جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۲۰۰۴۵

طرز تهیه شیرینی کشمشی به روش های مختلف

طرز تهیه ی شیرینی کشمشی,طرز پخت شیرینی کشمشی,شیرینی کشمشیدستور تهیه شیرینی کشمشی
یکی از خوشمزه ترین شیرینی های ایرانی شیرینی کشمشی است. این شیرینی علاوه بر اینکه می تواند به عنوان یک میان وعده استفاده شود، به دلیل داشتن کشمش خواص زیادی هم دارد. شیرینی کشمشی هم به شکل خشک و هم نرم تهیه می شود و در ادامه به طرز تهیه این خوردنی خوشمزه می پردازیم.

شیرینی کشمشی:

یکی از آسانترین و لذیذترین خوراکی های ایرانی شیرینی کشمشی است و طرفدارن بسیار زیادی دارد. این شیرینی مانند کیک یزدی در مناسبت ها مورد استفاده قرار می گیرد، به شکلی که هم در مناسبات مذهبی و هم در مراسمات خاص استفاده می شود.

این شیرینی در بازار به راحتی پیدا می شود البته تهیه این شیرینی تا حد زیادی سلیقه ای است به طوری که فرد هم می تواند آن را به شکل خشک و هم به شکل نرم تهیه کند.

تهیه این شیرینی آسان است و مواد اولیه در دسترس آن یک نکته مثبت محسوب می شود از این رو به جای اینکه آن را از بیرون منزل بخرید خودتان دست به کار شوید و با مواد مرغوب یک شیرینی عالی بپزید، با سلیقه خود تزئیین کرده و از مهمانانتان پذیرایی کنید.

در صورتی که این شیرینی در منزل تهیه شود علاوه بر اینکه می توانید به دلخواه خودتان مقدار شیرینی، کشمش، تردی آن را تنظیم کنید از کیفیت موادی که مصرف کرده اید مطمئن هستید.

بافت بیرونی شیرینی کشمشی معمولا ترد است ولی وسط آن نرم و لطیف است، حال هر چه مدت زمان بیشتری در فر بماند ترد تر می شود، بنابراین باید مراقب بود که بیش از اندازه در فر نماند به طوری که بافت وسط از حالت نرمی خارج شود. تنظیم سایز این شیرنی هم بر عهده خودتان است می توانید آن را ریز یا درشت درست کنید. درست به کار شوید و این شیرینی خوش عطر و خوشمزه را در منزل تهیه کنید.

تهیه شیرینی کشمشی,کالری شیرینی کشمشی,طرز تهیه شیرینی کشمشیرسپی شیرینی کشمشی

طرز تهیه شیرینی کشمشی:

تهیه این شیرینی ساده است و نیاز به یک فر معمولی دارد. دستور پختی که در ادامه ارائه می شود برای ۸ تا ۱۰ نفر کفایت می کند. اگر می خواهید برای تعداد بیشتر یا کمتری از این شیرینی را تهیه کنید کافی است مقدار گفته شده را ضرب یا تقسیم کنید.

مواد لازم برای شیرینی کشمشی:

آرد قنادی۲۹۰ گرم ( ۲ لیوان )
کشمش۱۰۰ گرم ( نصف لیوان )
بکینگ پودر۱ قاشق چایخوری
تخم مرغ۲ عدد
وانیلنوک قاشق مرباخوری
کره۱۵۰ گرم
پودر قند۲۵۰ گرم ( ۱٫۵ لیوان )

مرحله یک:

برای تهیه این شیرینی خوشمزه اول تخم مرغ و کره را از ۳۰ دقیقه قبل از یخچال خارج کنید تا دمای آنها با دمای محیط یکسان شوند، سپس کره ای که کاملا نرم شده را در یک ظرف با اندازه مناسب ریخته و پودر قند را به آن اضافه کنید.

مرحله دو:

در این مرحله با یک همزن برقی مخلوط پودر قند و کره به مدت ۵ دقیقه خوب بزنید تا یک مایع یکدست، سفید و کشدار ایجاد شود. در حین هم زدن این مخلوط باید تخم مرغ ها را با فاصله یک دقیقه اضافه کنید و باز هم بزنید.

مرحله سه:

در این مرحله باید وانیل را هم اضافه کنید و یک دقیقه دیگر هم بزنید. سپس کشمش هایی را که تمیز کرده، شسته و خشک شده اند را به مخلوط اضافه می کنید و با دیگر مواد هم میزنید. (توجه کنید باید آب اضافی کشمش ها گرفته شود).

شیرینی کشمشی,طرز تهیه شیرینی کشمشی بدون فر,دستور شیرینی کشمشینحوه پخت شیرینی کشمشی

مرحله چهار:

در این مرحله باید آرد را با بکینگ پودر مخلوط کنید و سپس الک کنید تا کاملا نرم شود و بعد از آن پودر به دست آمده را کم کم به مواد داخل ظرف اضافه کنید و با یک قاشق به خوبی مخلوط کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد و آرد هم گوله نشود.

مرحله پنج:

در این مرحله باید فر را روشن کرده و روی ۱۶۰ درجه سانتی گراد آن را تنظیم کنید تا گرم شود، کف سینی را چرب کنید یا از یک ورق روغنی روی آن بیندازید. مایع به دست آمده را به یک قاشق بردارید و به شکل گلوله کف سینی قرار دهید. تنظیم اندازه آنها بر عهده خودتان است اما می توانید اندازه یک گردو را معیار قرار دهید.

مرحله شش:

فاصله بین شیرینی ها را تنظیم کنید در صورتی که فاصله بین آنها کم باشد بعد از پختن و افزایش اندازه شکل بدی به خود می گیرند. در نهایت سینی را به مدت ۱۰ دقیقه داخل فرد بگذارید تا شیرینی ها بپزند.

مرحله هفت:

دقت داشته باشید زمانی که اطرف شیرینی ها طلایی شود یعنی آماده هستند و باید از فر خارج شوند. در صورتی که از شیرینی های خشک و ترد تر خوشتان می آید باید آنها را به مدت ۲۰ الی ۲۵ دقیقه درون فرد قرار دهید. در آخر سینی فر را خارج کنید و اجازه دهید تا شیرینی ها خنک شوند سپس شیرینی ها را جدا کرده و در ظرف مورد نظر قرار دهید.

مقدار کشمش در این شیرینی چقدر است؟

این موضوع کاملا سلیقه ای است در صورتی که از شیرینی پر کشمش خوشتان می آید باید به اندازه ۱۰۰ گرم به مخلوط کشمش اضافه کرد اما نکته ای که وجود دارد این است که نباید از ۸۰ گرم کمتر کشمش اضافه کرد.

دستور شیرینی کشمشی,شیرینی کشمشی خانگی,دستور پخت شیرینی کشمشیشیرینی کشمشی کاکائویی

شیرینی کشمشی زعفرانی و کاکائویی:

برای تهیه این نوع شیرینی باید بعد از تهیه مخلوط ساده شیرینی آن را به سه بخش تقسیم کنید، سپس در ظروف مختلف بریزید. در ظرف اول چیزی نریزید چون فقط شیرینی کشمشی ساده می خواهید، در ظرف دوم مقداری زعفران ساییده شده بریزید و خوب مخلوط کنید تا رنگ آن تغییر کند.

در ظرف آخر مقداری پودر کاکائو ریخته و خوب هم بزنید تا رنگ مواد به قهوه ای تغییر پیدا کنند. در این صورت شما سه نوع شیرینی کشمشی تهیه کرده اید که بسیار خوشمزه، زیبا و جذاب است. در آخر برای مجلسی تر کردن شیرینی هایتان می توانید از مغز گردوی خرد شده به اندازه ۵۰ گرم استفاده کنید.

کالری شیرینی کشمشی,طرز تهیه شیرینی کشمشی,آموزش پخت شیرینی کشمشیشیرینی کشمشی زعفرانی

نکات مهم در تهیه شیرینی کشمشی:

 • در صورتی که قصد دارید شیرینی ها را برای مدت طولانی نگه داری کنید بهتر است آنها را در بعد از خنک شدن در داخل ظرف های دربسته و جای خنک بگذارید. در این صورت می توانید تا ۱۰ روز آنها را در ظرف بسته نگهداری کنید.
 • در صورتی که شیرینی شما بیش از حد خشک شد باید به مدت زمانی که در فر مانده یا به مقدار آرد آن شک کنید.
 • استفاده از روغن جامد می تواند سبب انسجام بیشتر مواد شیرینی شود همچنین مقدار چربی آن بیشتر است. بنابراین اگر از روغن جامد استفاده کرده آن را از صافی رد کنید و یا روغن های قنادی را جایگزین کنید و همچنین ممکن است مقدار آرد مصرفی هم افزایش پیدا کند.
 • کشمش ها را از قبل بشویید و چند دقیقه داخل آب بخیسانید تا نرم شوند.
 • از الک ریز برای الک کردن پودر قند استفاده کنید.
 • اگر هنگام پودر کردن شکر یا قند از هل استفاده کنید که همراه با آنها آسیاب شود، عطر و بوی فوق‌العاده ای به شیرینی ها خواهید داد.
 • استفاده از کشمش دانه دار برای این نوع شیرینی مناسب نیست.
 • اگر دوست دارید شیرین نرم تر شود مقداری کره و آرد به آن اضافه کنید.
 • برای گذاشتن مایع بهتر است از قیف ماسوره استفاده کنید تا اندازه و شکل یکسانی داشته باشند.
 • شیرینی ها را بلافاصله بعد از خارج کردن از فر بیرون نیاورید، اجازه دهید تا کاملا خنک شوند و سپس از قالب فر بیرون آورید.
 • در صورتی که فر ندارید می تواند از تابه دو طرفه استفاده کنید.
 • برای مجلسی تر شدن شیرنی ها می توانید از گردو هم استفاده کنید.

گردآوری: بخش مهارت های زندگی سرپوش

 • 15
 • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
ویژه سرپوش