پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۷۰

همه چیز درباره سردردهای جنسی و دلایل آن

سردرد جنسی,سردرد جنسی چیست,انواع سردرد جنسیسردرد جنسی
سردردی که حین رابطه جنسی یا بعد از ارگاسم افراد را درگیر می کند سردرد جنسی نامیده می شود. این اختلال بیشتر در مردان دیده شده و غالبا بعد از ۱۵ دقیقه آرام می شود. 

سردرد جنسی چیست؟

سردرد جنسی یک اتفاق بسیار نادر است که ۱ تا ۶ درصد از جمعیت عمومی را درگیر خود می کند. سردرد جنسی، نوعی سردرد اولیه ای است که در حین فعالیت جنسی یا بعد از آن افراد را درگیر می کند. سردرد اولیه به خودی خود یک بیماری است که نشانه ای از مشکل سلامتی محسوب می شود. 

در این بیماری افراد دقیقا حین رابطه جنسی، پیش یا پس از آن دچار سردرد می شوند. در برخی از موارد افراد درحین خودارضایی هم ممکن است به این سردرد مبتلا شوند. سردرد ارگاسم یکی از دونوع سردرد اولیه ای محسوب می شوند که ممکن است پیش از ارگاسم هم مشاهده شود. 

افراد ممکن است درست پیش از رابطه جنسی درگیر سردرد جنسی شوند. درد ممکن است به اشکال زیر احساس شود: 

- درد شدید و قوی

- به صورت انفجار مواد منفجره

- یا مثل برخورد یک رعد و برق به انسان

بیشترین درد سردرد جنسی در پشت چشم، اطراف کره چشم احساس می شود. حدود ۷۵ درصد از افرادی که این سردرد را تجربه می کنند، درد را در دوسمت سر خود گزارش کرده اند که با حرکت سر به اطراف تشدید می شود.

یکی از رایج ترین خصوصیات سردردهای جنسی درد شدید است که حدود ۵ تا ۱۵ دقیقه طور می کشد و سپس به صورت تدریجی کاهش پیدا می کند. 

سردرد جنسی به صورت ناگهانی ایجاد می شود و بعد از کاهش آن افراد درد را به صورت ضربانی حس کرده و گاهی بعد از چندین ساعت یا چند روز ادامه دارد. 

سردرد جنسی,سردرد جنسی چیست,سردرد شروع رابطه‌ی جنسیدرباره وقوع سردرد جنسی

انواع سردرد جنسی:

سردردهای جنسی براساس عواملی که آنها را ایجاد می کنند به انواع مختلفی تقسیم می شوند. نوع اولیه آن سردرد شروع رابطه و سردرد ارگاسم هستند و سردردهای ثانویه به دلایل دیگر به غیر از رابطه زناشویی ایجاد خواهند شد. 

سردرد شروع رابطه‌ی جنسی:

این نوع سردرد با شروع رابطه جنسی به صورت خفیف و به آهستگی ایجاد می شوند. دلیل این نوع سردردها به افزایش تنش عضلانی برمی گردد. غالبا در روابطی که استرس یا احساس کسلی وجود دارد، اتفاق می افتند که درنهایت موجب درد در گردن هم می شود. این سردردها با داروهای بدون نسخه تسکین می‌یابد و نیاز به درمان نزد پزشک ندارد.

سردرد ارگاسمی:

این سردرد با به ارگاسم رسیدن افراد به صورت ناگهانی و شدید ایجاد می شود، افزایش هیجان جنسی و فعالیت فیزیکی فرد می تواند منجر به سردرد عروقی شود، به طوری که با افزایش ضربان قلب، رگ های اطراف مغر گشاده می شود، از طرفی با افزایش ادرنالین هنگام رابطه جنسی فشار وارد شده به مغز افزایش پیدا می کند، همه این موارد منجر به گرفتگی عضلات گردن و درنهایت سردرد بعد از رابطه جنسی می شود. سردرد ارگاسمی درد شدیدی در پشت چشم یا اطراف چشم ایجاد می کند. 

سردرد ثانویه:

به دنبال شروع رابطه جنسی این نوع سردرد ایجاد می شود که دلیل آن به افزایش جریان خون به مغز یا هیجان برنمی گردد بلکه بیماری های دیگری سبب بروز این نوع سردرد می شوند. افرادی که درگیر این نوع سردرد در رابطه جنسی می شوند ممکن است علائمی نظیر، استفراغ، از دست دادن هوشیاری، سفتی گردن، درد شدید را تجربه می کنند، این نوع درد می تواند ۲۴ ساعت یا حتی بیشتر هم طول بکشد.  

این نوع سردرد به دلیل یک بیماری یا عارضه ایجاد می شود که با استراحت آرام نخواهد شد، به همین دلیل آنها را تحت عنوان سردرد ثانویه می شناسند. عواملی از قبیل موارد زیر می توانند منجر به ایجاد این اختلال شوند: 

- افرادی که خونریزی مغزی یا تومور مغزی دارند.

- کسانی که سکته مغزی کرده‌اند.

- به‌دلیل خونریزی در مایع نخاعی و یا وجود عفونت

- آنوریسم

- از عوارض جانبی استفاده از قرص‌های ضد بارداری

- ناهنجاری‌های عروقی هم علت سردردهای ثانویه هستند.

سردرد جنسی,سردرد جنسی چیست,انواع سردردهای جنسیانواع سردردهای جنسی

علائم و نشانه‌های سر درد جنسی:

طیف دردی که در افراد مختلف تجربه می شوند از خفیف تا شدید هستند. محل این سردرد در یک ناحیه مشخص نخواهند بود و ممکن است مانند میگرن در یک سمت سر باشند، یا اینکه پشت سر و منطقه ای از بینایی یا کل سر را تحت تاثیر قرار دهند. افرادی که این سردرد را تجربه می کنند، درد را شبیه به چاقو می دانند. سر دردهای جنسی  با نشانه‌های زیر همراه هستند:

- مدتی که این سردرد های جنسی دارند برابر با ۵ تا ۱۵ دقیقه است و خود به خود برطرف خواهند شد. 

- بعد از اینکه سردرد برطرف شد ممکن است فرد احساس ضعف در سر داشته باشد که برای مدت چند ساعت یا چند روز این احساس ادامه دارد. 

- تعداد دفعات این اختلال مشخص نیست و ممکن است چند بار در یک ماه ایجاد شود.  

- درد به صورت مبهم شروع می‌شود.

- درد می تواند همراه با سفتی یا گرفتگی ماهیچه های گردن و فک همراه باشد. 

- سردرد به آرامی شروع می‌شود و معمولا قبل از اوج لذت جنسی است.

- وقتی هیجان جنسی فرد افزایش می‌یابد درد هم شدیدتر می‌شود.

دلایل سردردهای جنسی:

سردرد جنسی اولیه:

سردردهای جنسی اولیه از جمله مواردی هستند که دلیل مشخصی ندارند. برخی از محققان باور دارند که سردردهای جنسی اولیه به دنبال انقباض های بیش از اندازه عضلات گردن و فک در زمان رابطه جنسی ایجاد می شوند. برخی دیگر اعتقاد دارند سردردهای جنسی اولیه ممکن است به دلیل تغییرات جریان خون به مغز در زمان رابطه جنسی ایجاد شوند. 

خونریزی در مغز:

دربرخی از موارد سردردهای جنسی نشانه ای از موضوعی وخیم هستند. برای مثال خونریزی در مغز، این اتفاق زمانی ایجاد می شود که برآمدگی در رگ خونی مغز زمان رابطه جنسی پاره شود، درنتیجه فرد با سردردی شدید و ناگهانی روبرو می شود، البته علائم دیگری هم وجود دارند که در سردردهای اولیه جنسی دیده نمی شوند. 

باریک شدن رگ‌های خونی در مغز:

گروهی از شرایط می توانند سردردهای جنسی ایجاد کنند برای مثال باریک شدن مکرر و برگشت ناپذیر رگ های خونی مغر می توانند موجب سردردهای ناگهانی و مکرر درطول رابطه جنسی شوند. 

سردرد جنسی,سردرد جنسی چیست,نشانه های سردرد جنسیعلائم و نشانه های سردرد جنسی

لخته شدن خون در یک رگ خونی در مغز:

برخی از سردردهای جنسی ناشی از لخته شدن خون در رگ های مغزی است. این اتفاق می تواند منجر به سردرد شود که معمولا به صورت تدریجی آغاز شده و با زور زدن بدتر می شود، درنتیجه ممکن است در طول رابطه جنسی ظاهر شود.

گرفتگی یا پارگی یکی از عروق مغز می‌تواند دلیل سردرد شما در حین سکس یا بعد از آن باشد.

پارگی در بخشی از دیواره رگ خونی در مغز یا گردن:

برخی از سردردهای جنسی می توانند به دنبال پارگی بخشی از دیواره رگ خونی مغز یا گردن باشد، به این اتفاق تشریح گفته می شود که می تواند خون را در دیواره رگ های خونی جمع کرده و از خونرسانی به مغز پیشگیری می کند. 

این عارضه می تواند با ضربه های جزئی به گردن یا خم شدن آن ایجاد شود. این نوع سردرد جنسی باعث شروع تدریجی سردرد یا گردن درد در یک طرف و همچنین علائم دیگر می‌شود. درصورتی که هر علامتی همراه با سردرد بعد از سکس داشتید باید به یک متخصص مراجعه کرده تا خطر حمله قلبی یا بیماری های این چنینی از شما دور شوند. 

مصرف برخی داروها:

برخی از داروها موجب سردرد ارضا شدن می شوند، که برخی از آنها شامل موارد زیر هستند: 

- آسپرین

- داروهای تسکین سینوس

- استامینوفن

- داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

- خواب آورها

- کدئین

- مواد افیونی

- سوماتریپتان

- زولمیتریپتان

درصورتی که داروهای خاصی مصرف می کنید که ممکن است سردرد جنسی شما به آنها مربوط به شد با یک متخصص مشورت کنید تا ابهامات را برطرف کرده یا درصورت نیاز دارو را با نوع دیگری جایگزین کنید. 

سایر دلایل ایجاد سردرد جنسی:

سردردهای جنسی علاوه براینکه خود بیماری هستند می توانند نشانه ای از یک بیماری جدی تر باشند که در برخی از موارد بالا به آنها اشاره شد. سایر موارد در ادامه آورده شده اند: 

- بیماری عروق کرونر

- تومور

- آنوریسم داخل جمجمه

- استفاده از برخی داروها مانند قرص‌های ضد بارداری

- التهاب ناشی از برخی عفونت‌ها

تشخیص سردردهای جنسی:

سردردهای جنسی را می توان با مراجعه به پزشک ارزیابی کرد. نخستین کاری که پزشک انجام می دهد، دریافت شرح حال از بیمار برای کشف دلایل است، به همین دلیل در ابتدا سوالات زیر مطرح خواهند شد: 

- اولین زمان سردرد بعد از سکس کی بوده است؟

- سردرد چقدر طول کشید؟

- آیا در تمام روابط جنسی این سردرد همراه شما هست؟

- آیا در خانواده‌ی شما سردرد، یا میگرن و یا سردرد جنسی شیوع دارد؟

بعد از اتمام معاینه فیزیک پزشک تشخیص خواهد داد دلیل سردرد شما بیماری است یا خیر، به همین دلیل ممکن است نیاز به پاتولوژی یا تصویربرداری باشد. متداول‌ترین آزمایش‌هایی که درخواست می‌شود به شرح زیر است.

سردرد جنسی,سردرد جنسی چیست,تشخیص دلیل سردردهای جنسیتشخیص دلیل سردردهای جنسی

تصویربرداری رزونانس مغزی:

برای انجام این نوع تصویر برداری از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی استفاده می شود. درصورتی که عارضه ای جدی وجود داشته باشد، نمایش داده می شود. 

توموگرافی یا سی تی اسکن مغز:

این روش با استفاده از اشعه ایکس انجام می شود که می تواند علت سردردهایی کمتر از ۷۲ ساعت را تشخیص خواهد داد. 

آنژیوگرافی مغزی:

این آزمایش به‌منظور بررسی شریان‌های گردن و مغز با اشعه‌ی ایکس انجام می‌شود.

نوار نخاعی:

در این روش مقداری از مایعات مغزی و نخاعی برداشت شده و برای تشخیص عفونت و خونریزی مورد آزمایش قرار خواهد گرفت، به خصوص برای مواردی که سردردهای ناگهانی وجود داشته باشند. 

درمان سردرد جنسی:

درمان سردرد جنسی با طب سنتی:

در طب سنتی دلیل سردردهای جنسی را به افت قند خون نسبت می دهند به همین دلیل مصرف کربوهیدارت را بعد از ارضا شدن توصیه می کنند. 

استفاده از عسل:

یکی از خوراکی های توصیه شده برای درمان سردردهای جنسی عسل است که خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و سرشار از املاح و مواد معدنی می باشد. از طرفی توانایی تنظیم قندخون را دارد، به همین دلیل توصیه می شود بعد از بروز این نوع سردرد عسل و آب را باهم ترکیب کرده و میل کنید. درصورتی که چند دقیقه دراز بکشید قند تنظیم شده و سردرد هم برطرف می شود.

نعناع:

نعناع دارای متان و منتول است به همین دلیل توانایی تسکین سردرد را دارد، خصوصا برای افرادی که سردردهای میگرنی دارند و در زمان رابطه جنسی با این موضوع روبرو می شوند می توانند این گیاه استفاده کنند. نعناع را چند شکل می‌توانید مصرف کنید:

- چای نعناع: مقداری نعنای تازه یا خشک شده را با آب جوشیده که کمی سرد شده دم کرده و همراه با نبات میل  کنید. 

- کمپرس نعنا: مقداری نعنای تازه را خرد کرده و روی پیشانی خود بگذارید، یا بعد از خرد کردن نعناع آب آن را گرفته و روی پیشانی قرار دهید تا جذب موضعی صورت بگیرد. 

کمپرس سرد برای درمان سردرد جنسی:

زمانی که سردرد دارید گشاد شدن عروق اتفاق افتاده است درنتیجه استفاده از کمپرس های سرد می تواند عروق را جمع کرده و درد را کاهش دهد. راه های زیر برای این منظور توصیه می شوند:

- بعد از بروز سردرد چند بار صورت خود را با آب سرد بشویید.

- یک کیسه‌ی محتوی یخ را روی پیشانی خود قرار دهید و ۵ دقیقه بگزارید روی پیشانی بماند.

- می‌توانید سبزیجات فریز شده مثل نعناع آماده داشته باشید تا هنگام درد روی پیشانی و سر بگزارید.

سردرد جنسی,سردرد جنسی چیست,درمان سردردهای جنسی با کمپرس سرددرمان سردردهای جنسی با کمپرس سرد

درمان سردرد جنسی با دارو:

در صورتی که سردرد جنسی دراثر بیماری های دیگری ایجاد نشود و تنها به دنبال هیجان و گشاد شدگی عروق باشد از دونوع دارو برای افراد استفاده می شود که شامل مسکن هایی مانند ایبوپروفن و ایندومتاسین و نیازی به نسخه ندارند. 

در رابطه با سردردهایی که شدید بوده و زندگی و فعالیت شخص را مختل می کنند توصیه می شود پیش از شروع رابطه جنسی داروهای مسدودکننده بتا یا ایندومتاسین‌ها، تریپتان‌ها و بتابلاکرها مصرف شوند. 

زمانی که سردردهای جنسی همراه با یک بیماری دیگر باشند باید ابتدا دلیل آن تشخیص داده شود و سپس باتوجه به آن برای راهبرد مناسب تصمیم بگیرند. 

اقدامات زمان بروز سردردهای جنسی:

نخستین کاری که بعد از بروز سردردجنسی باید انجام دهید، اطلاع دادن به همسر خود است. با توجه به اینکه سردرد می تواند رابطه را با کاهش کیفیت روبرو کند درنتیجه طرفین از این قضیه ناراحت خواهند شد، پس بهتر است دلیل رفتار را برای شریک خود توضیح دهید تا واکنشی مناسب دریافت کنید. 

از آنجایی که علت بیشتر سردردهای جنسی به برانگیختگی برمی گردد بهتر است بعد از سردردهای جنسی استراحت کرده و آرامش داشته باشد، برای سردردهای شدید هم از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید. 

درصورتی که شدت سردرد و تعداد دفعات تجربه بسیار زیاد بود باید حتما با پزشک مشورت داشته باشید شاید یک بیماری دیگر موجب این سردرد شده است پس بهتر است هرچه سریع تر تشخیص داده شود. 

زمان مراجعه به پزشک:

سردرد بعد از رابطه جنسی که به دنبال افزایش جریان خون و هیجان است نگران کننده نخواهد بود و غالبا بعد از چند دقیقه رفع خواهد شد اما اگرد فرد تحمل ادامه دادن نداشت، یا علائمی نظیر؛ سرگیجه، سفتی گردن، اختلال در هوشیاری یا حتی بی هوشی همچنین استفراغ داشت باید به پزشک مراجعه کند. 

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 13
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش