دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۶۵

مازوخیسم جنسی، علائم و راه های درمانی

مازوخیسم جنسی,مازوخیسم جنسی چیست,خودآزاری چیستمازوخیسم جنسی
درصورتی که فردی از داشتن رابطه جنسی خشن همراه با ضرب و شتم، تحقیر و آزار لذت ببرد به مازوخیسم جنسی مبتلا شده است، علائم ناشی از این مشکلات باید در طول شش ماه بروز کنند. در ادامه این مطلب سرپوش اطلاعاتی را درباره این مشکل آورده ایم.

مازوخیسم جنسی چیست؟

مازوخیسم جنسی یا خودآزاری به معنای صدمه و آسیب رساندن شخص به خود در مسائل جنسی است. یعنی شخص برای لذت بردن جنسی نیاز دارد تا از سمت شریک جنسی اش تاحدی که زخمی و خون آلود شود دچار آسیب شود؛ لذت روانی این بیماران تنها با استفاده از آسیب و زجر ایجاد می شود. 

افراد مازوخیسمی برای رسیدن به لذت جنسی خود دوست دارند توهین، تحقیر، به بند کشیده شدن، زنجیر شدن، کتک خوردن تا حدی که جراحت سنگین ببینند را تجربه کنند. فردی که تمایلات مازوخیسمی دارد همواره دنبال یک فرد سادیسمی است که او را آزار دهد.( فرد سادیسمی رفتار آزارگرانه دارد). 

انواع مازوخیسم:

مازوخیسم روانی:

مازوخیسم روانی ممکن است در زندگی روزمره اتفاق بیوفتد، در این بیماری فرد به دنبال تحقیر شدن از طرف دیگران می باشد. هرچه که تحقیر و کوچک شدن بیشتری را تجربه کند لذت بیشتری نصیبش خواهد شد، آنها تا زمانی که توهین نبینند و شخصیتشان خورد نشود احساس آرامش ندارند. 

افرادی که مازوخیسم روانی دارند وجودشان را تمام و کمال در اختیار معشوق خود قرار می دهند. رابطه میان این زوج مانند افراد عادی نیست و بیشتر شبیه ارباب و برده ای است. در این روابط افراد اصرار دارند که معشوقشان به آنها آزار کلامی برساند، از شنیدن الفاظ رکیک، نامناسب و بدرفتاری، خرد کردن شخصیت کاملا لذت می برند. متاسفانه این اختلال در بسیاری از افراد دیده می شود. در صورتی که علائم ذکر شده را مشاهده کردید هرچه سریع تر برای درمان مراجعه کنید. 

مازوخیسم جنسی,مازوخیسم جنسی چیست,انواع مازوخیسمدرباره بیماری مازوخیسم جنسی

مازوخیسم فیزیولوژیکی:

این نوع از مازوخیسم یکی از بدترین و خطرناک ترین انواع مازوخیسم محسوب می شود. زیرا مانند مازوخیسم روانی فرد با آزار و اهانت کلامی به احساس آرامش دست پیدا نمی کند. در مازوخیسم فیزیولوژیکی فرد از پارتنر خود درخواست شکنجه و آزار جسمی دارد. از اینکه مورد ضرب و شتم و آسیب قرار بگیرد احساس لذت خواهد کرد. این فرد از سوختگی، پاره شدن پوست کنده شدن مو و... به لذت دست پیدا می کند. 

در مازوخیسم فیزیولوژیکی فرد با کمال میل بدن خود را در مقابل شکنجه ها قرار می دهد، در برخی از موارد شکنجه های وارد شده می تواند برایش بسیار خطرناک باشد. 

مازوخیسم احساساتی:

افرادی که به مازوخیسم مبتلا می شوند غالبا جزء دسته افراد کم عقل، نادان، کمرو و بی سواد جامعه هستند. آنها از آشکار شدن انحراف خود پیشگیری می کنند و سعی دارند آن را داخل خود پنهان کنند. این افراد سعی دارند صحنه‌های مختلف مازوخیسم را تجسم کنند و از طریق فکر و خیال تمایلات غیرعادی خود را نشان می دهند. این دسته از منحرفان را مازوخیسم های احساساتی و انحراف آنها را مازوخیسم احساساتی گویند.

ملاک‌های تشخیصی مازوخیسم ( آزارخواهی جنسی ):

این اختلال باید در طول یک دوره حداقل ۶ ماهه به شکل شدید و مکرر رفتارها، امیال یا تخیلات برانگیزنده قوی جنسی مربوط به اعمال واقعی (غیروانمودی) تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن یا هر عمل رنج آور دیگری دیده شود. 

رفتارها، امیال و تخیلات جنسی سبب ناراحتی چشمگیر بالینی یا اختلال در کارکرد اجتماعی، شغلی یا سایر حوزه‌های مهم کارکردی شخص می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی مازوخیسم را به صورت ترکیبی از آزارخواهی جنسی به نام آزارگری آزارخواهی معرفی می کند. ملاک های زیر برای انحراف جنسی آورده شده اند:

۱- فرد تمایل دارد که در جریان رابطه جنسی حداقل یکی از موارد زیر را ایجاد یا دریافت کند:

– درد

– تحقیر

– به بند کشیدن

۲- فعالیت آزارگری و آزارخواهی مهم ترین منبع تحریک جنسی است و یا برای اقناع جنسی ضروری است.

۳- ملاک‌های کلی اختلال رجحان جنسی باید موجود باشند:

– فرد به طور مکرر درگیر امیال یا تخیلات جنسی عمیق مربوط به فعالیت‌ها با اشیا غیر عادی می‌شود.

– فرد بر اساس این امیال غیرعادی عمل میکند یا بر اثر آنها به میزان زیادی دچار ناراحتی می‌شود.

– رجحان غیرعادی فرد حداقل ۶ ماه دوام یافته است.

مازوخیسم جنسی,مازوخیسم جنسی چیست,مازوخیسم روانیملاک های تشخیصی مازوخیسم جنسی

دلایل مازوخیسم جنسی:

هیچ نظریه درمورد ریشه مازوخیسم جنسی جهانی وجود ندارد. با این وجود چندین ایده ارائه شده است که نشان می دهد تمایلات مازوخیسم جنسی زمانی ایجاد می شود که فرد دارای خیال پردازی جنسی نامناسب باشد و با سرکوب کردن قوی تر خواهد شد.  

نظریه دیگر می گوید؛ رفتار مازوخیسمی نوعی فرار از افکار فرد محسوب می شود و به او اجازه می دهد که وارد چیزی شبیه به حالت مراقبه شود. زمانی که به فانتزی ها عمل می شود افراد به خود اجازه خواهند داد تا احساس جدید و متفاوتی را تجربه کنند. 

در نظریه ای دیگر آسیب های دوران کودکی مانند سوء استفاده های جنسی بعد از گذشت دورانی می تواند به صورت یک اختلال پارافیلیک(مازوخیسم جنسی) نشان داده شود. 

علائم اختلال مازوخیسم جنسی:

ملاک اصلی که برای مازوخیسم جنسی درنظر گرفته می شود؛ تحریک جنسی مکرر و شدید ناشی از تحقیر، ضرب و شتم، مقید شدن یا رنج کشیدن می باشد. این میل می تواند با استفاده از خیال پردازی ها، اصرارها یا رفتارها آشکار شود. 

فردی که به اختلال مازوخیسم جنسی مبتلا است غالبا زمانی می تواند برانگیخته شود که درد یا رنج در وضعیتش وجود داشته باشید، فرد ممکن است بر روی خیالات یا رفتارهایش کنترلی نداشته باشد. 

بزرگسالانی که فعالیت جنسی دارند ممکن است در رابطه جنسی خشن رضایت کسب کنند یا با اعمال جنسی شامل تجربه تحقیر یا درد تحریک شوند. 

با این وجود در عدم حضور پریشانی روانی این برانگیختگی به عنوان یک اختلال روانی طبقه بندی نمی شود، برای برآورد کردن معیارهای تشخیصی اختلال مازوخیسم جنسی در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی معیارهای خاصی وجود دارد که باید رعایت شوند.

مازوخیسم جنسی,مازوخیسم جنسی چیست,علائم مازوخیسم جنسیعلائم مازوخیسم جنسی

سیر و پیش آگهی اختلال آزار خواهی جنسی:

حداقل سنی که برای گرفتن این اختلال تعیین شده است ۱۹ سالگی است. بااین وجود در دوران کودکی و بلوغ مواردی از شروع خیالپردازی‌های این اختلال گزارش شده است. زمانی که اختلال ادامه پیدا کند منجر به ایجاد ناراحتی ذهنی، بیماری روان پزشکی، فزون خواهی جنسی و تکانشگری جنسی  مرتبط می شود. به طورکلی روند این اختلال با افزایش سن تغییر خواهد کرد. 

درمان مازوخیسم جنسی و هیپنوتیزم درمانی:

متاسفانه بسیاری از درمانگران با استناد به دلایل مختلف اعتقاد دارند که بسیاری از انحرافات جنسی قابل درمان نسیتند چه از روی سهو و یا به هر دلیلی. در هرصورت این اعتقاد وجود دارد که این نوع از انحراف جنسی هم مانند بسیاری از اختلالات روانی ریشه ضمیر نا هشیار و تجربیات گذشته فرد دارند، قابل درمان است. از بهترین و قوی ترین روش های درمانی برای حل این مشکل هیپنوتراپی یا هیپنوتیزم درمانی است. 

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 14
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش