شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۶۷

با شغل بانکداری و کارمندان این شغل آشنا شوید!

شغل بانکداری,شغل متصدی بانک,شغل کارمند بانکیکی از ارکان اصلی شغل متصدی بانک ، مهارت در محاسبه است
کارمند بانک بعنوان یکی از مشاغل سخت با حقوق و مزایای نسبتا بالا شناخته میشود. بنابراین از پرطرفدارترین شغل های بازار کار بانک ها میتوان به استخدام متصدی امور بانکی یا همان استخدام بانک دار اشاره کرد.

شغل متصدی بانک یا بانکداری

کارمند بانک که با مشتریان بانک در ارتباط دائم و مستقیم است بعنوان یکی از افراد اصلی هر شعبه می باشد که به آن متصدی امور بانکی یا تحویلدار می گویند. معمولاً مشتری در بدو ورودش به بانک با نخستین فردی که ارتباط برقرار می کند، کارمند بانک است.

شغل کارمند بانک در بین افراد بسیاری در کشور بعنوان یکی از مشاغل محبوب به شمار می رود. علاقمندان به شغل کارمندی بانک باید نسبت به مزایا و معایب این شغل آگاه باشند. کارمند بانک یکی از مشاغل بسیار یکنواخت محسوب میشود؛ به این دلیل که متصدی بانک، تقریباً کارهای یکسان و مشابهی را در هرروز انجام می دهد. تمرکز و دقت زیاد، لازمه ی اصلی کار او می باشد تا با اشتباهات بانکی و مالی روبرو نشود. به این دلیل که کارمند بانک با مشتریان مرتبا سر و کار دارد و در هر بانکی بخاطر اینکه بعنوان یکی از ابزار اصلی تبلیغاتی در نظر گرفته شده است، باید روابط عمومی و اخلاق مناسبی داشته باشد. او باید با مباحث روانشناسی تا حدی اشنایی داشته باشد بتواند در شرایط خاص، عکس العمل های مناسبی از خودش بروز دهد.

همیشه در سیستم بانکی، حق را به مشتری می دهند. از این رو کارمند بانک باید محتاطانه در گفتار و رفتارش باشد و به مشتری احترام بگذارد. اگر از سوی مشتری، مشکل یا اعتراضی رخ داد باید توانایی حفظ آرامش خود و مدیریت شرایط به خوبی را داشته باشد. در واقع لازمه اصلی این شغل، داشتن صبر و تحمل زیاد است. برای گزینش در بانک، حداقل مدرک تحصیلی که باید ارائه دهید؛ لیسانس بانکداری و حسابداری می باشد. با این حال، فارغ التحصیلان برخی از رشته ها میتوانند رزومه هایشان را برای آگهی های استخدام بانک، ارسال کنند که از آنها میتوان به ریاضیات، مهندسی مالی، آمار، مدیریت، علوم اقتصادی، حقوق و کامپیوتر اشاره کرد.

مهارت های موردنیاز متصدی بانک,شغل بانکداری,معایب شغل بانکداریتوانایی برقراری ارتباط درست با مشتریان مهمترین ویژگی شخصیتی کارمند متصدی بانک میباشد

وظایف کارمند متصدی بانک

کارمند بانک باید از این توانایی برخوردار باشد که آخرین دستورالعمل ها و بخش نامه های بانک را مرتبا مطالعه کند و آنها را بداند تا در کارش از آن ها بهره بگیرد.

> از وظایف یک کارمند متصدی بانک میتوان به کنترل فرم های تکمیل شده، رفع نقص های آن ها، تطبیق امضاء و احراز هویت مشتریان اشاره کرد.

> متصدی بانک باید به مشتریان خود، فرمهایی نظیر فرم های افتتاح حساب، فرم های واریز و برداشت وجه و... را تحویل دهد و اگر نیاز بود، توضیحات کافی را به مشتری بدهد.

> از دیگر وظایف متصدی بانک اینست که با مشتریان، برخورد مناسبی داشته باشد؛ همچنین بتواند نیازشان را درک کند و پاسخگویی به سوالات آن ها اطلاعات مفیدی را در اختیارشان قرار دهد.

> یکی از وظایف متصدی بانک با توجه به درخواست مشتریان، افتتاح یا بستن حساب های بانکی می باشد.

> متصدی بانک باید برای مشتریان بخش تسهیلات، پرونده تشکیل دهد.

> دریافت و پرداخت پول نقد، ارز، چک و اوراق بهادار از وظایف یک متصدی بانک به شمار می رود.

> متصدی بانک موظف است که به کمک سیستم های بانکی، کلیه عملیات بانکی موردنظر مشتریان را انجام دهد.

وضعیت استخدام متصدی بانک,شغل بانکداری,معرفی شغل متصدی بانکیبرای ورود به شغل متصدی بانک، باید مدرک کاردانی و یا بالاتر را داشته باشید

> متصدی بانک باید از این توانایی برخوردار باشد که به سرپرست ارشد، معاون و رییس شعبه پاسخ گو باشد.

> یکی از مسئولیت های متصدی بانک اینست که هر چند وقت یکبار در دوره های اموزشی بانک شرکت کند.

> متصدی بانک وظیفه دارد که اسناد مالی روزانه کنترل کند و آن ها را به بخش بایگانی ارائه دهد.

> از دیگر وظایف متصدی بانک در پایان هر روز کاری، کنترل گردش مالی صندوق خود می باشد.

دانش ها و مهارت های موردنیاز متصدی بانک

- مهارت های ارتباطی خوب:

با توجه به ارتباط کارمند بانک با مشتریان بانک بطور دائم، از این رو باید بتواند علاوه بر اینکه به آنها احترام می گذارد ارتباط خوب و مناسبی را با آنها برقرار کند و توانایی تشخیص درست نیازهای آن ها را داشته باشد.

- دقت و تمرکز:

کارمند بانک دارای وظایف بسیار حساسی می باشد. درصورت عدم تمرکز و دقت کافی متصدی بانک، کوچکترین اشتباه باعث بروز مشکلاتی همچون کسری صندوق حتی در مبالغ زیاد، عدم احراز هویت صحیح مشتری و متعاقب آن، برداشت یا واریز پول به حساب شخص دیگری غیر از صاحب حساب اصلی، برداشت غیر مجاز پول از حساب و... میشود.

- آگاهی از قوانین مالی و بانکی:

کارمند بانک باید آشنا به جدید ترین قوانین و دستورالعمل های بانکی و مالی باشد تا از آن ها به خوبی در کار خود استفاده کند.

- مهارت ریاضیات و محاسبه:

محاسبه بعنوان یکی از ارکان اصلی شغل کارمند بانک به شمار می رود. البته سیستم های کامپیوتری بانکی، قادر به انجام بیشترین محاسبات است ولی هنوز هم کارمند بانک باید در بسیاری از مواقع، یک سری محاسبات را با سرعت عمل خوبی انجام دهد.

- همکاری و هماهنگی با سایر کارکنان:

همه کارمندان بانک و مسئولان شعبه در طول یک روز کاری در بانک با هم رابطه دارند و همکاری می کنند. به طورمثال معاون یا رییس بانک باید بسیاری از اسناد و مدارک را تائید کند و یا این که کارمندان بانک، موظف به دریافت وجوه موردنیازش از رییس صندوق می باشد.

شغل کارمند بانک,شغل متصدی بانک,متصدی بانکشغل بانکداری یکی از پرطرفدارترین مشاغل برای بسیاری از افراد در کشور می باشد

- مهارت کار با کامپیوتر و آشنایی با فناوری اطلاعات:

امروزه بانکداری الکترونیکی با توجه به مکانیزه شدن کلیه سیستم های بانکی، بسیار رایج شده است. بنابراین کارمند بانک باید در استفاده از کامپیوتر از مهارت کافی برخوردار باشد و در حوزه بانکی با آخرین دستاوردهای فن آوری اطلاعات اشنایی داشته باشد.

وضعیت استخدام متصدی بانک

افرادی که قصد استخدام در شغل متصدی بانک بعنوان بانک دار را دارند باید در آزمون استخدامی سالیانه بانک علاوه بر داشتن مدارک دانشگاهی مورد نیاز هر بانک، شرکت کنند و در مصاحبه ها و گزینش های مربوطه بعد از پذیرش در آزمون قبول شوند. مراحل استخدام تمام متصدیان بانک مثل سایر سازمان ها، از مراحلی پیچیده و طولانی برخوردارست و در این شغل، متقاضیان استخدام باید صبر و حوصله داشته باشند. اغلب متقاضیان برای ورود به شغل متصدی بانکی، باید در رشته های حسابداری، حقوق یا کامپیوتر و یا برخی دیگر از رشته های مهندسی دارای مدرک کاردانی و یا بالاتر باشند. با این حال تمام کسانی که در آزمون ورودی و مصاحبه های استخدامی بانک ها قبول شده اند، موظفند که دوره های اموزشی بانک مربوطه را به مدت حداقل سه ماه بگذرانند. عموما شروع ساعات کار بانک ها از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۱۶ بعد از ظهر می باشد. با این حال ساعتهای کار متغیری از زمان ذکر شده در بعضی از بانک ها وجود دارد.

فرصت های شغلی و بازار کار متصدی بانک

افراد واجد شرایط شغل کارمند بانک، مجوز کار کردن در همه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی کشور را دارند. بانک ها و موسسات مالی، اقدام به انتشار آگهی های استخدامشان در سایت خود، سایت های کاریابی و استخدامی، روزنامه و... می کنند که افراد متقاضی میتوانند از آخرین اطلاعات استخدامی بانک ها با مراجعه مداوم مطلع شوند.

آمار دقیقی در خصوص اینکه چه میزان کارمند بانک در کشور، استخدام شده اند؛ در دسترس نیست. تعداد استخدام ها در بانک های دولتی بخاطر الکترونیکی شدن خدمات بانکی بسیار کاهش یافته است و همچنین بانک دولتی جدیدی مطابق با سیاست های خصوصی سازی کشور، افتتاح نشده و نخواهد شد. بنابراین تعداد خیلی کمی از افراد را در بانک های دولتی استخدام می کنند ولی این شرایط در حوزه بانک های خصوصی کمی متفاوت است. به خاطر اینکه فضای حاکم بین بانک ها و موسسات مالی، خصوصی و رقابتی شده است؛ علیرغم الکترونیکی شدن بسیاری از خدمات، هر چند وقت یکبار شاهد تأسیس بانک یا موسسه مالی خصوصی جدیدی هستیم که بیانگر اینست که در چند سال آینده روند استخدام کارمند بانک در این بخش افزایش پیدا میکند.

البته انتظار میرود که عمده خدمات مالی و بانکی در چندین سال بعد با توجه به پیشرفت تکنولوژی، به صورت غیر حضوری انجام شود. از سوی دیگر بازار مالی و بانکی کشور هم به حالت اشباع شده از نظر تعداد بانک ها و موسسات مالی تأسیس شده می رسد. بنابراین میزان استخدام نیروی کار در آن زمان در چنین قسمتی کم میشود.

درآمد کارمند متصدی بانک

در کشور ایران، آمار درست و مشخصی از حقوق کارمند بانک نداریم ولی این نکته را در نظر بگیرید که حقوق و درامد آن ها نسبت به سایر کارمندان سازمان ها و شرکت ها تقریبا مشابه است. البته حقوق و دریافتی ها در بانک های خصوصی بیشتر از بانک های دولتی است. مهمترین تفاوتی که کارمند بانک با کارمندان سایر بخش ها دارد در میزان تسهیلات کم بهره ای میباشد که کارمند بانک در هر چند سال، تنها مجار به دریافت یکبار آن میباشد.

شخصیت شناسی متصدی بانک

افراد متقاضی استخدام در بانک ها باید بتوانند در محیط های پر رفت و آمد و شلوغ حاضر شوند. از مهم ترین ویژگی های شخصیتی یک کارمند متصدی بانک میتوان به قدرت و دقت در محاسبات و توانایی برقراری ارتباط درست با مشتریان اشاره کرد. یک متصدی یا تحویلدار بانکی باید به دلیل بالا بودن حجم مراجعه کنندگان و مشتریان در طی روز در یک بانک، صبور و آرام باشد تا از تمرکز کافی در حین کار برخوردار باشد. از دیگر ویژگی های یک کارشناس متصدی بانک برای استخدام در این سمت میتوان به مسئولیت پذیری و توانایی کار در زمان طولانی اشاره کرد.

مزایای شغل متصدی بانک

- دریافت وام های بلندمدت یکی از مزایای کار کردن در بانک به شمار می رود. کارمندان، قادر به دریافت وام مسکن در طول خدمت هستند و مثل سایر افراد برای دریافت آن وام باید سند ملک را در رهن بانک در آورند. کارمزد وام مسکن کارمندان بانک مشابه مشتریان می باشد که از حقوق آنان، اقساطش را کسر میکنند.

- کارمندان بانک میتوانند ادامه تحصیل و پیشرفت شغلی داشته باشند. کارمندان میتوانند در رشته های مرتبط بانکی و حسابداری ادامه تحصیل دهند یا همچنین صلاحیت لازم را در مؤسسه مالی بانکداری که مجری برگزاری دوره های اموزشی ارائه دهنده مدارک تحصیلی مورد قبول در کلیه بانک هاست برای احراز پست معاونت یا ریاست شعبه یا ریاست حوزه که وظیفه نظارت بر عملکرد چند شعبه را در یک محدوده جغرافیایی خاص برعهده دارد بدست آورند. احتمالا به صورت انتسابی پست های بالاتر از ریاست حوزه را شناسایی میکنند.

- هر ساله جزواتی را در اختیار پرسنل می گذارند، سپس با برگزاری ازمون های داخلی ویژه برای آنها که مرتبط با مسائل کاریشان است، اگر به موفقیت برسند برای پیشرفت شغلی، امتیازات لازم را بدست می آورند.

- در شغل بانکداری به دلیل ویژگیهای خاص زنان و مردان، شاید میزان مشارکت زنان با مردان، همسان است. کاری که خانم‌ها به دلیل شرایط انجام آن به لحاظ ساعات کاری مشکل دارند اما در پاره ای از موارد به دلیل فکری بودن آن حضور خانم‌ها پر رنگ تر و موفقیت آمیزتر شده است.

شغل متصدی بانکی چیست,تعریف شغل بانکداری,جاذبه های شغل بانکداریداشتن صبر و تحمل زیاد لازمه اصلی شغل بانکداری به حساب می آید

معایب شغل متصدی بانک یا بانکداری

یکی از معایب شغلی کارکنان بانک ها اینست که همواره تحت فشارهای روحی و جسمی هستند که باعث بروز مشکلاتی نظیر پیری زودرس، افسردگی و ناراحتی های عصبی در میان این قشر میشود. اصولا اگر ذره ای بی احتیاطی و اشتباه توسط کارکنان در انجام امور مشتریان شعب رخ دهد، بهای سنگین برای کارکنان بهمراه دارد. اموری که باید با دقت انجام شود شامل سروکار داشتن با مبالغ هنگفتی از وجوه نقد متعلق به مردم و دستگاه های دولتی و شرکت ها و صدور انواع و اقسام اسناد و مدارک بانکی می باشد. بنابراین همین مورد باعث شده که بانک ها به شغل اضطراب آور و تنش آفرینی تبدیل شود.

هر روز، پس از اینکه ساعت کار شعبه ها تمام میشود باید صندوقها را بررسی کرد. کارمندان، موظف به انجام اموری همچون بررسی اسناد و مطابقت مانده آن با میزان پولی که در صندوق، باقی مانده هستند. درصورت همخوانی داشتن این دو مبلغ نشان میدهد که یک روز کار سنگین فکری خاتمه یافته ولی عدم همخوانی مبلغها، باید مجددا نسبت به بررسی اسناد بپردازند تا علت ناهمخوانی پیدا شود و اگر کارمند نتواند این مبلغ را پیدا کند باید کمبود پول صندوق خود را جبران کند. این اتفاق در طول عمر خدمتی کارمندان بانک، چندین مرتبه رخ داده و اصلاً در میان کارمندان بانک، عجیب نیست.

گردآوری: بخش کار و کارگر سرپوش

  • 16
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش