پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
۲۱:۵۷ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۰۲۲۳
اشتغال و تعاون

طرح جدید مجلس؛ ۴ وزارتخانه مکلف به آموزش روخوانی قرآن به تمامی افراد تحت اختیار خود شدند

پژمانفر,۴ وزارتخانه مکلف به آموزش روخوانی قرآن به تمامی افراد تحت اختیار خود
رئیس کمیسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای طرحی در جهت ریشه‌کنی بی‌سوادی قرآنی گفت: بر اساس این طرح، وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، بهداشت و تعاون را مکلف کردیم که به تمام افراد تحت اختیار خود آموزش روخوانی و روانخوانی قرآن را ارائه دهند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین نصرالله پژمانفر، رئیس کمیسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم مشهد در مجلس، در سی‌وپنجمین نشست سراسری رؤسای ادارات امور قرآنی سراسر کشور که در سازمان دارالقرآن برگزار شد، با اشاره به اینکه سعی ما در کمیسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی بر این است که مقداری به توسعه فضای مباحث قرآنی در کشور کمک کنیم، اظهار کرد: امروز با وجود اینکه در موقعیت‌های مختلف، بودجه و اعتباراتی در کشور در حوزه مسائل قرآنی ایجاد می‌شود، اما با نقطه و هدفی که باید برسیم خیلی فاصله داریم.

وی با اشاره به ضعف‌های موجود در نظام آموزشی برای آموزش قرآن افزود: اساس این مسئله مدیریتی است که در این موضوع صحیح طی نشده است. بنده بارها به وزرای آموزش و پرورش در دوره‌های مختلف گفتم شما بچه‌ها را در طول این ۱۲ سال بیش از ۶۱۰ ساعت آموزش قرآنی می‌دهید، اما حاصل این ساعات یک روخوانی و روانخوانی حداقلی هم نمی‌شود. این ضعف نظام آموزشی، آموزش و پرورش و برنامه‌ریزان قرآنی است که نتوانسته‌اند، قرآن را به خوبی به دانش‌آموزان یاد دهند. مشکل این موضوع هم به مدیریتی که در این فضا وجود دارد، بازمی‌گردد.

رئیس کمیسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در قالب برنامه هفتم سعی کردیم سه مسئله اساسی را اجرایی کنیم، اما متأسفانه در شش برنامه توسعه، بحثی در مورد فعالیت‌های برنامه‌ای قرآنی نداشته‌ایم. البته در برنامه هفتم این اقدامات انجام شده و امیدواریم بتوانیم این مباحث قرآنی را اجرایی کنیم.

پژمانفر افزود: یکی از این مسائل ریشه‌کنی بی‌سوادی قرآنی است. ما باید در جامعه به جایی برسیم که هرکسی که می‌تواند روخوانی فارسی را انجام بدهد، بایستی توانمندی روخوانی و روانخوانی قرآن کریم را هم داشته باشد. متاسفانه اکثریت این توانمندی را ندارند. بر این اساس آموزش و پرورش را مکلف کردیم که این آموزش را داشته باشد و براساس آن تکلیف کردیم که به صورت متمرکز بخشی از این اقدام به صورت واگذاری به نهادهای قرآنی انجام شود تا بچه‌های ما در هنگام فارغ التحصیلی این مهارت را داشته باشند.

رئیس کمیسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در قدم بعدی وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان را هم تکلیف کردیم تا در ماه مبارک رمضان برنامه‌ای در این خصوص داشته باشند و وزارت تعاون را نیز مکلف کردیم که در همه مجامع تعاونی و کارگری این مهارت را آموزش دهند و آن‌ها نیز روخوانی و روانخوانی قرآن را کسب کنند؛ لذا بنا داریم در ماه مبارک رمضان همه دستگاه‌ها را ملزم به این کار کنیم.

وی با اشاره به اینکه دریچه ورود به قرآن قرائت و انس با قرآن است، اظهار کرد: باید همگی کمک کنیم که موضوع قرائت قرآن و انس با آن در جامعه فراگیر شود. ما نیز در مجلس سعی کردیم، برنامه‌هایی را در این حوزه داشته باشیم؛ لذا در این رابطه جلسات متعددی را برگزار کردیم.

پژمانفر ادامه داد: اقدام دیگری که در این حوزه انجام دادیم ایجاد یک ساختار شبکه‌ای برای پیگیری مسائل قرآنی در مجلس است. امروز در هر استانی به غیر از برنامه‌هایی که برای شورای توسعه و برنامه‌ریزی شکل می‌گیرد، طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید با دبیری استاندار و ریاست امام جمعه، شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی شکل بگیرد که متاسفانه در هیچ استانی شکل نگرفته است؛ آن هم علی رغم اینکه شش سال از تصویب این تکلیف قانونی می‌گذرد.

رئیس کمیسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در حال حاضر استان‌ها را پیگیری می‌کنیم که در هر کدام حداقل فصلی یک بار شورای توسعه فعالیت‌های قرآنی شکل بگیرد و از مجامع استانی یک نفر به عنوان نماینده در این جلسات حاضر شود و با همه مجموعه‌های قرآنی در استان مرتبط شده و مسائل و مشکلات قرآنی استان را به مجلس منتقل کند. در حال حاضر ۳۱ رابط قرآنی داریم که این‌ها بناست که در استان خودشان این شورا را راه‌اندازی کنند و در هر استانی فعال شوند و فعالیت‌های قرآنی استان را حمایت کنند.

وی با بیان اینکه یک سری از مسائل در حوزه حمایت از مجموعه‌های قرآنی است و امیداوریم که بتوانیم این اعتبارات را بیشتر کنیم تا تمامی مجموعه‌های فعال بتوانند کارهای شاخص و اثرگذار بیشتری را انجام دهند، گفت: سعی ما بر این است که بتوانیم مجموعه‌های مختلف را با انگیزه و فعال کنیم تا بتوانند مسائلشان را جلو ببرند. اما گاهی این ناهماهنگی بین دستگاه‌ها و مجموعه‌های استانی و کشور آسیب جدی است که باعث موازی‌کاری شده و امیدواریم با گفت‌گوهایی که انجام می‌شود این اختلافات هم به نوعی مدیریت شود.

پژمانفر در ادامه بیان کرد: تلاشمان این است که بودجه‌ها به وزارتخانه‌ها منتقل نشود و حداقل ۵۰ درصد از آن به مجموعه‌های فعال قرآنی در استان‌ها منتقل شود. همچنین حمایت از مدارس قرآنی و مرخصی تحصیلی برای کسانی که برای حفظ قرآن کار می‌کنند از جمله مواردی است که در حال پیگیری آن‌ها هستیم تا ما هم بتوانیم در خدمت قرآن باشیم.

وی خطاب به مدیران و رؤسای قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی گفت: دوستان اگر پیشنهادات و نظراتی دارند، پذیرای آن‌ها هستیم و حتما از آن‌ها استفاده خواهیم کرد و تلاشمان این است که وضعیت نارضایتی که نسبت به وضع موجود همه در آن مشترک هستیم و رضایتمندی نداریم، مرتفع کنیم. البته همه می‌دانیم که بسیاری از مشکلاتی که امروز دامنگیر جامعه شده به دلیل فاصله‌ای است که از قرآن گرفته شده است.

  • 18
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
عظمت قرآن برای مردم تشریح نشده است نمیدانند چه گنج با ارزشی در خانه دارند و آن را رها کرده اند باید یک دور معانی آن خوانده شود سپس روخوانی آن پیگیری شود
کاش روزی برسد که بخواهید عمل به قرآن را در دستور کارتان قرار دهید والا روخوانی را که هر بچه مدرسه ای بلده
با سلام.جناب آقای پژمانفر اینطور که کمیسیون های مجلس محترم پیش میروند و آقای رییسی بودجه نویسی واهدا کرده کمیسیون ها خودشان شده‌اند وزارت خانه وبا طرحهای گونا گون بهتر است دیگر وزارتخانه ها تعطیل شوند کما این که الان وزارت آموزش عالی واموزش وپرورش تقریبا نیمه تعطیل هستند در اینصورت دولت محترم یک طرح را با نظر چند نفر نماینده مجلس در یک کمیسیون تصویب می کندبه اجرا هم در می آید حال در پایان دوره مجلس چه کسی پاسخگوی صرف بودجه های مصرف شده آن طرح وراندمان وتبعات آن کارآست دیگر با کرام الکاتبین است البته اداره کشور به سبک اداره مملکت سودان کاری بسیار راحت بوده وبرای آقای رییس جمهور هم این شیوه سودانی خیلی راحت وبه صرفه تر است
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش