دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۰۰۰۶۸

آشنایی با دلایل کاهش میل جنسی و راهکارهایی برای درمان آن

علل کاهش میل جنسی,کاهش میل جنسی,دلایل کاهش میل جنسی زنانکاهش میل جنسی به مواردی که میل جنسی کم است یا اصلا وجود ندارد، گفته می‌شود
از اختلالات جنسی شایع می توان به کاهش میل جنسی اشاره کرد. کاهش میل جنسی در بسیاری از مردان بروز می دهد ولی این مشکل توسط تعداد کمی از آن ها بیان می شود. بخش مهمی از مردانگی، گذشته از هر چیزی میل و قدرت جنسی می باشد.

دلایل کاهش میل جنسی

آنچه که باعث رضایت و تمایل جنسی میشود؛ تکرار و انجام عمل جنسی نیست. وقتی که یک خانمی، شاکی از کاهش میل جنسی خود است و زندگی اش با مشکل روبرو شده؛ دچار استرس و اضطراب میشود؛ درچنین شرایطی این زن دچار بیماری کاهش و علاقه میل جنسی شده است. از نظر پزشکی، کاهش میل جنسی به عنوان یک اختلال جنسی، موجب عدم تمایل فرد به برقراری رابطه جنسی با شریکش می شود که این اتفاق در هر زمانی از زندگی افراد، اتفاق می افتد.

کاهش میل جنسی در واقع به مواردی اطلاق میشود که میل جنسی کم باشد یا اصلاً وجود نداشته باشد. فراموش نکنید که بیمار به هر میزانی که از میل جنسی اش رضایت داشته باشد؛ تعریف مذکور، متفاوت است. میزان فعالیت جنسی در بعضی از مردان، کم تر از بقیه است. مشکلات میل جنسی، مردان کمی را درگیر میکند. به یک پدیده هورمونی و مغزی، میل جنسی می گویند. میل جنسی، نیازمند سطح جذابیت در فرد مقابل و سطح طبیعی تستوسترون در خون می باشد.

دلایل کاهش میل جنسی، متنوع است که اختلال نعوظ از مهمترین بیماری های جسمی به شمار می رود. در ادامه با سایر این دلایل اشنا شوید:

- تشویش ذهنی از دلایل کاهش میل جنسی:

موتور محرک مسایل جنسی، نیروی ذهنی نام دارد. از موارد مؤثر در تشویش ذهن که موجب کاهش میل جنسی میشود؛ می توان به مشغولیت، درگیری های ذهنی و یا بیماری های روحی و روانی نظیر افسردگی، استرس و اضطراب اشاره کرد.

- بیماری از دلایل کاهش میل جنسی:

آنچه که باعث کاهش میل جنسی مردان میشود؛ بسیاری از بیماریها و عارضه های مزمن می باشد. بیماری هایی مثل سرطان، باعث سرکوب تصورات شهوانی میشود. میزان فشارخون بالا و دیابت جریان خون از طریق بیماری های عروقی، کاهش می یابد و بر میل جنسی، تأثير مخربی بهمراه دارد. از عارضه های مؤثر در کاهش میل جنسی می توان به اختلال های تیروئید و تومور غده هیپوفیز اشاره کرد. غده ای که موجب کنترل تولید اکثر هورمون ها نظیر هورمون های جنسی میشود را غده هیپوفیز می گویند.

- تصور ناخوشایند از بدن و کاهش میل جنسی:

از عوامل مؤثر در عدم برقراری رابطه جنسی مناسب می توان به نداشتن حس خوب فرد نسبت به ظاهر و اندامش و اعتماد به نفس پائین اشاره کرد؛ به طورمثال او در این تصور است که خیلی چاق است( حتی اگر اینطور نباشد). زن و شوهر باید در هر وضعیتی، به هم اطمینان دهند که مورد توجه هم هستند. همچنین افراد باید با تمرین بر روی اعتماد به نفس خود، موجب افزایش آن شوند.

- مشکلات ارتباطی از دلایل کاهش میل جنسی:

یکی از مهلک ترین عوامل مؤثر در کاهش میل جنسی، مشکلات ارتباطی بین همسرانیست که هنوز حل نشده است. یکی از عوامل مهم در برقراری رابطه جنسی به خصوص در زن ها، احساس صمیمیت کردن میباشد ولی موارد دیگری که میتواند علاقه به رابطه جنسی را کاهش دهد؛ شامل بحث و جدل، خیانت، ارتباط ضعیف، عدم اعتماد و دیگر مسایل مانع بر سر صمیمیت است.

- کیفیت روابط زناشویی از دلایل کاهش میل جنسی:

گاهی اوقات مشکلات مربوط به مقاربت، در اثر مشکلات دیگر مربوط به زندگی زناشویی بروز می دهد که باید برطرف شود. عصبانیت و ناامیدی در این شرایط، موجب کاهش میل جنسی میشود.

انواع اختلال کاهش میل جنسی,درمان کاهش میل جنسی,عوامل موثر در کاهش میل جنسییکی از دلایل کاهش میل جنسی اختلال نعوظ میباشد

- اضطراب و کاهش میل جنسی:

اگرچه فرد مضطرب، قادر به انجام بسیاری از کارهای زندگی اش به خوبی است ولی این را بدانید که نمیتواند رابطه جنسی خود را به خوبی انجام دهد. آنچه که باعث کاهش میل جنسی میشود؛ مواردی شامل استرس شغلی، مراقبت از فردی بیمار از اعضاء خانواده، مشکلات مالی و دیگر عوامل استرس زا است. برای کنترل اضطراب باید نسبت به یادگیری تکنیک های کنترل اضطراب اقدام کنید و یا به سراغ مشاوره های سودمند بروید.

- عدم هماهنگی زوجین از دلایل کاهش میل جنسی:

امروزه انزال زودرس، مردان زیادی را درگیر کرده و بخاطر همین مشکل، همسرشان را ناراحت می کنند و این افراد به صورت روحی و روانی به کاهش میل جنسی به دلیل از دست دادن اعتماد به نفس و ترس از قرار گرفتن در این شرایط ناراحت کننده ، گرفتار می شوند.

- داروها از دلایل کاهش میل جنسی:

افرادی از داروهای ضدافسردگی و ضد فشارخون استفاده می کنند که بیماری فشارخون و افسردگی دارند. اکثر چنین افرادی با مشکلاتی همچون اختلال در نعوظ و کاهش شدید میل جنسی روبرو می شوند.

- اضافه وزن از دلایل کاهش میل جنسی:

گاهی وقت ها اضافه وزن به عنوان یکی از دلایل عدم تمایل همسر شما به برقراری رابطه جنسی محسوب میشود. براساس تحقیقات، ۴۳% از خانم‌ها و ۳۱% از آقایان در اثر مشکلاتی همچون اضافه وزن و کم تحرکی، دچار اختلالات جنسی می شوند. درصورتی که احساسات شما نسبت به اندامتان خوب نباشد؛ در حین برقراری رابطه زناشویی، اعتماد به نفس خود را از دست می دهید و تمایلی به به برقراری رابطه ندارید ولی با ورزش کردن می توانید چنین مشکلی را حل کنید. ورزش و تغذیه سالم، باعث افزایش سطح اندورفین در بدن میشود و افراد، حس بهتری پیدا می کنند.

- مصرف الکل از دلایل کاهش میل جنسی:

میزان کیفیت برقراری رابطه جنسی در افراد مصرف کننده ی نوشیدنی های الکلی، پایین است. تصور اشتباه برخی از مردم اینست که آنها درصورت مصرف نوشیدنی الکلی، رابطه جنسی بهتری دارند ولی چنین افرادی باید بدانند که الکل، تأثير منفی بر روی واکنش های مناسبشان می گذارد و به همین خاطر، قادر به برقراری رابطه مناسبی برای خود و شریک جنسی شان نیستند. همچنین از دیگر عوارض الکل می توان به ضعیف شدن عروق خونی و اعصاب درگیر در نعوظ اشاره کرد.

- افت میل جنسی بعد از زایمان:

وقتی که خانم ها زایمان میکنند؛ برخی از قسمت های بدنشان نظیر ترشحات هورمونی و شیردهی دچار تغییراتی میشود که میل جنسی آنها را کاهش می دهد و میزان آن با توجه به هر فردی متفاوت است.

- صمیمیت بسیار کم و کاهش میل جنسی:

آنچه مانع از برقرای رابطه جنسی سالم میشود، رابطه جنسی بدون صمیمیت است. از این رو توصیه میشود که به جای اینکه همسران به سرعت رابطه برقرار کنند؛ باید برای صمیمی شدن با یکدیگر، مدت زمانی را صرف کنند. آن ها باید عشق ورزیدن به یکدیگر را بدون برقراری ارتباط جنسی یاد بگیرند.

- جراحی از دلایل کاهش میل جنسی:

بعضی از عواملی که بر عملکرد جنسی و تمایل به برقراری رابطه جنسی اثر می گذارد؛ شامل جراحی بر روی سینه یا آلت تناسلی می باشد.

- خستگی از دلایل کاهش میل جنسی:

کاهش میل جنسی، گاهی اوقات در اثر خستگی ناشی از مراقبت از فرزندان کم سن و سال یا والدین کهنسال بوجود می آید. چه بسا میزان میل جنسی خانم‌ها به خاطر خستگی ناشی از جراحی یا بیماری، کاهش پیدا میکند.

انواع اختلال کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی، متشکل از دو دسته اولیه و ثانویه به شرح زیر میباشد :

* علت بروز کاهش میل جنسی در نوع اولیه شامل اختلالات آناتومی و عملکردی و فیزیولوژیکی مثل نارسایی اولیه غدد جنسی یا اختلال در تشکیل غدد جنسی می باشد. فردی که به این نوع بی میلی جنسی مبتلا شده، اصلا میل و تمایل جنسی، پس از بلوغ ندارد. افرادی با این مشکل مواجه می شوند که غده هیپوتالاموس و یا هیپوفیز آن ها در ترشح هورمونی محرک جنسی، کم کار است؛ به همین خاطر هورمون تستوسترون این افراد شدیداً کاهش پیدا کند. این مشکل نادر در بعضی از افراد جوان اتفاق می افتد.

* یک فرد میان سال در صورت ابتلا به نوع دوم، از نظر جنسی کاملا فعال بوده ولی از کاهش میل جنسی به صورت ناگهانی شاکی است.

درمان کاهش میل جنسی

علت ابتلای ۴۳ درصد از زنان به بیماری اختلال جنسی، متنوع می باشد که از این دلایل می توان به داروها یا بیماری های موجود در زن و یا کاهش میل جنسی اشاره کرد. علت بروز کاهش تمایلات جنسی در ۹۵ درصد از مردان، منشاء روانی دارد ولی در نظر داشته باشید که دلایل دیگر آن نظیر استفاده از مواد مخدر ، عدم علاقه وی به همسر و خشم و غضب در فرد می باشد. گاهی وقت ها نخاع شوکی باعث ایجاد مسایل عصبی میشود. چنین مردانی به بیماری اختلال نعوظ و اختلالات جنسی دچار نشده اند. در ادامه راهکارهای درمان کاهش میل جنسی در مردان به شرح زیر میباشد :

>> از راههای درمان کاهش میل جنسی در مردان می توان به بهبود رژیم غذایی ، انتخاب سبک زندگی سالم تر، انجام ورزش های منظم، پرهیز از مصرف نوشیدنی های الکلی، خواب کافی و کاهش اضطراب اشاره کرد.

دلایل کاهش میل جنسی,دلایل کاهش میل جنسی مردان,درمان کاهش میل جنسی در زنانیکی از مهلک ترین دلایل موثر در کاهش میل جنسی، مشکلات ارتباطی میباشد

>> اگر مردان، دارویی مصرف می کنند که میل جنسی آن ها را کاهش می دهد، باید نوع داروی خود را با نظر پزشکشان عوض کنند.

>> یکی از راهکارهای درمان کاهش میل جنسی، درمان تستوسترون می باشد.

>> مردان باید برای درمان مشکلات روحی خود به مشاوره رجوع کنند تا از این طریق کاهش میل جنسی آن ها برطرف شود.

افراد نباید برای صحبت کردن با پزشک خود درباره کاهش میل جنسی، خجالت بکشند. این شرایط رایج، موجب بروز علائم یا عارضه جانبی شرایط دیگر میشود. پزشک میتواند اقدامات لازم را برای درمان چنین مشکلی مد نظر قرار دهد و برای فرد، موثرترین روش درمان را می دهد یا او را نزد متخصص سلامت جنسی بفرستد.

نکته مهم در مورد رابطه جنسی

> تحقیقاتی بر روی تاثیر داروهای پيش‌گيری از بارداری و داروهای هورمونی بر فعالیت جنسی انجام نشده است.

> به هیچ وجه جراحی خارج کردن رحم، تداخلی با فعالیت جنسی ندارد؛ به شرطی که برای حفظ سطح هورمون استروژن، تخمدانها را برندارند.

> افت کیفیت میل جنسی باعث میشود که تعداد دفعات رابطه زناشویی، کاهش پیدا کند؛ از این رو موجب تأخیر در باروری شما میشود. تعداد کم برقراری رابطه جنسی از علل ناباروری زوجها به شمار میرود که برای درمان آن باید با پزشک فوق تخصص نازایی صحبت کرد.

دلایل کاهش میل جنسی زنان,علت کاهش میل جنسی,انواع اختلال کاهش میل جنسیکاهش میل جنسی به عنوان یکی از اختلالات جنسی شایع شناخته میشود

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 17
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
شهرام ناظری,بیوگرافی شهرام ناظری,عکس های شهرام ناظری بیوگرافی استاد شهرام ناظری؛ موسیقیدان بزرگ ایرانی

تاریخ تولد: ۲۹ بهمن ۱۳۲۸

محل تولد: کرمانشاه. ایران

حرفه: موسیقی دان، خواننده و آهنگسرا

ژانر: موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی کُردی، موسیقی مقامی و خانقاهی ایرانی

شروع فعالیت: ۱۳۵۲ تا کنون

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
ویژه سرپوش