سه شنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۲
۰۸:۳۴ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۵۰۱۶۳
مسکن، راه، عمران

اجاره در مناطق مختلف تهران چند؟/ سطح جدید قیمت آپارتمان در پرند و پردیس

اجاره مسکن در تهران,اجاره در مناطق مختلف تهران

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: حداقل اجاره‌‌‌بهای مسکن در شهر تهران مربوط به بازه متراژی آپارتمان‌‌‌های کمتر از ۶۰ مترمربع در مناطق مختلف پایتخت است. در شرایطی که این بازه جزو یکی از پرتقاضاترین بازه‌‌‌‌‌‌های مسکونی در بازار اجاره شهر تهران است همواره عرضه این فایل‌‌‌ها نسبت به تقاضای موجود کمتر است.

این موضوع در مناطقی که به دلیل تیپ متراژی ساخت واحدها، عرضه آپارتمان‌‌‌های ریزمتراژ در آنها کمتر بوده پررنگ‌‌‌تر است. اگر چه آپارتمان‌‌‌های تا ۶۰ مترمربع در همه مناطق شهر تهران (۲۲ منطقه) ساخته شده‌‌‌اند اما برخی از مناطق به دلیل عرضه سهم بیشتری از واحدهای مسکونی ریزمتراژ نسبت به سایر مناطق به عنوان کانون عرضه آپارتمان‌‌‌های با مساحت کم، شناخته می‌‌‌شوند.

عرضه فایل ریزمتراژ در نیمه شرقی تهران از جمله مناطق ۴، ۷ و ۸ بیش از مناطق غربی است با این حال در برخی از محله‌‌‌های غربی نیز می‌توان تنوع نسبتا مناسبی از این فایل‌‌‌ها را در بازار اجاره جست و جو کرد. تازه‌‌‌ترین بررسی‌‌‌های میدانی از مشخصات فایل‌‌‌های عرضه شده به بازار اجاره مسکن شهر تهران نشان می‌دهد در حال حاضر کف رهن کامل یک آپارتمان ریزمتراژ (۴۰ تا ۵۰ مترمربع) در مناطق مصرفی و متوسط شهر به حول و حوش متوسط ۴۰۰ میلیون تومان رسیده است. به عبارت دیگر برای رهن هر مترمربع از این واحدها متقاضی به طور متوسط باید ۱۰ میلیون تومان در نظر بگیرد که این میزان در مناطق مرغوب‌‌‌تر بعضا بالاتر نیز هست. در مناطق ارزان‌‌‌تر (عمدتا مناطق مصرفی شرق تهران) با ۳۰۰میلیون تومان نیز می‌توان یک واحد مسکونی معمولی ۴۰ مترمربعی که البته در عمده موارد فاقد یک یا چند مورد از امکانات متعارف یک واحد مسکونی (پارکینگ، انباری، آسانسور) است را اجاره کرد.

اجاره مسکن در تهران,اجاره در مناطق مختلف تهران

***

سطح جدید قیمت آپارتمان در پرند و پردیس

زلزله ارزی، بازار املاک حومه تهران را تکان داد. آخرین تحقیقات میدانی «دنیای‌اقتصاد» از وضعیت بازار معاملات مسکن شهرهای جدید «پرند» و «پردیس» نشان می‌‌‌دهد سرایت اثر کاهش قیمت در بازار مسکن پایتخت، به حومه شهر تهران، خود را به شکل زلزله قیمتی در این بازار نشان داده است.

اجاره مسکن در تهران,اجاره در مناطق مختلف تهران

به دنبال ثبات و افت قیمت در بازارهای موازی بازار مسکن به‌خصوص بازار ارز، قیمت فروش آپارتمان در پایتخت در خرداد بین ۳ تا ۵‌درصد و در تیر ماه حول و حوش ۶‌درصد نسبت به ماه قبل، کاهش یافت. بررسی‌‌‌ها حاکی است این رویداد کاهشی که از بررسی مشخصات قیمتی فایل‌‌‌های عرضه شده به بازار مسکن شهر تهران محاسبه و برآورد می‌شود و واسطه‌‌‌ها و فعالان بازار مسکن شهر تهران نیز آن را تایید می‌‌‌کنند، به شکل محسوس‌‌‌تر و به صورت زلزله‌‌‌ ارزی در بازار مسکن حومه تهران در دو شهر جدید پرند و پردیس منعکس شده است.

اثر خروج موقت ریسک‌‌‌های تورم‌‌‌ساز از بازار مسکن از جمله کاهش انتظارات تورمی ناشی از ثبات نرخ ارز در دو ماه اخیر، بیش از آنچه در تهران احساس شد، هم‌‌‌اکنون این دو شهر جدید را تحت‌تاثیر قرار داده است به گونه‌‌‌ای که کاهش قیمت در فایل‌‌‌های فروش آپارتمان، در این دو شهر به مراتب بیش از تهران بوده است. ریسک‌‌‌های غیراقتصادی موثر بر نوسان قیمت در بازارهای دارایی(موضوع برجام و بیم‌‌‌ و امیدهای ناشی از عدم‌احیا یا احیای آن)، التهاب در بازارهای دارایی(دلار، سکه و...) و همچنین انتظارات تورمی ناشی از این دو محرک، ریسک‌‌‌های تورم‌‌‌ساز و اثرگذار بر بازار مسکن هستند که نیمه دوم سال گذشته منجر به رشد محسوس قیمت در فایل‌‌‌های عرضه شده به بازار مسکن تهران و سایر شهرها شدند. هم‌‌‌اکنون، اثر این ریسک‌‌‌ها -هر چند به طور موقت به دلیل توقف رشد قیمت در بازارهای دارایی و عدم‌پمپاژ اخبار ناامید‌‌‌کننده از دو ماه قبل- کمرنگ شده است. این موضوع خود را در شکل کاهش سطح قیمت فروش آپارتمان در تهران و حومه و سایر شهرها نشان داده است.

بررسی تازه‌‌‌ترین فایل‌‌‌های عرضه شده به بازار مسکن شهرهای جدید پرند و پردیس و اظهارات واسطه‌‌‌ها و فعالان بازار مسکن این دو شهر جدید نشان می‌‌‌دهد متوسط قیمت مسکن در این دو شهر در تابستان امسال نسبت به زمستان سال گذشته حول و حوش ۱۰‌درصد کاهش داشته است. در تهران اما همچنان متوسط قیمت مسکن پایتخت در این بازه زمانی- تابستان امسال نسبت به میانه زمستان سال گذشته- ۲۲‌درصد بیشتر است. این در حالی است که زمستان سال گذشته، به دلیل خروج قابل‌توجه بخش زیادی از سرمایه‌گذاران ملکی از تهران و ورود آنها به این دو شهر جدید، تورم مسکن حومه از تورم مسکن تهران سبقت گرفت.

با این حال، در مقطع زمانی حاضر که می‌توان از آن به عنوان مقطع پسرفت قیمت در بازار مسکن به علت ثبات نرخ ارز و کاهش بازدهی در سایر بازارهای دارایی یاد کرد، کاهش قیمت فروش مسکن در حومه نسبت به تهران بیشتر بوده است. به طوری که می‌توان شرایط فعلی تحولات قیمت در بازار مسکن حومه را به زلزله قیمتی در این شهرها تشبیه کرد.

اجاره مسکن در تهران,اجاره در مناطق مختلف تهران

برآورد قیمت آپارتمان‌‌‌های حومه

در شرایطی که داده‌‌‌ها و آمارهای رسمی مربوط به سطح قیمت و سایر تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران و دیگر شهرها در حبس به سر می‌‌‌برد و توقیف و عدم‌انتشار آن به بیش از نیم‌‌‌سال رسیده است اما با استناد به نتایج تحقیقات میدانی، بررسی حجم انبوهی از فایل‌‌‌های عرضه شده به بازار و همچنین اظهارات واسطه‌‌‌ها و فعالان بازار ملک، بنا بر وظیفه حرفه‌‌‌ای و رسانه‌‌‌ای خود جهت اطلاع‌‌‌رسانی درباره وضعیت بازارها اقدام به کشف تازه‌‌‌ترین سطح قیمت در تهران و حومه کرده است. بانک مرکزی و مرکز آمار ایران از ابتدای زمستان سال قبل انتشار آمارهای ماهانه از وضعیت قیمت و حجم معاملات مسکن شهر تهران را متوقف کردند. روز دوشنبه، رئیس‌‌‌کل بانک مرکزی بعد از عدم‌انتشار ۶ماهه آمارهای بخش مسکن، در نشستی اعلام کرد: گزارش‌های موجود حاکی از این است که متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحدهای مسکونی معامله شده شهر تهران در تیرماه نسبت به ماه‌های گذشته کاهش قابل‌توجهی داشته و بررسی اطلاعات مناطق ۲۲‌گانه تهران هم نشان می‌‌‌دهد قیمت مسکن در ۱۵ منطقه کاهشی بوده است و این امر متعاقبا تاثیر قابل‌توجهی بر کاهش قیمت مسکن در تمامی مناطق کشور می‌گذارد. محمدرضا فرزین افزود: این امر در کنار معاملات مسکن حاکی از خروج تقاضای سفته‌بازانه از بازار مسکن و برقراری آرامش در این بازار است. این دستاورد ناشی از ثبات در بازار ارز و مدیریت انتظارات تورمی است و امیدواریم ضمن ثبات بازارهای طلا، مسکن و خودرو شاهد رونق در بخش واقعی و کاهش تقاضای سفته بازانه و تامین نیاز داخلی مردم در این بازارها باشیم. با این حال، هیچ صحبتی از میانگین رسمی قیمت مسکن و حجم معاملات فروش آپارتمان در ماه‌‌‌های اخیر و زمان رفع حبس آمارهای این بخش نشده است.  اما نتایج تحقیقات «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌‌‌دهد در شرایطی که هم‌‌‌اکنون متوسط قیمت مسکن در فایل فروش آپارتمان به ازای هر مترمربع در محله‌‌‌های مصرفی شهر تهران به طور میانگین در بازه ۶۸ تا ۷۴ میلیون تومانی قرار دارد و نسبت به میانه زمستان سال گذشته ۲۲‌درصد بیشتر شده است(هر چند در دو ماه اخیر در هر ماه افت متوسط ۵ درصدی را نسبت به ماه قبل تجربه کرده است)، متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکن مهر در شهر جدید پرند به ۱۸ میلیون تومان و در پردیس به ۲۷میلیون تومان رسیده است. این میزان برای شهر جدید پرند در زمستان گذشته در بازه ۲۰ تا ۲۳ میلیون تومانی و در شهر پردیس در بازه ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومانی قرار داشت.

تحقیقات میدانی همچنین از رسیدن متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکن شخصی‌‌‌ساز(غیر مسکن مهر) در شهر جدید پرند به بازه ۳۰ میلیون تومانی خبر می‌‌‌دهد. در شهر جدید پردیس نیز واحدهای شخصی‌‌‌ساز و غیرمسکن مهر به طور متوسط مترمربعی ۵۰ میلیون تومان معامله می‌شود. کف میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکن مهر شخصی‌‌‌ساز در شهر جدید پردیس براساس مشخصات فایل‌‌‌های عرضه شده به بازار مسکن این شهر جدید و اظهارات واسطه‌‌‌های معاملات فروش مسکن، هم‌‌‌اکنون حول و حوش ۴۰ میلیون تومان قرار دارد.

بررسی‌‌‌ها نشان می‌‌‌دهد متوسط قیمت واحدهای مسکن مهر در هر دو شهر جدید بیش از واحدهای شخصی‌‌‌ساز افت داشته است. فعالان بازار مسکن دلیل این موضوع را رشد نامتعارف و غیرواقعی سطح قیمت واحدهای مسکن مهر در زمستان سال گذشته به دنبال هجوم تقاضای سرمایه‌‌‌ای و خریدهای غیرمصرفی به بازار واحدهای مسکن مهر پرند وپردیس اعلام کردند.

هجوم تقاضای سرمایه‌‌‌ای به بازار مسکن حومه در زمستان سال گذشته در حالی منجر به سبقت تورم مسکن پرند وپردیس از تورم مسکن تهران شد که هم‌‌‌اکنون نیز به دلیل از بین رفتن جاذبه‌‌‌های کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری ملکی در این شهرها، کاهش قیمت مسکن در آنها محسوس‌‌‌تر و بیشتر از تهران بوده است.

در یک سال و نیم اخیر خریدهای سرمایه‌‌‌ای در حومه تهران به شکل نامتعارف افزایش یافت. در حالی که تحت‌تاثیر ثبات ارزی و توقف افزایش ریسک‌‌‌های غیراقتصادی هر چند به شکل موقت، نوعی ایست قیمتی و معاملاتی در بازار مسکن پایتخت شکل گرفته است، این ایست و توقف در شهرهای حومه‌‌‌ای بیشتر بوده است.

چرا که نه تنها قدرت خرید در این شهرها نسبت به تهران حساس‌‌‌تر و ضعیف‌‌‌تر است بلکه خریداران سرمایه‌‌‌ای نیز این شهرها را فاقد جاذبه‌‌‌های ملاکی کوتاه‌‌‌مدت در مقطع زمانی فعلی می‌‌‌دانند.

در واقع توقف فعالیت‌‌‌ سرمایه‌گذاران ملکی که زمستان سال گذشته به دلیل رشد قابل‌توجه سطح قیمت مسکن در تهران از بودجه کافی برای خرید آپارتمان در پایتخت برخوردار نبوده و به همین دلیل به شهرهای جدید ورود کردند، در پرند و پردیس، از یکسو منجر به افزایش محسوس عرضه فایل شده است و از سوی دیگر، کاهش سطح قیمت‌ها را دامن زده است. بنابراین نه تنها زلزله ارزی که افزایش قابل‌توجه عرضه فایل در برابر کاهش حجم خریدارها، منجر به کاهش بیشتر سطح قیمت‌ها در شهرهای جدید حومه تهران شده است.

افزایش عرضه، افت تقاضا

نتایج تحقیقات میدانی و اظهارات واسطه‌‌‌ها و فعالان بازار مسکن دو شهر جدید پرند وپردیس در حالی نشان‌دهنده افزایش محسوس عرضه فایل در این دو شهر جدید است که در عین حال تقاضای خرید آپارتمان تا بیش از ۵۰‌درصد در این دو شهر ریزش داشته است. اگر چه زمستان سال گذشته نیز که تقاضا در بازار مسکن این دو شهر جدید قابل‌توجه بود، وزن متقاضیان مصرفی نسبت به سرمایه‌گذاران ملکی کمتر بود و عمده خریدها از سوی سرمایه‌گذاران ملکی و نه خریداران مصرفی انجام می‌‌‌شد. هم‌‌‌اکنون اما تعداد خریداران سرمایه‌‌‌ای به میزان قابل‌توجه ریزش کرده است و بررسی‌‌‌ها از کاهش تا بیش از ۵۰ درصدی در بازار معاملات خرید این آپارتمان‌‌‌ها حکایت دارد. بخش زیادی از سرمایه‌گذاران ملکی که زمستان سال قبل، ابتدای امسال یا در مقاطع زمانی مختلف اقدام به خرید آپارتمان در این شهرهای جدید کرده بودند هم‌‌‌اکنون در شکل فروشنده حتی حاضر به معاوضه وتهاتر آپارتمان خود با دارایی‌‌‌های دیگری غیر از پول نقد شده‌‌‌اند. در میان آگهی‌‌‌هایی که این روزها در بازار سنتی و آنلاین معاملات مسکن برای فروش آپارتمان در شهرهای جدید پرند وپردیس منتشر شده است می‌توان تغییر شکل بخشی از معاملات فروش آپارتمان از شیوه دریافت پول نقد به روش تهاتر با خودرو، طلا و حتی ارز  را مشاهده کرد.

برخی از فروشنده‌‌‌ها در این آگهی‌‌‌ها اعلام کرده‌‌‌اند اگر خریدار پول نقد در اختیار ندارد حاضر به تهاتر آپارتمان خود با خودرو یا طلا و... هستند. نکته جالب مربوط به عدم‌تمایل آنها برای تهاتر آپارتمان با ملک مسکونی(زمین، آپارتمان و...) است. چرا که فعلا این سرمایه‌گذارها علائمی از چشم‌‌‌انداز افزایش قیمت مسکن در کوتاه‌‌‌مدت رصد نمی‌‌‌کنند و بیم آن دارند که قیمت باز هم کاهش یابد.

این موضوع نه تنها وابسته به احتمال ثبات ارزی و عدم‌انتشار اخبار منفی از مذاکرات سیاسی است که در عین حال ناشی از وضعیت قدرت خرید متقاضیان مصرفی آپارتمان در شهرهای جدید نیز هست. فعالان بازار مسکن این شهرهای جدید اعلام کردند هر چند قیمت مسکن در این شهرهای جدید به‌خصوص در دو ماه اخیر کاهش قابل‌توجهی داشته است اما به دلیل رشد قابل‌توجه ونزدیک به ۱۰۰ درصدی قیمت در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل از آن(۱۴۰۰)، همچنان از توان بخش زیادی از خانوارها و خریداران مصرفی که با قصد سکونت در این واحدها به بازار مسکن شهرهای جدید ورود کرده‌‌‌اند، خارج است.

به این ترتیب، نگهداری آپارتمان برای سرمایه‌گذارانی که نگاه کوتاه‌مدت به بازار مسکن این شهرها دارند با ریسک بالا مواجه است.

رابطه قیمت تهران با حومه

بررسی‌‌‌ها ‌‌‌و برآوردهای «دنیای‌اقتصاد» با استناد به داده‌‌‌های دریافت شده از سطح قیمت فروش آپارتمان در تهران، پرند و پردیس(داده‌‌‌های میدانی و غیررسمی) نشان می‌‌‌دهد شکاف قیمت مسکن تهران  با حومه که تحت‌تاثیر سبقت تورمی حومه از تهران در زمستان سال گذشته افزایش یافته بود هم‌‌‌اکنون در مسیر ترمیم قرار گرفته است.

زمستان پارسال، نسبت قیمت مسکن شهر تهران به پردیس به طور متوسط به ۹/ ۱ برابر رسیده بود که هم‌‌‌اکنون این میزان ۶/ ۲ برابر است. نسبت متوسط قیمت مسکن در تهران به پرند هم که زمستان سال قبل به ۹/ ۲ برابر رسیده بود هم‌‌‌اکنون ۸/ ۳ برابر برآورد می‌شود. در ابتدای دوره جهش قیمت مسکن در سال ۹۷ این نسبت بین تهران و پردیس عدد ۲ و بین تهران و پرند عدد ۴ بود. حرکت بازار مسکن حومه در مسیر بازتنظیم قیمت با بازار مسکن تهران به دنبال پسرفت تورم ملکی بازار املاک حومه در دو ماه اخیر، رقم خورده است.

  • 14
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه
ویژه سرپوش