جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳
۱۳:۵۵ - ۲۳ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۱۲۲۶
فیلم و سینمای جهان

۵ سریال تلویزیونی که در دنیای آن‌ها به هیچ‌کس نمی‌توان اعتماد کرد

سریال های خارجی,سریال های غیرقابل اعتماد

روزیاتو | همیشه شخصیت‌های غیرقابل اعتماد، راهکاری عالی برای داستان‌پردازی پرتنش و پیچیده در یک سریال تلویزیونی بوده است. با این حال، در برخی مواقع تمام شخصیت‌ های یک سریال غیرقابل اعتماد هستند. این امر باعث ایجاد پتانسیل بی‌نهایت برای داستان‌های غیرقابل پیش‌بینی و پیچیده می‌شود.

۵. بازی تاج و تخت

سریال های خارجی,سریال های غیرقابل اعتماد

سریال پرطرفدار بازی تاج و تخت از شبکه HBO مملو از شخصیت‌هایی بود که خیلی زود متحدان خود را رها می کردند. در واقع، شناسایی این که چه کسی قابل اعتماد است از شناسایی افراد غیرقابل اعتماد سخت‌تر بود. برای مثال، دنریس تارگرین (امیلیا کلارک) در طول سریال با سرنوشت یک ملکه دیوانه شدن می‌جنگید، اما در فصل ۸ ثابت کرد که نمی‌توان به او اعتماد کرد و با نابودی شهر کینگزلندینگ داستان خود را ویران کرد.

۴. وراثت

سریال های خارجی,سریال های غیرقابل اعتماد

سریال وراثت به خاطر روایت جالبش از نبرد خانوادگی بر سر کنترل یک امپراتوری تجاری تحسین شد. اعضای خانواده همواره به دنبال فرصت هایی برای نابودی یکدیگر بودند. لوگان روی (برایان کاکس)، پدر خانواده، بی‌رحم بود و فرزندانش نیز این ویژگی را به ارث برده بودند. کندال (جرمی استرانگ) همانقدر مانند پدرش طمع قدرت داشت و همیشه به دنبال تأیید او بود، و وقتی فرصت پیش می‌آمد، بدون تردید خواهر و برادرانش را پشت سر می‌گذاشت.

شیو (سارا اسنوک)، تنها دختر لوگان، در ابتدا فرزند تک افتاده‌ی خانواده به نظر می‌رسید، اما سریعاً ثابت کرد که چنین نیست. با وجود اختلافاتش با دیدگاه‌های شرکت، او از نام خانوادگی‌اش برای پیشبرد کار سیاسی‌ خود استفاده می‌کرد. حتی شخصیت‌های خارج از این خانواده نیز غیرقابل اعتماد بودند؛ مثلاً جری، مدیر ارشد شرکت، پس از یک رابطه ناموفق با رومن (کیرن کالکین) و اخراج از سوی او در فصل چهارم، از اطلاعاتش برای باج‌گیری از رومن استفاده کرد.

۳. ۱۰۰

سریال های خارجی,سریال های غیرقابل اعتماد

با وجود اینکه سریال ۱۰۰ در یک دنیای پساآخرالزمانی رخ می‌داد که بشریت برای بقا می‌جنگید، باز هم شگفت‌زده می‌شدید از دیدن تعداد زیادی از شخصیت‌هایی که خیانتکار بودند. کلارک گریفین (الیزا تیلور)، رهبر گروه، مثال خوبی از این موضوع است؛ تصمیمات پرحاشیه او مانند نابودی کوه Weather در فصل ۲ نشان می‌داد که نمی‌توان به او اعتماد کرد. پایک (مایکل بیچ)، که یکی از منفورترین شخصیت‌های تلویزیونی محسوب می‌شود، دیدگاه‌های افراطی علیه زمینی ها داشت و گاهی به خشونت‌های غیرقابل توجیه متوسل می‌شد.

۲. برادچرچ

سریال های خارجی,سریال های غیرقابل اعتماد

اگرچه انتظار می‌رود شخصیت‌های غیرقابل اعتماد در یک سریال معمایی مانند برادچرچ وجود داشته باشند، اما نکته‌ی شوکه‌کننده این بود که این ویژگی در مورد تقریباً همه شخصیت‌ها صدق می‌کرد. طبیعتاً جو میلر که پسر بچه همسایه را کشته بود، غیرقابل اعتماد بود و موفق شده بود این را از همسرش الی پنهان کند. اما این موضوع فراتر از خود قتل بود.

در طول این سریال، هر شخصیت راز بزرگی داشت که آشکار شد و ثابت کرد این شهر ساحلی کوچک آنقدرها هم که به نظر می‌رسید، آرام نبود.

۱. بریکینگ بد

سریال های خارجی,سریال های غیرقابل اعتماد

قاچاق مواد مخدر و وفاداری همیشه با هم جور در نمی‌آیند. بریکینگ بد مثال خوبی از یک سریال با شخصیت‌های بسیار غیرقابل اعتماد است. والتر وایت (برایان کرانستون)، نمونه کاملی از این دست است که در ابتدای سریال معلم محترم شیمی دبیرستان مبتلا به سرطان بود، اما در نهایت به قاچاقچی بی‌رحم مواد مخدر تبدیل شد که برای هیچ کس ارزشی قائل نبود و هیچ متحدی نداشت. والتر در طول سریال انتخاب‌های اشتباه بسیاری کرد تا از خودش محافظت کند یا در دنیای مواد مخدر ترقی کند؛ اما بدترین اشتباهش در فصل ۲ بود که عمداً باعث مرگ جین (کریستن ریتر) بر اثر مصرف بیش از حد شد.

دروغ‌های مداوم والتر به خانواده‌اش نیز باعث شد آنها هم غیرقابل اعتماد شوند.

والتر همچنین با افراد پلید دیگری مانند وکیل سا‌ول گودمن (باب ادنکریک) و قاچاقچی بزرگ گوستاوو فرینگ (جانکارلو اسپوزیتو) روبرو شد که به او و جسی پینکمن (آرون پال) وفادار نبودند. تاکتیک‌های قانونی غیرقابل پیش‌بینی ساول نگرانی به وجود می‌آورد و اگرچه اغلب قانون را برای محافظت از خودش و موکلانش زیر پا می‌گذاشت، اما نشان به همان راحتی می توانست آنها را لو دهد. گوستاوو با زنجیره رستوران‌های مرغ سوخاری‌اش، فعالیت‌های مجرمانه‌اش را پنهان می‌کرد و این امر باعث آسیب دیدن دیگران مانند انفجار بمبی شد که در فصل ۴ خودش را هم کشت.

  • 14
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی

دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی شهاب حسینی یکی از بهترین بازیگران سینمای ایران است که تا به حال در آثار فاخری مانند محیا، دلشکسته، شهرزاد و... به نقش آفرینی پرداخته است. این هنرمند در هر یک از هنرنمایی های خود دیالوگ های ماندگاری دارد که در ادامه این مقاله از سرپوش قصد داریم به بخشی از آنها اشاره کنیم. بیوگرافی کوتاه از شهاب حسینی سید شهاب الدین حسینی تنکابنی در ۱۴ بهمن ۱۳۵۲ در تهران به دنیا آمد. وی اصالتا تن کابنی است و تحصیلات عالیه خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه تهران برای مهاجرت به کانادا ناتمام گذاشت. وی در سال ۱۳۷۳ با پریچهر قنبری ازدواج کرد و حاصل این پیوند دو فرزند پسر به نام های محمد امین و امیرعلی است. فعالیت هنری شهاب حسینی با تئاتر دانشجویی و سپس، گویندگی در رادیو شروع شد. از جمله جوایز این هنرمند می توان به موارد زیر اشاره کرد: - او برای بازی در شمعی در باد (۱۳۸۲) و رستگاری در هشت و بیست دقیقه (۱۳۸۳) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فیلم فجر شد.  - حسینی در سال ۱۳۸۷ با بازی در فیلم سوپر استار جایزه سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد. -  او خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم برلین ۲۰۱۱ را به‌همراه گروه بازیگران فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرد. - او در جشنواره فیلم کن ۲۰۱۶ نیز با ایفای نقش در فیلم فروشنده توانست جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن را به خود اختصاص بدهد. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی؛ درباره شهاب حسینی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی فیلم سینمایی دلشکسته در نقش امیرعلی: - هر کی ریــش گـذاشت مسلمـــون نیـست، هـــرکی پیـشونیش رو داغ کـــرد، مــرد خــدا نیست. - تو همه ی اعتقادا اشتباه میشه. همیشه ام یه عده گرگن تو لباس میش! -  من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جام دگر بگیر و من نتوانم - ما فردا میایم خواستگاری، دیگه نمی خوام خواهرم باشی می خوام نفسم باشی دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در فیلم دلشکسته سریال شهرزاد در نقش قباد: -شهرزاد نمی دونی بدون، من با تو چیزایی پیدا کردم که هیچوقت تو زندگیم نداشتم و نمی خوام از دستش بدم. - ما همه مهره های سوخته ایم که زیر دست بزرگ آقاییم. -  آره خب عمو جان حقیقت تلخه عموجان، شنیدنش همچین یه جاهایی از وجدان آدمو جز میده. -  میرم صاف وامیستم جلوی بزرگ آقا بش میگم بزرگ آقا من، زن من، خب؟! پا به ماهه! عین ۱۰-۱۲ ماهو میخوام بمونم ور دلش چی میگی شما؟ - قباد : فقط یه سوال، خیلی دلم می خواد جوابشو بدونم، تو هنوزم دلت باهاشه؟ شهرزاد : فراموشی زمان می بره، فقط فکر می کنم اگه من به هر دری زدم، و اونی نشد که می خواستم بشه، لابد قسمت خرافه نیست، هست واقعا - موقتیه این روزا شهرزاد، می گذره. این وسط تنها چیزی که مهمه اینه که من هنوز با همه ی وجودم دوست دارم. عاشقتم - قباد : سخته واسم دوری تو اینو بفهم، چطوری اینو بهت ثابت کنم؟ شهرزاد : دیر شده، برای ثابت کردنش خیلی خیلی دیر شده … حتی ملک جوانبخت هزار و یک شبم نبودی وگرنه من کم قصه و داستان به گوش تو نخوندم. عاشق بزدل عشقو هم زایل می کنه آقای قباد دیوانسالار -قباد : این کارو باهام نکن شهرزاد. اینطوری خردم نکن. من هنوز دوستت دارم، خیلی بیشتر از قبل. همه چیو خراب نکن شهرزاد : برو قباد، پشت سرتم دیگه نگاه نکن -  من چی کار به کسی داشتم، داشتم زندگیمو می کردم. با بدبختی خودم سر و کله می زدم. اصلا روحمم خبر داشت همچین کسی تو این دنیا زندگی می کنه؟ کی نشونم داد؟ شما. بعدشم که فرستادینم تو بهشت تازه می خواستم بفهمم زندگی یعنی چی؟ تازه طعمش داشت زیر دهنم مزه مزه می کرد که یقه مو گرفتین ترپ انداختینم وسط جهنم. دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال شهرزاد سریال مدار صفر درجه در نقش حبیب پارسا: -تو را به جای همه دوست میدارم-تو را به خاطر عطر نان گرم برفی که اب میشود -برای بخشش اولین گناه-تو را برای دوست داشتن دوست میدارم-تو را به خاطر تمام کسانی که دوست نمیدارم دوست میدارم ...  - همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛همين  - مظفر:منوببخش ...یافراموش کن! حبیب:میبخشم...ولی فراموش نمیکنم!!!  -حبيب: فقط چرا فكر مي كنيد كه سفر اعزام ممكنه منتفي بشه؟ دكتر: اين مملكت پسرجان،سرزمين گسل و زلزله و پس لرزه است!آدم از فردا روزش - این و خداوند باید جواب بده ، باید جواب این سوال رو بده ! اگه تو این دنیا هیچ جایی برای آرامش وجود نداره ؛ و اگه تمام رویاهای ما از عشق ، عدالت و آزادی فقط ی خیال بیهودس! پس چرا ما رو آفرید ؟!... -ميدوني چيه تقي جان؟من بر خلاف مرحوم پدرم،ازسياست چيز زيادي نميدونم! همين قدر حاليمه كه هيچ دست مساعدتي از طرف قدرتهاي استعماري داخل اين كشور دراز نشده!!الي به اينكه مقاصد سياسي و اغراض اقتصادي خاصي رو دنبال مي كردن.وام كه بهم فرصت بدن كه خودم براي زندگيم تصميم بگيرم؛خودم انتخاب كنم؛ همين دیالوگ های ماندگار شهاب حسینی در سریال مدار صفر درجه سایر فیلم ها: -یه پایان تلخ بهتر از یه تلخی پایان ناپذیره ... (درباره الی) - میدونی برتر از عشق بی فرجام چیه؟فرجام بدون عشق... (برف روی شیروانی داغ) - من زندگی مو باختم حاج اقا منو از زندون می ترسونی؟برو از خدا بترس ... (جدای نادر از سیمین) - جنگ احساس مسولیته نه شلیکه گلوله ... (شوق پرواز) - هر چه تو اوج میگیری دنیا از دید تو بزرگتر می شود و تو از دید دنیا کوچکتر می شوی ... (شوق پرواز) - تو کویر ادم به خدا نزدیک تره چون اسمون به زمین نزدیک تره ... (پلیس جوان) - میدونی چیت حرص ادمو درمیاره؟اینکه حالت از من بده ولی حس واقعیتو بهم نمیگی خب چیه هر چی هست بیا به خودم بگو فکر میکنی چیزیمه؟فکر میکنی چون چیزیمه عرضه ندارم پس چون عرضه ندارم دیگه.....این منصفانه نیست چون من دارم سعی خودمو میکنم غلطی تا حالا نتونستم بکنم چون نمیتونم تمرکز کنم رو کاری ک باید بکنم نمیتونم تمرکز کنم چون همه ی وقتمو اون چرت وپرتا ی مزخرف و دغدغه های احمقانه پر کرده دانشکده ی مزخرف و شاگردای خنگ و... (پرسه در مه) گردآوری: بخش هنر و سینمای سرپوش

ویژه سرپوش