یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
۰۱:۲۸ - ۰۵ اسفند ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۲۰۲۳۳
حوزه بهداشت و رفاه

خودنمایی بیماری‌ های ویروسی در اصفهان/ مُبتلا شدید در خانه بمانید

شیوع ویروس آنفولانزا در اصفهان,خودنمایی بیماری‌ های ویروسی در اصفهان
موج جدیدی از بیماری‌های تنفسی ویروسی در اصفهان در حال خودنمایی بوده و تعداد قابل توجهی از مردم در سنین مختلف را گرفتار خود کرده است بطوریکه کلینیک‌ها و مراکز درمانی این روزها و شب‌ها، خلوتی ندارند.

به گزارش ایرنا، ترکیبی از بیماری‌های تنفسی ویروسی مانند آنفلوآنزا، کرونا و سرماخوردگی از حدود سه هفته پیش تاکنون در حال جولان دادن در اصفهان است و مشاهدات خبرنگاران ما از مناطق مختلف حاکی از افزایش قابل توجه مُبتلایان به این بیماری‌ها و مراجعه آنها به مطب‌ها، کلینیک‌ها و بیمارستان‌هاست.

این روزها سوار اتوبوس یا مترو در اصفهان که شوید، صدای عطسه و سُرفه‌های زیاد به گوش شما می‌رسد و میزان استفاده از ماسک شهروندان نیز مقداری افزایش یافته_ هرچند بیشترِ مردم مانند دوران شیوع کرونا دیگر از ماسک استفاده نمی‌کنند _ و در مدارس و محل‌های کار نیز تعداد افرادی که بدلیل بیماری غیبت دارند، بیشتر شده است.

اینک چهار سال از زمان همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در کشور می‌گذرد و دیگر از آن موج‌های شدید با میزان ابتلا و مرگ و میر بالا خبری نیست اما ویروس کرونا همچنان در جامعه وجود دارد و در فصول سرد سال همراه با آنفلوآنزا و سرماخوردگی، فرصت بیشتری برای خودنمایی پیدا می‌کند.

در مجموع تاکنون بیش از هفت میلیون و ۶۲۶ هزار مورد ابتلای قطعی به کووید-۱۹ در کشور ثبت شده است و در این میان نزدیک به ۱۴۷ هزار نفر جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد بیش از ۵۲۰ هزار ابتلا و ۱۲ هزار مرگ و میر قطعی کرونا در استان اصفهان بوده است.

امسال نیز با سرد شدن هوا، بیماری‌های کووید-۱۹ و آنفلوآنزا در کشور و استان شیوع بیشتری پیدا کرد بطوریکه در آذر با اوج گرفتن آنها، تعداد موارد ابتلا و بستری افزایش چشمگیری یافت، پس از آن فروکش کرد اما طبق پیش بینی‌ها، بطور مجدد از بهمن، ابتلا به این بیماری‌های تنفسی روند صعودی به خود گرفت و این روزها در اوج خود قرار دارد.

به گفته رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در مجموع آنفلوانزا ۲ پیک دارد؛ یکی در آذر که به اوج خود می‌رسد و دیگری در بهمن که افزایش بیماری رُخ می‌دهد.

شهنام عرشی با بیان اینکه افزایش بروز سرماخوردگی و آنفلوانزا بدلیل تغییرات هوا و کاهش دما و همچنین مربوط به پیک دوم آنفلوانزاست، افزود: اگر افرادی مطمئن هستند آنفلوانزا نگرفته‌اند و پُرخطر هستند، فصل زمستان هم می‌توانند واکسن آن را تزریق کنند، همچنین در مورد کرونا برای سال جاری توصیه کردیم که گروه‌های پُرخطر و سنین بالای ۶۰ سال، یک دوز واکسن کرونا را تزریق کنند.

بیشتر علائم آنفلوآنزا با سرماخوردگی مشابه است و با آبریزش بینی، عطسه و گلودرد همراه می‌شود؛ علائم آنفلوآنزا ناگهانی و در سرماخوردگی تدریجی است. سردرد، دردهای عضلانی بویژه در ناحیه پشت گردن، بازوها و پاها و سُرفه‌های خشک و مداوم نیز از علائم آنفلوآنزا محسوب می‌شود.

روش‌های انتقال ویروس‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزا از یک فرد به فرد دیگر است. وقتی یک فرد به این بیماری مُبتلا می‌شود، می‌تواند با سُرفه یا عطسه ویروس را در هوا منتشر کند؛ همچنین اگر فردی اشیایی مانند دستگیره در را که به ویروس آلوده‌ است، لمس کند و سپس دست آلوده را وارد دهان و بینی خود کند، ممکن است به این ویروس مبتلا شود.

تفاوت اساسی بین سرماخوردگی و آنفلوآنزا در شدت علائم آنهاست بطوریکه در آنفلوآنزا بطور معمول شدیدتر از سرماخوردگی است، همچنین سرعت انتقال ویروس آنفلوآنزا در مقایسه با کرونا، بیشتر است.

جولان آنفلوآنزا در اصفهان

موارد ابتلا به بیماری‌های تنفسی ویروسی بویژه «آنفلوآنزا» از سه هفته پیش تاکنون در استان اصفهان افزایش یافته است و بیشتر مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی، کودکان هستند.

مادرِ یکی از دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم در اصفهان گفت: فرزندم اوائل بهمن به سرماخوردگی شدید مُبتلا شد و حدود سه روز تب داشت و به مدرسه نرفت اما دوباره از هفته گذشته، دچار تب و بدن درد شدید شد و چند روز دیگر را نیز در مدرسه غایب بود.

وی افزود: زمانی که به کلینیک نزدیک خانه برای درمان پسرم مراجعه کردیم، نوبت‌ها طولانی بود، تعداد زیادی بیمار بخصوص کودک و دانش آموز و حتی جوانان ۲۵ تا ۳۰ سال در آنجا حضور داشتند و برخی از مراجعان بسیار ضعیف شده بودند که کارشان به تزریق سِرُم می‌کشید.

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، حدود ۴۰ درصد از بیماری‌های دستگاه تنفسی فوقانی در استان در زمان حاضر مربوط به آنفلوآنزا، پنج درصد کووید-۱۹ و بقیه آنها ویروس‌ سرماخوردگی است.

پژمان عقدک با بیان اینکه موج جدید بیماری‌های تنفسی در زمان حاضر شدت یافته است، تصریح کرد: احتمال دارد این موج تا پایان سال نیز ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه رفت و آمد زیاد، حضور در فضاهای جمعی و رعایت نکردن شیوه‌نامه‌های بهداشتی، احتمال انتقال این ویروس‌ها را افزایش می‌دهد، گفت: ترس مردم از کرونا ریخته و تصور می‌کنند فقط بیماری کووید-۱۹ مهم است در حالی که آنفلوآنزا نیز بیماری مهمی به‌شمار می‌آید که باید خود را در برابر آن محافظت کنیم.

مدیر گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز خاطرنشان کرد: در زمان حاضر ترکیبی از عوامل بیماری‌های تنفسی در جامعه شایع است.

رضا فدایی افزود: در ایام کرونا درصد زیادی از مردم ماسک می‌زدند و مدارس نیز حدود ۲ سال تحصیلی دایر نبودند اما اکنون که این اقدامات کنار گذاشته شده است و ویروس این بیماری ها بشدت به گردش درآمده و هر کدام از آنها می‌خواهند سهم خود را از بیماری‌های تنفسی کسب کنند.

وی با بیان اینکه علائم مشترک این بیماری‌ها، تب، بدن درد، گلو درد و آبریزش بینی است، تصریح کرد: بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهد که در زمان حاضر آنفلوآنزا در بین آنها غلبه دارد.

فدایی در باره میزان مرگ و میر ناشی از آنفلوآنزا در سال جاری توضیح داد: رقم دقیقی از آن اکنون در اختیار ندارم اما بنظر می رسد که آمار بستری‌ها متناسب با مبتلایان سرپایی افزایش یافته و در بعضی موارد به مرگ و میر منجر شده که مواردی از فوت کودکان هم در بین آنها وجود داشته است.

وی در پاسخ به اینکه آیا سویه جدیدی مُسبب این وضعیت شده است، افزود: سویه‌های جدید توسط آزمایشگاه‌های کشوری تشخیص داده می‌شود که ما در اختیار نداریم اما بنظر نمی‌آید سویه جدید کرونا مُسبب این وضع باشد، بلکه مُسبب اصلی این شرایط آنفلوآنزاست.

  • 15
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ابراهیم بن جعفر ابی طالب زندگینامه ابراهیم بن جعفر ابی طالب

نام پدر: جعفر بن ابی طالب

سن تقریبی: بیشتر از ۵۰ سال

نسبت های مشهور: برادر محمد بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر ابی طالبزندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

زندگینامه ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب

ابراهیم بن جعفر بن ابی طالب فرزند جعفر بن ابی طالب بوده است، برخی از افراد ایشان را همراه با محمد از نوه های جعفر می دانند که عمال بن زیاد وی را به شهادت رساند. برخی از منابع می گویند که ابراهیم و محمد هر دو از لشکر ابن زیاد فرار کرده بودند که بانویی در کوفه آنها را پناه می دهد، اما درنهایت سرشان توسط همسر این بانو که از یاران ابن زیاد بود از جدا شد و به شهادت رسیدند. 

ادامه
مریم طوسی بیوگرافی مریم طوسی؛ سریع ترین دختر ایران

تاریخ تولد: ۱۴ آذر ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار، دونده دوهای سرعت

تحصیلات: کارشناسی تربیت بدنی از دانشگاه تهران

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
ویژه سرپوش