جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۸۰۰۳۷

آشنایی با دلایل سوزش واژن بعد از نزدیکی و راههای درمان

سوزش واژن بعد از نزدیکی,درمان سوزش واژن بعد از نزدیکی,علل سوزش واژن بعد از نزدیکیکافی نبودن لغزندگی واژن در هنگام دخول از دلایل سوزش واژن بعد از نزدیکی بشمار میرود
یکی از شکایت های شایع بین بانوان، سوزش واژن پس از نزدیکی و هنگام آن می باشد. بسیاری از خانم ها پس از برقرای رابطه جنسی در واژن خود با حس سوزش مواجه می شوند و همین امر موجب کاهش میل جنسی در آن ها میشود.

سوزش واژن بعد از نزدیکی

درواقع کافی نبودن لغزندگی واژن در هنگام دخول و اصطکاک بافت واژن از دلایل اصلی سوزش واژن پس از نزدیکی به شمار می رود؛ با این که خطرناک نیست ولی ناراحتی ناشی از آن باعث میشود که زنان نسبت به نزدیکی، بی میل شوند به همین دلیل توصیه میشود که در مورد علت و راههای درمان آن، اطلاعات کافی پیدا کنید.

علت سوزش واژن بعد از نزدیکی

دلایل گوناگونی باعث سوزش واژن پس از نزدیکی و نیز حین آن میشود که در ادامه با آن ها اشنا میشوید:

>> اصطکاک زیاد در هنگام رابطه جنسی:

وقتی که مدتی سطح دست هایتان را به سرعت به هم بمالید، آن ها داغ میشوند. بنابراین اصطلاک دو سطح بر روی یکدیگر با گذشت زمان مشکلاتی را بوجود می آورد که از آن ها می توان به ساییدگی و ایجاد زخم و سوزش در یکی یا هر دوی آن سطوح اشاره کرد که در رابطه ی جنسی هم این موضوع صدق می کند. سوزش واژن بعد از نزدیکی باتوجه به شرایط خاصی تشدید میشود. به عنوان مثال در زمان کافی نبودن ترشحات واژن، اصطکاک بین آلت مرد و واژن زیاد میشود؛ به همین خاطر واژن پس از نزدیکی دچار سوزش میشود. رابطه ی جنسی خشن در بعضی از شرایط باعث بروز این مشکل میشود. دلایل متعددی باعث کم بودن میزان ترشحات واژن میشود. از این رو توصیه ی ما اینست که حتماً نزد پزشک ماما یا زنان بروید تا آنرا رفع کند.

>> یائسگی:

یائسگی یکی از دلایل سوزش واژن بعد از نزدیکی می باشد. تغییرات هورمونی با ورود به دوران یائسگی، اثراتی بر روی واژن دارد که همین امر، واژن را خشک و نازک می کند و قابلیت ارتجاعی آنرا از بین میبرد. به چنین عارضه ای آتروفی ولووژینال می گویند. با توجه به اینکه روانکاری کمتری وجود دارد و همچنین باتوجه به شکننده تر بودن بافت های واژن، پارگی ایجاد می شود. این پارگی پس از رابطه جنسی، شما را دچار حس سوزش می کند.

درمان سوزش واژن بعد از نزدیکی,سوزش واژن بعد از نزدیکی در بارداری,دلایل سوزش واژن بعد از نزدیکیاز علل اصلی سوزش واژن بعد از نزدیکی، بیماری های مقاربتی میباشد

>> آلرژی:

عوامل متعددی در فرد، واکنش های آلرژیک را بوجود می آورد؛ بدین دلیل که واژن در بدن بانوان به عنوان یکی از مناطق فوق العاده حساس محسوب میشود و احتمال بروز حساسیت، نسبت به بعضی از ترکیبات محصولات مراقبت شخصی نظیر صابون، چرب کننده ها، دوش شست و شوی واژینال، نوار بهداشتی و پد، داروهای ضد بارداری، کاندوم لاتکس، لوسیون بدن و کرم وجود دارد. پس آلرژی نسبت به برخی ترکیبات می تواند از دلایل سوزش واژن بعد از نزدیکی باشد.

توجه داشته باشید که زنان در اثر استفاده از محصولات جدید، عموما دچار سوزش می شوند ولی نه اینکه محصولات مراقبتی مورد استفاده شما که بدن با آن آشناست؛ مانع از واکنش آلرژیک در بدن شود. درصورت عدم اطمینان از سوزش واژن پس از رابطه به خاطر استفاده از محصول انتخابی، توصیه میشود که آن را مصرف نکنید و با پزشک مشورت کنید.

>> عفونت قارچی:

عفونت قارچی در زمانی اتفاق می افتد که در ناحیه واژینال، گونه های قارچی، بیش از اندازه رشد کنند. از علائم این مشکل می توان به احساس درد هنگام رابطه جنسی، سوزش واژن پس از رابطه جنسی، احساس درد هنگام ادرار، قرمزی، سوزش پوست و ترشحات تیره و سفت اشاره کرد. برای درمان این مشکل می توانید از دارو های ضد قارچ استفاده کنید ولی با عفونت قارچی مواجه شدید باید به پزشک مراجعه کنید.

>> کیست مجرای گارتنر:

در جنین، مجرایی درهنگام ایجاد اندام های جنسی و ادراری بوجود می آید که این مجرا در اغلب اوقات بعد از به دنیا آمدن نوزاد تازه متولد شده ناپدید میشود. در موارد نادر درصورت باقی ماندن بخشی از این مجرا بعنوان مجرای گارتنر شناخته می شود که یکی از دلایل سوزش واژن پس از رابطه محسوب میشود. چون بافت باقی مانده قابلیت چسبندگی به دیواره واژن را دارد و در نتیجه در این ناحیه، کیست ایجاد میشود. بهتر است بدانید که کیست هایی که در اثر این مشکل بوجود می آید، شاید برای شخص ضرری نداشته باشد ولی درصورت رشد و بزرگ شدن کیست ها، عوارض متعددی را بهمراه دارد. این کیست در بعضی مواقع به صورت زائده ای در خارج از واژن، خودش را نشان می دهد که در این صورت باید بیمار را برای از بین بردن کیست مجرای گارتنر جراحی کرد.

>> واژینوز باکتریایی:

واژینوز باکتریایی به موقعیتی اطلاق میشود که میزان باکتری اطراف واژن در آن افزایش پیدا می کند و موجب برهم زدن تعادل طبیعی آن میشود. به چنین شرایطی عفونت باکتریایی میگویند، شایع ترین سنی که عفونت واژینال در زنان رخ میدهد، سنین ۱۵ تا ۴۴ سالگی است. سوزش واژن به عنوان یکی از علائم واژینوز باکتریایی محسوب میشود که هنگام ادرار کردن نیز علاوه بر زمان دخول اتفاق می افتد.

پیشگیری از سوزش واژن بعد از نزدیکی,سوزش واژن بعد از رابطه جنسی,علل سوزش واژن بعد از نزدیکیاصطکاک بافت واژن یکی از دلایل اصلی سوزش واژن بعد از نزدیکی بشمار میرود

مشاهده ترشحات سفید یا خاکستری، خارش و سوزش، بوی بد واژن( شبیه به بوی ماهی) و تشدید آن پس از رابطه جنسی از دیگر علائم این مشکل به شمار می رود. خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی در زنانی که به عفونت های باکتریایی مبتلا هستند، افزایش پیدا میکند. به همین خاطر باید به سلامت خود اهمیت دهید و اگر با هرگونه علائم مبتنی بر وجود عفونت باکتریایی مواجه شدید باید به پزشک متخصص زنان برای دریافت تشخیص مناسب و درمان مراجعه کنید. در این شرایط ممکن است پزشک شما مصرف آنتی بیوتیک ها را برای بهبودی مصرف دوره ای، برایتان تجویز کند.

>> واژینیسموس و سایر مشکلات روانی:

به یکی از شرایط روانی که زن با احساس درد یا سوزش زیاد در هنگام دخول رو به رو میشود و این درد از انجام کامل دخول، ممانعت می کند، واژینیسموس میگویند. اگر شما مشکل جسمانی ندارید ولی با احساس ناخوشایندی در برقراری ارتباط جنسی مواجه شده اید و تجربه سکس های دردناکی را دارید، از این رو توصیه میشود که به یک روانشناس برای انجام ارزیابی های بیشتر مراجعه کنید. احیانا تمام دردهایتان ریشه عصبی داشته باشند و با دریافت روان درمانی بهبود پیدا کنید.

>> ابتلا به بیماری های مقاربتی:

چنانچه به انواع بیماری های مقاربتی مبتلا شده اید احتمال حس سوزش واژن در حین رابطه جنسی را دارید. بیماری سوزاک و کلامیدیا از رایج ترین این بیماری ها شناخته میشود. سوزاک و کلامیدیا به یک عفونت باکتریایی میگویند که بیشتر در افرادی دیده شده که در ۱۵ تا ۲۴ سال هستند و علائم گوناگونی دارند که از آن ها می توان به خونریزی در بین دوره های قاعدگی، درد در هنگام دفع ادرار و ترشحات غیرمعمول واژن اشاره کرد.

>> سلولیت:

سلولیت که با علائمی همچون سوزش، قرمزی و حساسیت پوست همراه است به یک عفونت باکتریایی از لایه های درونی پوست گفته می شود. سلولیت، زمانی که باکتری وارد بریدگی شود؛ در فرد ایجاد می شود. مثلا در هنگامی که فرد، ناحیه شرمگاهی خود را اصلاح میکند؛ دچار می شود. اگر بطور منظم، بریدگی را تمیز کنید؛ از عفونت پیشگیری میکند. پزشک در بعضی موارد، آنتی بیوتیک را توصیه می کند.

>> کیست بارتولین:

وظیفه بارتولین غدد در طی روابط جنسی اینست که روانکاری را تامین و ترشح می کند و در دهانه واژن قرار دارد. در بعضی از مواقع، یکی از غدد دچار کیست میشود و بدون هیچگونه توجهی تا زمان آلوده شدن ، باقی بماند؛ در این صورت فرد دچار احساس درد و ناراحتی و یا حتی خونریزی می شود. در صورت کوچک بودن کیست، احیانا خودش خالی شده و درمان میشود ولی در صورت جدی بودن این مسأله، پزشک توصیه می کند که کیست را تخلیه و یا حذف کنند.

علل سوزش واژن بعد از نزدیکی,درمان های سوزش واژن بعد از رابطه جنسی,راههای درمان سوزش واژنآلرژی میتواند یکی از دلایل اصلی سوزش واژن بعد از نزدیکی باشد

زمان مراجعه به پزشک

وقتی که مطمئن شدید؛ آلرژی، نزدیکی طولانی مدت و … در دوران بارداری یا غیر از آن از دلایل سوزش واژن پس از نزدیکی نیست، باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید. چون درصورت حاد بودن دلایل سوزش واژن، تأخیر در درمان باعث میشود که اوضاع وخیم تر شود. مهم ترین نکته اینست که احتمال دارد بیماریها به شریک جنسیتان منتقل شود. به همین خاطر، شما موظف به کشف علت سوزش و درمان آن از نظر سلامت و منظر اخلاقی هستید. توصیه ی ما اینست که برای سوزش واژن پس از نزدیکی به سراغ روش های درمان خانگی نروید و پیش از هر چیز، نزد پزشک متخصصتان بروید.

درمان های سوزش واژن بعد از رابطه جنسی

با توجه به علت اصلی بروز سوزش واژن، روش های درمانی متفاوتی وجود دارد. برای درمان عفونت هایی مانند STIs، UTIs، BV و عفونت های مخمری، معمولاً باید بمدت یک دوره آنتی بیوتیک، ضدقارچ یا داروی دیگر را مصرف کنید. افراد برای طی شدن دوره درمان حتی با وجود احساس بهبودی، باید کل دوز دارو را مصرف کنند. گاهی وقت ها مصرف بی مورد آنتی بیوتیک باعث میشود تا عفونت مخمری بوجود آید، به همین خاطر فقط باید داروهایی را مصرف کرد که توسط پزشک، تجویز شده است. با توجه به نامشخص بودن علت دقیق ولوودینیا، هدف از درمان آن کاهش علائم است. از این رو برای درمان این بیماری باید داروهای ضدافسردگی مانند مهارکننده های بازجذب سروتونین نوراپی نفرین و داروهای ضدتشنج را مصرف کرد. از دیگر درمان ها می توان به کرم، لوسیون و ژل بی حس کننده اشاره کرد.

نکاتی در مورد پیشگیری از سوزش واژن بعد از نزدیکی

* شست شوی ناحیه تناسلی

* عدم استفاده از دوش واژینال

* عدم استفاده از دستمال مرطوب

* شستن دستها

* تخلیه مثانه پس از نزدیکی

* نوشیدن آب

* درمان هرگونه عفونت قارچی

* پوشیدن لباسهای ازاد

دلایل سوزش واژن بعد از نزدیکی,واژینیسموس,سوزش واژن بعد از نزدیکیدلایل گوناگونی باعث بوجود آمدن سوزش واژن پس از نزدیکی و نیز حین آن میشود

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 9
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ابوالفضل پورعرب,بیوگرافی ابوالفضل پورعرب,زندگینامه ابوالفضل پورعرب بیوگرافی ابوالفضل پورعرب و فعالیت های او (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:تئاتر، سینما، تلویزیون

پیشه:بازیگر

متولد:۱ تیر ۱۳۴۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

قد:۱۷۵ سانتیمتر

ادامه
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش