یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۳۰۱۳۹

رژیم شیردهی: نکاتی برای مادران شیرده

رژیم شیردهی رایگان,موادغذایی مناسب در رژیم شیردهی,رژیم شیردهی در طب سنتیرژیم شیردهی چیست
بدن مادران بعد از زایمان ممکن است انها را شوکه کند، زیرا بدن در طی نه ماه تغییر کرده است و شما کم و بیش متوجه آن می شوید اما بعد از زایمان تغییرات بسیار بیشتر به چشم خواهد آمد، در نتیجه مادران در دوران شیردهی تلاش می کنند تا با رژیم ها فرم بدنی خود را به حالت دلخواه خود برگردانند.

رژیم شیردهی:

به همان اندازه که موادغذایی مصرفی در دوران بارداری اهمیت دارند، در دوارن شیردهی نیز مهم هستند زیرا کودک تمام مواد مغذی خود را از طریق شیر مادر دریافت می کند که کاملترین غذا برای او محسوب می شود. مادران در این دوران مقدار زیادی از انرژی خود را صرف شیر دادن فرزند خود می کنند اما این موضوع نمی تواند کاهش وزن چشم گیری را برای مادر به همراه داشته باشد، کاهش وزن بعد از بارداری کاملا به شرایط جسمانی مادر بستگی دارد، در صورتی که شما برای رسیدن به وزن مورد نظرتان عجله دارید بهتر است به متخصص تغذیه مراجعه کنید، در هر صورت باید توجه داشت که پیشگیری بهتر از درمان است؛ اگر مادران از چاقی دوران بارداری پیشگیری کنند می توانند در دوران شیردهی آسان تر به وزن نرمال خود دست پیدا کنند.

نویسنده کتاب I Make Milk، What's Your Superpower، مشاور شیردهی در نیوپورت پیچ؛ جنیفر ریچی درباره تغییرات وزن در دوران بارداری عنوان می کند: برای تغذیه نوزاد همه چیز در بدن گسترش پیدا می کند، باسن، ریه و... شما گسترش پیدا می کنند، این شرایط وزنی تا نه ماه طول می کشند، بنابراین حداقل نه ماه دیگر زمان احتیاج دارید تا وزن را پایین بیاورید و بدن قبلی خود را پس بگیرید.

بدن مادران بعد از زایمان به فرصتی نیاز دارد تا خود را بهبود دهد، بنابراین زمانی که هفته های اول زایمان را پشت سر گذاشتید می توانید خوشحال باشید زیرا فرصت بازگشت به فرم بدنی قبلی تا حدودی فراهم می شود. در ادامه این مقاله سرپوش به یکسری نکات درباره رژیم شیردهی خواهیم پرداخت.

موادغذایی نامناسب در دوران شیردهی,نکات مربوط به رژیم شیردهی,نمونه ای از رژیم شیردهیرژیم شیردهی و نکات مربوط به آن

نکات مربوط به رژیم شیردهی:

مقدار کالری مصرفی در دوارن شیردهی:

خیلی از متخصصان با رژیم در دوران شیردهی موافق نیستند، زیرا در این دوران بدن مادر برای تولید شیر مقدار زیادی انرژی نیاز دارد.

یک متخصص تغذیه ساکن نیویورک به نام مری جین دیترویر در این باره عنوان می کند که مادر شیرده حدودا ۵۰۰ کالری روزانه بیشتر از سایر افراد نیاز دارد. توصیه نمی شود مادران از یک رژیم غذایی محدود کننده استفاده کنند به طوری که مجموع کالری کمتر از ۱۵۰۰ کالری در روز باشد زیرا در این صورت امکان تولید شیر بیشتر فراهم نمی شود، به طورکلی ۱۸۰۰ تا ۲۲۰ کالری در روز برای تغذیه کلی ، بهبودی در شیردهی مادران مناسب می باشد. این متخصص تغذیه اضافه می کند؛ باید توجه داشته باشید که مقدار غذای مصرفی متعادل باشد تا به وزن هموستاتیک بیشتری دست پیدا کنید.

مواد غذایی مناسب در رژیم شیردهی:

برای کاهش وزن در دوران شیردهی نیاز نیست کالری را بشمارید، بلکه بهتر است به جای کم خوردن که شیر را تحت تاثیر قرار می دهند، مراقب کیفیت غذاهایی باشید که مصرف می شوند.

وعده های غذایی سالم و مفید را مقداری از حدطبیعی بیشتر کنید، برای مثال مقدار یک یا دو اونس پروتئین اضافی، یک فنجان نشاسته و یک چهارم فنجان سبزیجات در وعده غذایی خود بگنجانید، این موارد همان چیزهایی هستند که بدن شما به آنها نیاز دارد، در این صورت شما غذایی غنی از مواد مغذی را جایگزین کرده اید که مشکلی به وجود نخواهد آورد.

برای مثال زمانی که می خواهید کیسه چیپس یا کلوچه را بردارید، آنها را با پنیر یا یک مشت بادام یا کره بادام زمینی جایگزین کنید زیرا این موارد گزینه بهتری خواهند بود، در صورتی که این گروه های غذایی را در رژیم خود حفظ کنید می توانید بدن را به حالت اولیه برگردانید و شیر را هم با موادمغذی غنی کنید. درباره موادغذایی مصرفی نکاتی آورده شده است:

- برای تامین مواد معدنی میوه ها ، سبزیجات و غلات و برای تامین ویتامین ها گندم کامل ، چاودار ، کینوا ، ارزن به مادران شیرده پیشنهاد می شود.

- نشاسته نوعی قند است که می تواند انرژی لازم را برای کمک به تولید شیر را فراهم سازد، بهترین موادی که می توان نشاسته را از آنها تامین کرد شامل؛ کدو تنبل ، لوبیا ، سیب زمینی ، ماکارونی و برنج می باشد.

- برای ترمیم و کمک به ساخت بافت ها از پروتئین بدون چربی درگوشت ، ماهی و آجیل استفاده می شود.

- رژیم غذایی نمی تواند مقدار چربی موجود در شیر را تغییر دهد اما می تواند نوع آن تحت تاثیر قرار دهد، موادی که می توانند اسیدهای چرب اشباع نشده را کنترل کنند و دارای امگا ۳ هستند شامل؛ روغن زیتون ، پنیر ، تخم مرغ ، آووکادو ، آجیل و دانه ها می باشند، این موادغذایی می توانند به رشد مغزی کودک هم کمک کنند.

برنامه رژیم شیردهی,مقدار کافی آب در رژیم شیردهی,رژیم شیردهیرژیم شیردهی مصرف غذاهای مناسب

موادغذایی نامناسب در دوران شیردهی:

کارشناسان پیشنهاد می دهند مصرف برخی غذاها در دوران شیردهی کاهش یابد تا کاهش وزن بعد از شیردهی حاصل شود، این مواد شامل موراد زیر می باشند:

- میان وعده هایی با کالری پوچ مانند؛ چیپس ، آب نبات و نوشابه

- غذاهای قندی که می توانند سبب التهاب شوند.

مصرف مقدار کافی آب در رژیم شیردهی:

حدود ۹۰ درصد شیر مادر از آب تشکیل شده است اما نیازی نیست برای هیدراته ماندن آن دائما آب بنوشید، فقط در هنگام تشنگی آب بنوشید و رنگ ادرار را ملاک قرار دهید. در هوای تاریک بهتر است مقدار مایعات بیشتری بنوشید.

برای کسانی که قصد کاهش وزن دارد نوشیدن مقدار کافی آب ضرورت دارد، در صورتی که یک لیتر آب یا بیشتر در طول روز مصرف کنید می توانید در طول ۱۲ ماه ۲ کیلو یا بیشتر وزن کم کنید، نوشیدن آب با کاهش اشتها و کالری دریافتی می تواند بسیار کمک کننده باشد. مادران شیرده باید با نوشیدن آب بدن خود را هیدراته نگه دارند، زیرا باید مقدار مایعاتی که از طریق شیردهی از دست می دهند را جبران کنند، البته برخی زنان ممکن است در این دوران به مقدار بیشتر آب نیاز داشته باشند، بنابراین می توانند قبل از میل کردن میان وعده های غذایی آب بنوشند.

در صورتی که همیشه بعد از خوردن غذا دچار نفخ می شوید می توانید با نوشیدن آب قبل از وعده‌ های غذایی مشکل خود را حل کنید، بنابراین قبل از شروع غذا یک لیوان آب را به آرامی میل کنید، از این طریق می توانید با آب فضای معده را اشغال کنید و از پرخوری پیشگیری کنید.

رژیم لاغری برای زنان شیرده,برنامه رژیم شیردهی,مقدار کافی آب در رژیم شیردهیرژیم شیردهی؛ نوشیدن مقدار کافی آب

داشتن خواب کافی در رژیم شیردهی:

در صورتی که خواب کافی داشته باشید می توانید به کاهش وزن خود کمک کنید، خواب ناکافی می تواند متابولیسم را کاهش دهد و هورمون افزایش دهنده اشتها (گرلین) و هورمون کاهش دهنده اشتها (لپتین) را تحت تاثیر قرار دهد. مقدار خواب مناسب برای بزرگسالان ۱۸ تا ۶۴ ساله ۷ تا ۹ ساعت در شب و برای افرادی که حداقل ۶۵ سال سن دارند ۷ تا ۸ ساعت در شب می باشند.

برای مادران شیرده توصیه می شود هر زمان که کودکشان خوابید آنها نیز بخوابند یا در زمان استراحت از کسی بخواهند تا از نوزادشان مراقبت کند، همین موضوع می تواند کاهش وزن آنها بسیار مفید واقع شود.

مقدار کافی آب در رژیم شیردهی,رژیم شیردهی,موادغذایی نامناسب در دوران شیردهیرژیم شیردهی؛ داشتن مقدار مناسب خواب

کنترل استرس در رژیم شیردهی:

تاثیر منفی استرس هم بر روی تولید شیر و هم بر روی افزایش وزن خود را نشان می دهد، بر اساس مطالعات استرس می تواند تمایل افراد را برای مصرف غذاهای پرچرب و شیرین افزایش دهد، از طرفی استرس با مختل کردن خواب ترشح هورمونی به نام کورتیزول را افزایش می دهد که می تواند باعث تمجمع چربی در ناحیه شکم شود. در صورتی که شما هم استرس دارید می توانید از روش های کنترل استرس مانند مدیتیشن و یوگا استفاده کنید و در موارد شدید به پزشک مراجعه کنید.

گردآوری: بخش پزشکی سرپوش

  • 15
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
ویژه سرپوش