چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۴۵

طرز تهیه شیرینی کشمشی به روش های مختلف

طرز تهیه ی شیرینی کشمشی,طرز پخت شیرینی کشمشی,شیرینی کشمشیدستور تهیه شیرینی کشمشی
یکی از خوشمزه ترین شیرینی های ایرانی شیرینی کشمشی است. این شیرینی علاوه بر اینکه می تواند به عنوان یک میان وعده استفاده شود، به دلیل داشتن کشمش خواص زیادی هم دارد. شیرینی کشمشی هم به شکل خشک و هم نرم تهیه می شود و در ادامه به طرز تهیه این خوردنی خوشمزه می پردازیم.

شیرینی کشمشی:

یکی از آسانترین و لذیذترین خوراکی های ایرانی شیرینی کشمشی است و طرفدارن بسیار زیادی دارد. این شیرینی مانند کیک یزدی در مناسبت ها مورد استفاده قرار می گیرد، به شکلی که هم در مناسبات مذهبی و هم در مراسمات خاص استفاده می شود.

این شیرینی در بازار به راحتی پیدا می شود البته تهیه این شیرینی تا حد زیادی سلیقه ای است به طوری که فرد هم می تواند آن را به شکل خشک و هم به شکل نرم تهیه کند.

تهیه این شیرینی آسان است و مواد اولیه در دسترس آن یک نکته مثبت محسوب می شود از این رو به جای اینکه آن را از بیرون منزل بخرید خودتان دست به کار شوید و با مواد مرغوب یک شیرینی عالی بپزید، با سلیقه خود تزئیین کرده و از مهمانانتان پذیرایی کنید.

در صورتی که این شیرینی در منزل تهیه شود علاوه بر اینکه می توانید به دلخواه خودتان مقدار شیرینی، کشمش، تردی آن را تنظیم کنید از کیفیت موادی که مصرف کرده اید مطمئن هستید.

بافت بیرونی شیرینی کشمشی معمولا ترد است ولی وسط آن نرم و لطیف است، حال هر چه مدت زمان بیشتری در فر بماند ترد تر می شود، بنابراین باید مراقب بود که بیش از اندازه در فر نماند به طوری که بافت وسط از حالت نرمی خارج شود. تنظیم سایز این شیرنی هم بر عهده خودتان است می توانید آن را ریز یا درشت درست کنید. درست به کار شوید و این شیرینی خوش عطر و خوشمزه را در منزل تهیه کنید.

تهیه شیرینی کشمشی,کالری شیرینی کشمشی,طرز تهیه شیرینی کشمشیرسپی شیرینی کشمشی

طرز تهیه شیرینی کشمشی:

تهیه این شیرینی ساده است و نیاز به یک فر معمولی دارد. دستور پختی که در ادامه ارائه می شود برای ۸ تا ۱۰ نفر کفایت می کند. اگر می خواهید برای تعداد بیشتر یا کمتری از این شیرینی را تهیه کنید کافی است مقدار گفته شده را ضرب یا تقسیم کنید.

مواد لازم برای شیرینی کشمشی:

آرد قنادی۲۹۰ گرم ( ۲ لیوان )
کشمش۱۰۰ گرم ( نصف لیوان )
بکینگ پودر۱ قاشق چایخوری
تخم مرغ۲ عدد
وانیلنوک قاشق مرباخوری
کره۱۵۰ گرم
پودر قند۲۵۰ گرم ( ۱٫۵ لیوان )

مرحله یک:

برای تهیه این شیرینی خوشمزه اول تخم مرغ و کره را از ۳۰ دقیقه قبل از یخچال خارج کنید تا دمای آنها با دمای محیط یکسان شوند، سپس کره ای که کاملا نرم شده را در یک ظرف با اندازه مناسب ریخته و پودر قند را به آن اضافه کنید.

مرحله دو:

در این مرحله با یک همزن برقی مخلوط پودر قند و کره به مدت ۵ دقیقه خوب بزنید تا یک مایع یکدست، سفید و کشدار ایجاد شود. در حین هم زدن این مخلوط باید تخم مرغ ها را با فاصله یک دقیقه اضافه کنید و باز هم بزنید.

مرحله سه:

در این مرحله باید وانیل را هم اضافه کنید و یک دقیقه دیگر هم بزنید. سپس کشمش هایی را که تمیز کرده، شسته و خشک شده اند را به مخلوط اضافه می کنید و با دیگر مواد هم میزنید. (توجه کنید باید آب اضافی کشمش ها گرفته شود).

شیرینی کشمشی,طرز تهیه شیرینی کشمشی بدون فر,دستور شیرینی کشمشینحوه پخت شیرینی کشمشی

مرحله چهار:

در این مرحله باید آرد را با بکینگ پودر مخلوط کنید و سپس الک کنید تا کاملا نرم شود و بعد از آن پودر به دست آمده را کم کم به مواد داخل ظرف اضافه کنید و با یک قاشق به خوبی مخلوط کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد و آرد هم گوله نشود.

مرحله پنج:

در این مرحله باید فر را روشن کرده و روی ۱۶۰ درجه سانتی گراد آن را تنظیم کنید تا گرم شود، کف سینی را چرب کنید یا از یک ورق روغنی روی آن بیندازید. مایع به دست آمده را به یک قاشق بردارید و به شکل گلوله کف سینی قرار دهید. تنظیم اندازه آنها بر عهده خودتان است اما می توانید اندازه یک گردو را معیار قرار دهید.

مرحله شش:

فاصله بین شیرینی ها را تنظیم کنید در صورتی که فاصله بین آنها کم باشد بعد از پختن و افزایش اندازه شکل بدی به خود می گیرند. در نهایت سینی را به مدت ۱۰ دقیقه داخل فرد بگذارید تا شیرینی ها بپزند.

مرحله هفت:

دقت داشته باشید زمانی که اطرف شیرینی ها طلایی شود یعنی آماده هستند و باید از فر خارج شوند. در صورتی که از شیرینی های خشک و ترد تر خوشتان می آید باید آنها را به مدت ۲۰ الی ۲۵ دقیقه درون فرد قرار دهید. در آخر سینی فر را خارج کنید و اجازه دهید تا شیرینی ها خنک شوند سپس شیرینی ها را جدا کرده و در ظرف مورد نظر قرار دهید.

مقدار کشمش در این شیرینی چقدر است؟

این موضوع کاملا سلیقه ای است در صورتی که از شیرینی پر کشمش خوشتان می آید باید به اندازه ۱۰۰ گرم به مخلوط کشمش اضافه کرد اما نکته ای که وجود دارد این است که نباید از ۸۰ گرم کمتر کشمش اضافه کرد.

دستور شیرینی کشمشی,شیرینی کشمشی خانگی,دستور پخت شیرینی کشمشیشیرینی کشمشی کاکائویی

شیرینی کشمشی زعفرانی و کاکائویی:

برای تهیه این نوع شیرینی باید بعد از تهیه مخلوط ساده شیرینی آن را به سه بخش تقسیم کنید، سپس در ظروف مختلف بریزید. در ظرف اول چیزی نریزید چون فقط شیرینی کشمشی ساده می خواهید، در ظرف دوم مقداری زعفران ساییده شده بریزید و خوب مخلوط کنید تا رنگ آن تغییر کند.

در ظرف آخر مقداری پودر کاکائو ریخته و خوب هم بزنید تا رنگ مواد به قهوه ای تغییر پیدا کنند. در این صورت شما سه نوع شیرینی کشمشی تهیه کرده اید که بسیار خوشمزه، زیبا و جذاب است. در آخر برای مجلسی تر کردن شیرینی هایتان می توانید از مغز گردوی خرد شده به اندازه ۵۰ گرم استفاده کنید.

کالری شیرینی کشمشی,طرز تهیه شیرینی کشمشی,آموزش پخت شیرینی کشمشیشیرینی کشمشی زعفرانی

نکات مهم در تهیه شیرینی کشمشی:

 • در صورتی که قصد دارید شیرینی ها را برای مدت طولانی نگه داری کنید بهتر است آنها را در بعد از خنک شدن در داخل ظرف های دربسته و جای خنک بگذارید. در این صورت می توانید تا ۱۰ روز آنها را در ظرف بسته نگهداری کنید.
 • در صورتی که شیرینی شما بیش از حد خشک شد باید به مدت زمانی که در فر مانده یا به مقدار آرد آن شک کنید.
 • استفاده از روغن جامد می تواند سبب انسجام بیشتر مواد شیرینی شود همچنین مقدار چربی آن بیشتر است. بنابراین اگر از روغن جامد استفاده کرده آن را از صافی رد کنید و یا روغن های قنادی را جایگزین کنید و همچنین ممکن است مقدار آرد مصرفی هم افزایش پیدا کند.
 • کشمش ها را از قبل بشویید و چند دقیقه داخل آب بخیسانید تا نرم شوند.
 • از الک ریز برای الک کردن پودر قند استفاده کنید.
 • اگر هنگام پودر کردن شکر یا قند از هل استفاده کنید که همراه با آنها آسیاب شود، عطر و بوی فوق‌العاده ای به شیرینی ها خواهید داد.
 • استفاده از کشمش دانه دار برای این نوع شیرینی مناسب نیست.
 • اگر دوست دارید شیرین نرم تر شود مقداری کره و آرد به آن اضافه کنید.
 • برای گذاشتن مایع بهتر است از قیف ماسوره استفاده کنید تا اندازه و شکل یکسانی داشته باشند.
 • شیرینی ها را بلافاصله بعد از خارج کردن از فر بیرون نیاورید، اجازه دهید تا کاملا خنک شوند و سپس از قالب فر بیرون آورید.
 • در صورتی که فر ندارید می تواند از تابه دو طرفه استفاده کنید.
 • برای مجلسی تر شدن شیرنی ها می توانید از گردو هم استفاده کنید.

گردآوری: بخش مهارت های زندگی سرپوش

 • 15
 • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وریا غفوری,بیوگرافی وریا غفوری,عکس وریا غفوری بیوگرافی وریا غفوری، فوتبالیست مشهور ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ متولد :۲۹  شهریور ۱۳۶۶

محل تولد:کردستان

ملیت:ایران

پست :مدافع، هافبک

قد:۱۷۸ سانتیمتر

ادامه
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
راضیه جانباز,بیوگرافی راضیه جانباز,عکس های راضیه جانباز بیوگرافی راضیه جانباز و ماجرای اخراج او از فولاد مبارکه

تاریخ تولد: ۱ دی ۱۳۷۰

محل تولد: کرمان

حرفه: هندبالیست

تیم: تیم ملی هندبال بانوان

شروع فعالیت در تیم ملی: سال ۲۰۱۰ میلادی

ادامه
ویژه سرپوش