سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
۱۰:۲۳ - ۰۳ خرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۳۰۰۱۴۵
حوزه بهداشت و رفاه

فراگیری ویروس کرونا در استان‏های شرقی ایران/ مسواک و حوله هم اشتراکی است!

آمار کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
اما یکی از دلایل جدی افزایش کرونا ویروس در سیستان و بلوچستان، کمبود امکانات و وسایل بهداشتی به‏خصوص در مناطق محروم است. یزدان‏پناه، مدیر مدرسه یکی از روستاهای منطقه‏ی جنگلوک در چابهار است. به «سازندگی» می‏گوید: «کرونا خیلی زیاد شده و به ما هم اعلام خطر کرده‏اند. البته وضعیت طوری است که ممکن است خیلی‏ها کرونا داشته باشند و خودشان را به مراکز درمانی معرفی نکنند. خودشان در خانه قرنطینه می‏شوند. شنیدم که چند روز پیش در منطقه‏ی ما سه نفر به خاطر داشتن تب فوت کرده‌اند که احتمال می‏دهیم کرونا داشته‏اند»

گزارشی از فراگیری ویروس کرونا در استان‏های کرمان و سیستان و بلوچستان به روایت اهالی بومی این مناطق

هر دم از این باغ بری می‏رسد! بعد از ماجرای کوران کرونا در خوزستان و لرستان، حالا نوبت به استان‏های کرمان و سیستان و بلوچستان رسیده است. در چند روز گذشته، کرونا استان کرمان را نشانه گرفته بود و خبرها حکایت از طغیان کویید ۱۹ در این استان داشت. تا جایی که سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان شمار موارد مثبت کرونا در استان کرمان طی ۲۴ ساعت گذشته را ۵۶ مورد اعلام کرد؛ ۵۶ مورد از ۲۷۹ نمونه ارسالی به آزمایشگاه‏های سطح استان کرمان.

مهدی شفیعی در جزئیات بیشتری گفت: «از این تعداد ۲۴ نفر زن و ۳۲ نفر مرد هستند. ۱۲ نفر شامل حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۲ نفر در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۲۵ نفر در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۱۶ نفر در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و یک نفر در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان». او همچنین تعداد کل موارد دارای تست مثبت کرونا در استان کرمان را تاکنون هزار و ۲۷۴ مورد اعلام کرد.

برای مردم عادی شده!

مرتضی باقری، یکی از اهالی رفسنجان است و از امدادگران کار کشته‏ی جمعیت هلال‏احمر. او در مورد وضعیت کرونا در کرمان به «سازندگی» می‏گوید: «از وقتی که محدودیت ترافیکی برداشته شد، کرونا هم در استان کرمان اوج گرفت. رفسنجان، سیرجان و کرمان سه شهر ترانزیتی در استان کرمان هستند و همین هم حساسیت موضوع را بیشتر می‏کند. با این حال فعلا تنها محدودیتی که در کرمان اعمال می‏شود، تردد در پارک‏هاست. اینکه مسافران کمتر در پارک‏ها توقف کنند و پارک‏های خاصی را برای استراحت مسافران در نظر گرفته‏اند. ضمن اینکه از تجمع مردم هم در پارک‏ها جلوگیری می‏شود. البته محدودیت‏های دیگری هم هست، مثل عدم برگزاری مراسم‏های مذهبی و آیینی و حتی خاکسپاری. با این حال آمار این چند روز همه را نگران کرده است». 

او یکی از عوامل مهم در افزایش مبتلایان کرمانی به کرونا را بازگشایی ادارات می‏داند: «من امروز صبح نظام مهندسی بودم و چیزی حدود ۱۰۰ نفر کنار هم ایستاده بودند، بدون هیچ‌گونه رعایت مسائل بهداشتی. اینها مهندسانی هستند که در طول روز با افراد زیادی در ارتباطند و اگر یک نفر درگیر شود، افراد دیگری را هم ناخواسته مبتلا می‏کند».

به عقیده‏ی او این روزها کرونا دارد برای مردم عادی می‏شود؛ می‏گوید: «اوایل کرمانی‏ها خیلی بیشتر رعایت می‏کردند، اما الان رعایت‌شان کمتر شده و کمتر از دستکش و ماسک استفاده می‏کنند. اما روزهای اول اینطور نبود. البته یکی از دلایل این اتفاق این است که الکل و ماسک به قدر کافی وجود ندارد و مردم باید با هزینه‏ی بالا وسایل بهداشتی را از بازار سیاه تهیه کنند. البته خیریه‏ها ماسک‏های پارچه‏ای دارند اما به هر حال ایمنی آنها از ماسک‏های پزشکی کمتر است. تهیه ماسک از داروخانه‏ها هم با محدودیت همراه است و نهایتا شاید روزی یک دانه ماسک بشود خرید. الکل هم که اصلا گیر نمی‏آید. البته محلول‏های ضدعفونی‏ دست‏ساز پیدا می‏شود، اما خدا می‏داند که چقدر ایمن هستند. به هر حال عده‏ی زیادی هم از همان‏ها استفاده می‏کنند». 

جوان‏ها می‏گفتند ما نمی‏گیریم!

عاطفه هدایت یکی دیگر از اهالی استان کرمان است؛ از ساکنین شهرستان رفسنجان. او در مورد حال و هوای شهرشان به «سازندگی» می‏گوید: «قبل از عید وضعیت در کرمان خیلی بهتر بود، مردم بیشتر مسائل بهداشتی را رعایت می‏کردند. در روز یکی دو تا گزارش کرونا اعلام می‏شد. آن هم بیشتر به سنین بالا مربوط بود. همین شد که مردم رها کردند و خیلی‏ها گفتند جوان‏ها ‏که نمی‏گیرند! برای همین یک‌دفعه آمار رفت بالا و وضعیت قرمز شد. دوباره اواخر عید مردم ترسیدند و بیشتر رعایت کردند. خیلی‏ها بیرون نمی‏آمدند و به ضرورت این کار را می‏کردند. با اینکه رفسنجان شهر کوچک و سنتی است، اما مردم موضوع را جدی گرفته بودند و اصلا به هم دست نمی‏دادند. حتی تک نفری به داخل فروشگاه‏ها می‏رفتند. بارها و بارها وسایلی که می‏خریدند را می‏شستند».

آمار کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

کمی که می‏گذرد، دوباره ورق برمی‏گردد و جوان‏ها می‏بینند از این خبرها نیست که آنها ایمن باشند، هدایت می‏گوید: «این‌بار آمار مبتلایان برگشت رو به جوان‏ها، حتی جوان ۱۵ ساله هم مبتلا شد. مردم ترسیدند و دوباره چند روزی هست که به قول ما کرمانی‏ها دست و پایشان را جمع کرده‏اند. اما امان از انار، وضعیت شهرستان انار خیلی ناجور است. مردم آنجا بیشتر در معرض خطر هستند. البته آمار مرگ‌و‌میر خیلی زیاد نیست، اما همه می‏دانیم که کرونا همیشه در کمین است. ضمن اینکه همیشه در همه جا تعدادی هستند که به رعایت مسائل بهداشتی اعتقادی ندارند و بقیه را هم گرفتار می‏کنند».

وضعیت رفسنجان بهتر است

اگرچه خبرها از شیوع بیشتر بیماری کرونا در استان کرمان حکایت دارد، اما این روند افزایشی مربوط به بخش‏های خاصی از این استان است و تمام شهرستان‏ها در وضعیت حاد به‌سر نمی‏برند. عباس سربازپور، در بخش سی‏تی اسکن بیمارستان علی‏ابن‏ابوطالب شهرستان رفسنجان کار می‏کند. او به «سازندگی» می‏گوید: «در مورد شرایط محیط کارم اگر بخواهم بگویم، الان وضعیت خوب است و تمام بخش‏های بیمارستان به وضعیت عادی برگشته‏اند. پروتکل‏های بهداشتی را هم به سیاق قبل رعایت می‏کنیم؛ مثلا گان می‏پوشیم و از ماسک‏های N۹۵ استفاده می‏کنیم. وقتی بیمارهای مشکوک به کرونا به بیمارستان مراجعه می‏کنند، اولین اقدامی که برای آنها انجام می‏شود، سی‏تی‏اسکن است. بعد به سراغ آزمایش‏های دیگر می‏روند که زمان‏برتر هستند. اما گام اولیه سی‏تی‏اسکن است. من از موارد قرنطینه خانگی و کسانی که به کلینیک‏ها و مطب‏ها مراجعه می‏کنند، اطلاعی ندارم. اما چیزی که در یک هفته اخیر در بیمارستان دیده‏ایم این است که شرایط بهتر شده و تعداد مراجعان کمتر شده است».

او ادامه می‏دهد: «در این بیمارستان موارد مثبت تست کرونا در یک هفته‏ی اخیر به تعداد انگشتان یک دست نمی‏رسد، البته این مواردی است که به ما مراجعه کرده‏اند، از مواردی که به مراکز بهداشت مراجعه کرده‏اند، آماری ندارم. اما در مجموع می‏توان گفت که روند کاهشی داریم».

سربازپور در مورد زیاد شدن تعداد موارد ابتلا که در روزهای اخیر در کرمان گزارش شده می‏گوید: «این مواردی که من گفتم مربوط به رفسنجان بود و موارد زیاد ابتلا احتمالا به دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و کرمان مربوط می‏شود. پیک مراجعان در رفسنجان به فروردین مربوط می‏شد و الان اوضاع خیلی بهتر است. قبلا سه تا از بخش‏های بیمارستان ما به کرونا اختصاص داده شده بود، اما تا جایی که اطلاع دارم الان فقط یک بخش مربوط به بیماری کروناست».

کوران‭ ‬کرونا‭ ‬در‭ ‬سیستان‭ ‬و‭ ‬بلوچستان

در سیستان و بلوچستان هم کرونا وضعیت خوبی ندارد. مثل کرمان، مثل لرستان، مثل خوزستان و هرمزگان. ۳۰ اردیبهشت، سیدمحمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از افزایش ۴۰ مورد مثبت آزمایشگاهی کرونا در سیستان و بلوچستان در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت: «مجموع افراد بستری شده در بیمارستان‏های استان با بیماری‏های حادّ تنفسی تا صبح ۳۰ اردیبهشت ماه به ۲۸۶۳ نفر رسیده است که ۲۳۹۷ نفر از آنان پس از طی دوره درمان، از بیمارستان‌ها ترخیص شده‏اند». او مجموع موارد مثبت آزمایشگاهی کووید۱۹ در بیماران بستری و سرپایی استان را ۱۲۴۲ مورد دانست و در جزئیات بیشتری گفت: «۸۱۸ و ۲٢٢ و ۲۰۲ نفر به ترتیب در محدوده تحت پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر هستند». او همچنین گفت: «از مجموع ۱٢٠٢ مورد مثبت آزمایشگاهی نیز ۵۱۲ نفر بعد از دریافت خدمات درمانی از بیمارستان ترخیص شده‏اند. ۵۶ نفر همچنان در بیمارستان‏های استان بستری هستند، ۶۰۵ نفر مراحل درمان سرپائی و نقاهت را در منزل سپری می‌کنند و ۶۹ نفر نیز متاسفانه جان باخته‏اند».

مسواک و حوله هم اشتراکی است!

اما یکی از دلایل جدی افزایش کرونا ویروس در سیستان و بلوچستان، کمبود امکانات و وسایل بهداشتی به‏خصوص در مناطق محروم است. یزدان‏پناه، مدیر مدرسه یکی از روستاهای منطقه‏ی جنگلوک در چابهار است. به «سازندگی» می‏گوید: «کرونا خیلی زیاد شده و به ما هم اعلام خطر کرده‏اند. البته وضعیت طوری است که ممکن است خیلی‏ها کرونا داشته باشند و خودشان را به مراکز درمانی معرفی نکنند. خودشان در خانه قرنطینه می‏شوند. شنیدم که چند روز پیش در منطقه‏ی ما سه نفر به خاطر داشتن تب فوت کرده‌اند که احتمال می‏دهیم کرونا داشته‏اند». او معتقد است، رعایت کردن موضوعات مربوط به کرونا در جایی که آنها زندگی می‏کنند خیلی سخت است؛ «هم امکانات بهداشتی نیست و هم مردم خیلی با این مسائل آشنا نیستند. اینجا نه ماسک هست، نه مواد ضدعفونی کننده، باید برویم شهر و در شهر هم خیلی وقت‏ها این چیزها پیدا نمی‏شود. حتی می‏خواستیم یکی از روستاها را ضدعفونی کنیم، من به عنوان مدیر مدرسه زنگ زدم به یکی از موسساتی که کار ضدعفونی را به صورت تخصصی انجام می‏دهند، آنها هم گفتند مواد ضدعفونی نداریم. فقط وایتکس هست و وایتکس هم که بیشتر آدم را مریض می‏کند».

موضوع مهم دیگری که گریبان مردم این منطقه را گرفته، برپایی مراسم‏های مختلفی است که به نظر می‏رسد نظارت درستی هم روی آنها انجام نمی‏شود. یزدان‏پناه می‏گوید: «مراسم‏های فرهنگی مختلف در ماه رمضان انجام می‏شود، نمازهای جماعت برپاست و مسجدها باز است. همین وضعیت را حادتر می‏کند».او به نکته‏ی مهم دیگری هم اشاره می‏کند: «اینجا مانند تهران نیست که هر کس مسواک و حوله‏ی شخصی داشته باشد. اینجا همه چیز مشترک است، البته نمی‏گویم در تمام خانواده‏ها اینطور است، اما بیشترشان چنین وضعیتی دارند. خانواده‏ها پرجمعیت هستند، مثلا ۱۰ تا بچه دارند و اگر یکی از آنها مریض شود، بقیه هم مبتلا می‏شوند. تنها حسنی که دارد این است که خانه‏ها ویلایی است و هوا گرم است و شاید همین‏ها فرصتی برای مقابله با بیماری کرونا باشد. اما در کل اینجا وضعیت خوب نیست و اگر همین‌طور پیش برود، ممکن است دیگر بیماری کنترل نشود. ما که توکل کردیم به خدا، شما هم برای ما دعا کنید». 

*مریم لطفی/روزنامه سازندگی

نگرانی از افزایش موارد مثبت کرونا در خاش 
مدیر شبکه بهداشت و درمان و موسسه آموزش سلامت خاش سیستان و بلوچستان نیز افزایش آمار موارد مثبت بیماری کرونا "کووید-۱۹" در این شهرستان را به شدت نگران کننده عنوان کرد.

دکتر رضا کرد روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: آمار مبتلایان کووید_۱۹ در شهرستان خاش به دلیل رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی و حضور در تجمع های مختلف اعم از عروسی، تشییع جنازه و پرسه و اماکن خرید افزایش یافته است.


وی بیان کرد: توصیه ما به همشهریان عزیز این است که موضوع بیماری کرونا را جدی بگیرند و برای سلامتی خود و دیگران در خانه ماندن و توصیه های بهداشتی پیشگیرانه را رعایت کنند.


مدیر شبکه بهداشت و درمان خاش اظهار داشت: روستای نجف آباد به سبب شیوع بیشتر کرونا از حساسیت بیشتری برخوردار است و باید اهالی این روستا بیش از پیش توصیه های بهداشتی را رعایت کنند.


دکتر کرد همچنین از پیش بینی حضور متخصص عفونی و داخلی در صورت نیاز برای ارائه خدمات ویزیت مراقبت و درمان به اهالی محترم نجف آباد علاوه بر استقرار پزشک عمومی مرکز خدمات جامع سلامت خبر داد.


وی گفت: یک باب کانکس با تجهیزات و به همراه نیروی متخصص به منظور نمونه گیری از موارد مشکوک به همراه آمبولانس برای اعزام بیماران بدحال به بیمارستان امام خمینی ره نیز در منطقه برنامه ریزی شده و اهالی نجف آباد می‌توانند در صورت نیاز با تلفن ۱۱۵ تماس گیرند.


وی خاطر نشان کرد: ۲ نقاهتگاه با ظرفیت ۴۵ نفر ویژه خواهران و برادران به منظور مراقبت از بیماران مشکوک و با هدف جداسازی بیماران از افراد سالم با حضور افراد متخصص در منطقه نجف آباد راه اندازی و تجهیز شده و آماده ارائه خدمات به مردم است.


وی اظهار داشت: باز هم تاکید مسئولان و کارشناسان بهداشت و درمان این است که از تردد اهالی روستا در سطح شهر و روستا، بازار و تجمعات خودداری شود، چرا که امن ترین محیط در حال حاضر خانه است.


مدیر شبکه بهداشت خاش بیان کرد: متصدیان صنوف در نجف آباد و مناطق زیرپوشش ملزم به رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی و ضدعفونی کردن محل کسب و کار خود هستند، در غیر این صورت نسبت به تعطیلی مرکز اقدام خواهد شد، زیرا جان انسان ها از هر موضوعی برای حوزه سلامت مهم تر است.


دکتر کرد گفت: از همشهریان عزیز به ویژه ساکنان نجف‌آباد و روستاهای حومه درخواست داریم با توجه به نزدیکی عید فطر به منظور کنترل و پیشگیری از همه گیری بیشتر بیماری کرونا از شرکت در نماز بویژه افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای خودداری و از دید و بازدید، دست دادن و روبوسی و حضور در تجمعات بشدت پرهیز کنند.

تداوم وضعیت قرمز کرونا در لرستان

 استاندار لرستان گفت: وضعیت کرونا در برخی شهرهای لرستان همچنان قرمز و در برخی به مرحله هشدار رسیده است.

آمار کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

سیدموسی خادمی روز شنبه در جاسه ستاد استانی مقابله با کرونا افزود: وضعیت  کرونا در بروجرد و دلفان قرمز است و در برخی مناطق نیز باید همچنان با اعمال محدودیت ها کنترل شود بنابراین با توجه به اینکه هر روز در برخی از شهرستان‌ها تعداد مبتلایان به بیماری  افزایش می یابد استمرار برخی محدودیت ها همچنان در دستور کار است.

وی اظهار داشت: با توجه به تعطیلات چند روز آینده به مناسبت عید سعید فطر و وجود جاذبه‌های گردشگری  لرستان، ممکن است مردم از سایر استان‌ها به استان سفر کنند که تاکید می شود با وجود مهمان نوازی مردم این منطقه اما هموطنان به دلیل آماده نبودن شرایط میزبانی لرستان برای سفر به استان برنامه ریزی نکنند.

استاندار لرستان در خصوص موضوع کنترل و اعمال محدودیت‌ها در ورودی برخی از شهرها گفت: این مهم در برخی از شهرستان‌ها به ویژه بروجرد، دلفان، دورود و خرم آباد بر عهده فرمانداران گذاشته شده است.

خادمی با اشاره به ممنوعیت برگزاری مجالس ترحیم و جشن‌های عروسی گفت: با توجه به ممنوعیت برگزاری مجالس ترحیم و عروسی اگر افرادی این موضوع را رعایت نکنند مطابق قانون با آنها برخورد خواهد شد.

وی ضمن تقدیر از همکاری خوب مردم در رعایت فاصله اجتماعی  افزود: گزارش های خوبی از وضعیت کرونا در دلفان و بروجرد دریافت نمی شود که دلیل اصلی ان عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بازارها و مراکز تفریحی است.

وی همچنین افزود: بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا، به هیچ عنوان تجمعات بزرگ برگزار نخواهد شد و با توجه به وضعیت استان که در حالت هشدار قرار داریم نماز عید فطر برگزار نخواهد شد.

خادمی تصریح کرد: در خصوص  پلدختر و چگنی که وضعیت آنها سفید بوده با همفکری دانشگاه‌علوم‌پزشکی و نماینده ولی فقیه در خصوص برگزاری نماز عید فطر در این ۲ شهرستان تصمیم‌گیری خواهد شد.

بر اساس آمار وزارت بهداشت، تا دوم خردادماه کل مبتلایان به کرونا در ایران ۱۳۱ هزارو ۶۵۲ نفر، بهبودیافتگان ۱۰۲ هزار و ۲۷۶  و کل فوتی‌ها  هفت هزارو ۳۰۰ نفر بوده است.

  • 17
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش