یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۱۰۰۶۹

درباره رژیم لاغری سریع تخم مرغ

رژیم تخم مرغ,رژیم تخم مرغ چیست,انواع رژیم غذایی تخم مرغرژیم تخم مرغ
تخم مرغ ماده غذایی سرشار از پروتئین است که رژیم آن می تواند از تحلیل رفتن ماهیچه ها پیشگیری کند. البته این رژیم درکنار مزایایی که دارد عوارضی را هم به دنبال دارد به همین دلیل توصیه می شود برای طولانی مدت از آن استفاده نشود. 

رژیم تخم مرغ چیست؟

تخم مرغ یکی از غذاهای سالم و دارای پروتئین، چربی های سالم، موادمغذی و ویتامین است که تقریبا با ذائقه بسیاری از مردم تطابق دارد. این خوراکی همه خصوصیات تغذیه ای دارد و می تواند به عنوان یکی از گزینه های مناسب برای کاهش وزن باشد. 

همانطور که از نام این رژیم مشخص است که همه برنامه با تخم مرغ ساخته می شود، البته نباید نگران تکراری بودن باشید، این برنامه از جمله رژیم های معروف کم کالری، کم کربوهیدارت و غنی از پروتئین می باشد که صرفا با هدف کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد. 

رژیم تخم مرغ انواع مختلفی دارد که از بخش سفیده این ماده غذایی گرفته تا آبپز شده آن، اما خصوصیات همه آنها حذف همه قندهای طبیعی مانند میوه، نان، برنج، پاستا و غذاهای دارای کربوهیدرات زیاد است. رژيم های غذایی دارای تخم مرغ معمولا ۳ تا ۱۴ روز طول می کشد و خبری از تنقلات و میان وعده نیست، تنها می توانید سه وعده صبحانه، ناهار و شام را استفاده کنید. 

رژيم تخم مرغ گزینه سریعی برای لاغری محسوب می شود که می توانید با کمک آن بعد از مدتی کوتاه وزن زیادی کم کنید، البته یکسری از افراد مخالف سرسخت این رژیم هستند، به این وجود اگر مهمانی دعوت شدید و فرصتی ندارید می توانید از رژیم سه روزه تخم مرغ استفاده کنید. این روش از جمله برنامه های سریع لاغری است که با افزایش سوخت و ساز بدن، چربی ها را از بین می برد. 

رژیم تخم مرغ,رژیم تخم مرغ چیست,رژیم غذایی تخم مرغ آب پزهمه چیز درباره رژیم تخم مرغ

نمونه هایی از رژیم غذایی تخم مرغ:

رژیم غذایی تخم مرغ انواع مختلفی دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می شود: 

رژیم غذایی تخم مرغ آب پز:

تخم مرغ آبپز یکی از زیرمجموعه های این رژيم است که صرفا بر آبپز کردن تخم مرغ تاکید دارد، به طورکلی مصرف ۲ ایل ۳ تخم مرغ در طول روز برای مثال صبحانه حداقل دو تخم مرغ و کمی سبزی کم کربوهیدرات، ناهار تخم مرغ یا پروتئین بدون چربی، شام هم تخم مرغ یا پروتئین بدون چربی. از آنجایی که تنوع این رژیم بسیار محدود است فرد خیلی سریع از آن خسته می شود و این موضوع مساوی است با بیخیالی از کاهش وزن. 

نکته منفی دیگری که در رابطه با رژیم غذایی تخم مرغ آبپز وجود دارد، کالری کم آن است. کاملا درست است که تخم مرغ غذایی سالم و مفید است اما مصرف آن به عنوان تنها جزء برنامه غذایی مفید نخواهد بود. 

رژیم تخم مرغ ۱۴ روزه:

براساس رژيم غذایی ۱۴ روزه فقط باید سه وعده غذایی را تخم مرغ بخورید آن هم بدون میان وعده و نوشیدنی های کالری دار. در هر وعده حتما از منابع پروتئینی دیگر مانند مرغ، ماهی بدون چربی استفاده می شود. کلم بروکلی و اسفناج از جمله مواردی هستند که کربوهیدارت اندکی دارد، که تنها در رژیم غذایی ۱۴ روزه مصرف آنها مجاز می باشد. 

رژیم غذای تخم مرغ و گریپ فروت:

این رژیم تفاوتی با رژیم ۱۴ روزه ندارد و تنها در کنار هر وعده غذایی باید نصف گریپ فروت هم استفاده کرد. 

رژیم غذایی تنها تخم مرغ:

این مورد هم دقیقا همان رژیم تک غذایی است که فقط مجاز به استفاده از تخم مرغ و آب هستید. این رژیم کاهش وزن بسیاری را به همراه دارد اما باید قبول کرد که از لحاظ پزشکی تایید نمی شود. 

رژیم غذایی تخم مرغ پزشکی:

رژیم غذایی حساب شده ای که روزانه سه وعده تخم مرغ همراه با یک تکه نان را همراه دارد و در مدت آن می توانید میوه و سبزیجات را هم استفاده کنید. آب، قهوه و نوشیدنی های کم کالری برای مصرف مجاز خواهند بود. غالبا رژیم غذایی تخم مرغ برای کاهش وزن توسط پزشکان توصیه می شود. مواد غذایی که در این رژیم نمی توانید از آنها استفاده کنید شامل موارد زیر می باشند:

- مصرف سبزیجات حاوی نشاسته مثل حبوبات، سیب‌ زمینی، ذرت و نخود فرنگی

- میوه‌هایی با کربوهیدرات بالا مثل انبه، موز، آناناس و میوه خشک

- غلات (گندم و جو، ماکارونی، نان)

- فست‌فود، شیرینی و به‌طورکلی غذاهای فرآوری‌شده

- نوشیدنی‌های حاوی شکر مثل نوشابه، آب‌میوه‌های غیرطبیعی، نوشیدنی‌های ورزشی.

رژیم تخم مرغ,رژیم تخم مرغ چیست,مزایای رژیم تخم مرغرژیم تخم مرغ از لحاظ پزشکی

رژیم سه روزه تخم مرغ:

رژیم غذایی سه روزه که به رژيم روزه داری با تخم مرغ هم معروف است یکی از رژیم هایی غذایی است که آسیب چندانی به بدن وارد نمی کند و موجب از دست دادن ماهیچه های بدن نمی شود، درنتیجه شما می توانید بدون از دست دادن ماهیچه کاهش وزن داشته باشید. 

رژیم سه روزه تخم مرغ دارای مقدار زیادی پروتئین در کنار همه آمینواسیدهای ضروری بدن هست، پس کاملا می تواند پروتئین های بدن را تامین کند و نیازی به از بین بردن ماهیچه ها نخواهد بود. 

این رژیم می تواند برای کسانی که رژیم کتوژنیک دارند هم مناسب باشد زیرا دارای مقدار کمی از کربوهیدرات و در عین حال مقدار زیادی پروتئین است. به خصوص افرادی که برای مدتی رژیم کتو گرفته اند اما کاهش وزن نداشته اند، می توانند با رژیم تخم مرغ مقدار زیادی از وزن خود را کاهش دهند، این موضوع به آنها کمک می کند از استاپی که درگیر آن هستند رها شده و مجددا به کاهش وزن دست پیدا کنند. 

رژیم سه روزه تخم مرغ به نظر آسان می آید اما رژیم سختی می باشد و می تواند سه روز دشوار را برای شما درپی داشته باشد. برای انجام این برنامه باید به شکل زیر عمل کنید: 

اولین تخم مرغی که میل می کنید بهتر است ۳۰ دقیقه پیش از بیدار شدن از خواب باشد.

برای هر تخم مرغی که می خورید باید ۱ قاشق کره را هم درنظر داشته باشید، می توانید این چربی را با پنیر هم جایگزین کنید.

روزانه حداقل ۶ تخم مرغ مصرف کنید، این تخم مرغ می تواند تا سه ساعت پیش از به خواب رفتن تمام شوند. 

درطول روز آب و نوشیدنی های بدون کربوهیدرات را از خاطر نبرید. 

این رژیم را می‌توانید ۳ تا ۵ روزه بگیرید. 

دربرخی از موارد می توانید رژیم تخم مرغ را همراه با یک میوه بگیرید. برای این رژیم میوه هایی درنظر داشته باشید که تنوع کافی داشته و شما را از رژیم خسته نکنند، البته باید توجه کرد که هر نوع میوه ای هم نباید استفاده کنید. برخی از انواع میوه هایی که می توان در این سه روز درنظر داشت شامل موارد زیر می باشند: 

- گوجه فرنگی

- لیموشیرین

- لیمو ترش

عنوان می شود این رژیم را می توان با آب پرتقال یا پرتقال هم همراه کرد اما بهترین انتخاب برای میوه همان مواردی است که گفته شد. 

مزایای رژیم تخم مرغ:

تخم مرغ کالری و درعین حال پروتئین زیادی دارد که گزینه ای بسیاری عالی برای کاهش وزن محسوب می شود. یک تخم مرغ بزرگ ۷۸ کالری دارد و موادمغذی فراوانی را نیز فراهم خواهد کرد. یک وعده ۲ الی ۴ عدد تخم مرغ را درخود جای می دهد. ۳ تخم مرغ بزرگ آبپز شده کمتر از ۲۴۰ کالری دارد. 

زمانی که یک وعده سبزی به برنامه خود اضافه کنید ۳۰۰ کالری به انرژی اضافه خواهد شد. باید درنظر داشته باشید که سرخ کردن تخم مرغ ها در کره می تواند به ازای هر قاشق غذاخوری روغن ۵۰ کالری به برنامه شما اضافه کند.

تخم مرغ کالری کمی دارد اما برای صبحانه انتخابی عالی محسوب می شود، البته باید توجه کنید که رژیم غذایی متعادلی را انتخاب کنید تا به همه موادمغذی دست پیدا کنید. 

تخم مرغ بسیار سیر کننده و درعین حال سرشار از موادمغذی است که خاصیت سیرکنندگی بسیاری دارد علاوه برآن پروتئین بالایی دارد که موجب کاهش اشتها و افزایش سیری خواهد شد. تخم مرغ رتبه بالایی در جدول معروف به شاخص سیری دارد. 

تخم مرغ می تواند سوخت و ساز بدن را افزایش دهد، همچنین دارای تمامی آمینواسیدهای ضروری بدن هست یعنی بدن به راحتی می تواند از پروتئین های داخل تخم مرغ برای نگهداری عضله و افزایش سوخت و ساز استفاده کند. استفاده از رژیم غذایی پر از پروتئین سوخت و ساز را از ۸۰ تا ۱۰۰ کالری در روز افزایش می دهد. برای بهره گیری از این خاصیت تخم مرغ پیشنهاد می شود آن را در وعده صبحانه استفاده کنید، البته باید توجه کنید که رژیمی متعادل و استاندارد داشته باشید. خوردن تخم مرغ در صبح، سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد و برای مدت زمان بیشتری سیر نگه‌تان می‌دارد.

رژیم تخم مرغ,رژیم تخم مرغ چیست,لاغری با رژیم تخم مرغمزایای رژیم تخم مرغ

عوارض رژیم تخم مرغ:

این رژیم کالری بسیار کمی دارد و بسیاری از غذاهای پرفیبر از قبیل غلات کامل، حبوبات را محدود خواهد کرد، به همین دلیل اگر مراقب نباشید ممکن است به اندازه کافی فیبر به دست نیاورید. براساس توصیه متخصصان مردان ۵۰ ساله و جوان تر به حداقل ۳۸ گرم ، زنان به ۲۵ گرم فیبر نیاز دارند. با پیروی از این رژیم نمی توان به اندازه کافی فیبر دریافت کرد درنتیجه شما را درمعرض یبوست قرار می دهد. درصورتی که تنها می خواهید تخم مرغ بخورید به احتمال خیلی زیاد درگیر یبوست خواهید شد، زیرا تخم مرغ بدون فیبر است. 

تخم مرغ ماده غذایی حساسیت زای رایجی است که هر کسی نباید آن را امتحان کند، محدودیت هایی که در رژيم غذایی تخم مرغ وجود دارد می توانند تراکم استخوان، سلامت قلب و هضم را به خطر بیندازند به خصوص اگر برای مدتی طولانی استفاده شوند. 

رژیم کلسیم منبعی کافی از کلسیم را فراهم نمی کند زیرا وعده های لبنیات در آن جایی ندارند. نسخه هایی دقیق از رژیم غذایی تخم مرغ حتی برای رفع نیازهای شما شامل سبزی‌های دارای کلسیم بالا یا غذاهای غنی شده نیست. بزرگسالان به ۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی گرم کلسیم در طول روز احتیاج دارند. ۳ عدد تخم مرغ بزرگ دارای ۲۴ میلی گرم کلسیم است اما ۲ فنجان سبزی پخته شده یا سبزی بدون نشاسته کمتر از ۱۰۰ میلی گرم کلسیم در هروعده را تامین می کند. عدم دریافت کلسیم کافی می تواند برای سلامتی افراد خطرآفرین باشد، به همین دلیل سلامتی افرادی که تراکم استخوانی پایین دارند به خصوص زنان یائسه غالبا درمعرض خطر بیشتری قرار خواهند داشت. مصرف ناکافی کلسیم نیز در ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی و برخی از سرطان‌ها، نقش دارد.

رژیم تخم مرغ,رژیم تخم مرغ چیست,عوارض رژیم تخم مرغعوارض رژیم تخم مرغ

تخم مرغ کلسترول بالایی دارد که در رژیم غذایی چندان بد نیست، با این وجود افرادی که در معرض خطر بالای بیماری های قلبی هستند ممکن است درخطر باشند به همین دلیل توصیه می شود مصرف تخم مرغ را یک عدد در روز محدود کنند. زرده تخم مرغ دارای کلسترول بالایی است به همین دلیل برای سلامت قلب خطرآفرین خواهد بود به خصوص زمانی که در مقادیر زیاد مصرف شود. 

همانطور که اشاره شد تخم مرغ دارای فیبر بسیار کمی است از آنجایی که این ماده برای هضم سالم و منظم دستگاه گوارش ضروری است، با مصرف مکرر تخم مرغ افراد در معرض یبوست قرار می گیرند. حتی اگر در رژیم غذایی تخم مرغ از برخی میوه و سبزیجات هم استفاده کنید برای رسیدن به این سطح فیبر عملا مسیر طولانی درپیش خواهید داشت. علاوه بر این موضوع فیبر برای افرادی که به دیابت یا بیماری های قلبی مبتلا هستند مفید خواهد بود و به لاغری کمک می کند. از دست دادن فیبر باعث سقوط قطعی در رژیم تخم مرغ است.

گردآوری: بخش تغذیه و تناسب اندام سرپوش

  • 18
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش