پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
۱۶:۳۶ - ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۲۲۲۹
اصناف و قیمت ها

افزایش ۶۰ درصدی قیمت لوازم‌التحریر | قدرت خرید خانواده‌ها پایین است

افزایش قیمت لوازم التحریر,قیمتها در بازار

سید محمدرضا اعتصامی رئیس اتحادیه کتاب و لوازم التحریر اصفهان در گفت‌وگو با فارس با اشاره به وضعیت بازار لوازم التحریر در اصفهان اظهار داشت: جنس به اندازه کافی در بازار وجود دارد و لوازم‌التحریر فروش‌ها آماده فروش هستند و کیفیت اجناس تضمین شده است.

وی با بیان اینکه اجناس ایرانی و خارجی در بازار موجود است، اما اگر خانواده‌ها جنس ایرانی خرید کنند، کیفیت آن بالاتر است، گفت: با توجه به اینکه در آستانه ماه مهر قرار داریم، فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای در اصفهان اقدام به فروش لوازم‌التحریر کرده‌اند که کیفیت آن بسیار پایین است و خانواده‌ها با خرید از این فروشگاه‌ها هزینه مضاعفی به اقتصاد خانواده متحمل می‌کنند، در حالی که وقتی از یک فروشگاه خرد که یکسال منتظر بوده که جنس خود را بفروشد، خرید کنند هم تضمین کیفیت دارند و هم اینکه اگر جنس مورد پسندشان نبود، می‌توانند مرجوع کنند.

اعتصامی با بیان اینکه قیمت لوازم‌التحریر ایرانی و خارجی نسبت به سال گذشته حدود ۶۰ درصد افزایش داشته است، بیان کرد: بیشترین افزایش قیمت مربوط به لوازم التحریر اصلی مانند دفتر و مداد بوده است.

رئیس اتحادیه کتاب و لوازم‌التحریر اصفهان تصریح کرد: مردم اگر از فروشگاه‌های معتبر سطح شهر نوشت‌افزار خریداری کنند قیمت آن‌ها مشخص و ثابت است و خرید از این مغازه‌ها به نفع مردم است تا خرید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ در سطح شهر اصفهان.

وی با بیان اینکه هزینه نوشت‌افزار برای ۳ ماه یک دانش‌آموز ابتدایی حداقل ۲۵۰ هزار تومان و برای مقطع پیش‌دبستانی ۴۵۰ هزار تومان است، عنوان کرد: خانواده‌ها اگر بخواهند نوشت‌افزار فانتزی بخرند قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.

انتقاد از فروش لوازم‌التحریر در مهدهای کودک و پیش‌دبستانی‌ها

اعتصامی با انتقاد از اینکه بعضی از پیش‌دبستانی‌ها و مهدهای کودک مدیران خود لوازم‌التحریر دانش‌آموزان را تهیه و اقدام به فروش می‌کنند، گفت: این امر سبب شده فروشندگان که یکسال تلاش کردند و عوارض، مالیات، خدمات و بیمه پرداخت کرده‌اند، نتوانند آن طور که باید فروش داشته باشند.

رئیس اتحادیه کتاب و لوازم التحریر ادامه داد: مدیران مهدهای کودک و پیش‌دبستانی‌ها به جای اینکه کار اقتصادی کرده و خودشان اقدام به فروش لوازم‌التحریر کنند، اجازه دهند این قشر که ۲ سال و نیم انتظار کشیدند که مدارس بعد از کرونا باز شود، فروش داشته باشند.

وی با بیان اینکه قدرت خرید مردم پایین است و فروشندگان لوازم‌التحریر از خرید مردم راضی نیستند، تصریح کرد: شغل لوازم‌التحریر یک شغل فصلی است و در سال یک تا دو بار مردم خرید می‌کنند و در مقابل فروشگاه‌های زنجیره‌ای اقدام به فروش نوشت‌افزار می‌کنند و سبب شده از ۶۰۰ نفر صنف لوازم‌التحریرفروش در شهر اصفهان حدود ۱۰۰ نفر به دلیل نداشتن فروش لازم پروانه کسب‌شان را باطل کنیم.

اعتصامی با بیان اینکه خانواده‌ها به جای خرید از فروشگاه‌های بزرگ به کتاب فروشی‌های سطح شهر بروند و اوقات فراغت فرزندان خود را در کتاب‌فروشی‌ها بگذرانند، گفت: خانواده‌ها فرزندان‌شان را با کتاب‌ آشنا کنند تا سرانه مطالعه در جامعه افزایش پیدا کند و آشتی خانواده‌ها با کتاب‌فروشی‌ها اتفاق بیفتد.

رئیس اتحادیه کتاب و لوازم‌التحریر اصفهان خاطرنشان کرد: باز هم از خانوده‌ها درخواست دارم از فروشگاه‌های محله خرید کنند، چرا که خرید از آن اقتصاد یک خانواده را می‌چرخاند و با همین خرید کمک می‌کنیم که مغازه خود را تعطیل نکند و کسب و کارش ادامه داشته باشد.

قدرت خرید خانواده‌ها پایین است

یکی از فروشنده‌های لوازم‌التحریر می‌گوید: به دلیل قیمت گران اجناس، خانواده‌ها توان خرید ندارند و به ناچار لوازم‌التحریر ارزان و بی‌کیفیت خریداری می‌کنند و برخی از والدین فقط اجناس را قیمت می‌کنند.

خانم دیگری که نزدیک ماست از روز‌های تحصیل خودش می‌گوید که آن زمان مدرسه بابت ثبت‌نام از ما، تنها پول بیمه می‌گرفت و پدر و مادر‌ها نگرانی بابت شهریه‌های آنچنانی نداشتند.

همه خاطراتش را یک به یک به یاد دارد و از خانواده‌هایی حرف می‌زند که دست کم سه چهار دانش‌آموز مدرسه‌ای در پایه‌های مختلف تحصیلی داشتند و خرج مدرسه هیچ وقت دغدغه‌شان نبود و امروز، اما تعداد دانش‌آموزان خانواده‌ها اگر چه به کمتر از نصف کاهش یافته، اما خرج و هزینه تحصیل‌شان چند برابر است.

ادامه می‌دهد: آن روز‌ها مانتو شلوار خواهر بزرگتر که کوچک می‌شد، به خواهر کوچک‌ترمی رسید تا سال بعد از آن استفاده کند، اما این روز‌ها دیگر نمی‌شود که ارثیه تحصیلی از بزرگتر به کوچکتر برسد، لباس فرم اختصاصی این اجازه را نمی‌دهد.

یکی از شهروندان که به همراه دو دختر نوجوانش برای خرید لوازم‌التحریر به فروشگاه مراجعه کرده بود، می‌گوید: قیمت‌ها به شدت بالا رفته است و واقعاً قدرت خرید ما پایین آمده است.

وی با اشاره به اینکه ۳ فرزند دانش‌آموز دارم، گفت: تمام سعی من این است که به بتوانم وسایل و اقلام ضروری را تهیه کنم که فرزندانم در شروع سال تحصیلی از مدرسه جا نمانند.

مادر دیگری می‌گوید: بعد از دو سال که مدارس تعطیل بودند، امروز با حضور در بازار برای تهیه لوازم‌التحریر پسرم به شدت جا خوردم، قیمت ها در مقایسه با سال گذشته حدود ۶۰ درصد گران‌تر شده است.

وی گفت: قیمت ها در فروشگاه‌های مختلف معمولا ًمتفاوت است و این قضیه نیز باعث سردرگمی مردم می شود.

  • 12
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش