پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۲۰

جنون جنسی (اروتومانیا) چیست؟ (+ علائم و درمان)

جنون جنسی,اروتومانیا,علائم جنون جنسیجنون جنسی یک بیماری نادر است که به صورت توهم شدید فکری مشاهده می‌شود
فردی که به جنون جنسی گرفتار شده، در تلاش است تا با روش های حیوانی بخاطر انباشت غریزه جنسی و نداشتن مهارت کنترل آن و تحت‌تأثیر مصرف روانگردان ها یا عوامل تحریک کننده ، غریزه اش را تخلیه کند و به خشونت جنسی روی بیاورد.

جنون جنسی

ازجنون جنسی یا اروتومانیا به عنوان یک بیماری نادر یاد میشود که درواقع نوعی توهم شدید فکری است. تصور افراد در مورد این بیماری اینست که افراد مشهور، ثروتمند و یا دارای موقعیت اجتماعی بالا، علاقه فراوانی نسبت به آنها نشان می دهند. این احساس علاقه و وابستگی، صرفا بعنوان یک توهم محسوب میشود. بیمار در اغلب موارد، شخص مورد نظرش را ندیده است. افرادی که دچار جنون جنسی شده اند؛ معتقدند که پیام های عاشقانه ای از سوی شخص موردنظر ، برای آنها به صورت رمزی ارسال می شود. چنین افرادی می دانند که نحوه ی انتقال این پیام ها از طریق رسانه ها( مثل اخبار) یا تله پاتی می باشد. این بیمار ان براساس شواهد که نمی توانند از چنین باوری دست بردارند. رابطه ی اروتومانیا با بیماری های ذهنی نظیر کژانگاری و رفتار های جنون آمیز، بسیار نزدیک است.

علت جنون جنسی

از دیگر نامهای جنون جنسی می توان به سیری ناپذیری جنسی یا ارضا ناپذیری جنسی یا هایپرسکچوالیتی اشاره کرد. به جنون جنسی زنان، نمفومانی می گویند درحالیکه به جنون جنسی مردان، ساتیریازیس گفته می شود.

> عقیده و باور بعضی از آسیب شناسان درباره‌ی علت اصلی جنون جنسی یا اروتومانیا، عوامل روانی میباشد و افرادی که به این بیماری گرفتار شده اند از نظر جسمی و فیزیولوژیک طبیعی هستند، ولی عواملی که موجب سوق دادن آن ها به سمت خشونت جنسی و تجاوز میشود شامل جبران ناکامی های گذشته، دور شدن از مشکلات غیرقابل حل، نداشتن سرگرمی، خود نمایی و نشان دادن توان بالای جنسی و مصرف مواد مخدر و روانگردان ها می باشد.

علائم جنون جنسی,نشانه های جنون جنسی,آیا جنون جنسی خطرناک استاروتومانیا نام دیگر جنون جنسی میباشد

> یکی از علل ابتلای مردان به جنون جنسی به خاطرایجاد بیماری صرع یا اسکیزوفرنی می باشد.

> در زنان جنون جنسی بسیار نادر است، اما گاهی اوقات، علل دیگری باعث بروز این بیماری میشود که از آن ها می توان به پرکاری غدد سورنال که موظف به ترشح هورمون مردانه است یا پرکاری تیروئید یا ضربه مغزی اشاره کرد.

> چنانچه پیرمردان به جنون جنسی مبتلا شوند بخاطر مشکلاتی همچون ضربه مغزی، تومور های بیضه، ورم مغزی و ضعف قوای عقلی و وسواس می باشد.

علائم جنون جنسی

عشق بی نهایت یک فرد نسبت به شخص مبتلا به جنون جنسی از علائم اصلی این بیماری به شمار میرود در حالیکه برای این موضوع، هیچ تجربه ای وجود ندارد. شخصی که گرفتار جنون جنسی شده به صحبت درباره فرد خیالی خود بطور مداوم می پردازد. حتی تلاش می کند که چنین شخصی را ملاقات کند یا با وی ارتباط برقرارکند. علائم شایع این بیماری به شرح زیر می باشد :

- درصورت مشهور بودن شخص، رسانه ها و مطبوعات را پیگیری و دنبال کند.

- برای شخص موردنظر نامه، ایمیل یا هدیه های زیاد ارسال میکند.

- از دیگر علایم جنون جنسی می توان به تماسهای تلفنی مکرر اشاره کرد.

- باور این موضوع که فرد موردنظر از طریق نگاه، حرکات، رسانه و یا فیلم، پیام های رمزی ارسال میکند.

- شخص مبتلا درباره طرفداران فرد موردنظر ، احساس حسادت میکند.

- در اماکن عمومی، فرد موردنظر را آزار و اذیت می دهد.

ارتباط جنون جنسی با اختلال روان پریشی

طول مدت اروتومانیا احیانا در زمان کوتاه یا طولانی می باشد. از علائم شایع بیماری های روانی می توان به اختلالات روان پریشی اشاره کرد و توهمات ذهنی، موجب تشدید چنین اختلالاتی میشود. شما میتوانید در اشاره کرد. این رفتار ها عبارتند از:

* داشتن انرژی زیاد و غیرعادی

* نخوابیدن

* صحبت کردن در باره موضوعات متنوع و زیاد در یک زمان کم

* پرش های فکری

* رفتار های پرخطر مانند خرج کردن پول زیاد یا رانندگی خطرناک

درمان بیماری جنون جنسی

معمولاً با استفاده از دارو و روش های درمانی می توان علائم روان پریشی و توهم را به منظور درمان بیماری جنون جنسی، کنترل کرد. گاهی وقت ها پزشکتان پیش از تشخیص این بیماری، شما را به سراغ مشاور یا روان درمان میفرستد. دارو های ضد روان پریشی را در اکثر اوقات می توان برای درمان جنون جنسی مصرف کرد. درصورت ابتلا به اروتومانیا در اثر بیماری اختلال دوقطبی باید برای درمان این بیماری از دارو های تثبیت کننده خلق مانند لیتیوم و یا والپروئیک اسید استفاده کرد.

اروتومانیا یعنی چه,جنون جنسی,سندروم اروتومانیاجنون جنسی در مردان ممکن است به دنبال ایجاد بیماری صرع یا اسکیزوفرنی ایجاد شود

عوارض و بیماری های مرتبط با جنون جنسی یا جنون شهوت

>> طول دوره ی جنون جنسی، گاهی اوقات چند ساعت یا چند روز میباشد ، ولی درصورت ابتلا به جنون جنسی در اثر بیماری های ذهنی، طول دوره ی این بیماری بمدت چند ماه تا چند سال می باشد.

>> از عوارض جنون جنسی میتوان به بروز رفتار های پرخطر یا تهاجمی از سوی فرد مبتلا اشاره کرد. چه بسا امکان دستگیری و یا مرگ بیمار وجود دارد. جنون جنسی در ارتباط با اختلال دوقطبی می باشد.

>> بیماران مبتلا به جنون جنسی، رفتار های جنسی خشونت آمیز از خود نشان می دهند.

بیماری های مرتبط با جنون جنسی

معمولا جنون جنسی در ارتباط با سایر بیماری های ذهنی زیر میباشد :

- اختلال دو قطبی

- استرس

- اعتياد

- اختلالات غذایی

- اختلال بیش فعالی و کمبود توجه

آیا جنون جنسی خطرناک است ؟

گاهی اوقات جنون جنسی خطرناک می شود؛ به این صورت که فرد مبتلا به هذیان، همسر یا شریک عاطفی عشقش را برای یک رابطه جدی بعنوان مانعی بین خود و او بداند که درنتیجه خطراتی را برای نفر سوم بهمراه دارد ولی این هذیان در حد خفیف، موقعیتی نادر و بی خطر محسوب میشود. باتوجه به خطرناک نبودن اکثر این افراد، چنانچه از داروهای ضد روانپریشی با دوز کم استفاده کنند؛ نتایج مثبتی را می بینند. از عوامل ژنتیکی هذیان جنون جنسی در افراد می توان بوجود اختلالات روانپزشکی در خانواده اشاره کرد. احتمال خطر هذیان اروتومانیا در مردان، بیشتر است؛ علی الخصوص زمانیکه در فرد، چند مورد عشق یا تاریخچه رفتارهای ضد اجتماعی غیر مرتبط با هذیان مشاهده شود.

رابطه ی جنون جنسی با فضای مجازی

موردهای پژوهشی، فضای مجازی را بعنوان یک محرک یا تشدید کننده باورهای هذیانی مانند اروتومانیا مطرح می کند.فضای مجازی، موانع میان افراد ناشناخته را از بین میبرد و به همین طریق به راحتی می توان افراد را مشاهده کرد و با برقراری تماس، آن ها را مورد مزاحمت و ازار و اذیت قرار داد. در صورتی که افراد در  زمان گذشته برای یکدیگر، غیر قابل دسترس بودند. فضای مجازی با کاهش حریم خصوصی موجب می شود که استاکرها( مزاحم ها) به راحتی با معشوق های خیالی خود در تماس باشند.

ارتباط جنون جنسی با اختلال روان پریشی,آیا اروتومانیا خطرناک است,علت جنون جنسیعلامت اصلی جنون جنسی اینست که فرد به عشق بی‌نهایت یک فرد نسبت به خود یقین دارد

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 16
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
قبر حضرت آدم و نوح در کجاست,قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق,درباره ی حضرت آدم و حوا قبر حضرت آدم و نوح در کجاست

<p></p>

<p>نجف سرزمینی کهن است، که ارزش تاریخی و باستانی دارد. در داستان حضرت نوح نقل شده است، که پس از طوفان بزرگ کشتی نوح در اینجا در سرزمین نجف توقف کرد و در اینجا محل دفن حضرت آدم و نوح است. </p>

<p></p>

<p>نوح در نجف استقرار خود را آغاز کرد، چاه معروفی که سیل عظیم از آنجا شروع شد نیز در حومه شهر نجف در شهر باستانی معروف به کوفه قرار دارد. می توان گفت که انقراض و احیای سکونتگاه انسانی در شهر نجف رخ داده است.</p>

<p></p>

<p>قبر حضرت نوح در کدام کشور است ؟ حضرت آدم و حضرت نوح هر دو در کنار قبر حضرت علی به همراه هزاران پیامبر در قبرستان باستانی واقع در نجف بزرگ دفن شده اند.</p>

ادامه
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ابوالفضل قلی پور,بیوگرافی ابوالفضل قلی پور,عکس ابوالفضل قلی پور بیوگرافی و عکس های ابوالفضل قلی پور
یکی از بازیکنان موفق والیبال تیم ملی ایران؛ ابوالفضل قلی پور است، این بازیکن جوان در سال ۱۴۰۰ وارد تیم ملی ایران شد و در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از اعضا اعزام شد. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی ابوالفضل قلی پور، این بازیکن موفق خواهیم پرداخت.

چکیده ای از بیوگرافی ابوالفضل قلی پور:

نام کامل: ابوالفضل قلی پور

تاریخ تولد: ۱ بهمن ۱۳۷۱

محل تولد: تهران

حرفه: عضو تیم ملی والیبال ایران

پست: لیبرو

شماره پیراهن: ۱۶

ادامه
حضرت لوط,زندگینامه حضرت لوط,زندگی حضرت لوط آشنایی با زندگینامه حضرت لوط

تاریخ تولد: هم دوره حضرت ابراهیم

محل زندگی: بابِل عراق و سرزمین مؤتفکات در کرانه رود اردن نزدیک فلسطین 

تکرار نام در قرآن: ۲۷ مرتبه

دین: یکتاپرستی

محل دفن: شهر بَنی نَعیم در استان الخَلیل در فلسطین

ادامه
پل آلن,بیوگرافی پل آلن,عکس های پل آلن بیوگرافی پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت

تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳

محل تولد: سیاتل، واشینگتن ایالت واشینگتن

حرفه: بنیانگذار ماکروسافت

 سرمایه: ۱۶/۷ میلیارد دلار

درگذشت: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در سن ۶۵ سالگی

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش