جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۱۰۵

طرز تهیه سمبوسه خوشمزه به سه روش متنوع (+ تصاویر)

طرز تهیه سمبوسه,طرز تهیه سمبوسه با نان لواش,سمبوسهطرز تهیه سمبوسه جنوبی
طرز تهیه سمبوسه در هر کشوری متفاوت است. بعضی مواد آنرا درون خمیر پر می کنند و بعضی دیگر با استفاده از نان های نازک، سمبوسه ای مثل سمبوسه جنوبی می پزند. سمبوسه را میتوان بعنوان پیش غذا یا یک میان وعده و حتی یک وعده ی غذایی تهیه کرد.

سمبوسه

سمبوسه یکی از غذاهای خوشمزه ایرانی است. در واقع سمبوسه یک غذای جهانی هم هست و در منطقه های مختلفی مانند خاورمیانه، آسیای مرکزی ، شبه قاره هند و شمال آفریقا پخته می شود. در این مطلب ما طرز تهیه سمبوسه را به چند روش برای شما آموزش می دهیم.

۱. سمبوسه سیب زمینی

> مواد لازم برای تهیه سمبوسه سیب زمینی

- سیب زمینی: ۳ عدد متوسط

- پیاز متوسط: ۲ عدد متوسط

- پیازچه: ۵ تا ۶ ساقه جوان

- گشنیز: ۲ قاشق غذا خوری ساطوری شده

- جعفری: ۲ قاشق غذا خوری ساطوری شده

- نان لواش: ۴ ورق نان

- روغن: ۲۵۰ میلی لیتر یا یک پیمانه اندازه گیری

- زرد چوبه: ۱ چهارم قاشق چایخوری

- نمک و فلفل سیاه: به میزان لازم

> طرز تهیه سمبوسه سیب زمینی

برای تهیه سمبوسه، ابتدا سیب زمینی ها را با پوست آبپز کنید. سیب زمینی ها را به همراه آب، نمک و اندکی روغن میگذاریم. دلیل این که به آن نمک و روغن اضافه میکنیم اینست که در خلال پخت اگر سیب زمینی شکاف یا این که آب درون آن نفوذ کرد سیب زمینی مزه دار شده باشد و مزه آب به خودش نگیرد.

طرز تهیه سمبوسه جنوبی,طرز تهیه سمبوسه,طرز تهیه سمبوسه سیب زمینیبرای طرز تهیه سمبوسه، ابتدا سیب زمینی ها را با پوست آبپز کنید

در فاصله ای که سیب زمینی ها آب پز می شوند، پیازها را خرد میکنیم و در ظرف مورد نظر سرخ میکنیم ولی خیلی خشکش نمیکنیم و در آخر تفت، هم کمی زرد چوبه به آن اضافه میکنیم تا پیازها خوش رنگ و طلایی بشود.

طرز تهیه سمبوسه بستن نان لواش,طرز تهیه سمبوسه مرغ و قارچ,طرز تهیه سمبوسهبرای درست کردن سمبوسه، پیازها را به همراه ادویه در ظرف مورد نظر سرخ میکنیم

بعد از این که سیب زمینی ها پخت و سرد شد آنرا با رنده ی درشت یا به شکل نگینی خرد می کنیم و مواد سمبوسه را که شامل سیب زمینی، پیاز و همچنین سبزی های معطر است را بهمراه کمی نمک، فلفل و زرد چوبه با هم ترکیب میکنیم.

طرز تهیه سمبوسه,طرز تهیه سمبوسه ایرانی,درست کردن سمبوسهمواد سمبوسه که شامل سیب زمینی، پیاز و سبزی است را مخلوط میکنیم

زمانی که موادمان آماه شد باید نان های لواشمان را برش بزنید. اگر میخواهید سمبوسه های بزرگ درست کنید باید نان هارا به صورت طولی و اگر سمبوسه های کوچک آن ها را به صورت عرضی برش بزنید.

برای پیچاندن سمبوسه ابتدا نان لواش گرد را از دو قطر آن بـه ۴ قسمت مساوی تقسیم کنید.

طرز تهیه سمبوسه گوشت,طرز تهیه سمبوسه,طرز تهیه سمبوسه با سیب زمینیبرای پیچاندن سمبوسه ابتدا نان لواش گرد را به ۴ قسمت تقسیم میکنیم

هر تکه نان سمبوسه را به شکل قیف بپیچید. یکی دو قاشق از مواد سمبوسه را داخل قیف بریزید و درب قیف را ببندید.

طرز تهیه سمبوسه مرغ و قارچ,طرز تهیه سمبوسه ایرانی,طرز تهیه سمبوسههر تکه نان سمبوسه را به شکل قیف بپیچانید و مواد را درون این قیف ها بریزید

برای این کـه درب قیف باز نشود میتوانید از ترکیب آرد و آب مقداری خمیر رقیق درست کنید و لبه های نان سمبوسه را با خمیر بپوشانید تا آسان تر بـه هم بچسبند.

طرز تهیه سمبوسه,درست کردن سمبوسه,طرز تهیه سمبوسه گوشتبرای بستن درب قیف سمبوسه از ترکیب آرد و آب استفاده کنید تا بچسبند

سمبوسه ها را به طور عمودی روی ضلعی کـه بسته اید قرار دهید کـه باز نشوند. پس از پیچاندن سمبوسه ها آن ها را در روغنی که حدودا نیم سانت از سطح ظرف را پر کرده سرخ کنید. فقط توجه کنید برای این که سمبوسه ها باز نشوند از سمتی که پیچیده شدند درون روغن قرار دهید. هنگامی که سمبوسه ها سرخ شدند طرف دیگر آنرا سرخ کنید.

طرز تهیه سمبوسه با سیب زمینی,طرز تهیه سمبوسه,طرز تهیه سمبوسه با نان لواشسمبوسه ها را به طور عمودی روی ضلعی کـه بسته اید قرار دهید و سرخ کنید

۲. سمبوسه گوشت

> مواد لازم برای تهیه سمبوسه گوشت

- گوشت چرخ کرده: ۲۰۰ گرم

- پیاز: ۱ عدد ریز خرد شده

- سیب زمینی: ۱ عدد ریز خرد شده

- پودر فلفل سیاه: ½ قاشق چایخوری

- پودر فلفل چیلی: ½ قاشق چایخوری

- زردچوبه: ½ قاشق چایخوری

- سیر خرد شده: ½ قاشق غذاخوری

- رب گوجه فرنگی: ۲ قاشق غذاخوری

- گوجه فرنگی: ۱ عدد ریز خرد شده

- نمک: به میزان دلخواه

> طرز تهیه سمبوسه گوشت

برای تهیه سمبوسه، ابتدا گوشت چرخ کرده را به همراه پیاز سرخ کنید. بعد سیب زمینی ها را نگینی خرد کرده و در ماهیتابه دیگر سرخ کنید تا حسابی نرم شوند. اکنون همه ادویه ها و رب گوجه فرنگی را روی سیب زمینی ها بریزد و گوشت را هم به مواد تان اضافه کنید و مواد را حسابی هم بزنید تا یکدست شود و بگذارید کمی خنک شود تا خمیر یا نان لواش تان را آماده کنید و سمبوسه ها را بپیچید و بعد از آن در روغن داغ سرخ کنید و با گوجه فرنگی و جعفری تازه تزئین و سرو کنید.

سمبوسه,طرز تهیه سمبوسه سیب زمینی,طرز تهیه سمبوسهطرز تهیه سمبوسه گوشت به روشی آسان

۳. سمبوسه مرغ و قارچ

> مواد لازم برای تهیه سمبوسه مرغ و قارچ

- نان لواش: به تعداد دل خواه

- سینه مرغ: ۱ عدد

- قارچ خردشده: ۱ پیمانه

- فلفل دلمه ای و پیاز: هر کدام ۱ عدد

- جعفری: نصف پیمانه

- پیازچه و تره (دل خواه): نصف پیمانه

- زرده تخم مرغ: ۱ عدد

- نمک، فلفل، زردچوبه و فلفل قرمز: به میزان لازم

> طرز تهیه سمبوسه مرغ و قارچ

برای تهیه سمبوسه مرغ و قارچ اول سینه مرغ را آبپز کرده و ریش یا خرد کنید.

سپس برای درست کردن سمبوسه، پیاز را رنده کرد و با زردچوبه و فلفل قرمز تفت دهید. مرغ پخته و خردشده را به آن اضافه کنید. قارچ خرد شده و فلفل دلمه خرد شده را به مرغ اضافه کنید و تفت دهید.

در صورت تمایل میتوانید در این مرحله ۲ قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی هم به مواد سمبوسه اضافه کرده و تفت دهید. جعفری، پیازچه و تره خرد شده را نیز به مواد اضافه کنید و اندکی صبر کنید تا مواد خوب پخته شوند.

نان ها را به شکل مستطیل های باریک برش زده و روی هر برش، با قاشق مقداری از مواد بریزید. نان لواش را به شکل مثلثی بپیچید و سمبوسه ها را در روغن داغ سرخ کنید. در آخر، سمبوسه مرغ و قارچ را با سس تند سرو کنید.

درست کردن سمبوسه,طرز تهیه سمبوسه,طرز تهیه سمبوسه جنوبیطرز تهیه سمبوسه مرغ و قارچ با سس تند

نکاتی برای خوشمزه تر کردن سمبوسه

- برای درست کردن سمبوسه، در صورتیکه بخواهید به مواد سمبوسه گوشت چرخ کرده اضافه کنید باید پس از تفت دادن پیاز ها، گوشت را اضافه کنید و تفت دهید.

- اگر میخواهید سمبوسه ی شما رژیمی و سالم باشد برای درست کردن نان سمبوسه آنرا در روغن بسیار کم سرخ کنید.

- برای درست کردن سمبوسه می توانید به جای گوشت چرخ کرده، از سوسیس های خانگی استفاده کنید. که در اینصورت باید فلفل را از دستور آن حذف کنید.

گردآوری: بخش مهارتهای زندگی سرپوش

  • 18
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش