پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۱۰۳

بیوگرافی محمدرضا آشتیانی (+عکس)

محمدرضا آشتیانی,محمدرضا قرایی آشتیانی,بیوگرافی محمدرضا آشتیانیمحمدرضا آشتیانی
محمدرضا آشتیانی فرمانده نظامی ایرانی که در دولت سیزدهم و از طرف سید ابراهیم رئیسی به عنوان وزیر دفاع به مجلس معرفی شده است. وی قبل از رسیدن به مقاوم وزارت به عنوان جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح شناخته می شد.

چکیده بیوگرافی محمدرضا آشتیانی:

نام کامل: محمدرضا قرایی آشتیانی

تاریخ تولد: زاده ۱۳۳۹

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکتری مدیریت دفاعی را نیز از دانشگاه عالی دفاع ملی

سمت: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

درجه: سرتیپ

بیوگرافی محمدرضا آشتیانی:

محمدرضا قرایی آشتیانی که در سال ۱۳۳۹ در تهران به دنیا آمد اکنون به عنوان فرمانده نظامی ایرانی و وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح شناخته می شود. وی در سال ۱۳۸۵ وارد دانشکده افسری شد و توانست در سال ۱۳۶۱ تحصیلات خود را در رده کارشناسی ارشد به پایان برساند. 

آقای آشتیانی بعد از گذراندن دوره مقدماتی خود در مرکز پیاده شیراز؛ همچنین بعد از گذراندن موفقیت آمیز دوره های ویژه ای مانند نوهد، چتربازی، رنجر، اسکی، غواصی و کوهستان در لشکر ۲۳ مشغول شد و توانست فعالیت رسمی خود را در گردان ۱۷۲ از تیپ دوم لشکر ۲۳ تکاور شروع کند. آشتیانی با دستور فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش که در آن زمان علی صیاد شیرازی بود؛ مامور شد تا به دانشجویان افسری دانشگاه امام علی آموزش دهد.

در سال ۱۳۸۵ وی تواسنت به عضویت ارتش جمهوری اسلامی ایران دربیاید، ایشان از ایثارگران جنگ ایران و عراق محسوب می شود و در طول این جنگ هشت ساله از اعضای نیروی ارتش زمینی محسوب می شد. 

محمدرضا آشتیانی,تصاویر محمدرضا آشتیانی,بیوگرافی محمدرضا آشتیانیبیوگرافی محمدرضا آشتیانی

آشتیانی به مدرک کارشناسی در دانشکده افسری امام علی قناعت نکرد و برای گذراندن دوره دافوس در دانشگاه فرماندهی و ستاد آجا و دوره دکتری مدیریت دفاعی در دانشگاه عالی دفاع ملی اقدام کرد. 

در فاصله بین سال های ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۴؛ محمدرضا آشتیانی به عنوان جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش شناخته می شد، تا اینکه در سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ به عنوان جانشین فرمانده کل ارتش منصوب شد. در سال ۱۳۸۷ یعنی آخرین سالی که در این پست فعالیت می کرد به ستاد کل نیروهای مسلح انتقال پیدا کرد، بنابراین در سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ به عنوان معاونت بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح شناخته می شد. 

زندگی نامه محمدرضا آشتیانی در دوران جنگ:

در طول جنگ ایران و عراق، آشتیانی تواسنت رده های فرماندهی را یکی پس از دیگر پشت سر بگذارد، به طور که بعد از پایان یافتن جنگ به گذراندن دوره کارشناسی ارشد امور دفاعی را در دانشکده فرماندهی و ستاد ارتش پرداخت و سپس مدرک دکتری را در رشته مدیریت دفاعی از دانشگاه عالی دفاع ملی اخذ کرد. 

در سال ۱۳۷۸ به جانشینی فرمانده نیروی زمینی ارتش منتخب شد و تا سال ۱۳۸۴ در این منصب باقی ماند. در فاصله بین سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ به عنوان جانشین فرمانده کل ارتش شناخته می شد و بعد از آن معاون طرح و برنامه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بود.

در سال ۱۳۸۷ آشتیانی را به ستاد کل نیروهای مسلح منتقل کردد و تا سال ۱۳۹۲ در همین جایگاه باقی ماند، سپس ریاست گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی ستاد کل را برعهده گرفت. در سال های بین ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ به عنوان معاون بازرسی ستاد کل نیروهای مسلح شناخته می شد. ایشان قبل از رسیدن به مقام وزارت از تاریخ ۱۱ تیر ۱۳۹۸ تا ۳ شهریور ۱۴۰۰ به عنوان جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح شناخته می شد.

محمدرضا آشتیانی,محمدرضا قرایی آشتیانی,زندگینامه محمدرضا آشتیانیوزیر دفاع دولت چهاردهم؛ محمدرضا آشتیانی

انتخاب محمدرضا آشتیانی به عنوان وزیر دفاع در دولت سیزدهم:

محمدرضا آشتیانی در سال ۱۳۳۹ به دنیا آمد و بعد از  انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور طی لیستی امیر سرتیپ محمدرضا قرایی آشتیانی به عنوان وزیر وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به مجلس شورای اسلامی معرفی شد.

در نهایت در سوم شهریور ۱۴۰۰ نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اتفاق ۲۴۷ رای موافق امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی را به عنوان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پذیرفتند. همنطور که اشاره شد ایشان به عنوان وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از سوی رییس جمهور معرفی شد که تواسنت با ۲۷۴ را موافق، ۴ رای مخالف و ۴ رای ممتنع به وزارت دفاع دست پیدا کند.

محمدرضا آشتیانی,محمدرضا قرایی آشتیانی,عکس های محمدرضا آشتیانیمحمدرضا آشتیانی در سخنرانی

تعبیر مقام معظم رهبری درباره محمدرضا آشتیانی:

با انتصاب آشتیانی به عنوان وزیر دفاع؛ فرمانده معظم کل قوا فرموده‌اند: "تلاش شایسته در ارتقای توانمندی‌های دفاعی و امنیتی نیروهای مسلح با بهره‌گیری از ظرفیت‌های نخبگی و کارشناسی با لحاظ نظر رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، مورد انتظار است"

تحریم آمریکا توسط ایران:

اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا موسوم به اوفک در روز جمعه ۲۰ دی ماه ۱۳۹۸؛ محمدرضا آشتیانی و هفت مقام ارشد جمهوری اسلامی به عنوان پیشبرد اهداف بی‌ثبات‌کننده حکومت در منطقه و جهان در فهرست تحریم های خود قرار داد.

سوابق اجرایی محمدرضا آشتیانی:

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

رئیس بازرسی و ایمنی ستاد کل نیروهای مسلح

جانشین فرماندهی کل ارتش جمهوری اسلامی ایران

عضو هیئت رئیسه فرماندهی نیروی زمینی ارتش

فرماندهی یگان‌های رزمی در دوران دفاع مقدس

خدمت در مشاغل راهبردی، فرماندهی، ستادی و اطلاعاتی کشور

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش