سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۰۱۸

مزایا و معایب شغل آرایشگری چیست؟

مزایای شغل آرایشگری,معایب شغل آرایشگری,بازارکار آرایشگریشغل آرایشگری جزو مشاغل سخت حساب نمی شود
شغل آرایشگری متنوع است و آرایشگرها باید باتوجه به چهره های مختلف و انواع فرم صورت افراد، قادر به تشخیص رنگ و جنس موهای مختلف افراد باشند و بتوانند افراد را از نظر موارد گوناگونی مورد بررسی قرار دهند که شامل اندازه گردن و حالت و جنس مو، استخوانی یا گوشتی بودن صورت و گرد و لوزی بودن آن می باشد.

شغل آرایشگری

زیبایی و آراستگی در طول تاریخ بشر از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است. شخصیت افراد را تا حد چشمگیری از طریق ظاهرشان تشخیص میدهند که این شخصیت در ارتباطات اجتماعی، موثر است. پوشاندن عیب های موجود در مو و پوست و زیباتر شدن افراد از دلایل اصلی اهمیت ارایش کردن افراد به شمار می رود. هنر آرایشگری باعث شده تا ظاهر افراد( پوست، مو و ...)، زیباتر نشان داده شود. معنای کلمه آرایش، اضافه کردن میباشد درحالیکه معنای کلمه پیرایش، کم کردن است. آرایش در کشور ما برای خانم‌ها بیشتر استفاده میشود درحالیکه پیرایش، کاربرد بیشتری برای آقایان دارد.

شغل آرایشگری به تحصیلات آکادمیک، نیازی ندارد و در دسته ی مشاغل پردرآمد قرار دارد؛ به همین خاطر مردم بسیاری در پی این هستند که آرایشگاهی راه اندازی کنند و مشغول به فعالیت شوند اما درامد یک ارایشگر در زمانی خوب میشود که در زمینه آرایشگری از مهارت کافی برخوردار باشد تا مشتریان بسیاری را به خود جذب کند.

تاریخچه آرایشگری

در۳۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، قدیمی ترین وسایل اصلاح برنزیِ در مصر باستان کشف شد. سلمانی ها مانند دلاکان در بسیاری از نقاط دنیا در زمان گذشته ، به دخالت در امور پزشکی و دندانپزشکی می پرداختند. درواقع شغل دوم سلمانی ها در ایران، شامل جراحی، پانسمان ، دندان کشی و حجامت بود. همچنین، از دیگر وظایف سلمانی ها می توان به بعضی از مداواهای اورژانس، مثل جراحت ها، بریدگی ها، عقرب گزیدگی و مارگزیدگی بدون اجرت اشاره کرد.

برخی از سلمانی ها دارای دکان بودند درحالیکه بعضی دیگر، محل ثابتی برای کسب و کار نداشتند؛ به همین خاطر کارشان را به صورت سیار و دوره گرد انجام می دادند. میادین پرتردد و قهوه خانه ها به عنوان پاتوق سلمانی های فاقد محل ثابت محسوب میشد. این سلمانی ها مثل همکاران دکان دار خود، مهارت خاصی نداشتند ولی گاهی وقت ها با استفاده از دیشلمه و چای دارچین برای تبلیغ و ترغیب مردم به اصلاح، از آنان پذیرایی می کردند.

امروزه در بعضی از سلمانی ها برای نمایش و انتخاب مدل موی مطلوب از رایانه و ژورنال دیجیتال استفاده شده است. تجهیزات آرایشگرها را می توان با استفاده از دستگاه های استریل برقی، استریل کرد. امروزه بجای چهارپایه های قدیمی از صندلی های برقی استفاده میشود و دیگر مثل گذشته در چنین اماکنی از وسایل بهداشتیِ مشترک استفاده نمیشود.

درآمد شغل آرایشگری,تاریخچه شغل آرایشگری,شغل آرایشگری مردانهشغل آرایشگری فن و هنری است که به زیباتر جلوه دادن ظاهر افراد می پردازد

وظایف آرایشگر

ارایشگر ماهر و حرفه ای کسی است که توانایی صحبت کردن با مشتریانش را در مورد نوع کاری که می خواهد انجام دهد؛ داشته باشد و جدید ترین متد ها و مدل ها را با دادن مشاوره های لازم به آن ها، برایشان شرح دهد. وظایف یک ارایشگر عبارتست از:

- شستن موهای مشتریان

- کوتاهی های ساده

- رنگ، فر، یا صاف کردن مو

- دادن مشاوره در خصوص مشکلات پوست و مو

- انجام اصلاح ابرو و صورت

- انجام آرایش های صورت، پاکسازی پوست و طراحی ناخن ها( در آرایشگاه های زنانه)

- رعایت کامل اصول بهداشتی در کار

- تهیه مواد و وسایل لازم برای آرایشگاه

- مهارت و دانش موردنیاز آرایشگری

- مهارت های عملی خوب

- خلاقیت و داشتن ذوق هنری

- مهارت های ارتباطی عالی برای جذب مشتری

- توان ارائه خدمات مناسب به مشتری

- اطلاع از مدهای جدید

- یادگیری روش های جدید

- آشنایی با مسایل ایمنی و بهداشتی

- آراستگی ظاهری

- مانیکور و پدیکور و طراحی ناخن

آرایشگرها در آرایشگاه های بزرگ و حرفه ای، کارشان را به صورت تخصصی انجام می دهند. به عنوان مثال شغل یک ارایشگر در یک آرایشگاه بزرگ، ناخن کاری میباشد درحالیکه کار دیگری اصلاح و ابرو میباشد ولی چنین شرایطی در آرایشگاه های کوچک وجود ندارد. معمولاً یک یا دو ارایشگر در این آرایشگاه ها وظیفه ی انجام تمامی کارها را بر عهده دارند.

مهارت های عمومی شغل آرایشگری

> یک ارایشگر باید از مهارت استعداد و علاقه به دنیای زیبایی برخوردار باشد.

> آرایشگری، قادر به برقراری رابطه خوب با مشتریان است که روابط اجتماعی بالایی داشته باشد.

> روحیه همکاری بالا و انعطاف پذیری از مهارت های شغل آرایشگری محسوب میشود.

> ارایشگر باید حساس به مسایل بهداشتی باشد.

بازارکار آرایشگری,مهارت های عمومی شغل آرایشگری,میزان درآمد آرایشگردر شغل آرایشگری، میزان مهارت شخص بسیار مهم است

> کسی که شغل آرایشگری را انتخاب می کند، باید بتواند در طولانی مدت، سر پا بایستد و تحمل کار کردن با فشار بالا را داشته باشد.

> هوش کاری خوب و توانایی یادگیری سریع تکنیک های آرایشگری از دیگر مهارت های شغل آرایشگری به شمار می رود.

> یک ارایشگر باید همراه با صنعت مد آرایشگری، خودش را به روز کند.

> از دیگر مهارت های شغل آرایشگری می توان به اهمیت دادن به نظر مشتریان و ارائه ی پیشنهادات لازم، پیش از انجام کار برای مشتری، اشاره کرد.

> شغل آرایشگری برای کسی مناسب است که نسبت به مواد شیمیایی، حساسیست یا آلرژی خاصی نداشته باشد.

دوره های آموزش آرایشگری

یک آرایشگر، موظف به گذراندن دوره های اموزش آرایشگری، علاوه بر کسب مهارت های عمومی بالا می باشد. برای انجام این کار باید با مراجعه به آموزشگاه آرایشگری از آن ها مشاوره بگیرد و در دوره مدنظرش شرکت کند و نسبت به تأسیس آرایشگاه پس از گرفتن مدرکش، اقدام کند یا مشغول به فعالیت در یک آرایشگاه دیگر شود. ممکن است که در ابتدا بعنوان کارآموز به دلیل نداشتن تجربه کاری، فعالیت خود را شروع کنید ولی باید بدانید با گذراندن این یک میتوانید تجربه بیشتری را بدست آورید و در این دوران، فنون آرایشگری را اموزش ببینید.

بهترین روش برای به روز بودن در حوزه آرایشگری، پس از گذراندن دوره های آموزشی و کسب مدرک معتبر آرایشگری، شبکه های اجتماعی و مقاله های اموزشی می باشد. سعی کنید که در صفحات اجتماعی از جمله اینستاگرام، آرایشگران مشهور فعال را دنبال کنید تا از خلاقیت این افراد درس بگیرید و به مشتریانتان خدمات بهتری را ارائه دهید. همچنین برای درک بهتر درخواست مشتریان خود باید با بعضی از اصطلاحات آرایشگری، آشنایی و تسلط پیدا کنید و باتوجه به فرم صورت مشتری بتوانید بعنوان یک آرایشگر برای وی مدل موی مناسبی را انتخاب کنید. شک نکنید که درصورت رعایت این نکات در رشته آرایشگری، آینده درخشانی خواهید داشت.

فرصت شغلی و بازارکار آرایشگری

شما میتوانید به فعالیت در آرایشگاه های مختلف مشغول شوید. در این نوع کار معمولاً با صاحب آرایشگاه به صورت درصدی و توافقی همکاری می کنید. درصورت برخورداری از تجربه لازم و سرمایه موردنیاز ، میتوانید آرایشگاهی را به صورت مستقل برای خود راه اندازی کنید ولی درصورت نداشتن سرمایه کافی، میتوانید به صورت مشترک با چند ارایشگر دیگر، اقدام به تأسیس آرایشگاهی کنید. همچنین میتوانید یک آموزشگاه آرایشگری را با اخذ مدرک مربيگری و گذراندن دوره های تخصصی راه اندازی کنید. اگر آرایشگران باتوجه به هزینه های راه اندازی یک آرایشگاه یا اموزشگاه آرایشگری بتوانند با جذب مشتری، خدمات خوبی را ارائه دهند؛ بزودی این هزینه ها را با درآمدشان، جبران می کنند.

مزایای شغل آرایشگری,معایب شغل آرایشگری,بازارکار آرایشگریشغل آرایشگری، حرفه ای است که نیازی به تحصیلات آکادمیک ندارد

میزان درآمد آرایشگر

یکی از مشاغل بسیار زودبازده، آرایشگری نام دارد؛ یعنی فرد در مدت زمان کوتاهی پس از دیدن اموزش های لازم، موفق به کسب درآمد میشود. آرایشگران نسبت به یکدیگر، درآمد متفاوتی دارند و از عوامل موثر در درامد آن ها می توان به میزان مهارت، به روز بودن و تجربه آرایشگر، توانمندی و میزان رضایت مشتری اشاره کرد. آرایشگرانی که بصورت مستقل برای خود آرایشگاه یا آموزشگاه آرایشگری دارند نسبت به سایر آرایشگران، درآمد بالاتری دارند. البته به شرطی که قادر به ارائه ی خدمات مطلوب و مناسب به مشتریان باشند. درآمد بسیاری از آرایشگاه های زنانه بیشتر از آرایشگاه های مردانه است؛ بدین دلیل که خدمات بهداشتی، زیبایی و پوستی بیشتری را در کنار آرایشگری ارائه می دهند.

شخصیت های مناسب شغل آرایشگر

عوامل مختلفی در انتخاب شغل صحیح و درست برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند که از آن ها می توان به ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و .... اشاره کرد. برای این که شخصیت هر فرد را بدرستی بشناسید باید تخصص و زمان کافی برای اینکار صرف کنید. البته ویژگی های هر فردی، منحصربه فرد است؛ حتی افرادی که دارای تیپ شخصیتی مشابهی هستند، در برخی جهات، متفاوت از یکدیگر هستند.

به طور کلی همیشه در تمام مشاغل، افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف وجود دارند و صرفا تیپ های شخصیتی خاصی نیستند که موفقیت را در این شغل به دست آورند ولی عموما افردی که این کار را بیشتر می پسندند و رضایت شغلی بیشتری از آن دارند؛ برای این شغل، مناسب هستند.

مزایای شغل آرایشگری

بدون هیچ تردیدی شغل آرایشگری دارای مزایای بیشماری میباشد درحالیکه معایب آن خیلی کم است. مهم ترین مزایا و معایب شغل آرایشگری عبارتند از:

>> شغل آرایشگری از مشاغل سخت به شمار نمی رود.

>> آرایشگران ماهر، درآمد زیادی دارند و همیشه می توان در این شغل، پیشرفت کرد.

>> تایم شغل آرایشگری، آزاد است و آرایشگر را محدود نمیکند که حتماً در زمان خاصی در آرایشگاه حضور داشته باشد.

معایب شغل آرایشگری

با توجه به این که معایب شغل آرایشگری کم است؛ از این رو میتوان تمام مشکلات را با شرکت در دوره های آرایشگری مختلف برطرف کرد. البته مشتریان ناراضی می شوند که مطمئنا مشتری ناراضی در هر کاری وجود دارد.

- آرایشگر همواره برای کسب درآمد بالا، باید مهارت خود را افزایش دهد.

- یکی از معایب شغل آرایشگری اینست که گاهی اوقات آرایشگر، مشتریان ناراضی دارد.

- همیشه با مقدار زيادي مو خوره روبرو می شوید

معایب شغل آرایشگری,بازارکار آرایشگری,مهارت های عمومی شغل آرایشگریشغل آرایشگری، یکی از مشاغل پردرآمد محسوب می شود

گردآوری: بخش کار و کارگر سرپوش

  • 12
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش