

به طورکلی بیا احساس، پردازش تجریبات و برقراری ارتباط برای گروه بانوان ساده تر است، البته نمی توان تاثیر تخلیه انرژي مردان بعد از رابطه جنسی را نادیده گرفت، آنها بعد از رابطه خود بخش قابل توجه انرژي خود را از دست داده اند درنتیجه قادر به صحبت کردن نخواهند بود. 

مردانی که در زندگی عادی هم نمی توانند به خوبی همصحبت همسر خود باشند، بعد از رابطه جنسی به پشت دراز کشیده و اغلب می خوابند. باید درنظر داشت باوجودی که خواب آلودگی بعد از نزدیکی موضوعی طبیعی است اما نوازش زن بعد از سکس می تواند صمیمیت و دلبستگی زوجین به یکدیگر را به شدت افزایش دهد. 

به همین دلیل توصیه می شود علاوه بر درک موضوع خستگی بعد از انزال توسط خانم، مردان هم بتوانند بازه زمانی مشخصی را بعد از رابطه به ناز و نوازش همسر خود اختصاص دهند.  

ضعف بدن بعد از انزال,علت ضعف مردان بعد از نزدیکی چیستضعف بدن بعد از انزال و موارد بعد از رابطه

رفع خستگی بعد از انزال:

راه حل کلی برای رفع این موضوع وجود ندارد اما با انجام یکسری از کارها می تواند خواب آلودگی مردان بعد از انزال را به تاخیر بیندازد. برخی از این موارد در ادامه آورده شده اند: 

رابطه جنسی را به بعد از وعده های غذایی موکول کنید، زیرا افراد بعد از خوردن غذا احساس سنگینی می کنند و تحلیل انرژی ناشی از رابطه جنسی هم می تواند احساس خواب آلودگی را چند برابر کند. 

رابطه جنسی را در ساعات پایانی شب انجام ندهید زیرا درحالت طبیعی در این ساعات بدن احساس خستگی دارد و انزال مردان به نوعی در خوابیدن آنها بعد از رابطه جنسی کمک خواهد کرد. 

پیش از رابطه جنسی قهوه میل کنید، این نوشیدنی به دلیل کافئین مناسب می تواند انرژي، سوخت و ساز را افزایش داده و درنهایت میزان خستگی کاهش پیدا می کند. 

فیلم موردعلاقه خود را به بعد از رابطه جنسی موکول کنید، هیجان دیدن فیلم دلخواه می تواند به خستگی غلبه کند درنتیجه اجازه خوابیدن به مردان نمی دهد. 

درخصوص ساعات بیداری و رابطه جنسی به توافق برسید، درک زوجین نسبت به این موضوع به سلامت روانی آنها بسیار کمک خواهد کرد. 

ضعف بدن بعد از انزال,رفع ضعف بدن بعد از انزالرفع ضعف بدن بعد از انزال

پیش از رابطه جنسی این خوراکی‌ها را مصرف کنید:

مصرف آب میوه های طبیعی:

برخی از نوشیدنی ها مانند آب هویج و آناناس به شدت بعد از رابطه جنسی توصیه می شوند. 

سیب:

سیب قند را تاحد زیادی بالا می برد درنتیجه از بروز خستگی زودرس هنگام سکس جلوگیری می کند، همچنین سیب نوعی میوه فوق العاده برای افزایش شهوت و تحریک پذیری است. 

تخم مرغ:

برای آرامش اعصاب به عنوان صبحانه یک بشقاب تخم مرغ میل کنید. تخم مرغ منبعی غنی از ویتامین بی است همچنین ماده کلیدی برای داشتن یک رابطه جنسی پرهیجان محسوب می شود. 

کرفس:

این ماده خوراکی می تواند رابطه جنسی را بهبود دهد، زیرا هر ساقه آن دارای اندرواستنون و اندرواستنول می باشد که به شما درجلب نظر خانم ها بسیار کمک می کند. زمانی که شما یک ساقه کرفس را می جوید اندرواستنون و بوی اندرواستنول را درون دهانتان آزاد خواهید کرد. این بو در پشت حلق و بینی به گردش درمی آید و فرومون های تحریک کننده بدن را افزایش می دهد، درنتیجه سیگنال های خوش بو کننده به سمت بدن فرستاده می شوند. 

بستنی وانیلی:

بستنی دارای کلسیم و فسفر زیادی است که می توانند انرژی ماهیچه را تامین کرده و تمایلات جنسی را بالا ببرند، فقط توجه داشته باشید که بستنی نوع وانیلی را انتخاب کنید. زمانی که مردها بوی وانیل را استشمام می کنند، درحالت ریلکس قرار می گیرند و باعث کاهش اضطراب و بروز احساساتشان می شود.

آجیل:

آجیل های برزیلی می توانند تخریب های وارد شده به اسپرم آقایان که دراثر عوامل محیطی ایجاد می شوند را ترمیم کرده و از بین ببرند. این مواد دارای سلنیوم هستند که ماده ای معدنی و کمک کننده برای سالم نگه داشتن اسپرم ها محسوب می شود، همچنین موضوع شناور شدن آلاینده ها خواهد شد.

جگر:

این ماده می تواند تعداد اسپرم ها را افزایش دهد، زیرا دارای مقدار زیادی ویتامین آ است که برای افزایش قدرت باروری اهمیت دارد. 

ضعف بدن بعد از انزال,آیا رابطه جنسی زیاد باعث ضعف میشودضعف بدن بعد از انزال و تقویت پیش از رابطه جنسی

چه زمانی بعد از ضعف و خستگی بدن بعد از انزال به پزشک مراجعه کنیم؟

خستگی بعد از انزال در مردان شاید موضوعی طبیعی باشد اما در برخی از موارد می تواند نشانه ای از وجود بیماری باشد. برخی از مردان به سندروم بعد از ارگاسم دچار هستند که علائمی از قبیل؛ خستگی و خواب آلودگی مفرط، سوزش چشم‌ها، ضعیف شدن حافظه و ضعیف شدن و احساس درد در عضلات می باشد.

علائم ناشی از این سندروم تا چند روز یا گاهی چند هفته بعد از رابطه جنسی ادامه دارد. می توان گفت خستگی و خواب آلودگی مردان بعد از رابطه جنسی زمانی نگران‌کننده خواهد شد که فرد بعد از هر بار نزدیکی شاهد علائم مذکور باشد.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 9
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش