شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۶۰۰۱۲

بیوگرافی احسان حدادی؛ قهرمان پرتاب دیسک ایرانی

بیوگرافی احسان حدادیاحسان حدادی
احسان حدادی قهرمان پرتاب دیسک ایرانی و رکورددار فعلی پرتاب دیسک در تمامی رده‌های سنی ایران و رکورد دار همین رشته در رده بزرگسالان آسیا می باشد. وی اولین مدال طلای خود را در سال ۲۰۰۴ زمانی که ۱۸ ساله بود به دست آورد. در ادامه این مقاله از سرپوش به بیوگرافی این ورزشکار اشاره می شود.

چکیده بیوگرافی احسان حدادی:

نام کامل: احسان حدادی

تاریخ تولد: ۳۰ دی ۱۳۶۳

محل تولد: تهران

حرفه: ورزشکار

رشته: پرتاب دیسک

قد: ۱ متر و ۹۳ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

تصاویر احسان حدادیبیوگرافی احسان حدادی

بیوگرافی احسان حدادی:

احسان حدادی در ۳۰ تیر ۱۳۶۳ در تهران به دنیا آمد. او یکی از ورزشکاران موفق ایران می باشد که به زبان های روسی و انگلیسی تسلط دارد. وی در رشته پرتاب دیسک فعالیت دارد که توانسته رکورددار پرتاب دیسک در تمامی رده های سنی ایران و رکورد دار همین رشته در رده بزرگسالان آسیا با حد نصاب ۲۳/۶۹ متر باشد.

احسان حدادی توانست برای اولین بار در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا در سال ۲۰۰۴ مدال طلا را از آن خود کند. بعد از گذشت مدتی مجددا این قهرمانی را در مسابقات جوانان جهان در گروسو، ایتالیا تکرار کرد درنتیجه توانست اولین مدل جهانی دو میدانی را برای کشورش کسب کند.

احسان حدادی در سال ۲۰۰۵ توانست پرتاب دیسک به مسافت ۲۵/۶۵ متر را انجام دهد درنتیحه مدال طلای قهرمانی دوومیدانی آسیا را در شهر اینچئون کره جنوبی از آن خود کرد. بازی های آسیایی که در سال بعد نیز در دوحه قطر انجام شد با رکورد ۳۸/۶۵ متر به اتمام رسید و ایران توانست بعد از ۳۲ سال صاحب مدال طلای بازی های آسیایی در رشته دوومیدانی باشد.

در سال ۲۰۰۷ احسان حداد در مسابقات قهرمانی آسیا در امان اردن شرکت کرد و توانست قهرمانی این دوره را از آن خود کند، همچنین در سال ۲۰۰۷ به اوزاکا رفت و مقام هفتم رقابت ها را از آن خود کرد.

احسان حدادی بعد از چندین مرتبه شرکت در مسابقات خارجی و داخلی رکورد خود را بهبود داد، رکورد کنونی این ورزشکار ۳۲/۶۹ متر است که در ۳ ژوئن ۲۰۰۸ در مسابقات جایزه بزرگ تالین استونی از خود به یادگار گذاشت.

این ورزشکار یکی از شانس های اصلی قهرمانی در المپیک ۲۰۰۸ پکن نیز بود اما با پرتابی به مسابفت ۳۴/۶۱ متر توانست رتبه ۱۷ ام را در مسابقات از آن خود کند.

حدادی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگ‌ژو مدال طلای این دوره از مسابقات را کسب کرد و رکورد بازی‌های آسیایی را دوباره بهبود بخشید.

افتخارات ورزشی احسان حدادیمسابقات احسان حدادی

احسان حدادی و المپیک لندن:

با وجود مشکلات فراوان احسان حدادی همچنین بی توجهی های فدراسیون، توانست با مربیان کاربلد ارتباط بگیرد به همین دلیل توانست در سال ۲۰۱۲ با برنامه ریزی اصولی در اوج آمادگی جسمانی قرار بگیرد. همه انتظار داشتند از وی یک نتیجه خوب عمل بیارد اما آنچه پیش بینی شده بود، محقق نشد.

در ابتدا احسان حداد رکورد ۶۵/۱۹ را برای خود به ثبت رساند اما در دور نهایی که برای ایشان بسیار ارزش داشت رکورد ۶۸/۱۸ را بعد از هارتینگ با مسافت ۶۸/۲۸ ثبت کرد و توانست مدال نقره المپیک ۲۰۱۲ را از آن خود کند. از آنجایی که احسان حدادی اولین ورزشکار ایرانی بود که در رشته دوومیدانی در ورزشگاه اصلی المپیک پرچم کشور خود را به اهتزاز درمی آورد، برای ایرانیان بسیار باعث افتخار بود.

احسان حدادی در بازی های آسیایی جاکارتا ۲۰۱۸ نیز توانست مدال طلای مسابقات را از آن خود کند، همچنین با داشتن چهار مدال طلا در باز یهای آسیایی توانست به یک ورزشکار بسیار موفق تبدیل شود. او به عنوان پرافتخارترین ورزشکار رشته دوومیدانی ایران و آسیار شناخته می شود.

بعد از برگزاری این مسابقات فدراسیون هزینه مربی احسان حدادی را پرداخت نکرد، درنتیجه مربی وی که یکی از بهترین های این رشته در سراسر جهان است، با فدراسیون چین قرارداد بست. البته حدادی توانست تا حدودی به صورت انفرادی با مک ویلکینز تمرینات خود را ادامه دهد.

در مسابقات قهرمانی دو و میدانی ۲۰۱۹ آسیا احسان حدادی رکورد جدید ۹۵/۶۵ را ثبت کرد و حتی رکورد قبلی خود را نیز شکست، درنهایت توانست مدال طلای مسابقات را از آن خود کند. این مدال ششمین مدال طلای او در مسابقات قهرمانی آسیا در رشته پرتاب دیسک می باشد که او را به پرافتخارترین ورزشکار آسیا در تمامی رشته های دوومیدانی تبدیل کرد.

این ورزشکار در مسابقات ۲۰۱۹ با لباس های طراحی خودش حاضر شد و بسیاری از رسانه ها این ابتکار حدادی را بزرگ کرده و به آن پرداختند. بعد از برگزاری مسابقات احسان حدادی در کنفرانس های خبری که تمامی خبرنگاران از تمام آسیا و اروپا شرکت داشتند، حضور یافت و صحبت جالبی ارائه داد. قبل شروع کنفرانس خبری از خبرنگاران خواست برای حادثه سیل در شمال ایران که باعث خسارت و جان باختن مردم ایران شده بود یک دقیقه سکوت کنند.

تصاویر احسان حدادیپیروزی احسان حدادی

ابتلا احسان حدادی به کرونا:

در تاریخ ۷ فروردین ۱۳۹۹ احسان حدادی اعلام کرد که به ابتلا به کرونا مشکوک می باشد و درنهایت در روز بعد تست وی مثبت شد و قرنطینه خانگی اش را آغاز کرد.

احسان حدادی و المپیک تابستانی لندن ۲۰۱۲:

در این مسابقات احسان حدادی در مرحله مقدماتی در گروه A قرار گرفت و با اولین پرتاب خود رکورذ ۱۹/۶۵ متر را به ثبت رساند و به فینال مسابقات راه پیدا کرد. او در مرحله فینال پرتابی به مسافت ۱۹/۶۸، سپس ۰۹/۶۴ متر و ۲۷/۶۸ متر و درنهایت ۹۸/۶۶  متر را ثبت کرد. پرتاب پنجم وی با خطا همراه بود که درنهایت گردن آویز طلا را برای او به ارمغان آورد.  احسان حدادی موفق به کسب این مدال که نخستین مدال تاریخ دوومیدانی تاریخ المپیک برای ایران بود شد.

او پس از تقدیم مدالش به کودکان سرطانی برای ابراز همدردی با بازماندگان زمین‌لرزه‌های آذربایجان شرقی، عازم تبریز شد.

مدال برنز مسابقات قهرمانی جهان:

احسان حدادی توانست در سیزدهمین دوره رقابت های دو و میدانی قهرمانی جهان در دئگو کره جنوبی ۲۰۱۱ رکورد ۰۸/۶۶ را بعد از کشور آلمان و استونی ثبت کند و درنهایت مقام سوم رقابت ها را از آن خود کرد.

بیوگرافی احسان حدادی ورزشکارتمرینات احسان حدادی

بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون:

در بازی های آسیایی ۲۰۱۴ احسان حدادی توانست پرتابی به اندازه بیشتر از ۶۵ متر داشته باشد و مدال طلا را از آن خود کرد. او مدال طلای خود را به حسن روحانی رئیس جمهور وقت ایران تقدیم کرد و در اینباره اعلام داشت:

«من این مدال را به رئیس‌جمهور تقدیم می‌کنم، به کسی که باعث خوشحالی مردم شده و خوشحالم که دولت تدبیر و امید به‌دنبال ایجاد تغییرات در آینده است. هیچ کاری از دست ما برنمی‌آید جز خوشحال کردن مردم. از وقتی آقای روحانی رئیس‌جمهور شده، مردم خوشحال‌ترند و این خیلی مهم است».

زندگینامه احسان حدادیآمادگی جسمانی احسان حدادی

المپیک ۲۰۲۰ توکیو:

احسان حدادی با وجود مصدومیتی که داشت رد المپیک ۲۰۲۰ توکیو شرکت داشت و در همان مرحله مقدماتی توانست در رتبه بیشت و ششم قرار بگیرد.

افتخارات احسان حدادیاحسان حدادی در المپیک

افتخارات احسان حدادی:

- طلای قهرمانی جوانان آسیا ۲۰۰۴ مالزی

- طلای قهرمانی جوانان جهان ۲۰۰۴ ایتالیا

 - برنز کشورهای اسلامی ۲۰۰۵ عربستان

- طلای قهرمانی آسیا ۲۰۰۵ کره جنوبی

- طلای مسابقات غرب آسیا ۲۰۰۵ قطر

- نقره جام جهانی دوومیدانی ۲۰۰۶ یونان

- طلای بازی های آسیا ۲۰۰۶ قطر

- طلای مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۰۷ اردن

- طلای مسابقا قهرمانی آسیا ۲۰۰۹ چین

- برنز جهانی بین قاره ایی ۲۰۱۰ کرواسی

- طلای بازی های آسیایی ۲۰۱۰ چین

- طلای قهرمانی آسیا ۲۰۱۱ ژاپن

- برنز مسابقات دئگو ۲۰۱۱ کره جنوبی

- نقره المیپک ۲۰۱۲ لندن

- طلای کشورهای اسلامی ۲۰۱۲ اندونزی

- طلای بازی های آسیایی ۲۰۱۴ کره جنوبی

- نقره کشورهای اسلامی ۲۰۱۷ باکو

- طلای قهرمانی آسیا ۲۰۱۷ هند

- طلای بازی های آسیا اندونزی ۲۰۱۸

- طلای قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ قطر

زندگی شخصی احسان حدادیاحسان حدادی در کنار مربی اش

زندگی شخصی احسان حدادی:

از موسیقی تا فیلم:

احسان حدادی از آهنگ های هاوس ؛ خارجی و پرانرژی و روسی خوشش می آید و به فیلم هایی که محتوایی طنز دارند نیز علاقه دارد. عکاسی از فعالیت های دوست داشتی وی است و برخی اوقات کتاب می خواند.

احسان حدادیعکس های اینستاگرامی احسان حدادی

ازدواج احسان حدادی:

احسان حدادی مجرد است و تاکنون ازدواج نکرده است. او در یکی از مصاحبات خود عنوان می کند: با مربی که صحبت می کنم ، همیشه به من می گوید باید زن بگیری اما من به او می گویم اگر زن بگیرم نمی توانم آنطور که می خواهم ورزش کنم.  او به من توصیه می کند کتاب های مربوط به زن ها را بخوانم تا آنها را بهتر بشناسم ولی من شاید ده ، بیست کتاب درباره اینها خواندم اما هنوز مجردم.

احسان حدادی و مادرشاحسان حدادی و مادرش

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش