سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۰۷۳

نکات و روشهای تمیز کردن ماشین ظرفشویی در منزل

ترفندهای تمیز کردن ماشین ظرفشویی,تمیز کردن ماشین ظرفشویی,جرم گیر ماشین ظرفشوییبرای تمیز کردن ماشین ظرفشویی، ابتدا آن را از برق بکشید و سپس تمیز کنید
از مهم ترین وسایل اشپزخانه می توان از ماشین ظرفشویی یاد کرد ، زیرا این ماشین با شستن هر روزه ی ظرف ها، مسئولیت سنگینی را از دوش خانم های خانه دار برمی دارد. از کارهایی که باعث طولانی‌تر شدن عمر مفید این دستگاه می شود تمیز کردن ماشین ظرفشویی و رسیدگی به آن می باشد.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی

مهم ترین وظیفه ی ظرفشویی اینست که وسیله ها را تمیز می کند، یعنی برای این که خود آن دستگاه، توانایی نظافت و براقی ظروف را را داشته باشد باید کاملا تمیز باشد. در صورت استفاده از ظرفشویی به صورت روزانه، مدت زمان ضدعفونی کردن ظرفشویی کوتاه تر میشود. شما این کار را می توانید در منزلتان باتوجه به میزان دفعات استفاده از ظرفشویی انجام دهید. ولی برای این که ظرفشویی را بطور کلی بررسی کنید باید با سرویس دوره ای هر ۶ ماه یکبار به عملکرد و نظافت تخصصی ظرفشوییتان بپردازید.

نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی

اگر قصد یادگیری نحوه شستشوی ماشین ظرفشویی را دارید کافیست تا مراحل زیر را انجام دهید:

> آبی که تصمیم دارید با آن ظرف هایتان را بشویید، برای شروع کار باید گرم کنید و آن را به دمای C° ۴۹ برسانید. برای اطمینان از دمای مناسب آب، به دماسنج نیاز ندارید! انگشتتان را در آب بگذارید، اگر نتوانستید حرارت آب را بیشتر از دو ثانیه تحمل کنید در این صورت آب به دمای موردنظر رسیده است.

> دومین مرحله ی تمیز کردن ماشین ظرفشویی اینست که باید به تمیز کردن فیلتر بپردازید. از این رو برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی، آن را از برق بکشید و سپس فیلتر را دربیاورید. درصورت جدید بودن مدل ظرفشویی در قسمت پائین این دستگاه، به جای فیلتر از یک استوانه ی جداشونده استفاده شده است. پس از جدا کردن استوانه می توانید آن را با آب و مواد شوینده بشویید و پس از شستن، دوباره آن را در جای خود نصب کنید. برای اطلاع از وجود فیلتر یا استوانه ی جداشونده در ماشین ظرفشویی تان، باید به دفترچه راهنما مراجعه کنید.

ضد عفونی کردن درون ماشین ظرفشویی,نحوه شستشوی ماشین ظرفشویی,نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشوییبرای تمیز کردن ماشین ظرفشویی بهتر است که فیلتر آنرا هم تمیز کنید

> باید با دقت و توجه کامل، فضای داخلی ماشین ظرفشویی را با مسواک تمیز کنید. همچنین این نکته را در نظر بگیرید که زیر قفسه ها و خصوصاً قسمتی که به تخلیه ی آب نزدیک است، باید تمیز شود، بعد از این که با آب و مواد شوینده تمام این قسمت ها را شستید؛ بهتر است که به جای شوینده های صنعتی برای جرم گیری ماشین ظرفشویی از ترکیبات طبیعی مثل سرکه سفید، نمک، آبلیمو و جوش شیرین استفاده کنید.

> در نهایت با استفاده از شیشه پاک کن می توانید بخش خارجی بدنه ظرفشویی را تمیز کنید. البته دقت کنید که محلول شیشه پاک کن نباید به دستگاه بطور مستقیم اسپری شود، بدین دلیل که احتمال آسیب به سیستم الکتریکی وجود دارد. پس از این که پارچه را به محلول آغشته کردید، می توانید در و بدنه ماشین ظرفشویی تان را به آرامی تمیز کنید.

روش های ضد عفونی کردن درون ماشین ظرفشویی

برای پیشگیری از رشد قارچ ها و باکتری ها در بدنه دستگاه ظرفشویی باید بتوانید بطور کامل، جرم ها و روغن های جمع شده در قسمت خروجی اب را از بین ببرید. بنابراین در هر ماه، باید یک مرتبه تمیز کردن ماشین ظرفشویی خود را در برنامه های ضروریتان قرار دهید. چند راهکار ساده و کاربردی برای ضدعفونی کردن داخل ماشین ظرفشویی توصیه شده که در ادامه آن ها را شرح می دهیم:

- تمیز کردن محل تخلیه:

رسوب و چربی موجود در محل تخلیه را بخوبی پاک کنید. در کف ماشین ظرفشویی، محلی به نام محل تخلیه وجود دارد. اگر ماشین ظرفشویی خود را دیر به دیر تمیز کنید، رسوبات سخت و چربی، موجب ایجاد مشکلاتی میشود. برای پاک کردن چربی ها و رسوبات از یک دستمال حوله ای استفاده کنید و اطراف محل تخلیه را از طریق باقی مانده شوینده، بخوبی تمیز کنید. هر چیزی می توانند باعث انسداد مسیر تخلیه شود که از آن ها می توان به پوست گوجه فرنگی، پوست سایر میوه ها و حتی خرده شیشه اشاره کرد. از این رو آن ها را به منظور جلوگیری از اسیب های جدی سریعا تمیز کنید. اصلی ترین دلیلی که سرعت آب کشی ماشین ظرفشویی را کند می کند وجود رسوب می باشد. اگر آن را بطور منظم تمیز کنید دیگر به تماس گرفتن با لوله کش نیازی ندارید.

- تمیز کردن ماشین ظرفشویی با آب و شوینده:

مقداری مایع ظرفشویی را در یک سطل دارای آب مخلوط کنید. شما می توانید برای شستشوی روتین ماشین ظرفشویی تان از یک شوینده معمولی استفاده کنید. در صورتی که لکه های ماشینتان، سر سخت تر است و یا تکه هایی به آن چسبیده بود، در این صرت باید از شوینده های قوی تری استفاده کنید. داخل یک سطل، آب گرم بریزید و به آن حدود یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی اضافه کنید و تا زمانیکه این آب و کف مناسب است، این عمل را تکرار کنید. همچنین می توانید از طریق یک شیشه شور، ماشین ظرفشویی خود را تمیز کنید. بهترین مایع برای تمیز کردن جنس های استیل از شیشه شور استفاده کنید.

نحوه شستشوی ماشین ظرفشویی,نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی,جرم گیری ماشین ظرفشویی با پودربهتر است هر ماه، یکمرتبه تمیز کردن ماشین ظرفشویی را در برنامه های ضروریتان قرار دهید

- ضدعفونی کردن ماشین ظرفشویی با سرکه:

برای این که کابین ماشین ظرفشویی را با سرکه بشویید باید داخل یک کاسه بمیزان ۲۰۰ سی سی سرکه سفید بریزید و آن را در سبدی که بالای ظرفشویی است، قرار دهید. سپس با انتخاب برنامه ECO یا AUTO ظرفشویی شما باید یک مرحله بدون ظروف کار کند. بهترین راهکار برای شستشو و ضدعفونی کردن کابین ظرفشویی در خانه، همین روش میباشد.

- ضدعفونی کردن و شستشو فیلتر ماشین ظرفشویی:

برای این که داخل ماشین ظرفشویی شما تمیز بماند بهتر است که فیلترهای کف داخل ماشین ظرفشویی را پس از هربار استفاده از ظرفشویی، تمیز کنید. برای این که فیلتر را تمیز کنید، باید در ابتدا آنرا خارج کنید و با استفاده از آب داغ و مواد شوینده بشویید. در صورتیکه متوجه شدید فیلتر ظرفشویی شما ایراد دارد حتماً برای رفع عیب آن اقدام کنید.

- نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی با جوش شیرین:

به سادگی میتوانید ماشین ظرفشویی خود را با جوش شیرین تمیز کنید. فقط باید روی قسمت پایینی دستگاه یک تا دو پیمانه جوش شیرین بریزید و بعد از انتخاب بالاترین دما صبر کنید تا ماشین ظرفشویی شما یک دوره ی کوتاه کار کند. با انجام همین کار ساده میتوانید هر بوی بد موجود در ظرفشویی را برطرف و آن را تمیز کنید.

- نحوه استفاده از پودر و قرص جرمگیر ماشین ظرفشویی:

ظروفتان را از داخل ظرفشویی خارج کنید و درون آن از هیچ ماده شوینده ای استفاده نکنید. بعد از خارج کردن قرص جرم گیر و یا پودر جرمگیری ظرفشویی از بسته اش، در صورت استفاده از قرص، آن را در کف ظرفشویی بیاندازید و درصورت استفاده از پودر جرم گیر، باید آنرا در جای پودر ماشین ظرفشویی بریزید. در آخر با فعال کردن برنامه اتو صبر کنید تا برنامه ی ماشین ظرفشویی به پایان برسد.

- شستشوی ماشین ظرفشویی با سفید کننده:

درصورت مشاهده ی هرگونه کپک یا جرم گرفتگی شدید در ماشین ظرفشویی خود، باید سفید کننده را به فرآیند تمیز کردن ماشین ظرفشویی خود اضافه کنید تا این مشکل برطرف شود. به این منظور باید به کف ماشین ظرفشویی خود، یک فنجان سفید کننده اضافه کنید و یک چرخه شستشوی کامل با بالاترین درجه حرارت ممکن را اجرا کنید.( این نکته را در نظر داشته باشید که درصورت ضدزنگ نبودن جنس استیل داخل ماشین ظرفشویی، نباید این کار را انجام دهید، در غیر این صورت سفید کننده موجب آسیب دائمی و تغيير رنگ فولاد ضد زنگ میشود.) هر ۳ ماه یکبار برای تمیز کردن ظرفشویی، اینکار را تکرار کنید تا ماشین ظرفشویی شما همیشه تمیز و کارآمد باقی بماند.

نحوه شستشوی ماشین ظرفشویی,نحوه تمیز کردن ماشین ظرفشویی,جرم گیری ماشین ظرفشویی با پودردرصورت مشاهده ی هرگونه کپک باید سفید کننده را به فرآیند تمیز کردن ماشین ظرفشویی اضافه کنید

طریقه استفاده از خوشبوکننده بعد از تمیز کردن ماشین ظرفشویی

نخستین مرحله اینست که ماشین ظرفشویی خود را نظافت و ضدعفونی کنید و پس از تمیز شدن آن از خوشبوکننده ها استفاده کنید. برای خوشبو بودن ماشین ظرفشویی به جز تمیز بودن آن، باید از بوگیر مخصوص ماشین ظرفشویی استفاه کنید. خوشبوکننده ها بعد از اتصال به سبد ماشین ظرفشویی بمدت چندین ماه، ظرفشویی شما را تمیز نگه میدارند.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 11
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
راضیه جانباز,بیوگرافی راضیه جانباز,عکس های راضیه جانباز بیوگرافی راضیه جانباز و ماجرای اخراج او از فولاد مبارکه

تاریخ تولد: ۱ دی ۱۳۷۰

محل تولد: کرمان

حرفه: هندبالیست

تیم: تیم ملی هندبال بانوان

شروع فعالیت در تیم ملی: سال ۲۰۱۰ میلادی

ادامه
ویژه سرپوش