دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۲۰۰۴۸

چگونه با رژیم شیر لاغر شویم؟ + مزایا و معایب

رژیم شیر,رژیم شیر و موز,رژیم شیر و خرماهدف نهایی افرادی که رژیم شیر را رعایت می‌کنند، کاهش وزن و لاغری سریع است
رژیم شیر که یک رژیمی سخت گیرانه شناخته می شود،  به اراده ای کاملاً قوی نیاز دارد. یکی از بهترین رژیم ها برای چربی سوزی بدن، رژیم لاغری شیر است. شما با پیروی از رژیم غذایی شیر و ورزش های مناسب میتوانید به کاهش وزن ایده‌ال برسید.

رژیم شیر

حدود یک دهه است که رژیم شیر رواج پیدا کرده است. اواع مختلفی از این رژیم مانند رژیم شیر و خرما یا رژیم شیر و موز و… در دنیا وجود دارد ولی رژیم غذایی مبنای اصلی همهٔ آن هاست که شیر در آن به تنهایی برای یک دوره طولانی مدت( روز یا هفته) مصرف می شود. کاهش وزن و لاغری سریع، هدف نهایی افرادیست که رژیم شیر را رعایت می کنند  اما رژیم شیر را در برخی موارد جهت تصفیه بدن از سموم و بهبود جنبه های دیگر سلامتی توصیه می کنند.

ژیم شیر با کاهش کالری دریافتی در روزهای متوالی سبب میشود وزنتان سریع کاهش یابد ولی میتواند برای سلامتی شما خطرات زیادی داشته باشد و تقریباً میتوان بطور قاطع گفت باعث کمبود مواد مغذی و کمبود فیبر میشود. شیر سرشار از کلسیم است و در صورتی‌که یک لیوان شیر مصرف کنید، تقریباٌ ۳۰% از احتیاج روزانه به این ماده معدنی تأمین می شود. رژیم شیر در کوتاه مدت به رژیم لاغری سریع مشهور است. 

فواید رژیم شیر برای بدن,رژیم شیر,آیا رژیم شیر مناسب استدر رژیم شیر هیچ محدودیت وزنی و سنی وجود ندارد

رژیم شیر برای چه کسانی مناسب است؟

* رژیم شیر از رژیم های سختگیرانه به شمار میرود که میتواند برای رسیدن به وزن ایده آل افراد باعث ناامیدی آنها شود. کسانی که اضافه وزن شدیدی دارند این رژیم اصلا به آنها توصیه نمی شود به علت اینکه شیر خاصیت چربی سوزی ندارد و از طرفی برای کسانی با این خصوصیات که کالری روزانه شان بسیار زیاد بوده است، کالری روزانه شیر جوابگو نیست.

* افردی که به شیر حساسیت دارند و درصورت مصرف آن دچار نفخ و اسهال می شود، رژیم شیر اصلاً برای آن ها مناسب نیست زیرا مشکلات متعدد گوارشی را برایشان در پی دارد. حتی امکان دارد به دفع ویتامین و مواد مغذی نیز بیانجامد. در اینصورت شخص بعد از مدتی با مشکلات کمبود ویتامین و مواد معدنی مواجه خواهد شد.

* رژیم هایی نظیر رژیم شیر که بر مصرف یک ماده غذایی تأکید دارند و در آن ها سایر مواد غذایی حذف شده است، سبب آسیب های جدی و جبران ناپذیری به فرد میشوند.

چه نوع شیری مناسب رژیم شیر می باشد؟

چنانچه تمایل دارید از رژیم شیر به نتایج سریع تری برسید از شیر بدون چربی یا شیر مغذی استفاده کنید. شیر مغذی چربی زیادی ندارد به همین خاطر برای رژیم بی خطر است. شیر گاو و شیر پرچرب سرشار از چربی است و برای افراد چاق، دیابتی و دارای مشکلات قلبی ممکن است ، مناسب نباشد. با این وجود، شیر پرچرب ماده مغذی و اشباع شده دارد که در نتیجه سبب کاهش کالری دریافتی می شود. چنانچه از رژیم خام گیاه خواری یا لاکتوز پیروی می کنید،  بهتر است شیر بادام یا شیر سویا را انتخاب کنید. برای کاهش وزن ، نوشیدن روزانه شیر برای متعادل سازی رژیم بسیار توصیه می شود.

مضرات رژیم شیر,عوارض رژیم شیر و خرما,رژیم شیردر رژیم شیر میزان دریافت نان و غلات و میوه و سبزیجات بسیار کم است

رژیم شیر و خرما

در این نوع رژیم شیر که شیر و خرما بيش ترین نقش را دارند، علاوه بر تامین کلسیم و آهن بدن سبب میشود سیستم ایمنی بدن تقویت شود و کاهش وزن خوبی را به دنبال دارد. در ادامه با این رژیم آشنا شوید:

- هفته ی اول رژیم شیر و خرما:

در وعده ی صبحانه رژیم شیر و خرما، یک لیوان شیر کم چرب، یک عدد خرما، یک عدد میوه فصل میل کنید. در وعده ی ناهار نیز دو عدد خرما، دو لیوان شیر کم چرب و نصف موز مصرف کنید. در هفته ی اول رژیم شیر و خرما برای وعده ی شام باید یک تکه سینه مرغ آب پز یا کبابی، یک کاسه سالاد کاهو بدون سُس و یک سیب زمینی آب پز بخورید. برای میان وعده هم می توانید بین ناهار و شام از یک عدد خرما، یک لیوان شیر و یک عدد میوه فصل استفاده کنید.

- هفته دوم رژیم شیر و خرما:

برای وعده ی صبحانه در هفته ی دوم رژیم شیر و خرما، باید یک لیوان شیر، یک عدد خرما و یک عدد میوه ی فصل( به دلخواه) میل کنید. برای وعده ی ناهار نیز یک لیوان شیر، یک عدد خرما بهمراه نصف موز بخورید. در وعده ی شام باید ۵ قاشق برنج بهمراه خورشت بدون چربی یا مرغ آب پز یا کبابی مصرف کنید ولی میان وعده ی این رژیم در هفته دوم باید حذف شود.

- هفته سوم رژیم شیر و خرما:

برای هفته سوم رژیم شیر و خرما در وعده ی صبحانه، یک لیوان شیر کم چرب به همراه یک عدد خرما و یک عدد میوه ی فصل استفاده کنید. برای وعده ی ناهار باید یک لیوان شیر کم چرب، یک عدد خرما و یک عدد میوه ی فصل میل کنید. در وعده ی شام این رژیم باید ۵ قاشق برنج، یک تکه سینه ی مرغ آب پز بهمراه سالاد کاهو، خیار، گوجه یا هویج با سُس ماست مصرف کنید ولی در هفته سوم این رژیم، میان وعده باید حذف شود.

روند تاثیر رژیم شیر در زمان مصرف 

در صورتیکه بمدت یک هفته رژیم شیر را ادامه دهید، پرانرژی تر و فعال تر خواهید بود. چنانچه فرد چندان فعالی نیستید امکان دارد درد عضلانی داشته باشید ولی نگران نباشید، با ورزش منظم این درد از بین خواهد رفت. علاوه‌براین ، خواب بهتری خواهید داشت و قادر به تمرکز بیشتری خواهید بود.

بدن شما آب خود را در انتهای هفته دوم رژیم شیر از دست می دهد به همین علت احساس نفخ کم تری خواهید داشت. عملکرد دستگاه گوارشتان بهبود پیدا می کند و در نتیجه سبب افزایش متابولیسم میشود. در این هنگام دوست دارید ورزش کنید. در چنین شرایطی، برای رسیدن به وزن ایده‌ال ، باید رژیم هفته سوم خودرا شروع کنید. در صورت رعایت برنامه لاغری رژیم شیر و ورزش ها، اندامی لاغر و زیبا خواهید داشت. سبک زندگی سالم سبب میشود اعتماد به نفستان افزایش پیدا کند و کارایی شما را در کار بیشتر می کند در نتیجه کم تر دچار خستگی و رخوت میشوید.

رژیم شیر,رژیم شیر و خرما 4 هفته,مضرات رژیم شیر خرمارژیم شیر و موز برای زمانیست که افراد می خواهند سریع چربی بسوزانند

رژیم شیر و موز

رژیم شیر و موز سریع ترین و ساده ترین رژیم کاهش وزن و لاغری محسوب می شود و کاریرد این رژیم غذایی برای زمانیست که افراد می خواهند سریع چربی بسوزانند. از آن جایی که شیر و موز برای سلامتی دو مواد طبیعی سالم و مفید می باشند، رژیم حاوی آن نیز سلامتی را به خطر نمی اندازد. در ادامه با این رژیم لاغری بیشتر آشنا شوید.

همانگونه که بسیاری از افراد به دنبال لاغری سریع شکم می باشند، بسیاری از افراد هم به دنبال سوزاندن سریع چربی های بدن خود هستند. در رژیم شیر و موز باید روزانه ۳ تا ۵ عدد موز متوسط همراه با یک فنجان شیر بدون چربی مصرف کنید. این که در این رژیم باید موز را قبل و یا پس از نوشیدن شیر مصرف کنید یا این که با شیر مخلوط و مصرف شود، اختیاریست. آب یکی دیگر از مواد اصلی موردنیاز رژیم لاغری شیر و موز محسوب میشود.

در زمان انجام رژیم شیر و موز باید به مقادیر زیادی آب مصرف شود. در طول ۳ تا ۴ روز بعد از انجام این رژیم میتوانید حدود ۳ کیلو وزن کم کنید. این رژیم غذایی در واقع سبب کاهش چربی اضافی در بدن میشود. رژیم شیر موز کمک می کند بدن شما در روز کمتر از ۱۰۰۰ کالری دریافت کند و به همین علت سرعت سوزاندن چربی و کاهش وزن در این رژیم بسیار زیاد است. بنابراین این رژیم لاغری با فرض مصرف ۵ عدد موز و ۳ فنجان شیر در طول روز مانند بسیاری از رژیم های کاهش وزن مثل رژیم مدیترانه ای بیش از ۹۰۰ کالری به بدن نمی رساند.

چه چیزهایی در رژیم شیر مهم است؟

به نکات زیر در رژیم شیر دقت داشته باشید:

* در زمان انجام رژیم شیر، به بدنتان پس از هر ورزش استراحت دهید و به میزان شش ساعت حتماً شب ها بخوابید.

* در‌صورتی‌که میخواهید در رژیم شیر کربوهیدرات بخورید باید میزان ورزش کردنتان را افزایش دهید.

* شما در زمان انجام رژیم شیر میتوانید یک روز بعنوان روز تقلب بیش از ۵۰۰ کالری مصرف کنید. چنانچه بیش از این مقدار مصرف کردید باید با ورزش مقدار اضافی را بسوزانید.

روند تاثیر رژیم شیر در زمان مصرف,رژیم شیر,معایب رژیم شیر و خرمارژیم شیر به رژیم لاغری سریع در کوتاه‌مدت معروف است

* در حین رژیم شیر نباید ورزش کردن را فراموش کنید. شما حداقل باید ۵ ساعت در هفته ورزش کنید.

 چه غذاهایی در رژیم شیر ممنوع است؟

در رژیم شیر، خوردن بعضی از غذاها حرام اعلام شده است که از جمله ی آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

> سبزی هایی مانند کدو حلوایی

> میوه هایی مثل انبه، میوه درخت نان صحرایی و میوه سرخالو

> چربی و روغن در ترکیباتی همانند خامه پرچرب

> آجیل مثل دانه های کدو

> نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه و دلستر

فواید رژیم شیر برای بدن

رژیم شیر مواد مغذی فراوانی دارد که در ادامه به آنها بپردازیم:

- پروتئین:

شیر به دلیل پروتئین کازئین و وی( whey)  که دارد از منابع خوب اسیدآمینه ها به شمار میرود ، در نتیجه رژیم شیر به ساخت عضلات کمک کرده و در کاهش اشتها نیز مؤثر است.

- پتاسیم:

پتاسیم موجود در رژیم شیر سبب تولید انرژی در بدن و همچنین استخوان سازی در اندام ها میشود. چنانچه بمیزان کافی پتاسیم بخورید میتوانید پرانرژِی و سرحال باشید و همچنین اندامی خوش فرم بدست آورید. شیر به تنهایی سبب تأمین پتاسیم بدن شما میشود.

- کلسیم: 

کلسیم موجود در رژیم شیر سبب میشود متابولیسم بدن تحریک شود و در نتیجه افزایش سوخت وساز بدن را بهمراه دارد. همینطور شیر غنی از لینولئیک اسید یا CLA است که به افزایش متابولیسم بدن شما کمک می کند. شیر برای استخوان ها مفید است، چون سرشاراز کلسیم می باشد. این ماده معدنی برای استخوان و داشتن دندانی سالم ضروری است. شیر گاو با ویتامین D غنی ­سازی می شود. ویتامین D نیز به سلامت استخوان کمک کرده و بهمراه کلسیم مانع از پوکی استخوان می شود.

- ویتامین ها:

 شیر ویتامین های فراوانی دارد که یکی از آن ها ویتامین د می باشد. این ویتامین سبب افزایش استقامت استخوان ها میشود، ویتامین A به سیستم ایمنی کمک می کند. همچنین ویتامین B2 و نیاسین نیز دارد. ویتامین D در تنظیم رشد سلولی و محافظت از خطر ابتلا به سرطان مؤثر است. پژوهش ها نشان دادند میزان سرطان در نقاطی از دنیا که کم تر در معرض نور آفتاب هستند بیشتر است. رژیم شیر نیز حاوی ویتامین D است و دربرابر آسیب سرطان از بدن محافظت می کند.

رژیم شیر و موز,رژیم شیر و خرما,رژیم شیررژیم شیر ممکن است موحب نفخ شود

مضرات رژیم شیر

رژیم شیر که نوشیدن شیر را تنها به مدت ۴ هفته توصیه می کند دارای معایب زیر میباشد :

> رژیم شیر باعث کمبود تغذیه ای می شود

> رژیم شیر برای همه ی افراد مناسب نیست

> به بدن چربی ها برای عملکرد طبیعی خود نیاز دارد. در رژیم شیر به علت وجود محدودیت در دریافت چربی ها امکان دارد عملکرد طبیعی بدن دچار اختلال شود.

> رژیم شیر ممکن است سبب ایجاد آکنه در کودکان و بزرگسالان( ۷ تا ۳۰ سال) شود.

> امکان دارد تمامی افراد از رژیم شیر نتایج یکسان نگرفته و برای افراد مشکلات روحی ایجاد کند.

> همچنین رژیم شیر ممکن است موحب نفخ شود.

> به علت این که مواد غذایی با مقادیر ثابت در رژیم شیر توصیه می شود، کالری دریافتی همگی افراد از این رژیم ثابت است درحالی که کالری موردنیاز روزانه افراد متفاوت است، از این جهت این رژیم میتواند به بدن آسیب برساند.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 16
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
ویژه سرپوش