یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۰۲۸

زندگینامه کارل ایکان سرمایه گذار موفق

کارل ایکان,بیوگرافی کارل ایکان,زندگینامه کارل ایکانآشنایی با زندگینامه کارل ایکان
کارل ایکان یک سرمایه گذار فعال و سرسخت است که از موقعیت های مالکیت در شرکتهای سهامی عام استفاده می کند تا تغییرات را برای افزایش ارزش سهام خود اعمال کند.

چکیده ای از بیوگرافی "کارل ایکان"

نام کامل: کارل سلیان آیکان

تاریخ تولد: ۱۶ فوریهٔ ۱۹۳۶

زادگاه: کویینز، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:دانشگاه پرینستون، مدرسه پزشکی دانشگاه نیویورک

شغل: بنیانگذار آیکان اینترپرایسز

همسران: لیبا تریبال،  گیل گولدن

فرزندان: برت آیکان، میشل آیکان

بیوگرافی کارل آیکان

دوران کودکی کارل ایکان,کارل ایکان,زندگینامه کارل ایکانکارل ایکان دوران کودکی اش

کارل آیکان ( انگلیسی: Carl Icahn‎) متولد ۱۶ فوریه ۱۹۳۶ میلادی در نیویورک ایالت متحده آمریکا است. کارل آیکان تنها فرزند رهبر آوازخوانان مذهبی یك كنیسه یهودیان و یك معلم مدرسه بود كه دوران كودكی اش را مثل بسياري از هم سالانش در محله كویینز با میزانی از تنگ دستی گذراند. کارل آیکان کارآفرین،  معامله گر و سرمایه دار آمریکایی است، که در زمینه مبادلات سهام اختصاصی،  مدیریت سرمایه گذاری،  معاملات املاک و مستغلات و مدیریت قمارخانه فعالیت می کند.

تحصیلات کارل آیکان

کارل آیکان در دبیرستان Far Rockaway تحصیل کرد و بعد از آن برای ادامه تحصیل به دانشگاه پرینستون رفت. بعد از کسب کردن مدرک B.A. در فلسفه از پرینستون در سال ۱۹۵۷، کارل آیکان به خواسته مادرش احترام گذاشت و در دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک ثبت نام کرد. اما بعد از گذشت مادرش، دو سال تحصیل خود را برای پیوستن به ارتش ایالت متحده آمریکا ترک کرد.

فعالیت های کارل آیکان

فعالیت های کارل ایکان,کارل ایکان در بورس,کارل ایکانتصاویر کارل ایکان در دوران جوانی

کارل آیکان در سال ۱۹۶۱ واسطه گري سهام در وال استریت را شروع کرد.  کارل آیکان در دهه ۱۹۸۰، شهرت  “corporate raider” کسب کرد. کارل آیکان سهام عظیم را مانند Phillips Petroleum، Dan River، Marshall Field’s، BFGoodrich، Hammermill Paper و شرکتهای معروف آمریکایی مثل Texaco و شرکت هواپیمایی آمریکایی Trans خطوط هوایی جهانی( TWA) بدست آورد.

کارل ایکان در شركت (TWA( Trans World Airlines كه یک شرکت هواپیمایی بزرگ آمریکایی است و در سال ۲۰۰۱ توسط آمریکن ایرلاینز خریده شد، حق فروش بلیت با تخفیف را دارا بود.  کارل آیکان توانست در جایگاه مدیر عامل TWA، این شرکت را از ورشکستگی نجات دهد؛ اما برغم تزریق ۱۰۰ میلیون دلار از ثروت خود در این شرکت، مجبور شد کنترل شرکت را در سال ۱۹۹۲ به کارکنان آن واگذار کند. 

تأسیس شرکت بورسی آیکان توسط کارل آیکان

کارل آیکان در سال ۱۹۶۸ با ۱۵۰ هزار دلاری که خودش جمع کرده بود و ۴۰۰ هزار دلار سرمایه ای که از دایی خود گرفته بود، یک کرسی در بورس نیویورک بدست‌آورد و شرکت بورسی آیکان را تأسیس کرد.

کارل آیکان به تدریج با خرید اکثریت سهم شرکت ها، حق رای اصلی آن ها را بدست‌آورد و با دستکاری تصمیم های هدفمند شرکت، کاری میکرد که ارزش سهام به نفع خودش بالا برود. کارل آیکان بر ترکیب مدیریتی خيلي از شرکت هایی که مالکیت آن ها را به دست می آورد ، تاثیرگذار بود و آن ها را برای تغییر قوانین متقاعد میکرد که سبب شد بعضی از آن ها بدهی بالا بیاورند و بعضی ديگر بازسازی شوند.

این شرکت آمریکایی در صنعت های مختلفی از جمله قطعات اتومبیل، انرژی، فلزات، بسته‌بندي غذا و… فعالیت دارد و به وسیله خود کارل آیکان اداره می شود.  کارل آیکان در اواخر دهه ۱۹۷۰ فعالیت های کارافرینی خود را با جدیت آغاز کرد با تصرف خصمانه TWA در سال ۱۹۸۵ به لیگهای بزرگ برخورد کرد.

در پرونده سرمایه گذاری های کارل آیکان، سه سرمایه گذاری خاص هستند که بیش از ۵۰ درصد از کل هلدینگ وی را تشکیل می دهند:AIGT. IKAN ENTERPRISE, PAYPAL. از کارل آیکان بعنوان یک معامله گر کاملاً جسور یاد می شود که با تکنیک های خود رقبا را خسته می سازد. 

موسسه خیریه آیکان

کارل ایکان,موسسه خیریه کارل ایکان,موفقیت های کارل ایکانکارل ایکان فعالیت های بشر دوستانه بسیاری انجام داده است

کارل آیکان در سال ۲۰۰۴ یک صندوق تامین اجتماعی به اسم “Icahn Partners” بنیاد نهاد.کار اصلی کارل آیکان در امور خیریه، صندوق نجات کودکان، به نام  “خانه ایکان” است که در برونکس ایجاد کرد و هدف اصلی “خانه ایکان” این میباشد که برای پناهجویان خانه ای فراهم می کند. کارل ایکان برای اهداف انسان دوستانه خود، مثل ” Starlight Foundation’s Founders Award” و جایزه فرشته محافظ در سال ۲۰۰۱، چندین جوایز و تشریفات دریافت کرده است. 

ازدواج کارل آیکان

ازدواج کارل ایکان,کارل ایکان,همسران کارل ایکانکارل ایکان و گیل گولدن

کارل آیکان در سال ۱۹۷۹ با یک بالرین اهل چکسلواکی سابق ازدواج کرد. آن ها در سال ۱۹۹۹ با داشتن دو فرزند و پس از چند سال درگیری قانونی از هم جدا شدند. کارل آیکان در همان سال برای دومین بار ، ازدواج کرد.

کارل آیکان,فرزندهای کارل آیکان,زندگی خصوصی کارل آیکانبرت آیکان، پسر کارل آیکان است

فلسفه سرمایه گذاری "کارل آیکان"

کارل آیکان می گوید: « در مجموع فلسفه سرمایه گذاری من این است که چیزی را بخرید، هنگامی که هیچ شخصی آنرا نمی خواهد.» ایکان علاقه دارد در کمپانی هایی سرمایه گذاری کند که از ارزش کمتری برخوردار هستند. درواقع هنگامی که بحث به ارزش کمپانی ها میرسد کارل ایکان یک دانشمند به حساب می آید ، ولی در پایان روش وی بسیار ساده است؛ تمرکز روی الگوی تجارت، درک ترازنامه و تشخیص چشم اندازها ، روش های او در مسیر کسب و کارش هستند. به عبارت دیگر، کارل آیکان به جای اینکه از روش های مرسوم و معمول استفاده کند ، کار خودش را انجام می دهد و راه خودش را می رود.

کارل آیکان در سیاست 

فعالیت های سیاسی کارل ایکان,زندگینامه کارل ایکان,کارل ایکانتصاویر کارل ایکان و دونالد ترامپ

از سوی دیگر کارل آیکان شهرتی هم در عالم سیاست دارد، شهرتی که البته همراه با نام دونالد ترامپ شده است. کارل آیکان از دونالد ترومپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ حمایت کرد و همچنين در دولت ترامپ بعنوان “مشاور ویژه رییس جمهور” در “اصلاحات مقدماتی” خدمت نموده است.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 19
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش