سه شنبه ۰۱ فروردین ۱۴۰۲
۰۸:۴۸ - ۰۵ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۰۳۳۱
حوزه بهداشت و رفاه

 زخم کرونا در چین سر باز کرد | انتشار آمار روزانه کووید متوقف شد

کرونا,چین
 برخی گزارش های خبری حاکی از این است که فقط در یک روز ۳۷میلیون نفر در چین به کرونا مبتلا شدند و تخمین زده می‌شود که در این کشور حدود ۲۴۸میلیون نفر (حدود ۱۸درصد از جمعیت) به کرونا مبتلا شده باشند. همچنین «ژی جیانگ»، یک استان بزرگ صنعتی نزدیک شانگهای، روزانه با یک میلیون ابتلا به کووید دست به گریبان است. یک مقام استانی دیروز یکشنبه گفت، انتظار می‌رود که این آمار طی روزهای پیش رو دوبرابر شود. «برنارد اور» و «رکسان لیو» در گزارش ۲۴دسامبر در رویترز نوشتند، با وجود افزایش سریع موارد ابتلا به کووید اما «مرکز کنترل و پیشگیری» (CDC) چین و مقام‌های استانی و دولت مرکزی هیچ گزارشی از مرگ‌ومیر در سرزمین اصلی طی چند روز اخیر منتشر نکرده‌اند.

 شهروندان و کارشناسان خواستار اطلاعات دقیق‌تری شده‌اند؛ چراکه ابتلا افزایش یافته است. گزارشگران رویترز همچنین خاطرنشان کردند که پکن در دوران کووید استراتژی «کووید صفر» را به‌شدت اجرا می‌کرد و همین امر باعث شده بود که اقتصاد دومین اقتصاد بزرگ دنیا با کاهش مواجه شود. ارقام سراسری چین ناقص است؛ زیرا «کمیسیون ملی بهداشت» گزارش ابتلاهای بدون علامت را متوقف و ردیابی موارد مبتلاشده را دشوارتر کرد. روز یکشنبه، این کمیسیون گزارش ارقام روزانه را که CDC چین منتشر کرد، متوقف کرد. «ژی جیانگ» یکی از معدود مناطقی است که افزایش اخیر ابتلاها از جمله موارد بدون علامت را تخمین زده است. دولت ژی جیانگ در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تخمین زده می‌شود که اوج ابتلا زودتر به ژی جیانگ رسیده باشد و در حدود سال نو وارد دوره‌ای با سطح بالا شود که طی آن تعداد مبتلایان جدید روزانه تا ۲میلیون نفر برسد.»

گفته می شود ژی جیانگ، با جمعیت ۴/ ۶۵میلیون نفر، از میان ۱۳۵۸۳ابتلای تحت درمان در بیمارستان‌های استان، یک بیمار با علائم شدید ناشی از کووید داشته است؛ درحالی‌که ۲۴۲ ابتلا در شرایط شدید و بحرانی ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای بوده است. چین تعریف خود را برای گزارش مرگ‌ومیر ناشی از کووید محدود کرد و تنها موارد ناشی از ذات‌الریه یا نارسایی تنفسی ناشی از کووید را شمارش کرد و این امر باعث ایجاد نگرانی در بین کارشناسان بهداشت جهانی شد. از زمانی که پکن محدودیت‌های خود را کاهش داده، سازمان بهداشت جهانی هیچ داده‌ای از چین درباره بستری‌های جدید کووید دریافت نکرده است. این سازمان می‌گوید که شکاف داده‌ها ممکن است به‌دلیل تلاش مقامات برای شمارش موارد در پرجمعیت‌ترین کشور جهان باشد.

در یادداشت تحقیقاتی «کپیتال اکونومیکس» آمده است: «چین وارد خطرناک‌ترین هفته‌های همه‌گیری می‌شود. مقامات اکنون تقریبا هیچ تلاشی برای کاهش سرعت شیوع ابتلاها انجام نمی‌دهند و با شروع مهاجرت قبل از سال نو، هر بخشی از کشور که در حال حاضر در موج بزرگ کووید نیست، به زودی وارد آن خواهد شد.» شهرهای «چینگدائو» و «دونگوان» هرکدام اخیرا ده‌ها هزار مورد ابتلای روزانه به کووید را تخمین زده‌اند که بسیار بیشتر از تلفات روزانه ملی بدون علامت است. به گفته رسانه‌های دولتی، سیستم مراقبت‌های بهداشتی کشور تحت فشار زیادی قرار گرفته است؛ به‌طوری‌که به گفته رسانه‌های دولتی، از کارکنان خواسته می‌شود درحالی‌که بیمار هستند کار کنند و حتی کارکنان پزشکی بازنشسته در جوامع روستایی برای کمک به تلاش‌های مردمی مجددا استخدام شده‌اند.

کرونا,چین

یک مقام رسمی ژی جیانگ در یک کنفرانس خبری گفت که در هفته گذشته روزانه ۴۰۸۴۰۰بازدید از کلینیک‌های تب ژجیانگ - ۱۴برابر سطح طبیعی- انجام شده است.  شهر شرقی سوژو اواخر روز شنبه اعلام کرد که خط اورژانس این شهر در روز پنج‌شنبه رکورد ۷۲۳۳تماس دریافت کرده است. نیچر نیز نوشت: «صحنه‌های تلخ این روز‌های چین نشان می‌دهد که همه‌گیری کرونا هنوز تمام نشده است.

 یکی از بهترین راه‌های مقابله با این همه‌گیری هم تمرکز بر تقویت سیستم‌های بهداشت عمومی است.» بر اساس پیش‌بینی نیچر، کرونا در سال۲۰۲۳ نیز دست از سر دنیا برنمی‌دارد. «آمبر وانگ» هم در گزارشی نوشت، دو شهر چین از جمله اولین شهرهای این کشور هستند که تخمینی از ابتلای روزانه کووید را منتشر کرده‌اند؛ زیرا مقامات بهداشتی در انتظار افزایش ابتلاها در سال نو باشند. به گفته «بو تائو»، رئیس کمیسیون بهداشت شهر، در چینگدائو در استان شرقی شاندونگ، روزانه حدود ۴۹۰۰۰۰ تا ۵۳۰۰۰۰ نفر مبتلا می‌شوند. او روز جمعه گفته بود که این اعداد بر اساس داده‌های نظارتی است و انتظار می‌رود در روزهای شنبه و یکشنبه ۱۰درصد افزایش یابد. کمیسیون بهداشت این شهر روز جمعه اعلام کرد در دونگوان، در استان جنوبی گوانگدونگ، بر اساس مدل‌سازی رایانه‌ای و ارزیابی‌های کارشناسان، روزانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰هزار نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند. در این بیانیه آمده است که نرخ رشد در حال افزایش است و «بسیاری از موسسات پزشکی و کادر پزشکی با چالش‌های شدید بی‌سابقه و فشار عظیمی مواجه هستند.»

تکمیلی:/

چین انتشار آمار روزانه کرونا را متوقف کرد

کمیسیون ملی بهداشت (NHC) چین روز یکشنبه اعلام کرد که این کشور دیگر آمار روزانه موارد ابتلاء و مرگ و میر ناشی از کووید -۱۹ را منتشر نخواهد کرد  و به کاری که از اوایل سال ۲۰۲۰ آغاز شده بود پایان داد. 

کرونا,چین

به گزارش الجزیره، کمیسیون ملی بهداشت (NHC) چین روز یکشنبه اعلام کرد که این کشور دیگر آمار روزانه موارد ابتلاء و مرگ و میر ناشی از کووید -۱۹ را منتشر نخواهد کرد و به کاری که از اوایل سال ۲۰۲۰ آغاز شده بود پایان داد.

اعلام این خبر همزمان با افزایش آمار کرونا در چین صورت می‌گیرد. پس از اینکه پکن به طور ناگهانی طرح کووید-صفر را در اوایل ماه جاری متوقف کرد، شهرهای سرتاسر چین با افزایش موارد مبتلا به کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند و این وضعیت منجر به خالی شدن قفسه‌های داروخانه‌ها و پر شدن بیمارستان‌ها شده است.

تصمیم برای لغو ارائه آمار روزانه کرونا در بحبوحه نگرانی‌ها مبنی بر آغاز موج‌های جدید این بیماری در چین صورت گرفته است.

پکن هفته گذشته اعتراف کرد که ردیابی شیوع کرونا پس از پایان سیاست کوید صفر و لغو آزمایش‌های اجباری انبوه، دیگر «غیر ممکن» شده است.

مقامات بهداشتی چین در عین حال توضیحی برای تصمیم خود مبنی بر توقف انتشار داده‌های روزانه کرونا را ارائه نکردند.

بر اساس تعریف جدید چین از مرگ و میر ناشی از کرونا، تنها کسانی که بر اثر نارسایی تنفسی جدید جان خود را از دست می‌دهند، در شمار قربانیان کرونا دسته بندی می‌شوند.

از زمانی که پکن محدودیت‌های ضدکرونایی خود را لغو کرده است، تنها شش مورد مرگ ناشی از کووید گزارش شده است، اما کارگران کوره جسد سوزی که با خبرگزاری فرانسه مصاحبه کرده‌اند، هجوم غیرمعمول اجساد را تائید کرده‌اند و بیمارستان‌ها نیز تعداد تلفات متعددی را در روز گزارش می‌کنند. گفته شده که بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها از بیماران مسن پر شده و آنها مجبور هستند راهروها را با تخت‌ها پر کنند.

همچنین در یک اظهارنظر نادر در چین، این هفته یک مقام ارشد بهداشتی در شهر شرقی چینگدائو به نقل از رسانه‌ها اعلام کرد که روزانه نیم میلیون نفر در چین به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند. مقامات بهداشتی در استان ژجیانگ، استانی ساحلی با تقریباً ۶۵ میلیون نفر در جنوب شانگهای نیز گفتند که تعداد مبتلایان روزانه در این استان از مرز یک میلیون نفر فراتر رفته است.

برخی از کارشناسان بهداشتی تخمین می‌زنند که احتمالاً ۶۰ درصد از کشور ۱.۴ میلیارد نفری چین ممکن است طی ماه‌های آینده به ویروس کرونا مبتلا شوند و در این میان بیش از دو میلیون نفر نیز جان خود را از دست خواهند داد. این ویروس همچنین به اقتصاد چین ضربه می‌زند و انتظار می‌رود رشد اقتصادی چین امسال کمتر از ۳ دصد باشد که بدترین وضعیت طی نزدیک به نیم قرن اخیر است.

  • 10
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش