دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۵۵

آشنایی با انواع تشک تخت و عوامل تاثیرگذار بر راحتی آن

تشک تخت,معمولی تشک تخت,تشک تخت خوابتشک تخت خوب معمولا از سطح تختی که قرار می دهید، کمی بالاتر قرار می گیرد
از مهمترین کارکردهای بدن می توان به خواب اشاره کرد. با یک حساب سر انگشتی متوجه میشویم که نزدیک به یک سوم از عمر خود را می خوابیم. پس به همان میزان که در انتخاب وسایلی چون مبلمان، لباس و کفش حساسیت به خرج میدهیم، باید به فکر یک تشک تخت مناسب و راحت باشیم.

تشک تخت

تُشَک( که به اشتباه دُشَک گفته می شود) به لایهٔ نرمی گفته میشود که از جنس پشم یا پنبه است و برای راحتی خواب آدمی روی زمین یا روی تخت  جای می گیرد به گونه ای که همگی بدن را دربرمی گیرد. امکان دارد داخل تشک تخت از موادی نظیر پارچه های سنگین، مو، نی، پنبه، فوم، اسفنج و غیره تشکیل شده باشد.

تشک تخت معمولاً به دو مدل تشک طبی و فنری تقسیم می شود که نمونه فنری آن نیز دو مدل دارد که شامل فنر متصل و فنر منفصل می باشد. درون یکسری از تشک ها را به وسیله ی هوا یا آب پر می کنند که اغلب کاربرد پزشکی دارند و در درمان زخم بستر و مشابه آن مفید هستند.

برترین تشک تخت برای خوابیدن، تشکیست که از سطح تخت بالاتر بیاید و کم ارتفاع نباشد. بحث ارتفاع در تشک های معمولی، مهم نیست و برای آن ها اصلاً ارتفاع تعریف شده ای وجود ندارد، در حالیکه انواع مدل های طبی و خوشخواب که در بازار موجود است ، ارتفاع متنوعی دارد.

محتويات تشک تخت و نوع مواد تشکیل دهنده آن ها در انواع مختلف این محصول متفاوت است و ماکت مواد تشکیل دهنده هر تشک را در نمایندگی برندهای ایرانی میتوانید از نزدیک ببینید. مواد تشکیل دهنده تشک تخت های خوشخواب شامل نمد، فنر، موکت، یونولیت و فوم میباشد ، در حالیکه تشک های معمولی فقط از فنر تشکیل شده اند یا از ابر و مواد پرکننده مانند پر و پشم در آن ها وجود دارد.

تاریخچه تشک تخت

مواد تشکیل دهنده ی تشک های اولیه شامل انواع مواد طبیعی نظیر نی، پر یا موی اسب بود. همینطور مواد تشکیل دهنده ی تشک های مدرن شامل لاتکس، ویسکوالاستیک یا سایر فوم های پلی یورتان انعطاف پذیر است. جیمز مارشال در سال ۱۸۹۹ به معرفی نخستین بسته بندی بهار سوراخ تشک سیم پیچ پرداخت که در حال حاضر بعنوان کویل مارشال شناخته شده است. امکان دارد تشک تخت با هوا یا آب، یا انواع الیاف طبیعی پر شود.

انواع تشک تخت

تشک تخت انواع مختلفی دارد که در ادامه آن ها را برای شما شرح میدهیم:

> تشک تخت طبی:

برای تولید تشک تخت طبی از مواد اولیه و متریالی استفاده می شود تا از بدن و ستون فقرات در زمان خواب به خوبی محافظت می کنند. مقدار نرمی و سفتی این نوع تشک تخت، ایده ال است. مزیت تشک های طبی مرغوب به دیگر تشک ها، حذف درد بدن و هدیه خوابی پر از آرامش است. به بعضی از تشک های طبی، تشکهای ارتوپدی می گویند که با درصد سختی ۱۰۰ درصد عرضه میشود و برای افرادی مناسب است که نباید تشک هایشان بیش از نیم سانتیمتر فرو رفتگی داشته باشد.

تاریخچه تشک تخت,تشک تخت,بهترین تشک تخت خواببهتر است تشک تخت را به همراه پایه تخت مخصوص خودش خریداری کنید

> تشک تخت فنری:

تشک تخت هایی که فنر داخلی دارند از قدیمی ترین و شناخته شده ترین طراحی های تشک مدرن هستند. در ساخت این تشک تخت مقاوم، تولیدکنندگان از سیستم های نگهدارنده متفاوت فنر مارپیچ مثل فنرهای متصل به هم یکپارچه یا فنرهای پیچیده شده در پاکت های مجزا استفاده می کنند. بعد از آن فنرها را با انواع مختلفی از مواد داخلی می پوشانند تا برای تقاضا کنندگان یک محل خواب راحت را فراهم کنند.

امروزه در ساخت تشک تخت، از ابزارهای پیشرفته ای نظیر فوم ها، فیبرها و لایه های اضافه فنرهای استیل کوچکتر استفاده میشود، تشک های فنری محکم تر و راحت تر از هر زمانی هستند. تشک های دارای فنر داخلی بعنوان یکی از پرطرفدارترین تشک های موجود در بازار هستند.

بهترین نوع تشک تخت,بهترین برند تشک تخت خواب,تشک تختتشک تخت فنردار رایج ترین نوع تشک است

> تشک تخت فنری منفصل:

تشک تخت فنری منفصل، به عنوان جديدترين تکنولوژی فنر در ساخت تشک بکار می رود. چینش مجزا سبب می شود که هر یک از فنرها به صورت جداگانه عمل کند و اثری روی یکدیگر نگذارند. عملکرد جداگانه فنرها علاوه بر این که باعث افزایش طول عمر مفید تشک میشوند ، سبب می شوند تشک تخت طبق شکل بدن کسی که روی آن می خوابد، شکل بگیرد و از این جهت از کمر و ستون فقرات پشتیبانی بهتری انجام میشود.

تشک تخت,تشک تخت طبی,تشک تخت فنریتشک تخت فنری منفصل حالت ارتجاعی خوشخواب را به بغل دستی شما انتقال نمی دهد

در صورتیکه به تشک دونفره برای جهزیه خود احتیاج دارید، تشک های فنری منفصل آرامش بیشتری در قیاس با تشک تخت فنری از نوع متصل خواهید داشت. ارتعاش و لرزش ایجاد شده در این مدل ها، توسط یک نفر بر نفر کناری منتقل نمی شود. از مزیت های دیگر تشک تخت فنری منفصل، می توان به تنفس بهتر لایه های زیرین اشاره کرد. شاید این موضوع بنظر شما جالب باشد. شاید برایتان اتفاق افتاده که زمانی روی تخت دراز کشیده اید در آن لحظه احساس کنید که تشک داغ شده و به دلیل افزایش دمای بدن، خواب خوبی نداشته باشید.

> تشک تخت بادی: 

با استفاده از یک پمپ باد دستی یا برقی میتوان میزان سفتی تشک تخت بادی را تنظیم نمود. درصورت سوراخ شدن می توان آن ها را با لوازم مخصوص تعمیرات، تعمیر نمود. این نوع تشک تخت بسیارسبک و قابل حمل هستند و در منزل، ویلا، مسافرت و محل کار میتوان از آن ها استفاده کرد.

تشک تخت فنری منفصل,تشک تخت,انواع تشک تختتشک تخت بادی، از جمله تشک هایی است که سفتی آن را می توان با یک دستگاه کنترل کرد

در نظر داشته باشید که به این علت تشک های بادی جزء تشک های طبی محسوب می شوند که وظیفه ی لایه های داخلی این نوع تشک تخت، نگهداری بخش های مختلف باد در خودش است و باد را بین بخش های مختلف بدن تقسیم می کند( به عنوان مثال فشاری که زیر پا قرار دارد کم تر از فشار زیر کمر می باشد). این تقسیم بندی سبب میشود تا به اندازه فشار و وزنی که بخش های مختلف بدنتان بر روی تشک وارد می کنند، به همان میزان به تشک فرو می روند. قیمت این نوع تشک تخت در مقایسه با تشک های موجود در بازار مناسبتر است. با کم ترین هزینه ممکن می توان این تشک ها را تهیه نمود.

> تشک تخت مموری فوم:

از جمله موادی که اگرچه در تشک های خوش خواب به تازگی مورد استفاده قرار می گیرد ولی در صنایع فضایی بیش از نیم قرن بکار میرود فوم حافظه دار یا مموری فوم می باشد. مموری فوم ماده ای است که با توجه به تناسب فشار و حرارت دریافتی تغییر شکل می دهد؛ بدین ترتیب عملکرد تشک مموری فوم باتوجه به وزن، شکل عضلات و حرارت بدن کاربران کاملاً متفاوت است.

عوامل تاثیرگذار بر راحتی تشک تخت,نظافت تشک تخت,تشک تختدر تشک تخت مموری فوم میزان فشار وارد شده به قسمت‌های مختلف بدن متفاوت است

مقدار فشار وارد شده به بخش های مختلف بدن در تشک تخت مموری فوم متفاوت است. از فواید این نوع تشک تخت می توان خون رسانی بهتر به اندام ها ، پشتیبانی کامل کمر و ستون مهره ها و جلوگیری از دردهای عضلانی اشاره کرد. همینطور انرژی ناشی از غلت زدن به کاربر کناری در تشک مموری فوم دو نفره منتقل نمی شود. علاوه به مزایای تشک مموری فوم می توان به خاصیت طبی بیشتر این نوع تشک تخت نسبت به مدل های فنری اشاره کرد. اگرچه این تشک ها نیز در مقایسه با نمونه های دیگر گران قیمت تر است. 

> تشک تخت آبی:

در تولید تشک تخت آبی علاوه بر موادی مانند فوم و الیاف لازم از آب هم استفاده شده است. بهترین انتخاب برای افرادی که دچار کمردرد و گرفتگی عضلات هستند، تشک تخت آبی می باشد. تشک های آبی مثل کیسه آب گرم هستند ولی ابعاد آن ها بزرگ تر است که سبب کاهش گرفتگی و درد عضلات می شوند.

تشک تخت,تشک تخت بادی,فنر زیر تشک تختدر تولید تشک تخت آبی علاوه بر موادی مانند فوم و الیاف لازم از آب هم استفاده شده است

حرکت آب در این نوع تشک تخت سبب میشود خون رسانی در بدن فرد افزایش یابد. یکی از قابلیت های تشک تخت آبی تنظیم دمای آب است. از این جهت در صورت نیاز میتوان دمای آب را تغییر داد و آب را گرم یا حتی سرد کرد. در فصلهای گرم سال، استفاده از دمای کمتر آب سبب میشود خوابی راحت تر داشته باشید و از خنکی رخت خواب لذت ببرید. روی سطح تشک تخت آبی منافذ ریزی وجود دارند که باعث میشود جریان هوا در گردش باشد. در نتیجه مانع از تعریق فرد می شود. این محصول که از دوام بالایی برخوردارست، قابل شست و شو و بدون صدا است.

> تشک تخت لاتکس:

تشک تخت لاتکس پس از فراوری لاتکس با استفاده از لایه های لاتکس ساخته می شود. در یک تشک لاتکس میتوان از یک لایه تا چهار لایه لاتکس با درجه سفتی متفاوت استفاده نمود. معمولاً از پارچه کتان با کیفیت در رویه این تشک تخت استفاده می شود. مواد ساخت تشک لاتکس امکان دارد در یک سمت از لاتکس و در سمت دیگر از سایر مواد مورد استفاده در ساخت تشک باشد.

فنر زیر تشک تخت,تشک تخت,عکس تشک تختتشک تخت لاتکس نسبت به مدل‌های مموری فوم از انعطاف بیشتری برخوردار است

عوامل تاثیرگذار بر راحتی تشک تخت

حفظ سلامتی ستون فقرات، یکی از اصلی ترین معیارهای تشک تخت راحت و مناسب است. بطور طبیعی ستون فقرات ما سه انحنای جزئی دارد و مخصوصا در زمانی که در حالت درازکش هستید، این انحناهای طبیعی باید بدرستی حفظ شوند. یک تشک مناسب، سبب حفظ تعادل بدن شما در حالت استاندارد میشود و سر، شانه ها، باسن و پاها در یک راستا قرار خواهند گرفت. وقتیکه بر روی یک تشک مناسب قرار گرفتید، شبیه هنگامی که در آب غوطه ور هستید، هیچگونه فشاری نباید بر بدن شما وارد شود.

ابعاد تشک تخت

امروزه تشک تخت در ابعاد مختلفی تولید می شود که متناسب با سنین و وزن های گوناگون است. به بیان ساده در رده های سنی مختلف تشک ها ساختارهای متفاوتی دارند و باتوجه به نیازهای کاربرانشان درصد الیاف و مواد بکار رفته در آن ها متغیر است. 

نظافت تشک تخت

تشک تخت مکان مستعدی برای تجمع انواع باکتری ها و عوامل حساسیت زا است. قسمتی از آلودگی هایی که تا به حال روی تشک ها مشاهده شده است شامل سلول های مرده پوست، مایعات بدن، کپک، گرد و غبار و موی حیوانات می باشد. این آلودگی ها بر سلامت پوست و موی فرد اثر می گذارد و سبب مختل شدن خواب آرام شما میشود. همینطور با گذشت زمان ترشحاتی مانند عرق بدن نیز بوی نامطبوعی به تشک تخت و اتاق شما می دهند. در هر حال، بهتر است به منظور نظافت راحت تر تشک ها برای آن ها یک روکش قابل شست وشو تهیه کنید. اما اغلب تشک هایی که در بازار خریداری می کنید یک روکش دارند.

عکس تشک تخت,ابعاد تشک تخت خواب,تشک تختبهتر است به منظور نظافت راحتتر تشک تخت برای آن یک روکش قابل شست وشو تهیه کنید

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بیوگرافی تایسون فیوری,تایسون فیوری,تایسون فیوری پاریس فری بیوگرافی تایسون فیوری بوکسور ایرلندی- انگلیسی (+ تصاویر خانوادگی)

زاده:۱۲ اوت ۱۹۸۸

زادگاه:منچستر

ملیت:بریتانیا

پیشه:بوکسور

قد:۲۰۶ سانتیمتر

ادامه
رویا نونهالی,بیوگرافی رویا نونهالی,عکس رویا نونهالی بیوگرافی رویا نونهالی بازیگر تئاتر و سینمای ایران (+ تصاویر)

نام:رویا نونهالی

متولد:۲۴ بهمن ۱۳۴۱

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر، داور استعدادیابی

زمینه فعالیت:تئاتر و تلویزیون و سینما

سال های فعالیت:۱۳۷۲ تاکنون

ادامه
عقاید شهاب الدین یحیی سهروردی,زندگینامه ی شهاب الدین یحیی سهروردی,بیوگرافی شهاب الدین یحیی سهروردی زندگی نامه شهاب‌الدین یحیی سهروردی از کودکی تا به شهرت رسیدنش

زاده:۵۴۹ ق / ۱۱۵۵ م

زادگاه:سهرورد،  ایران

ملیت:ایرانی

درگذشت:۵ رجب ۵۸۷ ق

آرامگاه:قلعه حلب،  سوریه

ادامه
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
ویژه سرپوش