یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۶۸

دانستنی هایی درباره ی زودانزالی و موثرترین روشهای درمان آن

زودانزالی,زودانزالی و درمان آن,درمان زودانزالی مرداناختلال زودانزالی، شایع ترین اختلال جنسی مردان در تمام کشورها است
زودانزالی یا سستی کمر یکی از متداول ترین معضلات امروزه زوج های جوان است که متأسفانه سبب عدم لذت از یکی از برترین لذت های زندگی که همان مسائل زناشویی است می شود. تقریباً از هر ۳ مرد یک نفر مبتلا به این مشکل است و متأسفانه گاهی شاهد این هستیم که بعضی جوانان با خیال این که این مشکل غیر قابل درمان است و احتمالا سبب شکست در زندگی زناشویشان شود حتی به ازدواج فکر هم نمی کنند، این تصور در واقع تصور غلطی است و ریشه در مسائل آموزشی دارد.

زودانزالی چیست؟

زودانزالی یا انزال سریع حالتی است که شخص نمی تواند حالت تحریک خود را به بازه زمانی بلند حفظ کند و توانایی کنترل خروج منی از آلت تناسلی خود را ندارد. این مشکل در زمان های مختلفی از رابطه جنسی رخ می دهد و سبب می شود که رابطه مرد و همسر او تحت تأثیر قرار گرفته و در مدت زمان اندکی به پایان برسد. بدین ترتیب سبب می شود که طرفین از انجام رابطه جنسی ترس داشته و اعتماد به نفس آن ها تحت تأثیر قرار گیرد. هنگامی که مرد، پیش از آنکه شریک جنسی اش ارضا شود، دچار انزال شده و از او اسپرم خارج شود، گفته می شود مرد دچار انزال زودرس است. گاهی انزال زودرس طبیعی بوده و بر اثر پرهیز طولانی مدت از مسائل جنسی بوجود می آید.

بیشتر بخوانید:

مدت زمان زودانزالی

به طور طبیعی مدت زمان لازم برای این که یک مرد به ارگاسم برسد بین ۵ تا ۱۰دقیقه (بسته به سن و شرایط جسمی شخص) متغیر و به طور میانگین ۵ دقیقه برای مردان جوان است. هر چند بیشتر آقایان تمایل دارند بازه زمانی بیشتری تا رسیدن به ارگاسم داشته باشند ولی زمان زودانزالی اصلاً مهم نبوده و کیفیت ارگاسم به خصوص همزمانی ارگاسم دو طرف از اهمیت برخوردار است.

انزال به چه صورتی اتفاق می افتد؟

انزال به وسیله سیستم عصبی مرکزی کنترل می شود. زمانی که مردان از طریق تحریک جنسی تحریک میشوند، سیگنال ها به نخاع و مغز ارسال می شود. زمانی که مردان به سطح مشخصی از هیجان می رسند، سیگنال ها از مغز به ارگان های تولید مثل ارسال می شود. این سبب می شود که اسپرم از طریق آلت تناسلی (انزال) آزاد شود. بطور کلی فرآیند انزال در دو مرحله انتشار و خروج انجام می گیرد.

بهترین درمان زودانزالی,زودانزالی,درمان قطعی زودانزالیزودانزالی، شایعترین مشکلات جنسی مردان

مرحله اول: انتشار

این روش به بهبود کنترل مرد بر روی انزال کمک می کند. چه مرد و چه همسر او در هنگامی که احساس به ارگاسم دارند می توانند تحریکات جنسی را متوقف کنند و زمانی که حس ارگاسم فروکش کرد این تحریکات از سر گرفته شود.

مرحله دوم: خروج

فرآیند خروج زمانی رخ می دهد که عضلات در پایه آلت تناسلی مرد منقبض شوند. این انقباض سبب می شود که اسپرم از آلت تناسلی مردانه خارج شود. معمولاً حالت طبیعی به صورتی است که فرآیند انزال و ارگاسم (اوج لذت جنسی) به صورت هم زمان اتفاق می افتد. در بعضی موارد، مشکلاتی در انجام طبیعی و هم زمان این دو فرآیند بوجود می آید که هر کدامیک از آن ها سبب ایجاد مشکلاتی برای شخص می شود.

اختلال نعوظ (ED)

گاهی وقت ها زودانزالی مشکل مردانی است که مشکلات نعوظ (اختلال نعوظ یا ED) دارند. شکل زودانزالی آن است که مرد بعد از انزال، نعوظ خود را از دست می دهد و نمی تواند به رابطه جنسی ادامه دهد. این در حالیست که زن معمولاً زمان بیشتری برای رسیدن به ارگاسم احتیاج دارد و این امر منجر به نارضایتی در او می شود و نارضایتی زن طبعاً بد قلقی، سرزنش و بداخلاقی او را بهمراه خواهد داشت که منجر به استرس و افسردگی مرد شده است. با توجه به اینکه نعوظ بعد از انزال از بین میرود، سخت است که بفهمیم زودانزالی و یا اختلال نعوظ است.

عوامل ایجاد زودانزالی

پدیده زودانزالی می تواند عوامل مختلفی داشته باشد که بعضی از آن ها جنبه روانشناختی داشته و بعضی هم به علت عوامل فیزیکی گوناگون مثل تغییرات هورمونی رخ می دهد. برای آشنایی بیشتر شما با این موارد، عوامل مؤثر بر این پدیده به شرح زیر هستند:

- سروتونین: سروتونین و گیرنده های آن، کنترل عصبی انزال در حیوانات را تنظیم می کنند. علاوه براین بر روی حیوانات نشان داده است که کاهش سروتونین و فعال نمودن گیرنده های مربوط به آن منجر به زودانزالی می گردد. استفاده مداوم و طولانی مدت دارو امکان دارد بیمار را از استفاده طولانی مدت آن باز دارد، ازاین رو استفاده دارو ۳ ساعت پیش از عمل جنسی روش دیگر درمان است. نتایج این روش با روش طولانی مدت ۱۲ هفته آنقدر تفاوتی ندارد.

- مسائل روانشناختی: در مشکل زودانزالی موارد گوناگون روانی دخیل هستند که بعضی از آن ها عبارتند از:

  • افسردگی موقت
  • استرس و فشار روحی و روانی
  • حس گناه
  • توقعات غیر واقعی در مورد عملکرد جنسی
  • سابقه در خصوص داشتن سرکوب جنسی
  • اعتماد به نفس پایین
  • وجود مشکل در روابط جنسی

زودانزالی چیست,دلایل زودانزالی مردان,زودانزالیدرصد بالایی از مشکلات زودانزالی مربوط به استرس و عدم وجود آرامش در فرد است

- سن: زودانزالی میتواند در هر سنی اتفاق بیفتد. افزایش سن علت مستقیم زودانزالی نیست، هر چند پیری سبب تغییراتی در نعوظ و انزال می شود. برای مردان مسن تر، نعوظ امکان دارد آنقدر محکم و بلند نباشد. این حس که انزال در حال اتفاق افتادن است ممکن است کوتاه تر باشد، این تغییرات بطور طبیعی میتواند سبب شود که انزال یک مرد مسن سریعتر انجام شود.

همچنین عفونت پروستات (پروستاتیت)، فاکتور ژنتیکی، خودارضایی، تغییرات هورمونی از علت بروز زودانزالی است.

اثرات زودانزالی بر روی شخص

زودانزالی در دو جنبه تأثير منفی روی شخص می گذارد:

۱- جنبه عاطفی:

یکی از اثرات زودانزالی اینست که مرد حس شرمساری از عدم توانایی ارضای همسر خود دارد. اعتماد بنفس شخص پایین آمده، فرد نگران عدم توانایی در بچه دار شدن دارد. اضطراب و نگرانی فرد فزاینده می باشد.

۲- روابط زناشویی:

زودانزالی در برقراری روابط زناشویی مشکلی ایجاد نمی کند. حدود ۳۰ درصد مردان جامعه دچار انزال زودرس (زود انزالی) هستند؛ یعنی از هر سه مرد یک نفر دچار اختلال زودانزالی است. اغلب این مردان مشکلی هم ندارند. گاهی زن و شوهرها برای درمان مراجعه می کنند و زمانی که علت را پرس و جو می کنیم می گویند خانم به ارضای جنسی یا ارگاسم نمی رسد. البته این برداشت نادرست است. چون طرفین از فیزیولوژی جسمی یکدیگر اطلاعی ندارند. انزال زودرس مرد به این معنی نیست که زن ارضای جنسی را تجربه نکند. زنان برای رسیدن به ارگاسم یا ارضای جنسی احتیاج به ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تحریک کافی و مؤثر دارند و برای رسیدن به ارگاسم جنسی لزوما نیازی به برقراری رابطه واژینال ندارند و زن میتواند در یک نوبت رابطه زناشویی چند بار ارگاسم را تجربه کند. ولی مردها بعد از انزال دیگر تحریک پذیری ندارند زیرا سیکل جنسی زنان یا مردان متفاوت است.

زودانزالی,زودانزالی درمردان,رفع زودانزالیزودانزالی، کیفیت رابطه زناشویی را پایین می آورد

انواع انزال در مردان

>> انزال زودرس:

انزالی كه بر خلاف میل شخص و بدون كنترل او انجام میگیرد را انزال زودرس یا زودانزالی گویند كه طبق آن شخص از زمان انزال و كیفیت روابط ناراضی است و این نارضایتی می تواند یك طرفه یا دو طرفه باشد، به طوریكه حتی اگر شریك جنسی شخص از زمان انزال ناراضی باشد، انزال را زودرس گویند. در صورتیکه انزال هنگام رابطه زناشویی قبل از ۲ دقیقه صورت گیرد به آن انزال زودرس گفته می شود.

>> انزال پسگرد:

انزال پسگرد شیوع زیادی بین مردان جامعه دارد. مرد هنگام رابطه زناشویی انزال را احساس می کند، ولی مایع منی از مجرای ادرار خارج نمی شود و به مثانه بر می گردد و بعد با ادرار دفع می شود خیلی از بیماریها امکان دارد سبب انزال پسگرد شوند. در مردانی که دچار بیماری دیابت هستند که عروق محیطی درگیر شده است انزال پسگرد بیشتر دیده می شود.

>> انزال دیررس:

انزال دیررس به مواردی اطلاق می شود که در آن ها با وجود نعوظ طبیعی، بر خلاف خواسته های مرد، اوج لذت جنسی و انزال فرار نمی رسد و نزدیکی آن قدر دوام می یابد که بیمار درمانده و خسته می شود. امکان دارد اوج لذت جنسی و انزال بعد از نیم تا یک ساعت وقوع یابد و یا گاه پس از دو- سه ساعت نزدیکی فعال نیز حادث نگردد.

>> نبود انزال یا انزال خشک:

در این نوع از اختلال مرد در یک رابطه زناشویی به هیچ وجه انزال را تجربه نمی کند.

>> انزال دردناک:

انزال دردناک امکان دارد منجر به ناراحتی خفیف یا درد شدید در حین انزال یا پس از آن شود. این درد آلت تناسلی، کیسه بیضه و ناحیه پرینال (ناحیه بین مهبل و مقعد در زنان و بین آلت تناسلی و مقعد در مردان را ناحیه پرینال می نامند.) را در بر می گیرد.

راه های درمان زودانزالی کدام است؟

الف) رفتار درمانی:

این روش درمان زودانزالی شامل آموزش چند تکنیک برای رفع این مشکل است. از جمله این تکنیکها، تکنیک STOP- START یا شروع و پایان است که در این روش رابطه جنسی به محض احساس اولیه انزال، قطع شده و بعد ازحدود چندثانیه مجددا رابطه جنسی از سر گرفته می شود. تکنیک دیگر فشار دادن است که با انجام تحریک دردناک انجام می شود. با این روش ها در ۴۵- ۶۰ درصد موارد می توان به موفقیت رسید ولی اثرات کوتاه مدتی دارند و درکنار دارو اثرات درمانی دارند.

ب) دارو درمانی:

در موقعیت هایی که زودانزالی به دلیل اختلال در نعوظ یا اختلال های هورمونی پدید می آید مراجعه به اورولوژیست و مصرف دارو زیر نظر متخصص میتواند راه مناسبی برای درمان زودانزالی باشد؛ همچنين در مواردی مانند اضطراب و استرس شدید که فرد را از فعالیت های روزمره باز می دارد یا افسردگی شدید نیز می توان با مراجعه به روانپزشک و مصرف دارو مسأله اولیه را برطرف کرد تا عوامل و عللی که سبب انزال زودرس می شود را از میان برداشت.

داروی زودانزالی,زودانزالی,راههای درمان زودانزالیداروی زودانزالی در اصل برای افزایش مدت یا حجم انزال در مردان استفاده می شود

پ) درمان های موضعی زودانزالی:

استفاده از کرم ها و اسپری های کاهش دهنده حس سطحی دستگاه تناسلی هم باعث کاهش احتمال زودانزالی میشود.

ت) ورزش درمانی برای رفع انزال زودرس:

حرکات ورزشی روزانه علاوه بر منافع دیگر برای جلوگیری و درمان زود انزالی مؤثر هستند. تمرکز اصلی در نرمش ها و ورزش های روزانه تحت فشار گذاشتن عضلات بخش تحتانی است. از آنجایی که اندام شکمی نقش بسیار مهمی در رابطه جنسی بازی می کند، نرمش های تقویت عضلات شکمی را اکثر متخصصان توصیه می­کنند.

درمان زودانزالی آقایان,جلوگیری از زودانزالی,زودانزالیحرکات ورزشی، روشی برای پیشگیری از زودانزالی

ت) بهبود زودنزالی با تغذیه مناسب

۱. خرما:

خرما ماده ی مقوی است که دارای فیبر، پروتئین، پتاسیم، کلسیم و... است که کمک بسیاری به رفع بعضی مشکلات بدن مثل یبوست، کم خونی، مشکلات قلبی، اختلالات جنسی مانند زود انزالی می کند، طبق نظر بعضی از متخصصان تغذیه با خوردن ۲ عدد خرما در روز میتوان به بهبود و داشتن یک رژیم غذایی سالم در بدن کمک کرد.

۲. زنجبیل و عسل: 

خوردن زنجبیل باعث افزایش جریان خون در بدن به ویژه فزونی جریان خون به عضلات آلت تناسلی می شود که سبب کنترل بهتر زودانزالی در مردان می شود. زنجبیل همچنین با گرم کردن بدن و سرعت بخشیدن به جریان خون، به نعوظ بهتر در مردان کمک می کند. عسل یک نوع بهبود دهنده ی میل جنسی است که باعث تقویت و افزایش اثر زنجبیل می شود. برترین شیوه استفاده از آن ها برای درمان، مخلوط کردن نصف قاشق چای خوری زنجبیل با عسل و خوردن آن پیش از خواب است.

زودانزالی,درمان زودانزالی,علت زودانزالیدرمان زودانزالی با مصرف عسل و زنجبیل

۳. هویج:

هویج به علت این که منبع بسیار عالی از ویتامین ها و مواد معدنی است، میتواند به التیام جریان خون در اندام جنسی و همینطور تقویت ماهیچه های آلت تناسلی و درمان زودانزالی کمک کند.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 10
  • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه
سرنا ویلیامز,بیوگرافی سرنا ویلیامز,سرنا ویلیامز تنیسور بیوگرافی سرنا ویلیامز تنیسور مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۲۶ سپتامبر ۱۹۸۱ ‏

زادگاه:سگینو، میشیگان،  ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

پیشه:تنیسور  آمریکایی

قد:۱٫۷۵ متر

ادامه
گرشا رضایی,بیوگرافی گرشا رضایی,عکس های گرشا رضایی بیوگرافی گرشا رضایی (خواننده) بهمراه تصاویرش

متولد:۲۲ اردیبهشت ۱۳۶۳

زمینه فعالیت: موسیقی پاپ

پیشه:خواننده، آهنگساز و نوازنده

سالهای فعالیت:۱۳۹۱ تاکنون

ساز تخصصی: گیتار الکترونیک

قد:۱۹۰ سانتیمتر

ادامه
گلاره عباسی,عکس جدید گلاره عباسی,تصاویر جدید گلاره عباسی بیوگرافی گلاره عباسی بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۲۹ تیر ماه ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته تئاتر 

همسر: ادیب راد

ملیت:ایرانی

ادامه
سیما تیرانداز,بیوگرافی سیما تیرانداز,سیما تیرانداز و همسرش بیوگرافی سیما تیرانداز بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۹ شهریور ۱۳۴۹

محل تولد:تهران

تحصیلات:کارشناسی در رشته ادبیات نمایشی از دانشگاه آزاد و کارشناسی ارشد کارگردانی و بازیگری از دانشکدهٔ سینما و تئاتر

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

سالهای فعالیت:۱۳۶۶ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
ویشکا آسایش,بیوگرافی ویشکا آسایش,زندگینامه ویشکا آسایش زندگینامه ویشکا آسایش بازیگر و طراح صحنه و لباس در سینما (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۱۳۵۱/۸/۱۶

محل تولد:تهران

قد: ۱.۷۶ m

تحصیلات:فارغ التحصیل طراحی صحنه از انگلستان

همسر:رضا قبادی

فرزند: گیو

ادامه
ویژه سرپوش