چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۵۰۰۰۶۲

آشنایی با علم فنگ شویی و اصول آن

فنگ شویی,اصول فنگ شویی,قوانین فنگ شوییفنگ شویی کانال‌های انرژی قدرتمندی را در خانه شما باز می‌کند تا به آن کمک کند قدرتمندتر شوید
فنگ شویی یک هنر و دانش بسیار قدیمی است و فلسفه و هنری باستانی است که پیشینه آن به ۳۰۰۰ سال قبل در کشور چین باز می گردد. بر اساس فنگ شویی هر فضایی دارای انرژی است و با بکارگیری و حفظ تعادل بین اشیاء و فضا، سلامتی و خوشبختی برای انسان رقم می خورد. 

آشنایی با علم فنگ شویی

فنگ شویی در لغت روشی چینی در ساخت منزل یا راهی برای چیدن لوازم منزل طبق اصول تعریف شده است. توجه کنید که تلفظ صحیح این کلمه، فِنگ شویی (feng shui) است. فنگ شویی به چینی (به معنای باد و آب است)، یک فلسفه و فن باستانی در کشور چین است و برای پیدا کردن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیاء در ساختمان های مسکونی، تجاری، باغ و غیره استفاده می شود تا برترین اثر را بر سلامتی، شادی، موفقیت، هماهنگی و بطور کلی انرژی مثبت چی داشته باشد.

مهم ترین چیزهایی که باید رعایت کرد، خودداری از بی نظمی و هرگونه انباشتگی، استفاده از رنگ های مناسب، خطوط منحنی، در نظر گرفتن جهت های مناسب است. عناصر نقش بسیار مهمی در فنگ شویی ایفا می کنند. عناصر ۵ گانه چینی عبارتند از: چوب، آتش، خاک، فلز، آب.

هنگامی که انسان و محیط پیرامون او با هم هماهنگ باشند، نتیجه اش زندگی عالی و موفقیت برای ماست و هدف فنگشویی هم رسیدن به همین موفقیت است. در اصل، تعادل جنبه حیاتی از فضای دکور فنگ شویی است که در تمام جنبه های آن مشهود است. یک علم متافیزیکی است که کاملاً توضیح داده نشده است، ولی مزایای فنگ شویی مشاهده شده است.

فنگ شویی از نظر تاریخی

در صورتیکه بخواهیم از نظر تاریخی به سؤال فنگ شویی چیست جواب بدهیم، باید بگوییم فنگ شویی به صورت گسترده برای ساخت و طراحی ساختمان ها ارائه شد تا با سبکی که ارائه می دهد، منازل را اصولی و مساعد بنا کند. این بدان معناست که رابطه بین زندگی امروزی و طبیعی کاملاً با فنگ شویی منطقی و اجرایی است، ولی از نظر علوم قابل اندازه گیری، امکان سنجش برای این معیارها وجود ندارد؛ بلکه بازخوردها و نتایج کاملاً بر احساسات و شرایط درونی اشخاص تأثیرگذار خواهند بود و نکته ای که باید عنوان کرد این است که فنگشویی اساس علمی ندارد (البته علوم تجربی و مدون، نه علوم چینی).

قوانین فنگ‌شویی,فنگ شویی,تکنیکهای فنگ شوییفنگ شویی یکی از پنج هنر متافیزیک چینی است

این موضوع بیان شده تا انرژی های عرفانی و ماورایی که در زندگی انسانها جاری می شود را توجیه کند. هر چند فنگ شویی نتایج قابل استنادی برای بررسی ندارد، ولی مورد توجه خیلی از افراد در سرتاسر دنیا قرار گرفته و حتی در دانشکده های سراسر دنیا نیز مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد.

انرژی فنگ شویی

انرژی حیاتی یا چی در اماکن خاصی از زمین موجود است و پیدا کردن این مکان ها بعنوان یافتن اژدها و محل استراحت آن توصیف شده است. پدیده های مختلف طبیعی نمادی از اشکال حیوانات و انرژی های آنها بوده اند، مثل اژدهای سبز، ببر سفید و … امروزه یک مشاور فنگ شویی زمانی که با دقت به محیط اطراف شما نگاه می کند تا کیفیت انرژی آن و تأثیرش بر سلامت و رفاه شما را بفهمد، از همین دانش استفاده می کند. این همان جایی است که عقیده قوی در مورد فنگ شوییِ خارجی از آن نشات گرفته است. احتمالا شما از مشاوران فنگشویی شنیده باشید که می گویند در صورتیکه محیط اطراف فنگ شویی بدی داشته باشد، بهبود فنگ شویی فضای داخلی هم تأثير کمی خواهد داشت. بدین ترتیب اول انرژی خارجی باید مورد توجه قرار گیرد، چون تأثیر زیادی در کیفیت انرژی خانه شما دارد.

فنگ شویی در خانه,فنگ شویی چیست,فنگ شویی فنگ شویی به عنوان یک دانش سازمان یافته، از زمان سلسله تنگ استفاده می‌شد

نقش عاصر پنجگانه در فنگ شویی

پنج عنصر سیستم دیگری است که از سنت تائوئیست نشات می گیرد. در این سنت چوب، آتش، خاک، فلز، آب نماینده تمام هستی و طبیعت هستند. این پنج عنصر همچنین بعنوان پنج مرحله شناخته میشوند و تمام زندگی را به مراحل و دسته هایی تقسیم می کنند که به یکدیگر وابسته و مرتبط هستند. هر پنج عنصر با هم یک سیستم کامل ایجاد می کنند و یک عنصر تنها نمی ماند. این عناصر دائما در حال رقص هستند. در فنگ شویی، ما معمولاً به دنبال تعادل پنج عنصر هستیم. هر یک از مناطق نقشه باگوآ که با نام گوا هم شناخته میشوند، یک عنصر مربوطه هم دارند. بدین ترتیب میتوانید با پیدا کردن عنصر مربوطه، از این سیستم برای تقویت یک گوا یا منطقه استفاده کنید. 

فنگ شویی,فنگ شویی اتاق خواب,قانون فنگ شوییعناصر ینجگانه چینی نقش بسیار مهمی در فنگ شویی ایفا می کنند

اصول فنگ شویی

در فنگ شویی دو اصل مهم وجود دارد:

- در تئوری تائو یین و یانگ دو اصل ضروری در فنگ شویی هستند. در بطن این اصول، اعتقاد بر این است که بین یین (زنانگی) و یانگ (مردانگی) وجود تعادل امری ضروری است؛ به دلیل آن که اساس زندگی، خوبی، بدی، شادی و موفقیت همگی در زن و مرد و تعادل بین آنها به ثمر خواهد رسید.

- هر چند در تائوئیسم بین یین و یانگ تضاد وجود دارد، ولی همین تضاد سبب ایجاد وابستگی بین آنها می شود و نتیجه آن تعادل را بوجود می آورد. سؤال؛ فنگ شویی چیست، تنها یک پاسخ با یک جواب معین ندارد؛ بلکه دنیایی است که قدمت هزاران ساله تمدن شرق در آن نهفته است. با توجه به سنت و متون مربوطه، فنگ شویی بیان می کند که همه چیز با درجه های گوناگون از پنج عنصر چوب، آتش، خاک، فلز و آب تشکیل می شود که هر یک با رنگ مخصوص بخود نشان داده می شوند. این تشکیل ترکیب ها هنگامی که در کنار هم قرار بگیرند، به خودی خود پاسخ سؤال فنگ شویی یعنی چه را به نمایش می گذارند.

موقعیت فرماندهی و فنگ شویی

درک و اجرای اصل موقعیت فرماندهی کار بسیار ساده ای است. موقعیت فرماندهی بهترین راه را برای قرار دادن خود و مبلمان در فضاهای گوناگون برای فنگ شویی نشان می دهد. مهم ترین کاربرد آن برای قرارگیری تخت خواب، میز و اجاق گاز است. تخت خواب نماینده شما، میز کار نماینده شغل شما و اجاق گاز نماینده ثروت شماست و این که چطور خود را در جهان تغذیه می کنید. مبانی موقعیت فرماندهی این است که بطور کلی باید بدون این که در یک خط مستقیم قرار بگیرید، رو به آن باشید. بسیار مهم است که در حالیکه در رختخواب هستید، پشت میز خود نشسته اید و یا سرگرم آشپزی هستید، در موقعیت فرماندهی قرار بگیرید. معمولاً این نقطه با یک خط مورب به در وصل می شود. قرار نیست بطور مستقیم با درب هماهنگ باشید، فقط باید درب را ببینید.

قوانین فنگ شویی

در این بخش شما را با مهمترین قوانین فنگ شویی در منزل آشنا می کنیم که با رعایت کردن آنها به منزلی ایده آل که پر از انرژی مثبت است خواهید رسید.

فنگ شویی و چیدمان منزل,فنگ شویی,نمادهای فنگ شوییبا کمک فنگ شویی، اعداد کووا و مسیرهای شانس خود را پیدا کنید

- قوانین فنگ شویی در اتاق نشیمن

اتاق نشیمن فضایی برای ملاقات با مهمانان و صحبت کردن است. در این جا باید یک حس حرکتی در زیباترین شکل وجود داشته باشد. آکواریومی را در نظر بگیرید. "فنگ شویی" می گوید بسیار مفید است. بالش های نرم روی کاناپه و رنگ های جذاب گرم روی دیوارها نیز میتوانند بر کیفیت تعاملات زندگی در اتاق تأثير بگذارند.

- نقش فنگ شویی در دکوراسیون و رنگهای مناسب

آگاهی از کاربرد رنگها برای فنگ شویی مناسب در فضا مزایای بسیاری دارد و همینطور گزینه های دکوراسیون را برای شما راحت و منعطف می سازد. رنگ، مهمترین بخش دکوراسیون است. رنگ های متناسب برای دکوراسیون داخلی ، درجات رنگی بین رنگ پوستی تا شکلاتی است. آبی روشن و سبز نیز مناسب می باشند. باید دقت داشت که از رنگ های سرد به تنهایی استفاده نکرد چون مانع از داشتن خوابی آرام می شود. بهتر است رنگ های سرد و گرم در کنار هم بکار گرفته شوند. دکوراسیون متناسب، میتواند انرژی های موجود در اتاق خواب را متعادل نگاه دارد. به عنوان مثال دو میز کوچک در دو طرف تخت خواب، محل مناسبی برای گذاشتن چراغ خواب، کتاب، لیوان آب، ساعت و یا وسایل کوچک مورد نیاز پیش از خواب می باشد. همینطور توصیه شده که آینه ای کوچک را به جای گذاشتن یک آینه بزرگ در اتاق خواب، برگزیده و در گوشه اتاق خواب خویش بگذارید.

باگوا در فنگ شویی,دکوراسیون داخلی به سبک فنگ شویی,فنگ شوییآگاهی از کاربرد رنگ ها برای فنگ شویی مناسب در فضا مزایای بسیاری دارد

- قوانین فنگ شویی در اتاق خواب

اتاق خواب مکان خوبی برای شروع کار با فنگ شویی در خانه شما است، چون این اتاق نمایانگر فردی است که در آن جا می خوابد. تنظیمات فنگ شویی در اتاق خواب میتواند به سرعت و بطور مؤثر در این جا کار کند، چون شما می خوابید و اکثر زندگی خویش را در رختخواب خود هستید. تختخواب خود را در موقعیت فرمان قرار دهید. در صورتیکه مقدور نیست، آنرا تصحیح کنید. هرگونه انبارداری و آشفتگی را از زیر تخت جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که یک هدست دارید که بطور ایمن به تخت وصل شده است.

- قوانین فنگ شویی آشپزخانه

آشپزخانه یکی دیگر از مهمترین اتاق های فنگ شویی در منزل است، آشپزخانه نمایانگر ثروت، فراوانی و سلامتی است. چه قدر خوب خوردن ما بطور مستقیم با نحوه حضور در جهان ارتباط دارد. اجاق گاز بطور خاص به سعادت و سلامتی شما متصل است. اجاق گاز را تمیز و سالم نگه دارید. حداقل یک بار در روز از اجاق گاز استفاده کنید، حتی اگر فقط جوشاندن آب باشد. این انرژی را فعال نگه می دارد. به طور منظم مواد غذایی را در یخچال و شیرینی را در منزل بچینید.

فنگ شویی,فنگ شویی ثروت fang,فنگ شویی آشپزخانه یکی از مهمترین اتاق های فنگ شویی در منزل است

- نقش فنگ شویی در راهروی ورودی 

راهروی ورودی از اهمیت ویژه ای بهره مند است و شما نباید آن جا را خیلی شلوغ و یا به هم ریخته کنید، وسایلی که ضروری نیستند را از آن جا بردارید و فکری به حال کفش ها بکنید و آنها را درون جا کفشی کاملاً مرتب قرار دهید. یکی از قوانین فنگ شویی که بسیار با اهمیت است این است که نباید آینه روبروی درب ورودی باشد چون انرژی های خوب و مثبتی که وارد خانه می شوند در برخورد با آینه منعکس می شوند و به بیرون میروند.

اصول فنگ شویی,فنگ شویی,فنگ شویی ثروتاصول فنگ شویی در طراحی دکوراسیون راهروی ورودی جذاب و مدرن

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 15
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش