جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
۱۵:۱۴ - ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۱۰۰۲۳۳
حقوق و دستمزد

رقم سبد معیشت کارگران آخر بهمن‌ماه تعیین می‌شود/پرداخت ۳۱ روز حقوق در نیمه اول سال الزام شد

معیشت کارگران,حقوق کارگران
 نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره فرایند تعیین رقم سبد معیشت کارگران در سال ۱۴۰۰، خاطرنشان کرد:با توجه به تغییر لحظه ای قیمت ها رقم سبد معیشت کارگران در سال ۱۴۰۰ پس از اعلام نرخ تورم بهمن ماه توسط مرکز آمار تعیین می شود.

به گزارش  ایرنا، روزهای پایانی سال علاوه بر کارمندان که منتظر تصویب افزایش حقوق خود هستند برای کارگران نیز روزهای تعیین سرنوشت است و تقریباً در دو ماه پایان سال زمزمه تعیین سبد معیشت کارگران و پس از آن میزان دستمزد مطرح می شود.

اما باید توجه داشت که امسال با وجود شیوع بیماری کرونا و تحریم های ظالمانه آمریکا که زندگی را برای اقشار مختلف جمعه به خصوص کارگران دشوار کرده است ، کارگران با حساسیت بیشتری موضوع تعیین سبد معیشت و به تبع آن تعیین مزد ۱۴۰۰ را دنبال می کنند.

« سبد معیشت کارگران» که بعنوان شاخصی برای تعیین مزد در نظر گرفته می شود در واقع مجموعه ای از کالاها و خدمات ضروری یک خانوار شامل هزینه های خوراک و بهداشت و پوشاک و کالاها و خدمات ضروری دیگر است. ولی مسکن جزو آن حساب نمی شود. چون طبق روال، کارگران کمک هزینه مسکن را جدا دریافت می کنند.

سبد معاش کارگران در واقع برآوردهایی است که مرکز آمار از متوسط هزینه و درآمد خانوارها منتشر می کند. در این سبد بیشتر برآورد هزینه های خانوارهای کارگری در سال پیش رو است.

به گزارش ایرنا سبد معیشت کارگران برای تعیین مزد امسال ۶ اسفندماه ۱۳۹۸ تعیین شد. رقم این سبد برابر چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تعیین شد که در مقایسه با سال قبل از آن یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره تعیین سبد معیشت کارگران و میزان دستمزد ۱۴۰۰ به ایرنا، خاطرنشان کرد:تا کنون دو جلسه تعیین دستمزد تشکیل شده است و طی این هفته نیز جلسه دیگری برگزار می شود.

« ناصر چمنی» افزود:تعیین سبد معیشت کارگران اولین گام برای بحث درباره مزد ۱۴۰۰ است که با توجه به تغییر لحظه ای قیمت ها، مقرر شد بعد از اعلام نرخ تورم بهمن ها و استخراج اقلام خوراکی در بهمن ماه سبد معیشت کارگران مشخص می شود.

او درپاسخ به این سؤال که با توجه به افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده، دستمزد کارگران به همان میزان افزایش می یابد یا خیر؟ خاطرنشان کرد:این تفکر که حقوق کارگران به نسبت افزایش حقوق کارمندان افزایش یابد درست نیست و مخالف این موضوع هستم.

نماینده کارگران در شورای عالی کار خاطر نشان کرد :حقوق کارمندان هر ساله در بودجه سالانه کشور درنظر گرفته می شود و شاخص های مختلفی برای پرداخت حقوق کارمندان در فیش حقوقی آنها لحاظ می شود در حالیکه برای کارگران این شاخص ها وجود ندارد و امتیازاتی برای کارگران در نظر گرفته نمی شود.

وی اظهارداشت:در ماده ۴۱ قانون کار درباره میزان افزایش حقوق کارگران عنوان شده که تعیین دستمزد براساس نرخ تورم اعلامی باشد، به طوریکه فرد بتواند زندگی خانواده سه نفره را تامین کند.

چمنی گفت:متأسفانه در طول سال های گذشته این قانون به درستی اجرا نشده است و براین اساس میزان حقوق کارگران با حقوق کارمندان و خط فقر فاصله زیادی دارد.

بر این اساس، ۱۷ خرداد امسال، با تصویب شورای عالی کار حق مسکن کارگران در سال ۹۹ مبلغ ۳۰۰ هزار تومان تعیین شد. همچنین ۷۵ هزار تومان از پایه سنواتی کم و به ازای آن پنج درصد به پایه حقوق اضافه شود. براین اساس پایه کارگران حداقل بگیر در سال ۹۹ که پیش از ۲۱ درصد رشد داشت، ۲۶ درصد شد.

طبق مصوبه شورای عالی کار پایه حقوق در سال ۹۹ یک میلیون ۹۱۱ هزار تومان تعین شد. همچنین حداقل دستمزد یک کارگر مجرد( بدون در نظرگرفتن سابقه کار) در سال جاری ۲ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان شد که نسبت به سال گذشته ۴۴.۵ درصد افزایش یافت.

معیشت کارگران,حقوق کارگران

پرداخت ۳۱ روز حقوق در نیمه اول سال الزام شد 

بر اساس رای وحدت رویه «دیوان عدالت اداری» که به دنبال اعلام تعارض «سعید کنعانی» صادر شد، تکلیف حقوق کارگران شاغل در بخش‌های دولتی و مشمولان قوانین استخدامی خاص، در ماه‌های مربوط به نیمه اول سال، روشن شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بر اساس رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری که به دنبال اعلام تعارض سعید کنعانی، صادر شد، تکلیف حقوق کارگران شاغل در بخش‌های دولتی و مشمولان قوانین استخدامی خاص، در ماه‌های مربوط به نیمه اول سال، روشن شد.

به گفته کنعانی رای مذکور سه حکم دارد: 

۱- پرداخت حقوق ۳۱ روزه در شش ماه نخست سال، به کارگران مشمول قانون کار و شاغل در هر مجموعه‌ای اعم از دولتی یا دارای قوانین استخدامی خاص، الزام قانونی دارد.

۲- این مازاد پرداخت امتیاز ویژه کارگران بوده و امکان برقراری آن برای کارمندان و مشمولین قوانین استخدامی خاص وجود ندارد. 

۳- حق بیمه تمام شاغلین با هر نوع رابطه استخدامی اعم از دولتی یا قوانین و مقررات استخدامی خاص، می‌بایست ۳۱ روزه محاسبه شود. به عبارت دیگر، این حکم مربوط به پرداخت حقوق بوده و مربوط به حق بیمه ماهانه نمی‌شود. بنابراین حق بیمه همه شاغلین می‌بایست در شش ماهه نخست ۳۱ روزه باشد. 

معیشت کارگران,حقوق کارگران
  • 14
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
علی انصاریان,عکس علی انصاریان,زندگینامه علی انصاریان بیوگرافی علی انصاریان، برادر زاده روحانی معروف (+ تصاویر)

زاده: ۱۴ تیر ۱۳۵۶

زادگاه: تهران 

ملیت: ایرانی

پست: مدافع

پیشه: بازیکن فوتبال، هنرپیشه، مجری

ادامه
امیرعباس گلاب,بیوگرافی امیرعباس گلاب,آهنگ های امیرعباس گلاب بیوگرافی امیرعباس گلاب خواننده و آهنگ ساز ایرانی (+تصاویر)

تولد: ۲۴ آبان ۱۳۶۵

سبک: پاپ و راک

ساز: گیتار و پیانو

زمینهٔ فعالیت: خواننده و آهنگ ساز

سال های فعالیت: از ۸۶ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش