جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۵۰۰۰۲۱

مایع منی چیست؟/ اختلالات شایع عدم خروج مایع منی و انزال

مایع منی,رنگ زرد مایع منی,افزایش مایع منیهر میلی‌لیتر مایع منی به طور معمول حاوی میلیون‌ها اسپرم است
هدف مایع منی فقط تولید مثل است، به عنوان وسیله ای برای بردن اسپرم به دستگاه تناسلی زن. با اینکه انزال منی همراه با ارگاسم و لذت جنسی است ولی نعوظ و ارگاسم توسط مکانیزم های مختلفی کنترل میشوند و برای داشتن رابطه جنسی لذتبخش ، نیازی به خارج شدن منی نیست.

مایع منی چیست؟

مایع منی یک «مایع چسبناک، کرم مانند کمی زرد یا مایل به خاکستری» است که از اسپرم ماتوزن تشکیل شده است- که با نام کلی اسپرم شناخته میشوند و یک مایع منی که پلاسما منی نامیده می شود. به عبارت دیگر، مایع منی شامل دو مؤلفه جداگانه است: اسپرم و مایعات. اسپرم- حدود ۱ تا ۵ درصد از مایع منی دارای سلول های تولید مثل قورباقه ای شکل هستند که دارای نیمی از اطلاعات ژنتیکی برای تولید مثل فرزندان انسان هستند.

مایعات که تقریباً از ۸۵ درصد آب تشکیل شده است، مابقی مایعات منی را تشکیل می دهد. هنگامی که تخلیه منی صورت می گیرد آلت جنسی (پنیس) مایع منی را به طرف بیرون پمپاژ نموده و بیرون می ریزد. بدین ترتیب باعث حس لذت در خیلی از مردان و زنان میشود. داشتن حجم زیادی از مایع منی در هر دفعه تخلیه از پنیس میتواند باعث تماس جنسی طولانی تر شود. هنگامی که میزان تخلیه منی افزایش یابد احساس لذت بیشتری را به دنبال دارد و رضایت فرد از سکس بیش تر میشود.  

مایع منی مایعی ژل مانند است که بعد از ارضاء شدن مردان از آلت تناسلی شان خارج می شود. مایع منی حاوی اسپرم است که میتواند تخمک را بارور کند. چند غده و اندام در تولید و خروج مایع منی از آلت تناسلی مردان مؤثر هستند. اختلال عملکرد یک یا چند عضو میتواند عامل تغییر رنگ مایع منی شود. منی سفید، شفاف یا طوسی به معنای سلامت کامل و نرمال بودن وضعیت بدن میباشد. مایع منی از انواع مختلفی از مواد معدنی پروتئین ها، هورمون ها و آنزیم ها تشکیل شده است که همه رنگ و بافت آنرا تشکیل می دهد. روش های درمان ناهنجاری ها و بیماری هایی که عامل تغییر رنگ مایع منی میشوند متفاوت است. گر چه تغییر رنگ مایع منی همیشه نگران کننده نیست، ولی در بعضی از موارد بیانگر بروز بیماری خاص است.

مواد موجود در مایع منی

مواد موجود در مایع منی مسئول ایجاد رنگ می باشند که معمولاً به وسیله غده پروستات (پروفسرته) تشکیل میشوند و شامل موارد زیر می باشند:

  • آنزیم های پروتئینی
  • سیتریک اسید
  • کلسیم
  • پتاسیم
  • فیبرینولیسین
  • اسید فسفات
  • سدیم
  • زینک

مایع منی زرد,مایع منی,جهت افزایش مایع منیکیسه‌های منی معمولاً بیش از نیمی از حجم مایع منی را تشکیل می‌دهند

اجزای دیگر موجود در مایع منی، از کیسه منی و غده مجرای پیشاب و غده پیشاب راهی گرفته می شود.

عفونت پروستات و مایع منی

درصورتی که رنگ مایع منی به زرد و سبز تغییر کند، میتواند نشانه ای از عفونت احتمالی پروستات باشد. عفونت پروستات (پروفسرته) زمانی اتفاق می افتد که باکتری های موجود در ادرار به پروستات وارد می شوند. علائم این بیماری عبارتند از:

- انزال دردناک

- ادرار کردن دشوار، دردناک و یا مکرر

- درد در پشت، شکم، آلت تناسلی یا کشاله ران

کیفیت مایع منی

کیفیت مایع منی از روی توان آن در ایجاد لقاح سنجیده می شود؛ بدین ترتیب این مطلب سنجشی است از توان مرد در ایجاد باروری. آنچه سبب ایجاد باروری می شود سلول جنسی مردانه (اسپرم) است. پس سنجش کیفیت منی به شمار سلول های جنسی مردانه و کیفیت آنها بستگی دارد. مایع منی باید حجم کافی داشته باشد (۳ میلی لیتر). اسپرم های درون آن فعالیت داشته باشند (۵۰٪ فعال بعد از ۲ ساعت). دارای قدرت نفوذ به درون تخمک باشد. مایع منی معمولاً در عرض ۱ ساعت به صورت مایع در می آید.

منی سالم دارای حداقل ۲۰ میلیون اسپرم در هرمیلی لیتر از مایع منی می باشد. مایع منی علاوه بر اسپرم دارای آب، قندهای ساده، مواد قلیایی برای محافظت در مقابل محیط اسیدی میزراه مرد و محیط اسیدی واژن زن است. همچنین در مایع منی موادی به نام پروستاگلندین ها هستند که باعث انقباض رحم و لوله های تخمدانی می شوند. همچنین موادی مانند ویتامین سی، روی و کلسترول نیز در مایع منی وجود دارند.

میزان نرمال مایع منی,خوردن مایع منی,مایع منیمایع منی معمولاً سفید یا طوسی رنگ است اما گاهی ممکن است زرد باشد

مایع منی و باروری

برای یک لقاح طبیعی، وجود یک تخمک و میزان زیادی اسپرم الزامی است. یک مرد متوسط میتواند بیش از صد ها میلیون اسپرم در هر روز تولید کند. فاکتورهایی وجود دارند که میتوانند روند اسپرم سازی را مختل کرده و اثرات سوئی داشته باشند؛ فاکتورهایی مثل سیگار، مصرف مخدرها، فقر غذایی، عدم فعالیت جسمانی، گرما و حتی پوشیدن لباس های تنگ و چسبان در نزدیکی ران ها. افزایش حجم مایع منی باعث افزایش درصد باروری میشود. درصورتی که زوجین تصمیم بچه دار شدن را داشته باشند، مقدار اسپرم تولید شده در هر بار تخلیه کاملا”به  اندازه ی کیفیت اسپرم مهم است.

خروج مایع منی به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج مایع منی پس از عمل جنسی، امیشن (Emission) میباشد که برخی عوامل مانند بیماری های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها سبب اختلال خروج یا امیشن می گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه های منی به دلیل عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی گردد که سبب انزال شود. درصورتی که شخصی دچار مسائل روحی- روانی باشد امکان دارد ترشحات پروستات و کیسه های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می گویند. برخی از داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می شود مانع خروج ترشحات پروستات (پروفسرته)، کیسه منی به داخل شده و در نتیجه انزال صورت نمی گیرد.

چطور میتوان حجم مایع منی را افزایش داد؟

افزایش مایع منی عمدتاً به دو چیز بستگی دارد:

۱- گرفتن مکمل های غذایی

۲- افزایش تحرک و فعالیت جسمانی

آیا مایع منی خوراکی است؟

اصولا” هرچه که از بدن انسان طی فرایندی خاص، طبیعی و یا غیر طبیعی دفع میشود غیر خوردنی و تهوع آور است. مانند عرق – ادرار- مدفوع - خون - ناخن – شوره – مایع منی و ….

به علت اینکه مواد دفع شده جزء سم های حاصل از فعل و انفعالات بدن یا محل مناسبی برای تجمع، رشد و تکثیر میکروب ها میباشند. بدین ترتیب بدن بطور طبیعی میلی به خوردن این مواد دفعی ندارد. اما در بعضی از بیماری های خاص روانی و انحرافات جنسی خوردن این ضایعات غیر معمول نیست. مثل خوردن خاک در برخی از بیماری هایی که در اثر کمبود آهن بوجود می آید (آنمی)، خوردن ناخن در بعضی از افرادی که دچار اضطراب هستند و یا خوردن مایع منی، ادرار و مدفوع در بعضی از افرادی که دارای نوعی از انحرافات جنسی میباشند و …

مایع منی,خارج شدن مایع منی,تغییر رنگ مایع منیتنها یک درصد از مایع منی مرد را اسپرم تشکیل می دهد

اختلالات شایع عدم خروج مایع منی و انزال

>> زود انزالی

انزال به عنوان فرآیند خروج و آزادسازی مایع منی از بدن تعریف می‌شود و زودانزالی یک حس فردی است از این که نتوان اِنزال را مطابق میل خود کنترل کرد. همه امکان دارد دچار حس اِنزال زودرس بشوند و گاهی وقت ها ممکن است برای مرد، شریک هم‌خوابگی او یا هر دو ناراحت کننده باشد. مبنای استدلال ما این است که اِنزال زودرس اکثراً دارای یک پیشینۀ روانشناختی است. اِنزال زودرس اغلب، موقع هم بستری با طرف مقابل احساس می شود. حتی اگر اِنزال سریع انجام شود هم مشکلی نیست.  هم بستری شیوه های مختلفی دارد، اِنزال شدن به این معنی نیست که همخوابگی تمام می شود.

>> انزال دیررس

دیر انزالی اختلالی جنسی است با بالا بودن احتمال تجربه ی ناکامی جنسی و ایجاد تنش ها و فشار های جنسی که باعث کاهش تجربه لذت جنسی و پایین آمدن کیفیت رابطه ی بین زوجین در همه ی ابعاد می شود. احتمالا در نگاه اول رابطه جنسی طولانی مدت تجربه ای لذتبخش به شمار بیاید ولی این همه ی ماجرا نیست بلکه انواعی از دیر انزالی وجود دارند که یکی از آنها انزال مهارشده یا طولانی مدت است که در طولانی مدت میتواند باعث فرسودگی جسمی و روانی و ایجاد مشکلاتی در میل جنسی شخص و شریک جنسی اش شده و تبعات منفی بر روی رابطه ی زوجین داشته باشد. دیر انزالی یک مشکل یا عدم توانایی یک مرد برای رسیدن به ارگاسم و انزال مایع منی است.

>> انزال معکوس

انزال معکوس که به آن ارگاسم خشک نیز گفته می شود. انزال در مردان مبتلا به ارگاسم خشک صورت می گیرد، ولی امکان دارد میزان مایع منی نسبت به قبل بسیار کم تر باشد. در بعضی آقایان انزال معکوس عامل نازایی است. هنگامی که خروج مایع منی بسیار کم یا به طورکلی وجود نداشته باشد، شانس بارور شدن تخمک توسط اسپرم از خیلی کم تا صفر خواهد بود. اما  انزال معکوس تنها ۲ الی ۳ درصد میتواند عامل نازایی باشد.

انزال معکوس، هیچگونه درد و خطری ندارد. در مردانی که میزان خروج مایع منی در آن ها کم است هم امکان دارد وجود داشته باشد و شخص، اصلاً از وجود چنین بیماری آگاه نباشد. در برخی آقایان هم ادرار تیره بلافاصله بعد از انزال گزارش شده است که به احتمال زیاد به علت آمیخته شدن ادرار با مایع منی است. از این جهت مردانی که مبتلا به چنین اختلالی هستند نیز امکان دارد مشکل نازایی را تجربه کنند.

>> قطع و عدم انزال

عدم خروج مایع منی در صورتیکه به دلیل سایکولوژیک باشد، معمولاً همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی باشد. گاهی شخص مبتلا با یک زن پس از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می شود ولی با زن دیگر امکان دارد این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین شخص پس از انجام استمناع (خود ارضایی ) منی از او خارج شود. در مواقعی که شخص تحت‌ تأثیر اضطراب شدید است، امکان دارد این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال هنگامی است که در هیچ وضعیتی پس از عمل جنسی انزال صورت نمی گیرد. عدم انزال، هنگامی است که مایع منی از شخص پس از یک عمل جنسی خارج می شود و در زمانی که تحت شرایط اضطراب و استرس میباشد، پس از عمل جنسی منی خارج نمی گردد. 

مقدار طبیعی مایع منی,مایع منی,بلعیدن مایع منیکیفیت مایع منی از روی توان آن در ایجاد لقاح سنجیده می‌شود

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 19
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شوماخر,عکس از مایکل شوماخر,عکس شوماخر در بیمارستان بیوگرافی مایکل شوماخر از کودکی تا دوران بزرگسالی اش (عکس همسر و پسرش)

 زاده: ۳ ژانویهٔ ۱۹۶۹ 

زادگاه: هورت، آلمان غربی

ملیت: آلمان

سالهای فعالیت: ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۶

تیم ها: جردن، بنتون، فراری

ادامه
داریوش هخامنشی,بیوگرافی داریوش هخامنشی,همسر داریوش هخامنشی زندگی نامه داریوش هخامنشی (داریوش بزرگ)

سلطنت: ۵۲۲–۴۸۶ قبل از میلاد 

زادروز: ۵۴۹ قبل از میلاد

فوت: ۴۸۶ قبل از میلاد

دین و مذهب: مزدیسنا

خاندان: هخامنشیان

ادامه
آدام اسمیت,عکس های آدام اسمیت,زندگینامه آدام اسمیت زندگی نامه آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد (+ تصاویر)

زاده: ۵ ژوئن ۱۷۲۳

محل تولد: کیرک کالدی، شهرستان فیف، اسکاتلند

ملیت: اسکاتلندی

مکتب: لیبرالیسم کلاسیک

مهمترین علایق: فلسفه سیاسی، فلسفه اخلاق، علم اقتصاد

ادامه
انوشیروان ساسانی,زندگینامه انوشیروان ساسانی,دانش انوشیروان ساسانی بیوگرافی انوشیروان ساسانی از پادشاهان مشهور ساسانی (+ تصاویر)

زادروز:۵۰۱ میلادی

محل تولد: تیسفون، ایران شهر

فوت: ۵۷۹ میلادی

دودمان: خاندان ساسان

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویژه سرپوش