دوشنبه ۰۷ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۹۰۱۰۰۰۵۹

همه چیز درباره فرآیند چربی سوزی بدن؛چربی آب شده کجا می رود؟

کاهش چربی بدن,راهکار کاهش وزن,رژیم غذایی,علل بازگشت چربی های بدن,فرآیند چربی سوزی بدن
با پیشرفت روند چربی سوزی، مقدار سلول های چربی تقلیل چشمگیری را تجربه می کند که به بروز تغییرات مشهود در ترکیب بدن منجر می شود.

به گزارش عصر ایران به نقل از" هلث لاین"، البته سردرگمی زیادی پیرامون فرآیند چربی سوزی در بدن وجود دارد. در امتداد با آنچه طی روند کاهش وزن (Weight Loss) رخ می دهد، بیشتر آشنا می شویم.

کاهش چربی چگونه رخ می دهد؟

انرژی مصرفی بیش از حد - معمولاً کالری های دریافتی از چربی ها یا کربوهیدرات ها- به شکل تری گلیسیرید در سلول های چربی ذخیره می شود. به این ترتیب، بدن انرژی لازم برای نیازهای آتی خود را ذخیره می کند. با گذشت زمان، انرژی اضافه به صورت شکل گیری یک مازاد چربی منجر می شود که میتواند بر شکل و سلامت بدن انسان تاثیرگذار باشد.

برای تقویت کاهش وزن ، کالری مصرفی شما باید کم تر از مقدار کالری باشد که می سوزانید تا از این روش آنچه به نام کسری کالری شناخته می شود، شکل بگیرد.

هرچند در افراد مختلف متفاوت است، کسری ۵۰۰ کالری در روز نقطه شروع خوبی برای مشاهده کاهش چربی بدن است.

با حفظ کسری کالری به طور مداوم، چربی ها از سلول های چربی آزاد شده و به بخش تولیدکننده انرژی سلول های بدن یعنی میتوکندری انتقال می یابند. در این جا، تجزیه چربی برای تولید انرژی طی یکسری از فرآیندها رخ می دهد.

در صورت تداوم کسری کالری، چربی های ذخیره شده در بدن هم چنان برای تولید انرژی استفاده خواهند شد که به کاهش چربی بدن منجر می شود.

رژیم غذایی و ورزش عوامل کلیدی هستند

ورزش و رژیم غذایی (diet) دو عامل کلیدی برای تقلیل چربی بدن هستند.

همانگونه که قبلاً اشاره شد، کسری کالری باعث آزاد شدن چربی از سلول های چربی و استفاده از آن ها برای تولید انرژی می شود.

ورزش به واسطه افزایش جریان خون به عضلات و سلول های چربی، این فرآیند را تقویت می کند برای اینکه چربی های آزاد شده با سرعت بیشتری برای تولید انرژی در سلول های عضلانی استفاده شده و مصرف انرژی فزونی می یابد.

برای تقویت کاهش وزن ، کالج پزشکی ورزشی آمریکا دست کم ۱۵۰ تا ۲۵۰ دقیقه ورزش باشدت متوسط در هفته را سفارش کرده است که معادل ۳۰ تا ۵۰ دقیقه ورزش در پنج روز هفته است.

برای کسب فواید حداکثری، تمرین های ورزشی باید ترکیبی از تمرینات قدرتی برای حفظ و افزایش توده عضلانی و تمرین های ایروبیک( هوازی) برای افزایش کالری سوزی باشند.

از تمرین های قدرتی رایج میتوان به کار با وزنه و کش های مقاومتی و از تمرینات ایروبیک می توان به دویدن و دوچرخه سواری اشاره کرد.

زمانی که محدودیت کالری مصرفی و یک رژیم غذایی دارای مقدار زیادی مواد مغذی با یک رژیم ورزشی مناسب ترکیب شود، احتمال تجربه کاهش چربی بسیار است تا اینکه رژیم غذایی یا ورزش به تنهایی استفاده شوند.

برای کسب برترین نتایج، شما می توانید با یک متخصص تغذیه برای دریافت یک برنامه غذایی و یک مربی ورزشی حرفه ای برای دریافت یک برنامه ورزشی مشورت کنید.

چربی آب شده کجا می رود؟

با ارتقا روند چربی سوزی، اندازه سلول های چربی کاهش چشمگیری را تجربه می کند که به پیدایش تغییرات مشهود در ترکیب بدن منجر می شود.

محصولات جانبی کاهش چربی

کاهش چربی بدن,راهکار کاهش وزن,رژیم غذایی,علل بازگشت چربی های بدن,فرآیند چربی سوزی بدن

زمانی که چربی بدن برای تولید انرژی تجزیه می شود، دو محصول جانبی اصلی حاوی دی اکسید کربن و آب تولید می شوند.

دی اکسید کربن از طریق بازدم و آب از طریق ادرار، تعریق یا هوای بازدمی از بدن دفع می شود. دفع این محصولات جانبی طی انجام ورزش به واسطه افزایش نرخ تنفس یا تعریق به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد.

چربی سوزی ابتدا از کجا آغاز می شود؟

به طور معمول، اشخاص تمایل دارند کاهش چربی در قسمت های شکم، کفل، ران ها و باسن را تجربه کنند.

در شرایطی که کاهش نقطه ای یا کاهش وزن در قسمتی خاص کارایی لازم را نشان نداده است، بعضی اشخاص معمولاً کاهش وزن در بخش های خاص از بدن خود را سریعتر از دیگران تجربه می کنند.

گفته شده است، ژنتیک (Genetics) و عوامل سبک زندگی نقش مهمی در توزیع چربی بدن ایفا می کنند.

افزون بر این، در صورتیکه سابقه کاهش وزن و بازگشت مجدد وزن را دارید، چربی بدن امکان دارد به واسطه تغییرات تدریجی در سلول های چربی به شیوه ای متفاوت توزیع شود.

بیشتر بخوانید:

چرا حفظ وزن کاسته شده دشوار است؟

زمانی که بیش از نیاز و توانایی بدن برای کالری سوزی غذا بخورید، سلول های چربی از نظر اندازه بزرگ شده و تعداد آن ها افزایش می یابد.

زمانی که کاهش چربی را تجربه می کنید، این سلول های چربی میتوانند از نظر اندازه کوچک شوند ولی تعداد آن ها تقریباً یکسان باقی می ماند. از این جهت ، کاهش اندازه و نه تعداد سلول های چربی علت اصلی تغییرات در شکل بدن و لاغرتر شدن فرد است.

پس هنگامی که کاهش وزن را تجربه می کنید، سلول های چربی کماکان وجود دارند و چنانچه برای حفظ وزن کاهش یافته تلاش نکنید، آن ها به آسانی می توانند مجدداً از نظر اندازه بزرگ شوند. برخی مطالعات نشان داده اند که این ممکن است یکی از علل دشوار بودن حفظ وزن کاسته شده برای اشخاص باشد.

جدول زمانی کاهش چربی

با توجه به اینکه چه مقدار کاهش وزن را هدف قرار داده اید، مدت زمانی که برای دوره کاهش چربی خویش نیاز دارید می تواند بسیار متفاوت باشد.

کاهش وزن سریع می تواند با برخی عوارض جانبی منفی من جمله کمبود ریزمغذی ها، سردرد، خستگی، از دست دادن عضله، و بی نظمی های قاعدگی همراه باشد.

بر همین اساس، اشخاص بسیاری روند آهسته و تدریجی کاهش وزن را دنبال می کنند برای اینکه می تواند نتایجی پایدارتر را به همراه داشته و از افزایش وزن مجدد پیشگیری کند.

مقدار کاهش وزن مورد انتظار به اینکه برنامه شما تا چه حدی تهاجمی شکل گرفته است، بستگی دارد.

برای افراد دارای اضافه وزن یا چاق، کاهش ۵ تا ۱۰ درصد از وزن اولیه طی شش ماه با یک مداخله جامع در سبک زندگی، از جمله رژیم غذایی ، فعالیت بدنی و تکنیک های رفتاری، می تواند امکان پذیر باشد.

بعضی عوامل دیگر از جمله جنسیت، سن، مقدار کسری کالری و کیفیت خواب هم می توانند بر کاهش وزن تاثیرگذار هستند. همینطور، برخی داروها ممکن است بر وزن انسان اثر بگذارند. از این رو ، مشورت با پزشک قبل از شروع رژیم کاهش چربی توصیه شده است.

زمانی که به وزن دلخواه خویش رسیدید، مقدار کالری مصرفی میتواند برای حفظ وزن تنظیم شود. فقط از یاد نبرید که تداوم ورزش منظم و مصرف یک رژیم غذایی (diet) متعادل و مقوی برای جلوگیری از بازگشت وزن و پیشرفت سلامت کلی اهمیت دارد.

  • 12
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش