پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۹۱۰۰۰۰۶۸

در ۷ روز با رژیم میوه لاغر شوید! (+ مزایا و معایب رژیم میوه)

رژیم میوه,رژیم میوه خواری کوتاه مدت,رژیم میوه خواری برای لاغریرژیم میوه یک رژیم گیاه خواری است که به طور کامل محصولات حیوانی از آن حذف می شود
رژیم میوه تعریف خاصی ندارد اما ۸۰ الی ۹۰ درصد میوه های خام در سه وعده غذایی برای افرادی که این رژیم را دنبال می کنند، استفاده می شود و همینطور افراد گاهی وقت ها صرفا از میوه های روی درخت استفاده می کنند. یعنی خودشان از فروشگاه ها میوه خریداری نمی کنند. 

رژیم میوه

رژیم میوه یک رژیم گیاهخواری شدیداً محدود شده است. در این نوع رژیم تمام فراورده های حیوانی، حتی لبنیات، حذف می شود. افرادی که این نوع رژیم را انتخاب می کنند، غذاهایی می خورند که شامل میوه های خام هستند. در این نوع رژیم افراد اجازه خوردن سبزیجات، میوه های خشک، انواع آجیل و دانه ها را به میزان مناسب دارند. رژیم میوه بطور کامل یک رژیم پیشنهادی محسوب نمی شود چون بعدا امکان دارد صرفا با مصرف میوه دچار نقص ها و کمبودهایی شوید و همینطور قند این رژیم هم بالا است و عاملی برای دیابت یا مقاومت انسولین می شود. به همین علت خیلی از متخصصان آنرا پیشنهاد نمی کنند. اغلب افراد مانند افرادی که نیاز به کاهش وزن دارند و یا رژیم غذایی گیاهی را پیروی می کنند، میتوانند از رژیم میوه تبعیت کنند.

یکی از سریع ترین روش های سالم و طبیعی برای کاهش وزن که میتواند برای تمام گروه های سنی قابل استفاده باشد رژیم «جنرال موتورز» (GM) است. این رژیم میوه را میتوانید در دو هفته مداوم ادامه دهید ولی نباید بیش از دو هفته، این رژیم را ادامه دهید. درصورتی که بخواهید این رژیم را برای بیش از دو هفته ادامه دهید باید بعد از گرفتن دو هفته رژیم بین آن یک هفته استراحت قرار دهید ولی در این یک هفته نباید غذاهای پرکالری مصرف نمایید. هنگامی که این برنامه غذایی را دنبال کردید نباید به هیچ عنوان استرس را بخود راه دهید. همچنین باید خواب کافی داشته باشید.

توصیه می شود زنان با رژیم میوه، روزانه ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر مصرف کنند تا خطر بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و بعضی از انواع سرطان من جمله سرطان سینه را در خود تقلیل دهند. فیبر کمک می کند گوارش روند طبیعی خود را طی کند، جلوی نفخ را می گیرد و باعث احساس سیری در طولانی مدت می شود یعنی میتوانید راحت تر وزن خود را کاهش دهید.

رژیم میوه درمانی برای لاغری,رژیم میوه خواری,رژیم میوهبرای رژیم میوه، راه و روش خاصی در نظر نگرفته و از انواع میوه میتوان در طول رژیم استفاده کرد

چه ساعت هایی در روز بهترین زمان مصرف رژیم میوه است؟

نکته مهم درمورد رژیم میوه این است كه با توجه به انرژی دریافتی، ۲ تا ۳ واحد میوه در روز دریافت كنیم. بهتر است صرف این ۳ واحد میوه در ساعت های روز تقسیم شود یعنی هر ۳ واحد در یك وعده خورده نشود تا قند ساده موجود در آن ها در طولانی مدت مشكلی بوجود نیاورد.

رژیم میوه چگونه است؟

در طول رژیم میوه بهتر است برای جلوگیری از ابتلا به سوء هاضمه و یا ناراحتی های معده با پزشک متخصص تغذیه مشورت بگیرید. میتوان گفت راه و روش خاصی برای این رژیم در نظر گرفته نشده است و از انواع میوه میتوان در طول رژیم استفاده کرد ولی این نکته را باید در نظر گرفت که از تنوع تمام میوه ها استفاده شود تا از ابتلا به یبوست و یا بیماری اسهال بر اثر مصرف مداوم بعضی میوه ها جلوگیری شود. این رژیم غذایی بعنوان یک رژیم غذایی کم نمک و تقریباً بی نمک به شمار می رود. از طرفی، چربی بکار گرفته شده در این رژیم نیز بسیار کم است و حتی در بعضی موارد صفر است.

رژیم میوه,خواص رژیم میوه,رژیم میوه برای کاهش وزنرژیم میوه به تنهایی نمی‌تواند همه‌ی مواد مغذی مورد نیاز شما را تأمین کند

رژیم میوه معمولاً چند روز است و مدت زیادی طولانی نمی کشد. در این رژیم لازم به تحمل گرسنگی در طول دوره رژیم نیست و بر عکس رژیم های دیگر مقداری غذا هم به شما پیشنهاد می دهد تا حس سیری داشته باشید. حتماً این موضوع باعث حیرت شما شده است که رژیمی با مدت زمان کم و استفاده از مواد غذایی برای سیری، چطور باعث کاهش وزن شما می شود ولی تعجب نکنید این رژیم یک روش قطعی است که به ثبت رسیده و کمک می کند تا در طول یک هفته پنج تا هشت کیلوگرم از وزن خود را کاهش دهید.

۱. روز اول رژیم میوه:

روز اول رژیم میوه از مهمترین روزها برای داشتن رژیم کاهش وزن سالم محسوب می شود. در روز اول میتوانید از هر نوع میوه ای که دوست دارید میل کنید و نکته قابل ذکر این است که در روز اول از خوردن موز پرهیز نمایید. میتوانید برای روز اول میوه های لاغر کننده مانند طالبی و هندوانه میل نمایید همینطور باید در طول روز بین ۸ تا ۱۲ لیوان آب میل نمایید. توجه داشته باشید که از میوه های گوناگون در طول روز باید استفاده نمایید و از خوردن هر ماده غذایی دیگر حتی سبزیجات نیز پرهیز نمایید. هر گاه حس گرسنگی کردید میوه و آب بنوشید.

۲. روز دوم رژیم میوه:

در روز دوم رژیم میوه که مختص به سبزیجات است شما باید سبزیجات خام و پخته و آب پز شده ولی بدون اضافه کردن روغن مثل لوبیای پخته، هویج، کلم بروکلی، خیار، کدو، کاهو و کلم استفاده کنید و میتوانید این سبزیجات را ترکیب کنید و برای خودتان سالاد درست کنید ولی روی آن سس نریزید صرفا با مقداری سرکه سیب و آب لیمو آنرا میل کنید. در این روز نیز مثل روز اول ۸ تا ۱۰ لیوان آب بخورید و در صورتیکه دچار بیرون روی زیاد شدید اصلاً نگران نشوید. در این روز از رژیم غذایی حتی می توانید سیب زمینی آبپز هم بخورید، ولی بهتر است آنرا در صبحانه مصرف کنید تا کربوهیدرات های آن طی روز بسوزند.

۳. روز سوم رژیم میوه:

در روز سوم رژیم میوه شما مجاز به خوردن انواع میوه و سبزیجات به جز موز و سیب زمینی هستید. امروز هم در کنار خوردن سبزیجات و میوه باید ۸ تا ۱۰ لیوان آب بخورید. در روز سوم رژیم از میوه برای صبحانه و برای ناهار از سبزیجات به شکل سوپ یا سالاد و برای میان وعده مجدداً از میوه و برای شام از سبزیجات استفاده کنید. ترتیب استفاده از میوه ها و سبزیجات و یا ترکیب کردن آن ها به ذائقه شما بستگی دارد.

رژیم میوه برای کاهش وزن سریع,رژیم میوه,رژیم میوه برای لاغرییکی از معایب رژیم میوه، قند موجود در میوه هاست که برای مبتلایان به دیابت مضر است

۴. روز چهارم رژیم میوه:

در روز چهارم رژیم میوه، اشتیاق شخص برای کاهش وزن با این رژیم بیشتر می شود. روز چهارم روز خوردن شیر و موز است. در روز چهارم شما باید ۳ لیوان شیر و ۸ تا ۱۲ عدد موز میل نمایید. مصرف موز و شیر را بطور منظم در طول روز برنامه ریزی کنید تا آخر شب هم چنان سیر بمانید. پیشنهاد می کنیم برای دریافت نتایج خوب و جلوگیری از گرسنگی، صبح یک لیوان شیر و یک عدد موز میل نمایید، دو عدد موز را پیش از نهار میل نمایید، دو عدد موز و یک لیوان شیر برای نهار، دو یا سه عدد موز برای عصرانه و دو موز و یک لیوان شیر باقی مانده را برای شام میل کنید. با استفاده از رژیم شیر و موز دچار گرسنگی نخواهید شد.

۵. روز پنجم رژیم میوه:

روز پنجم رژیم میوه یک روز رویایی برای شماست زیرا در این روز قرار است یک پیمانه برنج بدون روغن بخورید! در روز پنجم شما نیمی از راه را طی کرده اید و میتوانید از سبزیجات و میوه ها نیز استفاده کنید. امروز مجاز به خوردن سوپ سبزیجات بدون روغن حاوی کدو، کلم، هویج و بروکلی، هستید و همینطور میتوانید سیب، پرتقال و گریپ فروت بخورید. در این روز باید ۶ تا ۷ عدد گوجه فرنگی بخورید تا اسید اوریک بدنتان فزونی یابد همچنین آشامیدن لااقل ۱۰- ۱۲ لیوان آب در این روز فراموش نشود.

۶. روز ششم رژیم میوه:

در روز ششم رژیم میوه متوجه تغییرات و بهبود در دستگاه گوارش خود خواهید شد. در ششمین روز این رژیم هم میتوانید از یک فنجان برنج برای وعده نهار استفاده نمایید. در طول روز میتوانید سبزیجاتی که دوست دارید را میل کنید. در این روز هم باید ۸ تا ۱۲ لیوان نوشیدن آب خود را فراموش نکنید.

رژیم میوه و سبزیجات,رژیم میوه چگونه است,رژیم میوهرژیم میوه معمولاً چند روز است و مدت زیادی طولانی نمی کشد

۷. روز هفتم رژیم میوه:

امروز روز آخر رژیم میوه و روز وزن کردن شما و دیدن نتیجه آن با چشمتان است. در این روز شما مجاز به مصرف برنامه غذایی روز ششم بهمراه یک لیوان آب میوه طبیعی تهیه شده در خانه هستید. در روز آخر رژیم مثل روزهای قبل نوشیدن آب به میزان ۱۰ تا ۱۲ لیوان فراموش نشود. در روز آخر این رژیم علاوه بر کاهش وزن خواهید دید پوستتان هم روشن تر می شود. در آخر روز هفتم این رژیم مجاز هستید خود را وزن کنید. پس از این رژیم غذایی دیگر پرخوری را کنار بگذارید و نتیجه تلاش و کارتان را در روزهای آینده از دست ندهید.

برای این که کاهش وزن بیشتری از رژیم میوه حاصل شود بهتر است روزی ۴۵ دقیقه پیاده روی کنید. آشامیدن چای سبز و قهوه بدون شیر و شکر در تمام روزهای این رژیم غذایی مجاز است.

بررسی خوراکی های مجاز و ممنوع در رژیم میوه

۱. در زمان استفاده از رژیم میوه بهتر است مصرف حبوبات و غلات را کم کرده و یا کامل از برنامه غذایی خود حذف نمایید.

۲. از مصرف مواد غذایی فرآوری شده در زمان استفاده از رژیم میوه خودداری نمایید.

۳. در طول استفاده از رژیم میوه هر روز هشت تا دوازده لیوان آب بنوشید.

۴. در زمان استفاه از رژیم میوه، نوشیدنی های الکلی و کافئین دار را از برنامه غذایی حذف کنید.

رژیم میوه,رژیم میوه چگونه است,معایب رژیم میوهدر رژیم میوه لازم به تحمل گرسنگی در طول دوره رژیم نیست

۵. از انواع ادویه ها، نمک و حتی شیرین کننده ها حین استفاده از رژیم میوه پرهیز کنید.

۶. در برنامه ی رژیم میوه، از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید.

۷. از مصرف غذاهای پخته شده، کنسرو شده، خشک شده و حتی میوه خشک شده در زمان رژیم میوه خودداری نمایید.

مزیت های رژیم میوه

اگر میوه به اندازه کافی خورده شود، بخش سالم و مغذی از یک رژیم غذایی محسوب می شود. برخی مزیت های رژیم میوه عبارتند از:

- میوه حاوی فیبر است که به کاهش کلسترول و حرکت منظم روده کمک می کند. سیب، گلابی، تمشک و شاه توت نمونه هایی از میوه های سرشار از فیبر هستند که بهتر  است در رژیم میوه استفاده کنید.

رژیم میوه چگونه است,رژیم میوه,رژیم میوه و سبزیجاتاز مصرف میوه های خشک شده در زمان رژیم میوه خودداری نمایید

- پرتقال، فلفل قرمز و توت فرنگی منابع ویتامین C محسوب می شوند. در رژیم میوه استفاده از این میوه ها به حفظ سلامت دندان ها و لثه ها کمک می کند. به علاوه ویتامین C به حفظ سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

-  در رژیم میوه، موز، طالبی و انبه نمونه هایی از میوه های سرشار از پتاسیم هستند که به حفظ فشار خون سالم و تنظیم سطح مایعات بدن کمک می کند.

- پرتقال و میوه هایی نظیر انبه، در رژیم میوه منبع غنی از فولات هستند. فولات به تولید گلبول های قرمز در خون کمک می کند و به رشد سالم جنین کمک می کند.

- آلوی سیاه و انواع توت ها میوه های سرشار از آنتی اکسیدان هستند. آنتی اکسیدان ها مانع تولید رادیکال های آزاد در بدن می شوند، از پوست محافظت می کنند و با انواع بیماری ها مبارزه می کنند که این یکی از فواید رژیم میوه است.

معایب رژیم میوه

عوارض رژیم میوه بسیار کمتر از فواید آن است. در واقع می توان گفت انتهای این رژیم کاهش وزن و حذف سموم اتفاق افتاده است اما ممکن است در طولانی مدت عوارضی نیز برای بدن به همراه داشته باشد. این عوارض اغلب برای مدت زمان کوتاه بروز داده نمی شوند و فرد ممکن است با ادامه دادن این رژیم عوارض را کم کم مشاهده کند. علاوه بر این موضوع ممکن است دنبال کردن مداوم این رژیم عواقب زیر را در پی داشته باشد که لازم است آنها را در نظر داشت:

> ممکن است فرد بر این باور باشد که میوه ها منابع سالمی هستند و هر قدر که می خواهد در زمان رژیم میوه، کالری دریافت کند اما همین مساله ممکن است افزایش وزن را در پی داشته باشد.

خواص رژیم میوه,رژیم میوه خواری کوتاه مدت,رژیم میوهزنان با رژیم میوه، روزانه ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر مصرف کنند تا خطر بیماری قلبی را کاهش دهند

> رژیم میوه اگر تا نزدیک دو هفته ادامه داده شود ممکن است کمبود مواد مغذی را بروز دهد؛ یعنی افت چربی های ضروری، افت ویتامین B، افت ویتامین D، کمبود مواد مغذی از جمله آهن، مس، روی، کلسیم، فسفر و حتی ید و کروم را در پی خواهد داشت.

> یکی از دیگر عوارض رژیم میوه اینست که اسیدآمینه های ضروری برای بازسازی و حفظ پوست به بدن نمی رسد که ممکن است به طور کامل سلامت و زیبایی پوست و مو را تحت تاثیر قرار دهد.

> به طور کلی مصرف میوه به عنوان غذای اصلی می تواند در طولانی مدت مشکلات جدی را در پی داشته باشد که این مورد از معایب رژیم میوه است.

> یکی از عوارض رژیم میوه، به هم خوردن تعادل هورمونی بر اثر افت دریافت اسیدهای چرب ضروریست که سبب بروز مشکلات پوستی و اختلال در عملکرد ارگان های بدن خواهد شد.

رژیم میوه,رژیم میوه برای کاهش وزن,رژیم میوه برای کاهش وزن سریعرژیم میوه اگر تا نزدیک دو هفته ادامه داده شود ممکن است کمبود مواد مغذی را بروز دهد

> قند میوه برای برخی از افراد به راحتی قابل هضم است اما برای برخی دیگر به سختی هضم می شود که از معایب رژیم میوه به شمار میرود. همچنین قند موجود در میوه ها با اینکه گاهی نادیده گرفته می شود اما ممکن است بسیار آسیب زننده به ویژه برای مبتلایان به دیابت باشد.

> افزایش ناگهانی فیبر دریافتی بر اثر رژیم میوه معمولا سبب مشکلات گوارشی مانند اسهال می شود.

> رژیم میوه، کاهش بافت های ماهیچه ای بر اثر عدم دریافت پروتئین را در پی خواهد داشت. این موضوع تناسب اندام را به طور کلی از بین خواهد برد.

رژیم میوه برای لاغری,رژیم میوه,رژیم میوه خواری برای لاغریبرای کاهش وزن بیشتر از رژیم میوه بهتر است روزی ۴۵ دقیقه پیاده روی کنید

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 13
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X