یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۰۹۸

واژینیسموس چیست و چگونه باید برای درمان آن اقدام کرد؟

واژینیسموس,اختلال واژینیسموس,واژینیسمدر علم پزشکی به اختلال واژینیسموس، واژینیسم نیز گفته می شود
از اختلال واژینیسموس به عنوان یک مشکل جنسی تلقی میشود که میزان شیوع آن در ایران، بیشتر از کشورهای دیگر است. در حین انجام معاینه زنانه می توان پی به چنین واکنشی برد که از ورود اسپکولوم( وسیله معاینه داخلی) به داخل واژن جلوگیری میکند.

اختلال واژینیسموس

واژینیسموس، نوعی اختلال محسوب می شود که فرد مبتلا به آن در هنگام نزدیکی، با درد بیش از حدی مواجه میشود و به همین علت تمایلی ندارد که رابطه جنسی برقرار کند. واژینیسموس در علم پزشکی ، واژینیسم نام دارد. واژینیسم در هنگام دخول، بیانگر حالت انقباض غیر ارادی عضلات ناحیه واژن است. فرد مبتلا به اختلال واژینیسموس، نمیتواند رابطه جنسی داشته باشد و همیشه از دخول دردناک خود ترس دارد.

واژینیسم میتواند از هم پاشیدن زندگی افراد شود. پیامدهای واژینیسموس، شامل ناراحتی، از بین رفتن اعتماد به نفس، عصبانیت، بروز مشکلات در روابط زوجین و... می باشد. ماهیچه های شرمگاهی دنبالیچه یا PC از مهم ترین ماهیچه هایی شناخته میشود که با این مشکل، روبرو میشوند. از وظایف این ماهیچه ها می توان به برقراری رابطه جنسی، مسئول دفع ادرار، ارگاسم، حرکت روده و زایمان اشاره کرد. این اختلال، از بارداری افراد جلوگیری میکند. این نکته را در نظر بگیرید که افراد درگیر با واژینیسموس نمی توانند معاینه شوند؛ زیرا انجام معاینات لگنی برای چنین افرادی غیرممکن است و درد بسیاری بهمراه دارد.

با توجه به درجه های مختلف واژینیسموس، بعضی از خانم ها قادر به تحمل وارد کردن چیزی به داخل واژنشان نیستند؛ بدین دلیل که به صورت ناگهانی، واژن آن ها بسته می شود. بعضی از خانمهای مبتلا به این مشکل، توانایی استفاده از کاندوم و تامپون را دارند، ولی نمیتوانند رابطه جنسی برقرار کنند؛ همچنین خانمهای دیگری هستند که می توانند رابطه جنسی داشته باشند ولی درد بسیاری را تجربه می کنند.

اختلال واژینیسموس,واژینیسموس در زنان,واژینیسمکسی که به اختلال واژینیسموس دچار است، موفق به برقراری رابطه جنسی نمی شود

علل واژینیسموس

بدن برخی زنان با واژینیسموس به انجام فعالیت جنسی واکنش نشان می دهد. از عمده ترین دلایل مؤثر در بروز واژینیسموس می توان به مقاربت شتابزده در شب اول عروسی و تجربه دردناک ناشی از این مسئله، ناآگاهی از آناتومی و عملکرد دستگاه تناسلی زن و ناآشنایی با روشهای فعالیت جنسی اشاره کرد. در ادامه با علت های واژینیسموس اشنا شوید:

* ترس از اسیب و صدمه شدید در طی نزدیکی

* سابقه بیماری، جراحی و مداخلات پزشکی

* اطلاعات غلط و نا آگاهی در مورد فعالیت جنسی و یا احساس گناه در این مورد

* تفاوتهای فرهنگی زن و شوهر در مورد روابط جنسی

* دریافت اطلاعات غلط از والدین و همسالان در مورد روابط و فعالیت جنسی

* سابقه دخول ناموفق

* سابقه خشونت و سواستفاده جنسی

* ترس از عفونت

* ترس از بارداری و...

علائم واژینیسموس

واژینیسموس یک اختلال غیر ارادی میباشد که خانم ها در آن دخیل نیستند زیرا به صورت ناخودآگاه، عضلاتشان دچار انقباض می شوند و زن به طورت ارادی، بی میل به برقراری رابطه جنسی نیست. علائم اختلال واژینیسموس، متنوع میباشد و در هر خانمی با خانم دیگر فرق دارد. علائم این اختلال در زیر آورده شده است:

- احساس سوزش حین دخول

- درد فراوان در رابطه جنسی

- منقبض شدن غیر عادی واژن

- کاهش میل جنسی

تاثیر واژینیسموس بر مردان

جلب است بدانید که واژینیسموس به عنوان یک مشکل دو نفره، زن و مرد را درگیر میکند. بنابراین در صورت ابتلای خانمی به واژینیسموس، همسر وی نیز از به این بیماری تجربیات ناخوشایندی دارد. زنان در گذشت زمان بخاطر انقباضات دهانه واژن و درد در حین رابطه، کم تر برای برقراری رابطه جنسی تلاش می کنند که چنین امری اثرات منفی بر روی روحیه مردان می گذارد؛ در حالی که هم زن و هم مرد باید از نظر جنسی برای داشتن یک رابطه جنسی طبیعی، سالم باشند.

بسیاری از زن و شوهرها تا زمان بحرانی شدن واژینیسموس نزد پزشک مراجعه نمی کنند تا آن را درمان کند و همچنین آن ها نسبت به بیماری هایی مانند واژینیسموس، اطلاعات خیلی کمی دارند. بنابر تحقیقات، مردانی به مشکلات زودانزالی و اختلال نعوظ گرفتار میشوند که همسرشان به وازینیسموس مبتلا شده است ولی اگر خانم‌ها نسبت به درمان این مشکل اقدام کنند؛ زندگی جنسی سالمی خواهند داشت و علاوه بر آن تأثير به سزایی در درمان مشکل زودانزالی و اختلال نعوظ مردان دارند. از این رو باید بدانید که با توجه به اینکه واژینیسموس، خانم‌ها را مستقیما درگیر می کند اما عواقب آن، تأثير بیشتری بر روی مردان می گذارد.

واژینیسموس درمان,جدیدترین درمان واژینیسموس,اختلال واژینیسموساختلال واژینیسموس ،مانع از بارداری افراد می شود

درمان واژینیسموس

پزشک برای تشخیص واژینیسموس، به بررسی سوابق پزشکی فرد می پردازد و بر روی لگنش معایناتی انجام می دهد. گاهی اوقات متخصصین زیادی برای درمان واژینیسموس تلاش می کنند که به دلیل آن بستگی دارد. در ابتدا باید نسبت به درمان هر گونه علت احتمالی مانند عفونت، اقدام کرد و سپس متمرکز بر روی علت اصلی بروز واژینیسموس شد. مواردی همچون کاهش سفت شدن خود به خود ماهیچه ها و ترس از بروز درد از اهداف اصلی درمان این اختلال به شمار میرود و از آن پس فرد می تواند با هر گونه ترس مربوط به این مشکل مقابله کند.

> مراجعه به مشاور و متخصص:

معمولا مشاور به شما اطلاعاتی درخصوص عضلات درگیر در واژینیسموس می دهد تا از این طریق، قادر به درک نحوه کار اعضای بدن و واکنش بدن باشید. گاهی اوقات مشاور به بیمار میگوید که برای حضور در جلسات به صورت تنهایی یا با شریک زندگی اش مراجعه کند. زمانی که با یک مشاور متخصص در زمینه اختلالات جنسی برای درمان واژینیسموس همکاری کنید؛ بسیار موثر است.

> پروتز درمانی:

پروتز درمانی از دیگر روش های درمانی اختلال واژینیسموس به شمار می رود. پزشک شما استفاده از پروتز های مخصوص پلاستیکی را برای درمان واژینیسموس، تجویز می کند تا ناحیه تناسلی را گشاد کند و همچنین پزشک متخصص زنان که در این حوزه از تجربه و تخصص کافی برخوردار است؛ باید این کار را انجام دهد.

> استفاده از گشادکننده های واژن:

پزشک یا مشاور ممکن است که تحت نظارت یک متخصص، یادگیری استفاده از گشادکننده های واژن را به شما توصیه کند. محل قرارگیری گشاد کننده های مخروطی شکل در داخل واژن می باشد. دیلاتورها برای کمک به کشش و انعطاف پذیری عضلات واژن با گذشت زمان بزرگتر می شوند. زن و مرد میتوانند پس از اتمام دوره درمان با گشادکننده ها، مجددا رابطه جنسی برقرار کنند.

> درمان واژینیسموس با تزریق بوتاکس:

برای درمان اختلال واژینیسموس میتوان تزریق بوتاکس انجام داد. بوتاکس، بعنوان نوعی سم بوتولینوم تلقی میشود که کاربرد آن فلج کردن عضلات ناحیه تناسلی است و تزریق بوتاکس به تکرار مجدد نیاز دارد که رعایت این مسئله در پیشگیری از بروز مشکل واژینیسموس، تاثیر بسزایی دارد.

> استفاده از وان آب گرم:

پیشنهاد میشود که ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پیش از برقراری رابطه جنسی بمنظور آرام و شل شدن عضلات لگنتان در وان آب گرم بشینید تا در حین رابطه ارامش بیشتری داشته باشید.

> درمان واژینیسموس با ورزش و انجام تمرینات کگل:

تمرینات مناسب برای ناحیه کف لگن، به فرد کمک می کند تا با فشرده کردن و آزاد سازی ماهیچه های کف لگن در هنگام برقراری رابطه کنترل بیشتری داشته باشد و دیگر ماهیچه های واژن به صورت غیر ارادی بسته نشود. توصیه میشود که بمدت ۳ تا ۴ ماه، این حرکات را انجام دهید.

> فیزیوتراپی:

درصورتی که استفاده از گشادکننده برای زن، سخت باشد؛ میتواند با مراجعه به یک متخصص طب فیزیکی لگن، نحوه استفاده از گشادکننده ها را بیش تر بیاموزد و با تکنیک های ارامش حین رابطه آشنایی پیدا کند.

> درمان واژینیسموس با جراحی:

گاهی اوقات فرد، قبلا عمل جراحی انجام داده و واژنش بر اثر همین عمل جراحی، مسدود میشود. در چنین شرایطی شخص باید عمل جراحی بزرگ کردن واژن انجام دهد. در این مواقع باید زنان برای جراحی بزرگ کردن واژن نزد پزشک متخصص برود.

> درمان واژینیسموس با برداشتن اندومتریوز:

اندومتریوز از دیگر عوامل مؤثر در بروز اختلال واژینیسموس محسوب میشود. قسمت کوچکی از پوشش داخلی رحم در این اختلال، به بیرون رشد می کند و درد شدیدی در ناحیه لگن، حین برقراری رابطه جنسی بوجود می آورد. این بافت اضافی را با کمک عمل جراحی میتوان برداشت و به حل مشکل فرد پرداخت.

> درمان واژینیسموس با انرژی هیگز:

در اثر ترکیب دو انرژی گرمایی و کششی، انرژی هیگز بوجود می آید که تأثير به سزایی بر روی ماهیچه های واژن به ویژه ماهیچه های بولبوکاورنوس دارد. ترکیب این انرژی ها باعث رفع حساسیت ناحیه و کاهش گرفتگی های ماهیچه ها میشود تا این که فرد، قادر به کنترل انقباض غیر ارادی ماهیچه ها شود. البته با یک جلسه هیگز نمیتوان اختلال واژینیسموس را بطور کامل درمان کرد؛ از این رو نیازمند چند جلسه درمانی می باشد. برای نتیجه گیری بهتر از این فرآیند درمانی توصیه میشود که در کنار آن سکستراپی و مشاوره را نیز انجام دهید.

واژینیسموس یا دخول غیرممکن,واژینیسموس چیست,خود درمانی واژینیسموساختلال واژینیسموس درجه های مختلفی دارد

نقش همسران در درمان واژینیسموس

برای درمان اختلال واژینیسموس توصیه میشود که زوج بهمراه هم به مرکز مشاوره و مطب بروند و حضور مردان در این مرکز، نقش بسیار اساسی دارد. مردان میتوانند در بسیاری از موارد به همسرشان کمک کنند. زن با حمایت همسرش پس از یک دوره درمان میتواند از فعالیت جنسی با همسرش به راحتی لذت ببرد. بنابراین مردان نباید با طلاق دادن ، همسرشان را تهدید کنند چون باعث اختلال میل، تشدید انقباض عضلات و یا حتی بروز اختلال بیزاری جنسی در زن می شود که درمان چنین مشکلاتی نسبت به درمان واژینیسموس، دشوارتر است.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 19
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش