چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۸۰۲۰۰۰۵۷

بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتسبیوگرافی مارک روبر ویلموتس
مارک روبر ویلموتس ستاره‌ی سابق تیم ملی فوتبال بلژیک است که سابقه مربیگری در تیم‌های ملی بلژیک، ساحل عاج و شالکه را نیز در کارنامه فوتبالی خودداراست. پس از کارلوس کیروش، ویلموتس یکی از گزینه‌هایی بود که به صورت جدی برای سرمربیگری تیم ملی به فدراسیون معرفی شد. در ادامه بیوگرافی و سوابق فوتبالی مارک ویلموتس را به همراه عکس‌های او دنبال کنید.

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتسمارک ویلموتس

مارک روبر ویلموتس (به انگلیسی: Marc Robert Wilmots) در ۲۲ فوری ۱۹۶۹ در شهر ژوانتی واقع در کشور بلژیک متولد شده است.

مارک ویلموتس از بازیکنان برتر بلژیک بوده است و با قد یک متر و هشتاد و سه سانتی متر از هافبک های بلند قد محسوب می‌شد. که جوایز و افتخارات بسیاری را هم در آن زمان کسب کرد. او سابقه مربیگری در تیم ها و باشگاه هایی هم چون شالکه ۰۴،تیم ملی فوتبال بلژیک و ساحل عاج را در کارنامه و رزومه کاری خود دارد.

ورود مارک ویلموتس به دنیای فوتبال

مارک ویلموتس در سال ۱۹۸۰ میلادی با تیم شهر زادگاهش فوتبال خود را در تیم جوانان آغاز کرد سپس با پیوستن به تیم سنت در سال ۱۹۸۷ اولین تجربه حرفهای خود را در تیم بزرگسالان و لیگ حرفه ای بلژیک کسب کرده و با ۳۰ بازی و ۹ گل زده آمار خیره کننده ای را در اولین حضور حرفه‌ای رقم زد.

ویلموتس بازیکن سابق تیم ملی بلژیک

مارک روبر ویلموتس در تاریخ ۲۶ مه ۱۹۹۰ میلادی اولین بازی ملی‌اش را مقابل تیم ملی فوتبال رومانی انجام داد. او در ۷۰ بازی ملی حضور داشت و جمعاً ۴۹۴۷ دقیقه برای تیم ملی فوتبال بلژیک به میدان رفت. مارک ویلموتس آخرین بازی ملی خود را در تاریخ ۱۷ ژوئن ۲۰۰۲ میلادی در برابر تیم ملی فوتبال برزیل انجام داد. وی در بازی‌های ملی‌اش ۲۹ گل به ثمر رساند.

مارک ویلموتس,سوابق فوتبالی مارک روبر ویلموتس,سرمربی جدید تیم ملیمارک روبر ویلموتس بازیکن سابق تیم ملی بلژیک

مارک روبر ویلموتس ستاره تیم شالکه ۰۴

ویلموتس با تیم استاندارد لیژ در سال ۱۹۹۱ موفق شد به شهرت فراوانی دست یابد و با ۱۳۶ بازی برای این تیم ۶۷ گل را به ثمر رساند تا تیم معروف شالکه ۰۴ آلمان او را به خدمت بگیرد و در سال ۱۹۹۶ به مدت چهار سال در تیم شالکه ۰۴ بازی کرد و ۱۰۴ بازی را برای این تیم انجام داد و ۲۱ گل را هم به ثمر رساند.

عضویت مارک ویلموتس در تیم بوردو فرانسه

در سال ۲۰۰۰ به تیم بوردو یکی از بهترین باشگاه های فرانسه رفت و مدت یک سال هم برای این تیم بازی کرد. ۳۰ بار به زمین رفته و هشت کشور را هم به ثمر

رساند.

بازگشت ویلموتس به تیم شالکه ۰۴

ویلموتس سپس به تیم شالکه ۰۴ برگشت و فوتبال خود را در این تیم به پایان رساند تا در مجموع با ۳۲۱ بازی و ۱۳۳ گل کارنامه او به پایان برسد. مارک روبر ویلموتس در سال ۲۰۰۳ با آخرین بازی خود در تیم شالکه ۰۴ که از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

شروع مربیگری مارک ویلموتس

بیوگرافی مارک ویلموتس,کارنامه فوتبالی مارک ویلموتس,ویلموتسسولبق فوتبالی مارک ویلموتس

مارک روبر ویلموتس در سال ۲۰۰۴ به عنوان سرمربی سن ترویدن انتخاب شد و اولین تجربه سرمربی‌گری‌اش را در اولین تیم دوران حرفه‌ای‌اش آغاز کرد با این حال در کمتر از یک سال از این تیم اخراج شد.

پس از اخراج از این تیم بلژیکی، ویلموتس به تیم‌ملی بلژیک رفت و به عنوان دستیار دیک ادوکات و پس از آن جرج لیکنز با این دو سرمربی با تجربه همکاری کرد تا اینکه در می ۲۰۱۲ با رفتن لیکنز از تیم‌ملی بلژیک، سرمربی موقت این تیم شد.

مارک ویلموتس به عنوان سرمربی شیاطین سرخ

ستاره سابق تیم ملی فوتبال بلژیک که مدتی در تیم ملی این کشور به عنوان دستیار دیک ادوکات و پس از آن جرج لیکنز، سرمربی فعلی تراکتورسازی بود، تا اینکه در می ۲۰۱۲ با رفتن لیکنز از تیم‌ملی بلژیک، سرمربی این تیم شد و پس از مدتی نیز به عنوان سرمربی شیاطین سرخ معرفی گردید. در دوران حضور ویلموتس در تیم‌ملی بلژیک، بهترین تیم تاریخ این کشور با حضور بازیکنان جوان شکل گرفت؛ تیمی که پایه‌گذاری آن از سرمربیان قبلی آغاز شده بود.

ویلموتس توانست با این تیم به جام جهانی ۲۰۱۴ برسد و در مرحله گروهی این رقابت‌ها که با تیم‌های الجزایر، روسیه و کره‌جنوبی هم‌گروه بود، به عنوان تیم نخست صعود کرد. شیاطین سرخ به همراه ویلموتس در مرحله یک هشتم نهایی با نتیجه ۲ بر یک آمریکا را شکست دادند اما در مرحله یک چهارم نهایی با یک گل مقابل آرژانتین مغلوب شدند و از دور رقابت‌ها حذف شدند.

پس از جام جهانی ۲۰۱۴، تیم ملی بلژیک با سرمربی‌گری ویلموتس به یورو ۲۰۱۶ صعود کرد و در این رقابت‌ها پس از صعود از گروهش، با چهار گل مجارستان را در مرحله یک هشتم نهایی شکست داد اما در مرحله یک چهارم نهایی مقابل ولزی که برای نخستین بار در رقابت‌های یورو حضور پیدا کرده بود، با نتیجه ۳ بر یک شکست خورد و پس از آن ویلموتس از تیم‌ملی بلژیک اخراج شد.

مارک ویلموتس,اینستاگرام مارک ویلموتس,ویلموتس یرمربی جدید تیم ملی ایرانعکس‌های مارک روبر ویلموتس

ویلموتس در تیم ساحل عاج

او پس از اخراج از تیم‌ملی بلژیک مدتی در هیچ تیمی حضور نداشت تا اینکه پیش از جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به عنوان سرمربی ساحل عاج انتخاب شد ولی پس از اینکه با شکست مقابل مراکش نتوانست ساحل عاج را به جام جهانی برساند، از این تیم اخراج شد.

حواشی مارک ویلموتس

مارک ویلموتس پس از یورو ۲۰۱۶ اتهام بزرگی به پدر تیبو کورتوآ زد و او را به دادن اطلاعات و ترکیب بلژیک به رسانه‌ها در جریان یورو متهم کرد؛ اتهامی که منجر به شکایت کورتوآ از ویلموتس شد.

نکته جالب درباره ویلموتس، حضور دو ساله‌اش در فاصله سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ در مجلس سنای بلژیک است؛ دورانی که چندان با موفقیت همراه نبود و باعث شد ویلموتس دوباره تمرکزش را روی فوتبال بگذارد.

مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,بیوگرافی ویلموتسمارک ویلموتس سرمربی جدید تیم ملی ایران

مارک روبر ویلموتس به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران

پس از کارلوس کیروش یکی از گزینه‌هایی که به صورت جدی برای سرمربیگری تیم ملی به فدراسیون معرفی شد، مارک ویلموتس بلژیکی بود. و بنابر تصمیم گیری‌های فدراسیون مارک ویلموتس سرمربی بلژیکی با قرارداد ۱.۵ میلیون دلاری به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران اعلام خواهد شد.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 296
  • 308
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲۸
در انتظار بررسی: ۴۴
غیر قابل انتشار: ۴۹
جدیدترین
قدیمی ترین
چرت نگین
تو برنامه ورزش و مردم تاج گفت تو رنکینگ فیفا رتبه ۱۹مربیان هست و بلژیک رو از رده ۸۴به رده اول جها آورده..گفتم چه مربیه خوبیه این.اینجا که همش در حال اخراج شدن بوده این درسته یا حرفهای تاج؟
فکرنکنم آبی ازش گرم بشه البته که کی‌روش ازش سرتربود
به دلیل عدم آشنایی با فوتبال ایران و حواشی موجود در فوتبال ما بعید میدونم بتونه تاثیر گذار باشه - البته حالا دیگه رفتن به جام جهانی آسان شده
ویلموتس مربی عالی و انسان بسیار خوب ‌ودرست می‌باشد.من ویلموتس را سی سال از جوانی و شروع بازیگری در بلژیک می‌شناسم.فقط باید به او اجازه داد کارش را انجام دهد.امیدوارم تیم ملی عزیزمان با اتکا به خداوند بزرگ و یاری ویلموتس موفق باشد.
ویلموتس مربی عالی و ...
۳۰ سال .. مگه تو چند سالته بچه .. تازه کجا بوده که می شناسیش ؟!!!
این همه پول خرج کردند برای این مربی که تنها افتخارش صعود ازمرحله گروهی جام جهانی با تیم ملی کشور خودشه من خوش بین نیستم بااین پول میشد مربی مراکش رو آورد که حداقل مراکش رو بدون ستاره هاش قهرمان جام ملتهای آفریقا کرده
اینکه فقط در حال اخراج شدن بود
از کی رو ش بهتره کهرو ش تیم رادفاعی کرد
فقط سکوت
تنها مشکل ما قلیونه
این مربی سوابقش نشون میده نمیتونه مثل کیروش ستاره هارو مهار کنه،کی روش به خوبی اینکارو میکرد
ایشالا ایرانو قهرمان کنه بره براتیم ملی
آدم قعطی بود این همه وقت تلف گذاشتین تا آخرش این بیارین، متاسفم
آدم قعطی بود این همه...
*قحطی * وقت تلف گذاشتن نداریم، یا باید بگیم وقت تلف کردن یا بگیم وقت گذاشتن * این بیارین هم یه چیزی کم داره. بهتره بگیم اینو بیارین یا این رو بیارین
آدم قعطی بود این همه...
قعطی نه قحطی...تلف گذاشتین نه تلف کردین...برای شما باید متاسف بود که یه جمله رو نتونستین بنویسین
وعده می دم که این آقا نسل طلایی فوتبال ایران رو می سازه. همه باید ازش حمایت کنیم. همونطور که بلژیک رو ظرف مدت ۴ سال از رتبه ی ۴۴ دنیا رسوند به رتبه ی ۲، می تونه با ایران هم همین کار رو بکنه. البته ما به صعود از گروه جام جهانی هم راضی هستیم!
والا حرفی قرار نیست داشته باشیم به نظر من مربی تیم ملی مثل آلمان, ایتالیا , برزیل, آرژانتین و زاپن و ... باید هم کشوری خودمون باشه اگه یکی نمیشه چندتایی باشن.خب جدیده.
فدارسیون فوتبال استعداد خوبی در یافتن شارلاتانها داره. امیدوارم مثل کیروش نباشه
مشکل ما با گواردیولا هم حل نمیشه ویلموتس که جای خود دارهبا مدیرت امثال تاج و کفاشیان فوتیال ایران رو باید با تیم های درجه ۲ اسیا ارزیابی کردی اقای اسیا هم پیش کش اقایون
مربی باکارنامه درخشان نیست امشالله که خوب باشه ودرحدواندازه های ایران باشه به شرطی که بزارن کارکنه ومافیابراش مشکل درست نکن مثل کی روش
خدا کنه بهتر از کیروش باشه...ولی به نظر من یحیی گل محمدی گزینه مناسبی بود...آخه پرسپولیسیه ❤❤❤
چرا اين مربي ؟ايشون فقط اخراجهايه درخشاني دارن
هرجا رفته اخراج شده به درد نمیخوره اصلا
الان چه مزیتی داشته که آوردینش؟
بدرد نمیخوره مثل کی روش
این که هرجا رفته اخراج شده!!!!
فقط کی روش
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش