دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۶۵

مازوخیسم جنسی، علائم و راه های درمانی

مازوخیسم جنسی,مازوخیسم جنسی چیست,خودآزاری چیستمازوخیسم جنسی
درصورتی که فردی از داشتن رابطه جنسی خشن همراه با ضرب و شتم، تحقیر و آزار لذت ببرد به مازوخیسم جنسی مبتلا شده است، علائم ناشی از این مشکلات باید در طول شش ماه بروز کنند. در ادامه این مطلب سرپوش اطلاعاتی را درباره این مشکل آورده ایم.

مازوخیسم جنسی چیست؟

مازوخیسم جنسی یا خودآزاری به معنای صدمه و آسیب رساندن شخص به خود در مسائل جنسی است. یعنی شخص برای لذت بردن جنسی نیاز دارد تا از سمت شریک جنسی اش تاحدی که زخمی و خون آلود شود دچار آسیب شود؛ لذت روانی این بیماران تنها با استفاده از آسیب و زجر ایجاد می شود. 

افراد مازوخیسمی برای رسیدن به لذت جنسی خود دوست دارند توهین، تحقیر، به بند کشیده شدن، زنجیر شدن، کتک خوردن تا حدی که جراحت سنگین ببینند را تجربه کنند. فردی که تمایلات مازوخیسمی دارد همواره دنبال یک فرد سادیسمی است که او را آزار دهد.( فرد سادیسمی رفتار آزارگرانه دارد). 

انواع مازوخیسم:

مازوخیسم روانی:

مازوخیسم روانی ممکن است در زندگی روزمره اتفاق بیوفتد، در این بیماری فرد به دنبال تحقیر شدن از طرف دیگران می باشد. هرچه که تحقیر و کوچک شدن بیشتری را تجربه کند لذت بیشتری نصیبش خواهد شد، آنها تا زمانی که توهین نبینند و شخصیتشان خورد نشود احساس آرامش ندارند. 

افرادی که مازوخیسم روانی دارند وجودشان را تمام و کمال در اختیار معشوق خود قرار می دهند. رابطه میان این زوج مانند افراد عادی نیست و بیشتر شبیه ارباب و برده ای است. در این روابط افراد اصرار دارند که معشوقشان به آنها آزار کلامی برساند، از شنیدن الفاظ رکیک، نامناسب و بدرفتاری، خرد کردن شخصیت کاملا لذت می برند. متاسفانه این اختلال در بسیاری از افراد دیده می شود. در صورتی که علائم ذکر شده را مشاهده کردید هرچه سریع تر برای درمان مراجعه کنید. 

مازوخیسم جنسی,مازوخیسم جنسی چیست,انواع مازوخیسمدرباره بیماری مازوخیسم جنسی

مازوخیسم فیزیولوژیکی:

این نوع از مازوخیسم یکی از بدترین و خطرناک ترین انواع مازوخیسم محسوب می شود. زیرا مانند مازوخیسم روانی فرد با آزار و اهانت کلامی به احساس آرامش دست پیدا نمی کند. در مازوخیسم فیزیولوژیکی فرد از پارتنر خود درخواست شکنجه و آزار جسمی دارد. از اینکه مورد ضرب و شتم و آسیب قرار بگیرد احساس لذت خواهد کرد. این فرد از سوختگی، پاره شدن پوست کنده شدن مو و... به لذت دست پیدا می کند. 

در مازوخیسم فیزیولوژیکی فرد با کمال میل بدن خود را در مقابل شکنجه ها قرار می دهد، در برخی از موارد شکنجه های وارد شده می تواند برایش بسیار خطرناک باشد. 

مازوخیسم احساساتی:

افرادی که به مازوخیسم مبتلا می شوند غالبا جزء دسته افراد کم عقل، نادان، کمرو و بی سواد جامعه هستند. آنها از آشکار شدن انحراف خود پیشگیری می کنند و سعی دارند آن را داخل خود پنهان کنند. این افراد سعی دارند صحنه‌های مختلف مازوخیسم را تجسم کنند و از طریق فکر و خیال تمایلات غیرعادی خود را نشان می دهند. این دسته از منحرفان را مازوخیسم های احساساتی و انحراف آنها را مازوخیسم احساساتی گویند.

ملاک‌های تشخیصی مازوخیسم ( آزارخواهی جنسی ):

این اختلال باید در طول یک دوره حداقل ۶ ماهه به شکل شدید و مکرر رفتارها، امیال یا تخیلات برانگیزنده قوی جنسی مربوط به اعمال واقعی (غیروانمودی) تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن یا هر عمل رنج آور دیگری دیده شود. 

رفتارها، امیال و تخیلات جنسی سبب ناراحتی چشمگیر بالینی یا اختلال در کارکرد اجتماعی، شغلی یا سایر حوزه‌های مهم کارکردی شخص می‌شود.

سازمان بهداشت جهانی مازوخیسم را به صورت ترکیبی از آزارخواهی جنسی به نام آزارگری آزارخواهی معرفی می کند. ملاک های زیر برای انحراف جنسی آورده شده اند:

۱- فرد تمایل دارد که در جریان رابطه جنسی حداقل یکی از موارد زیر را ایجاد یا دریافت کند:

– درد

– تحقیر

– به بند کشیدن

۲- فعالیت آزارگری و آزارخواهی مهم ترین منبع تحریک جنسی است و یا برای اقناع جنسی ضروری است.

۳- ملاک‌های کلی اختلال رجحان جنسی باید موجود باشند:

– فرد به طور مکرر درگیر امیال یا تخیلات جنسی عمیق مربوط به فعالیت‌ها با اشیا غیر عادی می‌شود.

– فرد بر اساس این امیال غیرعادی عمل میکند یا بر اثر آنها به میزان زیادی دچار ناراحتی می‌شود.

– رجحان غیرعادی فرد حداقل ۶ ماه دوام یافته است.

مازوخیسم جنسی,مازوخیسم جنسی چیست,مازوخیسم روانیملاک های تشخیصی مازوخیسم جنسی

دلایل مازوخیسم جنسی:

هیچ نظریه درمورد ریشه مازوخیسم جنسی جهانی وجود ندارد. با این وجود چندین ایده ارائه شده است که نشان می دهد تمایلات مازوخیسم جنسی زمانی ایجاد می شود که فرد دارای خیال پردازی جنسی نامناسب باشد و با سرکوب کردن قوی تر خواهد شد.  

نظریه دیگر می گوید؛ رفتار مازوخیسمی نوعی فرار از افکار فرد محسوب می شود و به او اجازه می دهد که وارد چیزی شبیه به حالت مراقبه شود. زمانی که به فانتزی ها عمل می شود افراد به خود اجازه خواهند داد تا احساس جدید و متفاوتی را تجربه کنند. 

در نظریه ای دیگر آسیب های دوران کودکی مانند سوء استفاده های جنسی بعد از گذشت دورانی می تواند به صورت یک اختلال پارافیلیک(مازوخیسم جنسی) نشان داده شود. 

علائم اختلال مازوخیسم جنسی:

ملاک اصلی که برای مازوخیسم جنسی درنظر گرفته می شود؛ تحریک جنسی مکرر و شدید ناشی از تحقیر، ضرب و شتم، مقید شدن یا رنج کشیدن می باشد. این میل می تواند با استفاده از خیال پردازی ها، اصرارها یا رفتارها آشکار شود. 

فردی که به اختلال مازوخیسم جنسی مبتلا است غالبا زمانی می تواند برانگیخته شود که درد یا رنج در وضعیتش وجود داشته باشید، فرد ممکن است بر روی خیالات یا رفتارهایش کنترلی نداشته باشد. 

بزرگسالانی که فعالیت جنسی دارند ممکن است در رابطه جنسی خشن رضایت کسب کنند یا با اعمال جنسی شامل تجربه تحقیر یا درد تحریک شوند. 

با این وجود در عدم حضور پریشانی روانی این برانگیختگی به عنوان یک اختلال روانی طبقه بندی نمی شود، برای برآورد کردن معیارهای تشخیصی اختلال مازوخیسم جنسی در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی معیارهای خاصی وجود دارد که باید رعایت شوند.

مازوخیسم جنسی,مازوخیسم جنسی چیست,علائم مازوخیسم جنسیعلائم مازوخیسم جنسی

سیر و پیش آگهی اختلال آزار خواهی جنسی:

حداقل سنی که برای گرفتن این اختلال تعیین شده است ۱۹ سالگی است. بااین وجود در دوران کودکی و بلوغ مواردی از شروع خیالپردازی‌های این اختلال گزارش شده است. زمانی که اختلال ادامه پیدا کند منجر به ایجاد ناراحتی ذهنی، بیماری روان پزشکی، فزون خواهی جنسی و تکانشگری جنسی  مرتبط می شود. به طورکلی روند این اختلال با افزایش سن تغییر خواهد کرد. 

درمان مازوخیسم جنسی و هیپنوتیزم درمانی:

متاسفانه بسیاری از درمانگران با استناد به دلایل مختلف اعتقاد دارند که بسیاری از انحرافات جنسی قابل درمان نسیتند چه از روی سهو و یا به هر دلیلی. در هرصورت این اعتقاد وجود دارد که این نوع از انحراف جنسی هم مانند بسیاری از اختلالات روانی ریشه ضمیر نا هشیار و تجربیات گذشته فرد دارند، قابل درمان است. از بهترین و قوی ترین روش های درمانی برای حل این مشکل هیپنوتراپی یا هیپنوتیزم درمانی است. 

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 14
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش