چهارشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۳
۰۱:۲۸ - ۰۵ اسفند ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۲۰۲۳۳
حوزه بهداشت و رفاه

خودنمایی بیماری‌ های ویروسی در اصفهان/ مُبتلا شدید در خانه بمانید

شیوع ویروس آنفولانزا در اصفهان,خودنمایی بیماری‌ های ویروسی در اصفهان
موج جدیدی از بیماری‌های تنفسی ویروسی در اصفهان در حال خودنمایی بوده و تعداد قابل توجهی از مردم در سنین مختلف را گرفتار خود کرده است بطوریکه کلینیک‌ها و مراکز درمانی این روزها و شب‌ها، خلوتی ندارند.

به گزارش ایرنا، ترکیبی از بیماری‌های تنفسی ویروسی مانند آنفلوآنزا، کرونا و سرماخوردگی از حدود سه هفته پیش تاکنون در حال جولان دادن در اصفهان است و مشاهدات خبرنگاران ما از مناطق مختلف حاکی از افزایش قابل توجه مُبتلایان به این بیماری‌ها و مراجعه آنها به مطب‌ها، کلینیک‌ها و بیمارستان‌هاست.

این روزها سوار اتوبوس یا مترو در اصفهان که شوید، صدای عطسه و سُرفه‌های زیاد به گوش شما می‌رسد و میزان استفاده از ماسک شهروندان نیز مقداری افزایش یافته_ هرچند بیشترِ مردم مانند دوران شیوع کرونا دیگر از ماسک استفاده نمی‌کنند _ و در مدارس و محل‌های کار نیز تعداد افرادی که بدلیل بیماری غیبت دارند، بیشتر شده است.

اینک چهار سال از زمان همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در کشور می‌گذرد و دیگر از آن موج‌های شدید با میزان ابتلا و مرگ و میر بالا خبری نیست اما ویروس کرونا همچنان در جامعه وجود دارد و در فصول سرد سال همراه با آنفلوآنزا و سرماخوردگی، فرصت بیشتری برای خودنمایی پیدا می‌کند.

در مجموع تاکنون بیش از هفت میلیون و ۶۲۶ هزار مورد ابتلای قطعی به کووید-۱۹ در کشور ثبت شده است و در این میان نزدیک به ۱۴۷ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد بیش از ۵۲۰ هزار ابتلا و ۱۲ هزار مرگ و میر قطعی کرونا در استان اصفهان بوده است.

امسال نیز با سرد شدن هوا، بیماری‌های کووید-۱۹ و آنفلوآنزا در کشور و استان شیوع بیشتری پیدا کرد بطوریکه در آذر با اوج گرفتن آنها، تعداد موارد ابتلا و بستری افزایش چشمگیری یافت، پس از آن فروکش کرد اما طبق پیش بینی‌ها، بطور مجدد از بهمن، ابتلا به این بیماری‌های تنفسی روند صعودی به خود گرفت و این روزها در اوج خود قرار دارد.

به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در مجموع آنفلوانزا ۲ پیک دارد؛ یکی در آذر که به اوج خود می‌رسد و دیگری در بهمن که افزایش بیماری رُخ می‌دهد.

شهنام عرشی با بیان اینکه افزایش بروز سرماخوردگی و آنفلوانزا بدلیل تغییرات هوا و کاهش دما و همچنین مربوط به پیک دوم آنفلوانزاست، افزود: اگر افرادی مطمئن هستند آنفلوانزا نگرفته‌اند و پُرخطر هستند، فصل زمستان هم می‌توانند واکسن آن را تزریق کنند، همچنین در مورد کرونا برای سال جاری توصیه کردیم که گروه‌های پُرخطر و سنین بالای ۶۰ سال، یک دوز واکسن کرونا را تزریق کنند.

بیشتر علائم آنفلوآنزا با سرماخوردگی مشابه است و با آبریزش بینی، عطسه و گلودرد همراه می‌شود؛ علائم آنفلوآنزا ناگهانی و در سرماخوردگی تدریجی است. سردرد، دردهای عضلانی بویژه در ناحیه پشت گردن، بازوها و پاها و سُرفه‌های خشک و مداوم نیز از علائم آنفلوآنزا محسوب می‌شود.

روش‌های انتقال ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزا از یک فرد به فرد دیگر است. وقتی یک فرد به این بیماری مُبتلا می‌شود، می‌تواند با سُرفه یا عطسه ویروس را در هوا منتشر کند؛ همچنین اگر فردی اشیایی مانند دستگیره در را که به ویروس آلوده‌ است، لمس کند و سپس دست آلوده را وارد دهان و بینی خود کند، ممکن است به این ویروس مبتلا شود.

تفاوت اساسی بین سرماخوردگی و آنفلوآنزا در شدت علائم آنهاست بطوریکه در آنفلوآنزا بطور معمول شدیدتر از سرماخوردگی است، همچنین سرعت انتقال ویروس آنفلوآنزا در مقایسه با کرونا، بیشتر است.

جولان آنفلوآنزا در اصفهان

موارد ابتلا به بیماری‌های تنفسی ویروسی بویژه «آنفلوآنزا» از سه هفته پیش تاکنون در استان اصفهان افزایش یافته است و بیشتر مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی، کودکان هستند.

مادرِ یکی از دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم در اصفهان گفت: فرزندم اوائل بهمن به سرماخوردگی شدید مُبتلا شد و حدود سه روز تب داشت و به مدرسه نرفت اما دوباره از هفته گذشته، دچار تب و بدن درد شدید شد و چند روز دیگر را نیز در مدرسه غایب بود.

وی افزود: زمانی که به کلینیک نزدیک خانه برای درمان پسرم مراجعه کردیم، نوبت‌ها طولانی بود، تعداد زیادی بیمار بخصوص کودک و دانش آموز و حتی جوانان ۲۵ تا ۳۰ سال در آنجا حضور داشتند و برخی از مراجعان بسیار ضعیف شده بودند که کارشان به تزریق سِرُم می‌کشید.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، حدود ۴۰ درصد از بیماری‌های دستگاه تنفسی فوقانی در استان در زمان حاضر مربوط به آنفلوآنزا، پنج درصد کووید-۱۹ و بقیه آنها ویروس‌ سرماخوردگی است.

پژمان عقدک با بیان اینکه موج جدید بیماری‌های تنفسی در زمان حاضر شدت یافته است، تصریح کرد: احتمال دارد این موج تا پایان سال نیز ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه رفت و آمد زیاد، حضور در فضاهای جمعی و رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی، احتمال انتقال این ویروس‌ها را افزایش می‌دهد، گفت: ترس مردم از کرونا ریخته و تصور می‌کنند فقط بیماری کووید-۱۹ مهم است در حالی که آنفلوآنزا نیز بیماری مهمی به‌شمار می‌آید که باید خود را در برابر آن محافظت کنیم.

مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز خاطرنشان کرد: در زمان حاضر ترکیبی از عوامل بیماری‌های تنفسی در جامعه شایع است.

رضا فدایی افزود: در ایام کرونا درصد زیادی از مردم ماسک می‌زدند و مدارس نیز حدود ۲ سال تحصیلی دایر نبودند اما اکنون که این اقدامات کنار گذاشته شده است و ویروس این بیماری ها بشدت به گردش درآمده و هر کدام از آنها می‌خواهند سهم خود را از بیماری‌های تنفسی کسب کنند.

وی با بیان اینکه علائم مشترک این بیماری‌ها، تب، بدن درد، گلو درد و آبریزش بینی است، تصریح کرد: بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که در زمان حاضر آنفلوآنزا در بین آنها غلبه دارد.

فدایی در باره میزان مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا در سال جاری توضیح داد: رقم دقیقی از آن اکنون در اختیار ندارم اما بنظر می رسد که آمار بستری‌ها متناسب با مبتلایان سرپایی افزایش یافته و در بعضی موارد به مرگ و میر منجر شده که مواردی از فوت کودکان هم در بین آنها وجود داشته است.

وی در پاسخ به اینکه آیا سویه جدیدی مُسبب این وضعیت شده است، افزود: سویه‌های جدید توسط آزمایشگاه‌های کشوری تشخیص داده می‌شود که ما در اختیار نداریم اما بنظر نمی‌آید سویه جدید کرونا مُسبب این وضع باشد، بلکه مُسبب اصلی این شرایط آنفلوآنزاست.

  • 15
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش