جمعه ۰۸ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۰۰۴

بهترین زمان برای رابطه جنسی بعد از زایمان

 رابطه جنسی بعد از زایمان,نزدیکی بعد از زایمان,اولین رابطه جنسی بعد از زایمانرابطه جنسی بعد از زایمان
از آنجایی که بعد از زایمان رحم و دهانه آن تغییرات قابل توجهی کردند؛ لازم است در انجام رابطه جنسی در این دوران احتیاط لازم را به کار بست. رحم مادر بعد از زایمان در معرض عفونت های و ورود باکتری قرار دارد به همین دلیل آسیب پذیر است و باید در حفاظت از آن نکاتی را رعایت کرد.

رابطه جنسی بعد از زایمان:

در صورتی که شما هم جزء افرادی هستید که تازه زایمان کرده اند ممکن است تا مدت ها با چالش هایی در این خصوص روبرو باشید. خواب برای شما و نوزادتان ضروری است اما برای مادر اتفاقی نادر است، یا اگر شرایط دوش گرفتن فراهم شود اتفاقی عجیب افتاده است، اگر که بتوانید مراقبت از خود را جزء برنامه خود قرار بدهید کار فوق العاده ای انجام داده اید.

اولویت بعد از زایمان رابطه جنسی نیست به خصوص زمانی که فقط چند هفته از زایمان گذشته است، بنابراین اگر پذیرش این موضوع برای شما دشوار است، اشکالی ندارد. بدن مادرانی که زایمان را تجربه کرده اند چه به صورت واژینال و چه به صورت سزارین، نیازمند استراحت است تا بهبود پیدا کنند. با توجه به اینکه بیشترین نیروی شما صرف نوزاد تازه به دنیا آمده می شود، برگشت به روحیه قبلی اندکی سخت است.

در صورتی که دوست دارید با همسر خود رابطه ای صمیمانه برقرار کنید، نکات مفیدی وجود دارند که می توانید از آنها در این زمینه استفاده کنید، تا یک رابطه جنسی خوب و لذت بخش را دوباره شروع کنید.

اولین رابطه جنسی بعد از زایمان چگونه خواهد بود؟

زنان در هفته های اول بعد از بارداری دچار خونریزی می شوند که این موضوع امری طبیعی است، این دوران را نفاس می گویند. اسلام برقراری رابطه جنسی در دوران نفاس را حرام می داند اما صرف نظر این دستور پزشکان هم عنوان کرده اند دخول کامل و انجام رابطه جنسی در این زمان می تواند همراه با درد زیاد، خونریزی و عفونت واژینال همراه باشد. 

خونریزی یا درد هنگام اولین سکس بعد از زایمان موضوع طبیعی است، به همین دلیل باید از انجام رابطه جنسی در چند روز ابتدایی بعد از زایمان خودداری شود و براساس شرایط جسمی و روحی که همسرتان دارد، اولین رابطه را در زمان خوبی صورت دهید.

بهترین زمان برای انجام رابطه جنسی بعد از زایمان:

همانطور که اشاره شد وجود خونریزی بعد از زایمان کاملا طبیعی است و بین ۲ تا ۸ هفته می تواند طول بکشد. به گفته متخصصان بهترین زمان برای برقراری رابطه جنسی ۴ تا ۶ هفته بعد از زایمان است، البته اگر مادر در این خصوص مشکلی نداشته باشد و جای بخیه ها در زایمان طبیعی بهبود پیدا کرده باشند.

ممکن است در چند روز ابتدایی بعد از زایمان خونریزی بیشتر باشد و با گذشت زمان مقدار خونریزی کاهش پیدا کند و رنگ آن از قرمز روشن به صورتی و سپس سفید و زرد متمایل شود. اجازه پزشک برای شروع مجدد رابطه جنسی در صورتی که برای مادر اپیزیوتومی انجام شده باشد یا یک نوع پارگی داشته باشد؛ اهمیت بسیار زیادی دارد.

گفته می شود انجام رابطه جنسی با گذشت دو هفته بعد از زایمان محدودیت خاصی ندارد، اما معمولا برای پیشگیری از عوارضی مانند عفونت زمان توصیه شده را به ۶ هفته افزایش می دهند.

سومین مراقبت مادر بعد از زایمان که در ۳۰ تا ۴۲ روز بعد از به دنیا آمدن نوزاد صورت می گیرد؛ مقدار بهبودی مادر را تخمین می زند و از این طریق می توان مجوز رابطه جنسی را صادر کرد یا به ممنوعیت آن همچنان تاکید کرد.

 رابطه جنسی بعد از زایمان,نزدیکی بعد از زایمان,شروع رابطه جنسی پس از زایماناولین رابطه جنسی بعد از زایمان

اولین رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی:

با گذشت ۴ تا ۶ هفته بعد از زایمان طبیعی بهترین زمان برای برقراری رابطه جنسی ایجاد می شود، البته باید توجه داشت که بخیه های واژن باید کاملا بهبود پیدا کرده باشند، خونریزی قطع شده باشد و مادر در شرایط روحی و جسمی خوبی قرار داشته باشد. زایمان طبیعی می تواند سبب کشیدگی عضلات واژن شود، همین موضوع می تواند در حین رابط جنسی سبب خشکی، درد و کشیدگی واژن شود که این موضوع طبیعی است و در اثر دو عامل می تواند رخ دهد:

- کشیده شدن بیش از حد عضلات واژن بعد از یامان طبیعی

- شیردهی

شیردهی با تاثیری که در هورمون استروزن می گذارد می تواند سبب خشکی واژن و انقباضات عضلات واژن شود.

کاهش درد رابطه جنسی بعد از زایمان:

مادران ممکن است بعد از زایمان طبیعی یا سزارین؛ در حین رابطه جنسی دچار درد شوند، برای کاهش این درد که دیسپارونیا نیز گفته می شود می توان از موارد زیر کمک گرفت:

استفاده از پوزیشن های مناسب برای کاهش میزان ورود آلت تناسلی مردانه

ژل های روان کننده واژینال

استفاده از مسکن ها

خالی کردن مثانه

استفاده از حمام گرم

خشکی واژن را می توان با استفاده از روان کننده ها کاهش داد، این کرم و زل ها را می توان بدون نسخه پزشک هم از داروخانه ها دریافت کرد.

 رابطه جنسی بعد از زایمان,نزدیکی بعد از زایمان,بهترین زمان برای انجام رابطه جنسی بعد از زایمانکاهش درد رابطه جنسی بعد از زایمان

پیشگیری از بارداری بعد زایمان:

بسیاری گمان می کنند در دروان شیردهی و زمانی که پریود نمی شوند احتمال بارداری وجود ندارد، اما باید بدایند که حتی چهار هفته بعد از زایمان احتمال بارداری وجود دارد لذا حتما باید از روش های پیشگیری استفاده کرد.

رابطه جنسی که بعد از زایمان برقرار می کنید نیازمند روش کنترل بارداری مطمئن است، در صورتی که ۶ ماه از زایمان شما می گذرد، هنوز دوره قاعدگی شما شروع نشده و نوزاد را تنها با شیرخودتان تغذیه می کنید، شیردهی می تواند تا ۹۸ درصد از بارداری مجدد پیشگیری کند، البته طبق مطالعات میزان این تاثیر در دوران شیردهی متفاوت است. 

همانطور که توصیه می شود برای کاهش عوارض ناشی از بارداری و مشکلات سلامتی باید حداقل ۱۸ تا ۲۴ ماه برای بارداری مجدد صبر داشته باشید، بنابراین توصیه می شود قبل از به دنیا امدن نوزاد خود درباره تمایل به داشتن فرزند بعدی و فاصله زمانی آن فکر کرده و تصمیم بگیرید. 

 رابطه جنسی بعد از زایمان,نزدیکی بعد از زایمان,اولین رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعیرابطه جنسی بعد از زایمان؛پیشگیری از بارداری وشیردهی

روش هایی که برای پیشگیری از بارداری بلافاصله پس از زایمان وجود دارند که در ادامه به آنها اشاره شده است:

اتونوژسترل که نوعی ایمپلنت پیشگیری از بارداری است

یک دستگاه داخل رحمی مسی یا هورمونی یا آی یو دی 

پیشگیری از بارداری فقط با پروژستین، مانند تزریق داروی پیشگیری از بارداری مدروکسی پروژسترون (Depo-Provera) یا مینی پیل نوراتیندرون (Camila، Ortho Micronor و غیره)

خطر لخته شدن خون با استفاده از روش‌های جلوگیری از بارداری که هم دارای استروژن و هم پروژستین هستند، افزایش می یابد. در زنان سالم استفاده از قرص‌های ترکیبی ضد بارداری و انواع دیگر روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونی ترکیبی بعد از یامان مانعی ندارد. 

در گذشته تصور می شد استفاده از روش های جلوگیری از بارداری که هم دارای استروژن و هم پروژستین هستند می توانند میزان تولید شیر را کاهش دهند، اما بر اساس مطالعاتی که اخیرا صورت گرفته این موضوع فاقد اعتبار است.

 رابطه جنسی بعد از زایمان,نزدیکی بعد از زایمان,کاهش درد رابطه جنسی بعد از زایماناستفاده از روش های پیشگیری از بارداری برا رابطه جنسی بعد از زایمان

نکات مهم جهت برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان:

- در صورتی که قصد دارید برای پیشگیری از بارداری کاندوم یا دیافراگم استفاده کنید، روان کننده انتخابی باید برپایه آب باشد تا از پارگی کاندوم در حین رابطه جنسی جلوگیری شود، این روان کننده ها باعث پارگی لاتکس نخواهند شد.

- در دوران بهبودی بعد از زایمان سزارین یا طبیعی به جای دخول کامل و نزدیکی می توانید از روش های تحریکی مانند روش دستی یا دهانی استفاده کنید.

- تجربه نزدیکی بعد از زایمان ممکن است کمی متفاوت به نظر برسد زیرا میزان انقباض و قوام عضلات واژینالی در حالت استراحت کاهش پیدا کرده و ظرفیت آنها با برای کشش محدود شده، از این رو ممکن است لذت کافی ایجاد نشود، البته باید اشاره کرد این وضعیت موقتی است و بعد از مدتی از بین می رود.

- تغییرات هورمونی بعد از زایمان می تواند شما را با علائم غیرمعمول و گاهی ناخوشایند روبرو کند، برای مثال ممکن است در حین رابطه جنسی به علت پاسخ هورمونی به ارگاسم شاهد خروج شیر از سینه خود باشید. برای جلوگیری از این موضوع می توانید با استفاده از شیردوش ترشح شیر را در حین رابطه جنسی کنترل کنید.

- حالت واژن را پس از زایمان تحت تاثیر موارد مختلفی قرار دارد برای مثال؛ ژنتیک، اندازه نوزاد، تعداد زایمان های قبلی و انجام تمرینات کگل می تواند این موضوع را تغییر دهد.

- شیردهی می تواند سبب خشکی واژن شود که همین موضوع می تواند بر رابطه جنسی تاثر به سزایی بگذارد.

 رابطه جنسی بعد از زایمان,نزدیکی بعد از زایمان,برقراری رابطه جنسی بعد از زایمانبهبود خشکی واژن؛ رابطه جنسی بعد از زایمان

پوریشن مناسب رابطه جنسی بعد از زایمان:

بهترین حالت برای برقراری رابطه جنسی بعد از زایمان طبیعی استفاده از پوزیشن ميسيونري است. در این پوزیشن زن قدرت و تسلط بيشتري بر رابطه دارد زیرا زن پايين و مرد در بالا، به صورت رخ به رخ نزدیکی را انجام می دهند.

در صورتی که زایمان شما به صورت سزارین انجام شده حالت ميسيونري و پهلو به پهلو مفید است. استفاده از تکنیک نوازش در این حالت خالی از لطف نیست. برای انجام این پوزیشن زن باید زن به پهلو بخوابد و مرد نيز در پشت او به پهلو بخوابد و دخول را صورت دهد.

گردآوری: بخش پزشکی سرپوش

  • 18
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش