جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
۱۹:۲۰ - ۰۱ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۰۱۱۰
اشتغال و تعاون

استاندار تهران: اگر کسی بیکار است به ما مراجعه کند!

استاندار تهران,محسن منصوری
استاندار تهران گفت: نرخ بیکاری در استان تهران اکنون به زیر ۶ درصد رسیده است.

محسن منصوری در نشست خبری امروز سه شنبه (اول شهریور ماه ۱۴۰۱) که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، به تحولات بزرگی در حوزه‌های اقتصادی ظرف یک سال گذشته در استان تهران اشاره کرد و گفت: این تحولات به شکلی بوده که نرخ بیکاری روز به روز کاهش داشته، امروز در استان تهران شهرستان‌هایی هستند که جمعیت بیکار ندارند. پس از پایان نشست خبری، منصوری به سوالات همشهری آنلاین، درباره آمار بیکاری در استان تهران و مهم‌ترین جرائم این استان پاسخ داد.

گفته می‌شود بیشتر جرایمی که در شهر تهران در حال رخ دادن است به خاطر افزایش نقاط جرم خیز، در حاشیه شهرهای استان تهران است برای جلوگیری کردن از سرریز جرم از حاشیه شهر چه اقدامی در دستور کار استانداری تهران و دولت قرار دارد؟

در حاشیه شهر تهران مسائل مختلفی وجود دارد چرا که سیل مهاجرت به تهران بالا است به همین خاطر ما بحث کلی درباره مسئله مهاجرت «تهران در تهران» را داریم که در هیئت دولت این مسئله مطرح و در حال کار روی آماده کردن طرحی در این باره هستیم. ضمن اینکه طرح مدیریت مهاجرت استان تهران را داریم چون دلیلی ندارد در کشور هر کس می خواهد مهاجرت کند بیاید و به تهران برسد. در مورد اتباع هم این مسئله را داریم. الان در کشورهای جهان اینگونه است که اگر تبعه بیگانه‌ای که می‌خواهد به آن کشور مهاجرت کرده و سکونت کند، مبدا و مقصد آن فرد و خانواده‌اش را مشخص کرده‌اند به همین دلیل الان طرح جدید ساماندهی وزارت کشور نیز همین موضع را هدف گرفته است و در تلاش هستیم بخش های زیای از مهاجرت را براساس نیاز خودمان مدیریت کنیم.

یکی از مسائلی که در شهرهای استان تهران موجب وقوع جرم می‌شود آمار بیکاری است؛ قبول دارید؟

ببینید ما الان در برخی محله‌های آسیب پذیر تهران فراخوانی دادیم که هر کس بیکار است آماده‌ایم او را مشغول به کار کنیم. در برخی مراکز شاهدیم فرد شغلی ندارد اما از ایجاد شغل برای خودش نیز استقبال نمی‌کند. این افراد وارد چرخه‌ای شده‌اند که حتی نمی‌توانیم با آنان درباره شغل گفت وگو کنیم. در چنین مراکزی آمار بزه بالاست اما در جهت مخالف آن می‌بینیم هر جا اشتغال ایجاد شده است آمار بزه کاهش یافته است. برای کاهش جرم و بزه در استان باید نگاه ایجابی داشته‌ باشیم و این نگاه یعنی باید طرح‌های خدمات اجتماعی در همه شئون شامل حوزه‌های اشتغال، بیمه و سلامت را نیز در بر بگیرد اجرا شود. با اجرای طرح همگانی بیمه سلامت شاهد کاهش چشمگیر بزه و جرم در حاشیه شهرها هستیم. با اجرای این طرح، مردم ساکن در حاشیه شهرها امید بیشتری به زندگی پیدا کرده و به این دلیل نرخ وقوع بزه نیز کاهش چشمگیری پیدا کرده است و هزینه های مالی ناشی از تامین سلامتی در آن ها کاهش یافته است. از سوی دیگر، از وزارت آموزش و پرورش خواسته شده است تمرکزی در این مناطق ایجاد شده است تا ضریب آموزشی افزایش یابد.

اما نکته‌ای که وجود دارد در بعد امنیتی و انتظامی است. بخش انتظامی در تهران به نظر می‌رسد نیازمند تقویت جدی است. مثلا در برخی شهرها با کمبود کلانتری هم مواجه هستیم. در این باره چه اقدامی انجام شده است؟

متاسفانه در برخی محله‌های آسیب پذیر بیشترین وجود و حضور با خرده فروشان مواد مخدر است و برای مدیریت این موضوع باید طرح‌های جمع آوری معتادان متجاهر اجرا شود. امروز در استان تهران بین شهرستان‌ها و شهر تهران فاصله‌ای نیست. برخی شهرستان‌ها با تهران دیوار به دیوار شده‌اند وعملا با تهران یکی هستند. در حوزه مسایل اجتماعی و امنیتی تهران نیازمند یکپرچگی در نگاه‌ها و رویکردها هستیم و باید نگاه جامعی در این باره ایجاد شود. در مسئله معتادان متجاهر برخی استانداران عقیده دارند باید معتادان متجاهر هر شهری به شهر خود بازگردانده شوند. به آن مسئله اعتقادی ندارم و بر این باورم که این نگاه صرف به جا به جایی منجر می‌شود نه حل مسئله. به همین خاطر باید طرح‌های اثربخش در این حوزه اجرا شود که بتوان با کمک آن به حل مسئله رسید. طرح‌هایی که البته نیازمند زمان و تفکر کافی برای به ثمر رسیدن آن هستیم.

بیشترین آمار جرایم در تهران ناشی از چه مواردی است؟

از نظر آماری بیشترین جرایمی که در حاشیه شهرها رخ می‌دهد ناشی از سرقت‌های خرد است و نه زورگیری که ۵۰ درصد آن را معتادان متجاهر مرتکب می‌شوند. اگرمعتادان متجاهر جمع آوری شوند نرخ این نوع از جرم در استان تهران به شدت کاهش خواهد یافت چرا که تجربه نشان می‌دهد با راه اندازی مراکزی مانند اخوان نرخ جرم در مناطق اطراف آن به شدت کاهش یافته است. معتادان متجاهر برای تامین هزینه های اعتیاد خود راهی جز سرقت های خرد ندارند. فراوانی دیگر جرم در استان تهران خرده فروشی مواد مخدر است که این موضوع نیز با اجرای طرح‌های ساماندهی معتادان روند نزولی به خود خواهد گرفت.

یکی از دستاوردهایی که دولت سیزدهم در استان تهران داشته است کاهش نرخ بیکاری و صفر شدن آن در چند شهر استان تهران است. اکنون نرخ بیکاری در تهران به چه عددی رسیده است؟

در این رابطه تحولات بزرگی در حوزه‌های اقتصادی ظرف یک سال گذشته در استان تهران رخ داده، به شکلی که نرخ بیکاری روز به روز کاهش داشته، امروز در استان تهران شهرستان‌هایی همچون پاکدشت و رباط کریم بدون بیکار هستند. یعنی اگر کسی اهل کار کردن باشد و کار نداشته باشد در این شهرستان‌ها ظرفیت و آمادگی لازم وجود دارد تا در سریعترین زمان ممکن به کارگاه‌ها و کارخانه‌ها معرفی شود. نرخ بیکاری در استان تهران اکنون به زیر ۶ درصد رسیده است. این گزارش مستند و براساس حق بیمه‌ای است که کارفرمایان در استان تهران به حساب شرکت‌های بیمه واریز کرده اند و قابل راستی آزمایی است. به جرات می‌گویم امروز هر فردی در استان بخواهد مشغول به کار شود برای او شغل مهیا است و مشکلی برای ایجاد اشتغال برای افراد متقاضی نداریم اما مشکل این است که افرد خواهان به دست آوردن مشاغلی هستند که خود می‌خواهند. به عنوان نمونه در برخی شهرها ۸۰ درصد متقاضیان کار علاقه‌مند هستند در شهرداری یا فرمانداری یا بخش دولتی مشغول به کار شوند که این امکان شدنی نیست. مجموعه‌های مهندسی، طراحی، کارگری در کارخانه ها را داریم که نیازمند به نیروی انسانی هستند اما فرهنگ کار در جامعه پشت میزنشینی است که این فرهنگ باید تغییر کند.

  • 20
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
ویژه سرپوش