دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۰۴۳

علائم، روش های تشخیص و مراحل درمان ترنس (تراجنسی)

ترنس,آشنایی با ترنس,معنی ترنسنماد برای ترنس ها
ترنس یا ترنس سکشوال تفاوت هایی با دیگر اختلالات جنسی دارد. در این موارد فرد نه فقط نسبت به شرایط خود خجالت نمی کشد، بلکه انتظار دارد که جامعه او را درک کند. اختلال هویت جنسیتی اختلالی است که از هنگامی که جنین در رحم مادر است شکل می گیرد. 

ترنس کیست؟

 تراجـنسی که ترنس سکشوال به انگلیسی: transsexual و به اختصار تی اس یا ترنس هم گفته می شود، افرادی هستند که دارای هویت جنسیتی ای هستند که با جنسیتی که هنگام تولد به آن ها اطلاق شده است، متفاوت است و از هورمون و یا عمل های جراحی برای تغییرات در بدن خود استفاده می کنند. 

ترنس اصطلاحی است که در روش های مختلفی میتوان هویت جنسیتی افراد را با جنسیت آنها هنگام تولد متفاوت دانست. بسياري از اصطلاحات مختلف وجود دارد که اشخاص ترنس برای توصیف خود از آنها استفاده می کنند. مثلا ، گاهی وقت ها واژه ترنس صرفا به زنان اختصاص داده می شود. همیشه بهتر است از کلماتی که شخص ترجیح می دهد استفاده شود. ترنس ها دچار تضاد روح و جسم خود هستند. از نظر علم روان شناسی ترنسکشوال، ملال یا ناخشنودی جنسی تلقی می شود. حالتی که فرد بطور مستمر از جنسیت خود ناراضی است.

ترنس ها با وجود شرایط آناتومیک جنسی طبیعی مردانه یا زنانه، معتقدند که نه تنها از نظر بیولوژیک بلکه به لحاظ روانشناختی و گروه بندی اجتماعی زنان و مردان عضوی از جنس مخالف هستند. این مسئله کاملاً بیولوژیک است.

چرا بعضی از افراد ترنس هستند ؟

اساساً توضیح کاملی برای این که به چه علت برخی از افراد ترنس هستند، وجود ندارد. بسياري از متخصصان عوامل بیولوژیکی مانند :تأثیرات ژنتیکی و سطوح هورمونی پیش زادی، تجارب اوایل زندگی و تجارب دوران نوجوانی و حتی بزرگ سالی را در رشد هویت ترنس ها تاثیرگذار می دانند.

علایم افراد ترنس

۱. مثل جنس مخالف خود لباس می پوشند

۲. ارزو دارند که از شر اندام جنسیشان خلاص شوند

۳. احساس تنهایی می کنند

۴. دچار بیماری افسردگی یا استرس هستند

۵. دوست دارند به عنوان جنس مخالف خود زندگی کنند

انواع ترنس

انواع ترنس,بررسی زندگی ترنس,نشانه های ترنسعکس از ترنس ها

۳ دسته تراجنسی وجود دارند مهمترین تفاوت این ۳ گروه در میل این افراد به انجام جراحی و مراحل تغییر و همچنين میل جنسی آنها است.

۱- تراجنسی بدون جراحی

۲- تراجنسی با شدت متوسط

۳- تراجنسی باشدت بالا

تراجنسی های بدون جراحی و یا باشدت متوسط در مقیاس کینزی ممکن است بین ۱ و ۶ باشند ولی تراجنسی های باشدت بالا تنها میل به جنس مخالف دارند در واقع مقیاس کینزی این افراد ۶ است( منظور بعد از جراحی است) . تراجنسی های بدون جراحی نیاز به جراحی تغییر جنسیت دارند ولی ممکن است هیچگاه برای آن اقدام نکنند از طرف ديگر ممکن است تراجنسی های باشدت متوسط ممکن است چه بسا قبل از عمل ازدواج کنند و بچه دار هم شوند.

ترنس های همجنس گرا و غیرهمجنسگرا

میل جنسی یکی از مهمترین تفاوت های تراجنسی ها است و بر این مبنا به دو دسته ترنس های همجنس گرا و غیرهمجنسگرا تقسیم می شوند.

یک دسته تراجنسی هایی که بعد از عمل به جنس موافق یا به هر دو جنس گرایش داشته و یا گرایش جنسی ندارند؛ و دیگری تراجنسی هایی که بعد از عمل به جنس مخالف گرایش دارند.

ترنس مرد

زمانی که پسری دارای روان دخترانه باشد و یا به زبان ديگر، روان و شخصیت دختری در کالبدی پسرانه محصور شده باشد، ترنس مرد یا FTM یا ترامرد گفته می شود. اصطلاح انگلیسی این گروه، trans man می باشد. اما به دگرجنسگونه زن به مرد هم تراجنسی مرد گفته می شود برای این که با این که حقیقتا از نظر جسمی و روانی زن است، ولی در اجتماع به صورت مرد ظاهر می شود.

ترنس,افراد ترنس سکشوال,ترنس چیست ترنس در مورد هویت جنسیتی است

ترنس زن

افرادی که در هنگام تولد دارای اندام مردانه ولی در جامعه بعنوان زن تلقی می شوند. یعنی روحیات، خلقیات و بعد رفتاری فرد مانند یک زن است. ذکر این نکته اهمیت زيادي دارد که دگر جنسی مرد به زن و تراجنسی مرد به زن را نمی توان معادل هم در نظر گرفت. تراجنسی مرد به زن با اندام مردانه و شخصیتی زنانه در جامعه حضور می یابد و تغییر جنسیت انجام می دهد و دگرجنسی مرد به زن برای افرادی که دارای رفتار مردانه در جامعه هستند ولی تغییر جنسیت نداده اند، بکار می رود. 

دگرجنسگونه مرد به زن یا زن به مرد

دسته ای ديگر از افراد که با عنوان دگرجنسگونه مرد به زن/زن به مرد، شناخته میشوند افرادی هستند که رفتار اجتماعی متفاوتی از خود به نمایش می گذارند اما تمایلی به انجام جراحی تغيير جنسیت ندارند. دگرجنسگونه مرد به زن کاملاً مقوله ای جدا از ترنس زن و ترنس مرد می باشند. بطور مثال مبدل پوش ها، درگ کوئین هاو چه بسا دو جنسه ها جز این دسته از افراد محسوب می شوند.

ترنس سکشوال چیست؟

ترنس کشوال( Transsexual)، همان ترنس یا ترنسکچوال یا تی اس است. افرادی که بدن و روان مختلفی دارند را ترنسکشوال نامیده و یک علامت بزرگ آنها ، میل شدید به عمل جراحی و تغییر جنسیت است تا به گروهی که تعلق دارند افزوده شوند. 

تشخیص و درمان یک ترنس

علائم ترنس,ترنس,دانستنی هایی درباره ترنسترنس سکشوال یک اختلال جنسی است

شناسایی ترنس ها و ترنس سکشوال ها به سادگی ممکن نیست و نمی شود با دیدن دو سه نشانه ظاهری یا یک گرایش و میل جنسی سریعا قضاوت کرد.

پروسه تشخیص و درمان یک ترنس در خوشبینانه ترین حالت ۲ سال طول می کشد. طی کردن دوران نقاهت بعد از درمان بسیار سخت است. از طرفی آنها باید تمام مخارج درمان را خودشان پرداخت کنند. 

اشخاص باید دوره هایی گاها ۶ ماهه زیر نظر روان شناسان باشند و مراحل مختلف آزمایشی را از نظر شناسایی بگذرانند. گاها در اندام تناسلی آنها علائمی وجود دارد یا شکل هیپوفیز مغزی آنها متفاوت است ولی مردم عادی نمی توانند این علائم را شناخته و طبق آن تصمیم گیری کنند.مراحل درمان ترنس در زیر به اختصار بیان شده است: 

  • پشت سر گذاشتن جلسات مشاوره
  • داشتن شرایط لازم برای جراحی
  • هورمون درمانی حداقل ۱ سال
  • انجام جراحی های لازم
  • انجام جراحی های اختیاری

گردآوری: بخش سلامت سرپوش 

  • 9
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
ویژه سرپوش