شنبه ۰۸ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۵۸

آسان ترین و موثرترین روشهای تمیز کردن اجاق گاز

تمیز کردن اجاق گاز,تمیز کردن اجاق گاز چدن,روش تمیز کردن اجاق گازبرای تمیز کردن اجاق گاز، بسته به جنس آن روش های متنوعی وجود دارد
اگر در طول یک ماه، نسبت به تمیز کردن اجاق گاز اقدام نکنید، احتمالا سطح آنرا جرم و چربی با لعاب قهوه ای مایل به رنگ سیاه دربر میگیرد؛ از این رو باید در این زمان، سطح اجاق گاز را تمیز کنید. خوش بختانه برای تمیز کردن اجاق گاز نیازی نیست که زمان زیادی را صرف کنید.

تمیز کردن اجاق گاز

از وسایل مهم آشپزخانه میتوان به اجاق گاز اشاره کرد، شما این شعله ها را طبق دستور العمل خودتان روشن و یا تنظیم می کنید تا در هر موقع از روز، وعده های غذایی را آماده کنید. اجاق گاز ها با تلاش بسیار زیادی در طول روز، غذای شما را آماده می کنند. در طول هفته بخاطر این سخت کوشی، سطح یا شیشه ی گاز شما در اثر تجمع جرم، کثیف میشود که همین امر، رنگ بخشی از میله های چدن را تغيير میدهد.

چند وقت یکبار باید اجاق گاز خود را تمیز کنید؟

بهترین راه برای اینکه یک اجاق گاز تمیز داشته باشید، اینست که بعد از هر بار استفاده نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید. اگر بطور مداوم در فواصل زمانی کوتاهی چربی زدایی اجاق گاز را انجام می دهید یعنی میزان کثیفی سطح چرب و جرم گرفته ی میله های چدنی یا روی شعله های گاز برای پاک کردن، خیلی عمیق نیست و صرفا برای تمیز کردن آن نیازمند پارچه یا ابر نرمی اغشته به آب و صابون هستید. هر چه در فواصل زمانی کوتاهتر، گاز رومیزی یا فردار خود را تمیز کنید؛ قطعاً برای تمیز کردن آن کار شما کمتر میشود در غیر اینصورت، اگر فواصل زمانی تمیز کردن اجاق گاز، بیشتر شود؛ از این رو چربی زدایی سخت تر میشود و باید زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید.

چربی زدایی اجاق گاز به وسیله آمونیاک,تمیز کردن اجاق گاز با جوش شیرین,روش پاک کردن چربی اجاق گازبرای تمیز کردن اجاق گاز، میتوانید از آبجوش استفاده کنید

قبل از تمیز کردن اجاق گاز

برای تمیز کردن اجاق گاز از هر روشی که استفاده کنید فرقی ندارد! پیش از اینکه کار خود را شروع کنید، باید برای نظافت کردن، سطح گاز رومیزی را آماده کنید. بنابراین به منظور اماده سازی کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

- درورت داغ بودن شعله گاز باید بمدت چند دقیقه صبر کنید تا بطور کامل خنک شود.

- پس ازاینکه اجاق گاز شما سرد شد باید نسبت به جداکردن چدن ها، سرشعله ها و ولوم ها اقدام کنید.

- تکه های درشت و باقی مانده غذا را با استفاده از یک دستمال از صفحه گاز بردارید.

- با استفاده از یک مسواک کهنه، قسمت شعله و شیارها را تمیز کنید.

- در این زمان میتوانید کار خود را برای تمیز کردن و برق انداختن اجاق گاز شروع کنید.

انواع روش های تمیز کردن اجاق گاز

جنس اجاق گازها احتمالا متفاوت است یعنی جنس اجاق گاز میتواند از استیل، لعاب و یا شیشه باشد. روشهای خاصی برای تمیز کردن هر کدام از این جنس ها وجود دارد. در ادامه شما را با این روشها آشنا می کنیم:

>> چربی زدایی اجاق گاز به وسیله آمونیاک:

برای پاک کردن اجزای کثیف اجاق گاز باید در ابتدا داخل یک کیسه ی زیپ دار، مایع آمونیاک بریزید. سپس هریک از این اجزا را درون کیسه ها بمدت یک شب قرار بدهید و زیپ کیسه را ببندید. سپس آنها را صبح روز بعد، از کیسه بیرون بیاورید و این اجزا را با کشیدن دستمال از لک و چربی پاک کنید. پیش از اینکه از آمونیاک استفاده کنید باید حتماً برچسب راهنما را بخوانید. فضایی که در آن چنین کاری را انجام میدهید برای احتیاط بیشتر باید از تهویه مناسبی برخوردار باشد. پس از اینکه میله های چدنی و سر شعله های گاز را تمیز و خشک کردید، آنها را در سرجایشان قرار دهید. با استفاده از رول دستمال کاغذی اشپزخانه می توانید آنها را خشک کنید به این دلیل که این دستمال ها قابلیت جذب آب و بدون پرز بالایی دارند و خراشی برجای نمی گذارند.

حوه تمیز کردن اجاق گاز روکار,نحوه تمیز کردن چربی اجاق گاز,تمیز کردن اجاق گاز های استیلقبل از تمیز کردن اجاق گاز ، باید سطح گاز را آماده نظافت کنید

>> تمیز کردن اجاق گاز استیل با نوعی خمیر مخصوص:

برای براق و تمیز کردن گاز استیل خود، صرفا باید با یک دستمال، تمامی ذرات ریز غذا روی گاز را جمع کنید. به این منظور داخل یک کاسه بمقدار یک پیمانه جوش شیرین بریزید و با چند قاشق چای خوری آب مخلوط کنید تا این خمیر، نرم شود. پس از اینکه سطح گاز را با آب داغ، نمناک کردید؛ میتوانید این خمیر را بر روی تمام قسمت های گاز آغشته کنید. پس از گذشت ۱۰ دقیقه روی سطوح آغشته به خمیر بمیزان کمی سرکه اسپری کنید. با توجه به وخامت وضع لکه ها لازم است بمدت ۱ تا ۸ ساعت صبر کنید.( البته برای چربی های سوخته و لکه هایی که مدت های طولانی تمیز نشده اند ۸ ساعت نیاز دارید!) پس از گذشت زمان کافی میتوانید لکه ها را با استفاده از اسکاچ و مایع ظرفشویی پاک کنید. در نهایت، سطوح مختلف گاز را با دستمال تمیز و نم دار برق بیاندازید.

>> بهترین روش تمیز کردن اجاق گاز استیل:

درصورتی که چربی معمولی، سطح اجاق گاز استیل شما را در برگرفته با یک اسفنج و چند قطره مایع ظرفشویی، آنرا تمیز کنید. در بین روش های مذکور میتوان از تمام مواد برای تمیز کردن اجاق گاز استیل استفاده کرد. حتی شما میتوانید بر روی صفحه گاز استیل خود از آمونیاک استفاده کنید. این نکته را در نظر بگیرید که احتمال آسیب رساندن آمونیاک به سطح وجود دارد و این روش را صرفا در زمانی استفاده کنید که شدت چربی ها زیاد است.

>>تمیز کردن اجاق گاز با لیمو:

لیمو بعنوان یک ماده طبیعی اسیدی شناخته میشود که تقریبا تمامی ما از خواص سفیدکنندگی و تمیزکنندگی آن باخبر هستیم. روش تمیز کردن گاز با لیمو به اینصورت است که مقداری از لیمو را بر روی سطوح مختلف گاز بچکانید و در همه جای آن با استفاده از دستمال، پخش کنید. درصورت کثیف بودن گاز میتوانید از جوش شیرین استفاده کنید! به این منظور کمی جوش شیرین بر روی سطح گاز بریزید، سپس با چکاندن مقداری آب لیمو بر روی آن، بمدت چند دقیقه صبر کنید و با دستمال روی گاز را پاک کنید.

>> هیدروژن پراکسید و جوش شیرین:

یکی از انواع سفیدکننده برای حذف مواد آلی و معدنی، هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه نام دارد. بنابراین شما میتوانید با هیدروژن پراکسید، نسبت به تمیز کردن لکه های غذایی، پروتئین، دوده و چربی از اجاق گاز خود براحتی اقدام نمایید. قبل از اینکه گاز استیل یا شیشه ای را تمیز کنید، باید حتماً آنرا خاموش کنید و از اجاق گاز تا اتمام کارتان استفاده نکنید. در این مرحله مقداری هیدروژن پراکسید را با جوش شیرین مخلوط کنید و آنرا به تمام سطح اجاق گاز با استفاده از یک دستمال یا مسواک نرم و تمیز بزنید. بعد از گذشت ده دقیقه که چنین ترکیبی بر روی سطوح، خشک شد؛ اینکه با استفاده از یک دستمال مرطوب، سطح اجاق گاز خود را بطور کامل پاک کنید. درصورت استفاده از یک حوله مرطوب اشپزخانه به پاک کردن تمام ذرات جوش شیرین کمک میکند.

تمیز کردن اجاق گاز استیل سوخته,روش پاک کردن چربی اجاق گاز,چربی زدایی اجاق گاز به وسیله آمونیاکبهترین راه برای تمیز کردن اجاق گاز ، تمیز کردن آن پس از هر بار استفاده است

>> ترکیب سرکه سفید مقطر، آب لیمو و جوش شیرین:

برای تمیز کردن اجاق گاز با ترکیب سرکه سفید مقطر، آب لیمو و جوش شیرین باید در ابتدا قسمت فلزی روی گاز را درصورت جدا شدن، بردارید. در این مرحله بر روی قسمت های کثیف اجاق گاز، یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را پخش کنید. سپس داخل بطری اسپری بمیزان یک فنجان سرکه سفید مقطر و نصف فنجان آب لیمو بریزید و بر روی نواحی که از قبل جوش شیرین ریخته اید، اسپری کنید. محل مورد نظر را بعد از گذشت پانزده تا سی دقیقه با استفاده از دستمال خشک، آبکشی و خشک کنید. استفاده از این ترکیب برای پاک کردن کثیفی اجاق گاز و لکه های ماندگار، بسیار مناسب است. این نکته را در نظر بگیرید که ترکیب آب لیمو با سرکه سفید مقطر، موجب از بین بردن بوی تند سرکه میشود؛ پس نگرانی از بابت بوی بد سرکه نداشته باشید.

>> بهترین روش تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای:

برای تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای، میتوانید پس از برداشتن شعله پخش کن از روی اجاق گاز، تمام سطح ان را با جوش شیرین بپوشانید. سپس در یک ظرف بزرگ آب داغ، بمیزان دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی حل کنید. چند حوله یا دستمال نخی را خیس کنید. پس از ارج کردن حوله از ظرف، آنرا فشار دهید تا آب اضافی اش گرفته شود. با استفاده از حوله، سطح اجاق شیشه ای را بپوشانید. پس از گذشت نیم ساعت، لکه ها را با همان حوله پاک کنید. در صورت سرسخت بودن رسوبات میتوانید آنرا با کاردک بتراشید.( توجه کنید که نباید با سیم ظرفشویی یا چاقو این کار را انجام دهید، چون امکان دارد که روی سطح اجاق خط بیفتد.) در نهایت بر روی صفحه ی شیشه ای گاز، یک دستمال بکشید.

روش تمیز کردن اجاق گاز,روش تمیز کردن اجاق گاز شیشه ای,بهترین روش تمیز کردن اجاق گاز استیلهر چه فواصل زمانی تمیز کردن اجاق گاز بیشتر باشد چربی زدایی سخت تر و زمانبرتر است

>> تمیز کردن اجاق گاز با سرکه:

اگر گاز رومیزی شما خیلی کثیف شده و به مقدار کمی، سطح آن چرب شده از سرکه استفاده کنید. به این منظور مقداری سرکه بر روی سطح گاز اسپری کنید و بگذارید بمدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بمنظور رفع چربی ها بماند. اینک تمام سطوح را با یک دستمال تمیز کنید. همچنین میتوانید از چند قطره مایع ظرفشویی را با سرکه و آب داغ استفاده کنید. سرکه علاوه بر تمیز کردن ، از قابلیت ضدعفونی کردن هم برخوردار است ولی در نظر داشته باشید که این محلول نمیتواند چربی های روی گاز را تمیز کند و باید از چیز دیگری برای این کثیفی ها استفاده کنید.

>>تمیز کردن اجاق گاز با آب جوش:

اگر شما در اطراف خانه، محصولات اضافی نداشته باشید قطعاً باید آب جوش خود را داشته باشید. بنابراین آب جوش را به آرامی و با احتیاط بر روی سطح کثیف بریزید. اگر صبر کنید تا خنک شود، به سادگی میتوان چیزهای سخت را محو کرد و در صورت لزوم، با یک تکه صابون روی اسفنج کار کنید. انجام چنین کاری بعنوان یک راه حل ساده و دوستدار محیط زیست به شمار می رود، به این دلیل که از عناصر کاملا طبیعی و عاری از مواد شیمیایی استفاده می کند.

نحوه تمیز کردن اجاق گاز صفحه ای,تمیز کردن اجاق گاز استیل سوخته,نحوه تمیز کردن اجاق گاز با سرکه سفیدبرای تمیز کردن اجاق گاز می‌توانید از لیمو استفاده کنید

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
لیلا حاتمی,بیوگرافی لیلا حاتمی,عکس های لیلا حاتمی بیوگرافی لیلا حاتمی فرزند مرحوم علی حاتمی

تاریخ تولد: ۹ مهر ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع به کار: سال ۱۳۶۱ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی رشته برق

همسر: علی مصفا

ادامه
عسجدی,زندگینامه عسجدی,آثار عسجدی زندگینامه عسجدی شاعر دربار غزنویان

دوران زندگی: قرن چهارم و پنجم هجری

پادشاهی: پادشاهای غزنوی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۴۳۲ هجری قمری

عسجدی,زندگینامه عسجدی,عسجدی شاعرزندگینامه عسجدی

ادامه
مهدی پاکدل,بیوگرافی مهدی پاکدل,عکس های مهدی پاکدل بیوگرافی مهدی پاکدل و ماجرای ازدواجش

تاریخ تولد: ۱۰ تیر ۱۳۵۹

محل تولد: اصفهان

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر، خواننده، مدل

شروع فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی گرافیک

نام همسر: رعنا آزادی ور

ادامه
ویژه سرپوش
X