دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۸۰۰۰۲۰

زندگینامه الکساندر گراهام بل، مخترع تلفن و تصاویری از وی

الکساندر گراهام بل,تاریخ تولد گراهام بل,اختراعات گراهام بلالکساندر گراهام بل در نتیجه اختراع تلفن فردی ثروتمند شد
الکساندر گراهام بل به عنوان نخستین شخصی شناخته می شود که پتنت اولین تلفن دنیا را به ثبت رساند. احتمالا اگر زمانی تلفن قطع شود، پی بوجود پراهمیت بودن این وسیله خواهید برد اما تلفن، تنها اختراع او نبود و ابداعات دیگری از جمله فلزیاب و هواپیما را هم که اولین پرواز موتوری دنیا در تاریخ کانادا رقم زد باید به این لیست افزود.

چکیده ای از بیوگرافی الکساندر گراهام بل

نام: الکساندر گراهام بل

زادروز: ۳ مارس ۱۸۴۷

زادگاه: ادینبورگ، اسکاتلند

درگذشت: ۲ اوت ۱۹۲۲ میلادی

ملیت: اسکاتلندی- آمریکایی

پیشه: مخترع، مبتکر و دانشمند

بیوگرافی الکساندر گراهام بل

الکساندر گراهام بل مخترع تلفن در ۳ مارس ۱۸۴۷(میلادی) در شهر ادینبورگ در کشور اسکاتلند زاده شد. چندسالی به مدرسه نرفت ولی با همت خودش و تلاش خانواده هم در دوران ابتدایی و هم در دوران متوسطه شاگرد ممتازی بود. او تحصیلات کالج نداشت و با توجه به اینکه پدر گراهام بل یعنی ملویل بل متخصص فیزیولوژی صدا، اصلاح گفتار و آموزش به ناشنوایان بود در همان دوران کودکی علاقه گراهام بل به شغل پدر در او پیدا شد و او قصد کرد با شغل پدر امرار معاش کند.

در سال ۱۸۷۱ میلادی الکساندر گراهام بل که در آن زمان ۲۴ ساله بود دو برادر خویش را به خاطر سل از دست داد و  خودش از بیماری جان سالم به در برد و در همان سال بهمراه پدر و مادر خود راهی شهر برنتفورد در انتاریوی کانادا شد، گراهام بل یکسال در کانادا دوران نقاهت خود را سپری کرد.

داستان شروع یک دوران الکساندر گراهام بل

الکساندر گراهام بل یک شب تا دیر وقت مشغول کار بود که یک دفعه یک باتری واژگون می شود و سولفوریک اسید آن روی لباسهای وی می ریزد. گراهام بل خشمگینانه معاونش را صدا می کند در حالی که او در کارگاه زیر شیروانی بود و در وضع عادی صدا به او نمی رسید، ولی وجود یک سیم تلگراف که از کارگاه زیر شیروانی تا درون اطاق خواب گراهام بل در طبقه پایین امتداد داشت سبب شد که معاونش صدای او را بشنود. این سیم برای انتقال اصوات نتهای پیانو توسط الکساندر گراهام بل ساخته شده بود. توماس واتسون معاون گراهام بل، پس از تقریباً ۴۰ سال این حادثه را اینطور بازگو می کند. برعکس نخستین پیام تلگرافی مورس، که با جمله مقدس آنچه خدا اراده کرده است، آغاز شد.

ازدواج گراهام بل

در سال ۱۸۷۳ میلادی، الکساندر گراهام بل بعنوان پروفسور فلسفه کلامی در دانشگاه بوستون مشغول بکار شد و در آن جا با همسر آینده اش، Mabel Hubbard، آشنا شد که ۱۰ سالی از او کوچکتر بود و شنوایی اش را بخاطر تب مخملک از دست داده بود ولی در ادامه، زندگی و کار کردن در کنار این خانم ناشنوا، گراهام بل را به اصول اکوستیک علاقه مند کرد و فعالیت های آینده اش در زمینه  انتقال امواج صوتی از روش سیم را رقم زد. او دو پسر و دو دختر داشت اما پسرانش در همان اوایل نوزادی از دنیا رفتند.

شرح حال گراهام بل,گراهام بل,گراهام بل مخترع تلفنگراهام بل و همسرش، دو پسر و دو دختر داشتند اما پسرانش فوت شدند

فعالیت های الکساندر گراهام بل

در سال ۱۸۷۱ الکساندر گراهام بل راهی ایالات متحده شد. او نامه ای از خانم سارا فولر، مدیر آموزشگاه ناشنوایان بوستون دریافت کرد که در آن نامه از گراهام بل خواسته شده بود که شغل معلمی در آن اموزشگاه را بپذیرد و از آن پس، او هر روز به کلاس درس می رفت و روش هایی را که از پدر خود برای آموزش ناشنوایان یادگرفته بود بکار می بست. الکساندر گراهام بل در پایان روز آزمایش ارتعاش را با دیاپازن های خود از سر می گرفت، او دیاپازن های خود را در اتاق خواب گذاشته بود و بر روی آنها کار میکرد و معتقد بود که مسأله ارتعاش، مجهولات زیادی دارد. او در این زمینه به مطالعه یکی از کتاب های مشهور هرمان فون هلمهولتز، فیزیکدان نامی آلمانی، به نام تئوری وظایف اعضاء مبنی بر مطالعه احساسات شنوایی پرداخت و در همین دوران یعنی در دهه هفتاد او در کارگاه برق چارلز ویلیامز که مرجع خیلی از مخترعان بود با توماس واتسون آشنا شد.

گراهام بل در سال ۱۸۷۱ به شهر بوستون در ایالت ماساچوست آمریکا نقل مکان کرد. در آن جا در سال ۱۸۷۵ به بعضی کشفیات گوناگون دست یافت که عاقبت به اختراع تلفن منتهی گردید. الکساندر گراهام بل اظهار نامه مربوط به درخواست ثبت حق انحصاری اختراع خود را در فوریه سال ۱۸۷۶ تسلیم کرد و امتیاز مربوط به آن چند هفته بعد به او داده شد. (جالب این که شخص دیگری به نام الیشاگری در همان روز و تنها یکی دو ساعت دیرتر اظهارنامه ثبت اختراع وسیله کاملاً مشابهی را تسلیم مقامات مربوطه نمود.)

کمی بعد از دریافت امتیاز مزبور، گراهام بل دستگاه تلفن اختراعی خویش را در سالن نمایشگاه سنتنیال فیلادلفیا به معرض نمایش گذاشت. ابداع الکساندر گراهام بل با استقبال گرمی روبرو شد و جایزه ای هم به او اعطا گردید. حق بهره برداری انحصاری از این اختراع در قبال مبلغ یکصد هزار دلار به کمپانی «وسترن یونیون تلگراف» پیشنهاد شد ولی کمپانی مذکور از خرید آن خودداری کرد. بدین ترتیب گراهام بل و دستیارانش در ژوئیه ۱۸۷۷ به تأسیس شرکتی همت گماشتند که آن شرکت در واقع سلف همین کمپانی «آمریکن تلفن و تلگراف» امروزین بود. تلفن از همان آغاز، با توفیق تجاری بسیار بزرگی روبرو گردید. اینک نیز AT & T بزرگترین تشکیلات بازرگانی خصوصی جهان است.

الکساندر گراهام بل و همسرش در ۱۸۷۸ با کشتی بسوی آمریکا روانه شدند و گراهام بل به محض رسیدن به ایالات متحده آمریکا روانه بوستون شد تا به دفاع از امتیاز تلفن که شرکت وسترن یونیون مدعی آن شده بود بپردازد. او در این دادگاه سر بلند بیرون آمد و در همان سال آقای هبرد و واتسون نخستین آگهی را چاپ کردند و این آگهی تأثیر شگفت انگیزی در مردم داشت، هرکس به فکر تهیه تلفن افتاد. در سال ۱۹۱۵ یک خط تلفن سرتاسری در خاک ایالات متحده آمریکا برقرار شد. آن روز رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از کاخ سفید در واشینگتن با فرماندار کالیفرنیا ارتباط برقرار کرده بود و صدای او را می شنید. در این جشن فقط رئیس جمهور و فرماندار شرکت نداشتند بلکه در همین زمان الکساندر گراهام بل در نیویورک پشت میزی نشسته بود و با واتسون که در کالیفرنیا بود، دربارهٔ روزهای اولیه اختراع صبحت می کرد.

 ظاهراً الکساندر گراهام بل و همسرش که در مارس ۱۸۷۹ حدود پانزده درصد سهام شرکت تلفن را داشتند تصور نمی کردند که کمپانی آن ها بزودی تبدیل به شرکتی با سوددهی افسانه ای خواهد شد. آن ها طی چند ماه، اغلب سهام خود را با بهای متوسط هر سهم ۲۵۰ دلار فروختند تا ماه نوامبر ارزش سهام شرکت به یکهزار دلار رسید. در سال ۱۸۸۱ آن ها باز هم دست به کاری غیر عاقلانه زدند و یک سوم سایر سهام باقی مانده خود را فروختند. با وجود این در سال ۱۸۸۳ ثروت گراهام بل و همسرش بالغ بر یک میلیون دلار می شد. با وجود این که الکساندر گراهام بل در نتیجه اختراع تلفن فردی ثروتمند شده بود ولی هم چنان به فعالیت های تحقیقاتی خود ادامه داد و چند وسیله سودمند دیگر، البته کم اهمیت تر از تلفن نیز ابداع کرد.

اولین تلفن ساخت گراهام بل

نخستین پیام تلفنی الکساندر گراهام بل با این جمله آقای واتسون بیا این جا با تو كار دارم شروع گردید. احتمالا اگر گراهام بل می دانست كه در آستانه یك اختراع بزرگی است نخستین پیام خود را با یك جمله جالبی شروع می كرد. آن جمله تاریخی البته اولین جمله كامل بود كه از طریق سیم ارسال شده بود.

" Mr Watson- Come here- I want to see you"

درباره الکساندر گراهام بل,زندگی نامه ی گراهام بل,الکساندر گراهام بلگراهام بل در سال ۱۸۷۳، بعنوان پروفسور فلسفه کلامی در دانشگاه بوستون مشغول بکار شد

مرگ الکساندر گراهام بل

الکساندر گراهام بل در ۲ اوت سال ۱۹۲۲ در باغ شخصی خود در بن بریا در استان نوا اسکوشیا در کانادا درگذشت. دو روز بعد، تمامی سرویس های تلفتی در آمریکا و کانادا برای یک دقیقه کامل و هم زمان با خاکسپاری او به حالت تعلیق درآمدند. همچنین، ارتشی متشکل از ۶۰ هزار اپراتور تلفن به احترام او یک دقیقه سکوت کردند و هیچ ارتباط تلفنی را هم وصل نکردند چراکه ۱۳ میلیون تلفن در این قاره برای یک دقیقه زنگ نمیخوردند.

گراهام بل,الکساندر گراهام بل کیست,شرح حال گراهاماولین پیام تلفنی گراهام بل با این جمله آقای واتسون بیا اینجا با تو کار دارم آغاز گردید

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 15
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش