شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۸۰۰۱۱

شرح راهکار های مناسب برای کنترل میل جنسی

کنترل میل جنسی,روشهای کنترل میل جنسی,راههای کنترل میل جنسیانجام هر فعالیت خسته کننده از نظر ذهنی و بدنی در میل جنسی مؤثر است
میل جنسی به این معناست که شما برای برقراری رابطه جنسی از نظر احساسی و روحی تمایل داشته باشید. میزان نیاز جنسی در افراد مختلف، یکسان نیست که امری طبیعی و غریزی به حساب می آید. بعضی از افراد با تمایلات جنسی بالا در پی راه هایی برای کنترل میل جنسی هستند.

کنترل میل جنسی

میزان میل جنسی مردان و زنان طبق هورمون تستوسترون تعيين می شود. بنابراین کاهش سطح این هورمون در بدن سبب میشود که میل جنسی هم کاهش پیدا کند. میل جنسی در هر فردی متفاوت است. آنچه که هر فرد بعنوان میل جنسی عادی تجربه می کند احتمال دارد در مقایسه با شخص دیگر، بالاتر یا کم تر باشد. بعضی از عوامل مؤثر در میل جنسی افراد عبارتند از:

- سن

- سطح استرس

- خستگی

- تغيير در روابط جنسی

- سطح هورمون

- عوارض جانبی بعضی از داروها

- بیماری زمینه ای

عوامل مؤثر در میزان تمایلات جنسی

عوامل متفاوتی وجود دارد که در میزان تمایل جنسی زنان و مردان اثر دارد. در ادامه به طورجداگانه آنها را شرح می دهیم:

>> زنان:

یکی از عوامل تاثیرگذار در میزان میل جنسی، عوامل زیستی میباشد که از آن ها می توان به سطح هورمون ها و سطح انتقال دهنده های عصبی- شیمیایی در مغز اشاره کرد ولی بیشتر از آن، احساسات و عوامل مربوط به رابطه است که بر زنان تأثير می گذارد. زنان درصورت نداشتن شرایط روحی خوب و یا مشکلات مربوط با شریکشان نمی توانند میل جنسی را بطور دلخواه تجربه کنند. بررسی شرایط خلقی و رابطه ای هنگام بی میلی جنسی زنان، ضرورت پیدا می کند. عواملی نظیر افسردگی و اضطراب در بسیاری از مواقع، اصلی ترین علت کاهش میل جنسی هستند.

کنترل میل جنسی,کاهش میل جنسی روش,راههای کنترل میل جنسیداشتن رفتار مناسب با جنس مخالف از دیگر راههای کنترل میل جنسی به شمار می رود

>> مردان:

عوامل زیستی از عوامل مؤثر در تعيين میزان میل جنسی مردان به شمار میرود که از آن ها می توان به سطح تستوسترون و سایر هورمون ها اشاره کرد. تجارب منفی اولیه و عقاید منفی در مورد رابطه ی جنسی به لحاظ روانشناختی، در کاهش میل جنسی مؤثر است. کاهش میل جنسی و از بین رفتن آن در خیلی از موارد، به خاطر مشکلات رابطه ای با همسر یا شریک جنسی می باشد.

راه های کاهش و کنترل میل جنسی

افراد درصورتی که میل جنسی بسیار بالایی داشته باشند با انجام روش هایی در تلاش برای کاهش و کنترل میل جنسی خود هستند. ممکن است شخص با انجام خودارضایی یا روابط جنسی متعدد در پی کاهش نیاز جنسی اش باشد. این مشکل در زمانی که میل جنسی یکی از زوجین زیاد باشد ولی دیگری از لحاظ روحی یا جسمی برای روابط جنسی، شرایط لازم را نداشته باشد پررنگ تر می شود. میل جنسی به عنوان یک غریزه ی طبیعی و نیاز ذاتی بشر محسوب میشود. با این حال اگر در زنان و مردان متاهل یا مجرد، میزان میل جنسی زیاد شود؛ مشکلات و دردسرهایی را برای آنها بوجود می آورد. درصورتی که از راههای متعادل کردن نیاز جنسی، مطلع شوید زندگی جنسیتان بهبود پیدا می کند.

- روان درمانی:

روان درمانی یکی از روشهای کنترل میل جنسی می باشد. اگر پزشک از بابت افزایش میل جنسی فرد اطمینان پیدا کند که دلیلش جسمی نیست، احیانا توصیه ی او اینست که به یک روانشناس برای درمان مراجعه کند. فرد، بعد از صحبت با یک درمانگر میتواند عوامل مؤثر در تحریک میل جنسی را شناسایی کند و تکنیک های مدیریت و کنترل میل جنسی را یاد بگیرد. انواع گوناگونی از جلسات درمانی نظیر فردی، خانوادگی یا گروهی وجود دارد. فرد بعد از تصمیم گیری تعيين می کند که با کدام مراحل راحت تر است.

- دور شدن از محرک های جنسی از راه های کنترل جنسی:

گاهی وقت ها شرایط و محیط، تأثير به سزایی در به تعویق انداختن کاهش میل جنسی دارد. از این رو بهترین کار اینست که برای کنترل میزان شهوت، فضایی امن را فراهم کرد که از آن ها می توان به تماشای صحنه های مستهجن، پوشیدن لباس‌های جذب و چسبان، لمس اندام ها بالاخص نقاط جنسی، به زبان آوردن کلمات تحریک کننده و یا شوخی های جنسی، استحمام زیاد و طولانی، تجسم فانتزی ها و پوزیشن های سکسی در ذهن، هرزه نگاری در فضای مجازی و … اشاره نمود.

- ضد آندروژن ها:

نوعی از داروها هستند که تحت عنوان آنتی آندروژن شناخته می شوند. درواقع این نوع از داروها از فعالیت تستوسترون در بدن شما ممانعت می کنند. یکی از عوامل مؤثر در کاهش میل جنسی، مصرف داروهای ضد آندروژن می باشد. خستگی، افسردگی یا افزایش بافت سینه از عوارض جانبی منفی این داروها محسوب میشود. به همین علت صرفا در مواردی تجویز میشود که میل جنسی فرد، بسیار زیاد باشد.

- داشتن فعالیت های سرگرم کننده:

یکی از راههای کاهش و کنترل میل جنسی، برنامه ریزی برای اوقات فراغت می باشد. درحقیقت شما با انجام فعالیت های سرگرم کننده می توانید مسائل مفیدتر را جایگزین افکار جنسیتان کنید. انجام هر فعالیت خسته کننده از نظر ذهنی و بدنی در کنترل میل جنسی مؤثر است. یکی از راههای کاهش میل جنسی، منحرف کردن ذهن و دور شدن از محرک های جنسی است. از عوامل مؤثر در کم کردن نیاز جنسی می توان به مسافرت، تفریح، گردش، کوهنوردی، کار و فعالیت زیاد اشاره کرد.

راه های کاهش میل جنسی مردان,کنترل میل جنسی,اموزش کنترل میل جنسی در افراد معلولیکی از راه‌های کنترل میل جنسی، ورزش کردن زیاد می باشد

- تغییر برخورد با جنس مخالف:

داشتن رفتار مناسب با جنس مخالف از دیگر راههای کاهش میل جنسی به شمار می رود. تا جای ممکن باید با غرور و تکبر دربرابر نامحرمان، برخورد کنید. توصیه میشود که رابطه چشمی نداشته باشید و در کلامتان از لطافت و محبت استفاده نکنید. از دیگر موارد قابل توجه اینست که نباید با چنین افرادی در یک مکان خلوت کنید؛ پیشنهاد می شود که شرایط فعلی خود را حتی اگر بخاطر شغل، اموزش و… مجبور به انجام این کار هستید، هر چه سریعتر تغيير دهید. فراموش نکنید که یکی از مواردی که کنترل شهوت را مشکل می کند و باعث افزایش میل جنسی میشود؛ قرار گرفتن در محیطی ناسالم با جنس مخالف است.

- ورزش و فعالیت بدنی از راه های کاهش میل جنسی:

یکی از راه‌های کنترل میل جنسی، ورزش کردن زیاد می باشد. از مزایای ورزش می توان به کاهش تنش و استرس جنسی اشاره کرد. میل جنسی بالا گاهی پاسخ بدن به ورزش نکردن کافی و راهی برای مقابله با آن است. انجام ورزش هایی به شما توصیه میشود که چالش برانگیز و جالب باشد و موجب تحریک تخیل شما نشود.

- مدیتیشن:

گاهی وقت ها هجوم افکار مخرب جنسی باعث میشود که ذهن افراد، درگیر شود و شخص به مسائل سکسی فکر کند. بنابراین راه دیگر کنترل میل جنسی و کاهش میل جنسی، پالایش و پاک سازی مغز از فکرهای مزاحم می باشد. به این منظور می توانید مراقبه یا مدیتیشن انجام دهید. در واقع افراد شاکی از میل جنسی زیادشان، میتوانند حداقل نیم ساعت را در هرروز به این کار اختصاص دهند. به این صورت که افکار مثبت و مفید را با بهره گیری از تکنیک های خاص، جایگزین افکار منفی و مضر کنند تا زندگیشان آرامش پیدا کند.

- رژیم غذایی مناسب:

درصورت تمایل به کنترل میل جنسی توصیه میشود که غذاهای تند و پر ادویه نخورید. بدین دلیل که ادویه جات مؤثر در افزایش میل جنسی، فلفل و زنجفیل می باشند.

- استفاده از گیاهان دارویی:

گیاهانی که تأثير به سزایی در کاهش میل جنسی دارد؛ شیرین بیان، نعنا و گنه گنه می باشند که میزان تستوسترون در بدن را کاهش می دهند و سبب کاهش و کنترل میل جنسی می شوند.

- تحریک مغزی از راه های کاهش و کنترل میل جنسی:

یکی از روشهای درمانی برای کنترل میل جنسی، تحریک الکتریکی مغز از روی جمجمه است که در آن به مناطق قشری مغز، یک جریان مستقیم و ضعیف را وارد میکند و به این ترتیب فعالیت عصبی را تسهیل یا بازداری می کند. این جریان ضعیف و مستقیم که نورون ها را تحریک می کند از طریق اتصال دو الکترود با قطب های مختلف بر روی سطح جمجمه انجام می شود. میل جنسی از طریق تحریک مغزی هیپوتلاموس کاهش پیدا می کند. این روش برای افرادی مناسب است که سابقه انحراف جنسی یا میل جنسی بیش از حد دارند.

راههای کنترل میل جنسی,روشهای کنترل میل جنسی,عوامل موثر در میزان میل جنسیفرد بعد از صحبت با یک درمانگر میتواند عوامل مؤثر در تحریک و کنترل میل جنسی را شناسایی کند

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 13
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه وصال شیرازی,پایان عمر وصال شیرازی,بیوگرافی وصال شیرازی زندگینامه وصال شیرازی یکی از شاعران دوره ی قاجار

زاده:۱۱۹۷( قمری)

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر و خوش نویس

آرامگاه:شاهچراغ

ادامه
تهمورث،زندگینامه تهمورث،طهمورث زندگینامه تهمورث، سومین پادشاه پیشدادی

لقب:زیناوند، دیوبند

فرزند:جمشید

تبار:کیومرثیان

نام پدر:هوشنگ

منصب:پادشاهی

ادامه
بردیا سعادت,بیوگرافی بردیا سعادت,زندگینامه بردیا سعادت بیوگرافی بردیا سعادت بازیکن پشت خط زن والیبال (+ تصاویر)

نام و نام خانوادگی:بردیا سعادت

تاریخ تولد:۲۱ مرداد سال ۱۳۸۱

زادگاه:نورآباد ممسنی- استان فارس

سمت:بازیکن والیبال

پست:خط زن

قد:۲۰۷ سانتی متر

ادامه
بیوگرافی علی لهراسبی,عکس علی لهراسبی,آلبوم جدید علی لهراسبی بیوگرافی علی لهراسبی خواننده موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام خانوادگی:لهراسبی

متولد:۲۰ فروردین ۱۳۵۵

زادگاه:تهران

سبک موسیقی:پاپ

ملیت:ایرانی

ادامه
پل رومر,بیوگرافی پل رومر,پل رومر کیست زندگینامه پل رومر اقتصاددان آمریکایی (+ تصاویر)

نام خانوادگی:رومر

زاده:۷ نوامبر ۱۹۵۵

زادگاه:دنور, کلرادو, ایالات متحده

ملیت:آمریکایی

پیشه:اقتصاد دان آمریکایی

ادامه
جوانی حسین پاکدل,زندگی نامه حسین پاکدل,حسین پاکدل بیوگرافی حسین پاکدل نمایشنامه نویس و کارگردان (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۷ دی ۱۳۳۸

محل تولد:اصفهان

همسر:عاطفه رضوی

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:نمایشنامه نویس، کارگردان و مجری

ادامه
اشعاری از آذر بیگدلی,سبک ادبی آذر بیگدلی,لقب آذر بیگدلی زندگینامه آذر بیگدلی، نویسنده‌ و شاعر دوره ی ‌افشاریه و زندیه‌

زاده:۱۱۳۴( قمری)

زادگاه:اصفهان

لقب:آذر

پیشه:شاعر، تذکره نویس و ادیب

ملیت:ایرانی

درگذشت:۱۱۹۵( قمری)

ادامه
حضرت مريم,زندگینامه حضرت مريم,بیوگرافی حضرت مريم زندگينامه حضرت مريم (س) و بارداری او

پدر: عمران

لقب:مریم مقدس، مریم باکره، مادر عیسی مسیح

زادگاه:ناصره

فرزند: حضرت عیسی (ع)

روز مقدس:۲۵ مارس مسیحیان - ۱۵ اوت (کاتولیک)

۱۵ اوت مسیحیان - ۲۲ اوت (ارتودوکس)

ادامه
جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون بیوگرافی جیمز واتسون متخصص آمریکایی در علم ژنتیک (+ تصاویر)

زاده:۶ آوریل ۱۹۲۸

زادگاه:شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه شیکاگو، دانشگاه ایندیانا

همسر:الیزابت واتسون

ادامه
ویژه سرپوش