سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۲۱

آشنایی با شغل بازاریاب و مزایا و معایب آن

شغل بازاریاب,شغل بازاریابی چیست,شغل بازاریابی اینترنتیبازاریاب تلاش دارد زمینه فروش محصولات هر شرکت را بیشتر کند
بازاریابی در جهان جدید، موجب فراهم سازی زمینه فروش بسیاری از محصولات جدید شده است. شغل بازاریابی بر خلاف تصور عمومی در دنیا بعنوان یک شغل اساسی محسوب میشود و حتی امکان موفقیت برای برخی از مشاغل بدون بازاریاب در داخل کشور وجود ندارد. در این مطلب از سرپوش با شغل بازاریاب بیشتر آشنا می شوید.

شغل بازاریاب

امروزه به منظورهای مختلفی، بازاریابی انجام میشود. به همین خاطر، یکی از مهمترین مشاغل، شغل بازاریاب می باشد. با استفاده از بازاریابی می توانید راه فروش یک محصول را پیدا کنید و یا یک خدمت را ارائه دهید. لذا افراد بازاریاب بعنوان فعالین این شغل، محصولات و خدمات خود را با استفاده از روش های مختلفی به دیگران ارائه می دهند. لذا شرکتهای مختلف با هر نوع زمینه کاری فروش کالا و یا ارائه خدمت خود، نسبت به استخدام بسیاری از بازاریابان برای سودآوری شرکت و کسب و کار خود اقدام می نمایند.

انواع بازاریاب

به طور کلی دو نوع بازاریابی نظیر بازاریابی حضوری و غیر حضوری وجود دارد. احتمالا تفکیک بودن این دو شغل را در آگهی های مختلف دیده اید ولی تفکیک بازاریابان براساس نوع فعالیتشان می باشد. از مهم ترین بازاریابی می توان به بازاریابی در فضای مجازی اشاره کرد که در آن از تبلیغات و مشاوره غیر حضوری استفاده می شود. در اینستاگرام، عمده ترین نوع بازاریابی انجام میشود. البته در این شغل، انجام تبلیغ در سایت های مختلف و تلگرام و غیره از اهمیت به سزایی برخوردار است.

همچنین بسیاری از کسب وکارها برای معرفی خدمات خود به مشتریان از تلفن همراه استفاده می کنند. از مهم ترین مزیت این روش قدیمی می توان به ارتباط کلامی با افراد اشاره کرد که در جلب اعتماد آنها تأثیر مثبتی دارد. فرد در بازاریابی به صورت حضوری به فعالیت در محل کار خود میپردازد و حتی گاهی به سفر برای انجام کارهای مرتبط با بازاریابی می رود.فرد باید در این نوع بازاریابی با استفاده از مهارت هایش به صورت مستقیم در بازار، فعالیت کند. سپس محصولات خود را با روش های مختلف و با کمک معرفی، افزایش دهد. هر بازاریاب نسبت به بازاریاب دیگر در حیطه های کاری مختلف از وظایف متفاوتی برخوردار است اما در اصل ، چارچوب اصلی آن ها یکسان است.

تحصیلات بازاریاب

برای اموزش بازاریابی در ایران باید از طریق گرایش کارشناسی ارشد مدیریت بازاریابی به صورت اکادمیک اقدام کنید. با این حال افراد محصل در رشته های مدیریت مالی، صنعتی، دولتی، اجرایی، مهندسی کامپیوتر و آی.تی ، مجوز ورود به این حوزه را دارند. علاوه‌براین ها افرادی می توانند بعنوان بازاریاب فعالیت کنند که دارای دیپلم این رشته یا کارشناسی تبلیغات و بازاریابی از دانشگاه جامع علمی و کاربردی باشند.

مهارت های بازاریابی,شرح شغل بازاریاب,شغل بازاریابی چیستبازاریابی و درآمدی که این شغل دارد، بسته به پارامترهای مختلف می تواند متغیر باشد

در بسیاری از آموزشگاه های آزاد کشور، مهارت های فروش، مهارت های ارتباطی، روانشناسی فروش و نظایر آن تدریس می شود. علاوه‌براین در دوره های تخصصی دیجیتال مارکتینگ، به تدریس مهارت های بازاریابی دیجیتال مارکتینگ نظیر روش نوشتن تبلیغ، معرفی محصول در شبکه های اجتماعی، راه اندازی وب سایت های فروش و معرفی محصول، طراحی موارد گرافیکی نظیر بیلبورد، بروشور و نظایر آن می پردازند. برخورداری از دانش کامپیوتر و زبان انگلیسی، لازمه ی یادگیری چنین مواردی می باشد.

مهارت های بازاریاب

مهم ترین مهارت های هر بازاریاب عبارتست از:

> هر بازاریاب باید نسبت به مصرف کننده، رفتارها و علایق او شناخت داشته باشد.

> یکی از مهارت های بازاریاب، داشتن فن بیان و توانایی ارتباطی قوی می باشد.

> یک بازاریاب باید بتواند مشتری را جذب کند و در او اطمینان، حاصل کند.

> توانایی حفظ بازار، از دیگر مهارتهای یک بازاریاب به شمار می رود.

> از مهارتهای بازاریاب می توان به صبر، خوش اخلاقي و مردم دار بودن اشاره کرد.

> یک بازاریاب باید از این مهارت برخوردار باشد که احساساتی ازجمله خشم و ذوق زدگی را مدیریت کند.

> مهارتهای دیگر بازاریاب، شامل تفکر انتقادی و حل مسأله می باشد.

> یک بازاریاب موظف است که زمان را مدیریت کند.

> مهارت سخنوری از دیگر مهارتهای بازاریاب محسوب میشود.

> یک بازاریاب باید از مهارت کار تیمی برخوردار باشد.

> هر بازاریابی باید بتواند با کامپیوتر و اینترنت، کار کند.

> بازاریاب باید بر اساس بازار هدف، به زبانهای خارجی و گویش های آن مسلط باشد.

> بازاریاب باید به منظور ارتقای سطح علمی خود به زبان انگلیسی آشنایی داشته باشد.

> خلاقیت و نوآوری در ارائه محصول، از دیگر مهارتهای بازاریاب به شمار می رود.

> یک بازاریاب موظف است که به کمک ابزارهایی مثل گوگل آنالیز یا اکسل تجزیه وتحلیل کند.

> بازاریاب باید توانایی راه اندازی کمپین های تبلیغاتی را داشته باشد.

> بازاریاب در شبکه های اجتماعی و وب سایت شرکت با اصول سئو و کلمات کلیدی آشنایی دارد.

> بازاریاب می تواند از روش های نوین تبلیغات دیجیتال مثل بازاریابی مجدد و گوگل ادوردز استفاده کند.

> از مهارتهای بازاریاب می توان به تعهد به یادگیری مستمر اشاره نمود.

انواع بازاریاب,آینده شغلی بازاریابی,شغل بازاریابی اینترنتیشغل بازاریابی می‌تواند به‌صورت پاره‌وقت یا غیرحضوری باشد

وظایف بازاریاب

وظایف بازاریاب ها بر اساس نحوه فعالیتشان با یکدیگر، فرق دارد که عبارتند از:

* بازاریاب موظف است که محصول یا خدماتی که قصد معرفی آنرا دارد؛ بطور دقیق بشناسد و آن ها را مورد بررسی قرار دهد.

* تحلیل نیاز بازار هدف، یکی از وظایف بازاریاب می باشد.

* بازاریاب باید بتواند روند فروش قبلی را تجزیه و تحلیل کند.

* یکی از وظایف بازاریاب، تبلیغات گسترده در اماکن هدف است.

* یک بازاریاب باید به صورت فیزیکی یا مجازی در بازار هدف، حضور موثری داشته باشد.

* از وظایف بازاریاب می توان به مذاکره، استدلال، مشاوره و توجیه مخاطبان اشاره کرد.

* یک بازاریاب باید با واحد تحقیقات بازاریابی در ارتباط باشد.

* بازاریاب موظف است که نیروهای انسانی را سازمان دهی کند.

* بازاریاب وظیفه دارد که خدمات پس از فروش را ارائه دهد.

* از مسئولیتهای یک بازاریاب می توان به ایجاد تقاضا در بازار برای محصول جدید اشاره کرد.

* بازاریاب باید بتواند برای محصولات جدید، اسپانسر پیدا کند.

* بازاریاب باید بتواند برای معرفی محصول و خدماتش نمایشگاه، گردهمایی و همایش برگزار کند.

بازار کار و آینده شغلی بازاریابی

یکی از مشاغل نوپا در ایران، بازاریابی میباشد که هنوز در سطح جهان براساسش میزان تخصصی بودنش، مسیر زیادی برای پیمودن دارد؛ به همین دلیل بازار کار آن در سال های آينده با گسترش حوزه های جدیدش نظیر دیجیتال مارکتینگ و افزایش نیاز بخش های مختلف کشور به این تخصص، توسعه بیشتری پیدا میکند.

شغل بازاریابی، بازار کار خوبی دارد.برخی از افراد با ورود به حوزه بازاریابی به صورت تخصصی میتوانند پیشرفت شغلی چشمگیری داشته باشند و مسئولیت مشاغلی را در آينده بر عهده بگیرند که از این مشاغل می توان به مدیر فروش در کارخانه جات یا شرکت ها اشاره کرد. کیفیت کار بازاریابان در آینده شغلی آنها مؤثر است. از این رو چنین افرادی مجوز کار بعنوان مدیر آگهی، مدیر مالی و مدیر تدارکات را دارند.

درآمد شغل بازاریابی

درامد شغل بازاریابی بسته به پارامترهای مختلفی تعيين میشود. لذا برخی از افراد، شغل بازاریابی را به صورت پاره وقت انجام می دهند که ممکن است درآمدشان کم باشد ولی بازاریابانی می توانند درآمد خوبی کسب کنند که به صورت تمام وقت کار کنند. نحوه ی فعالیت بازاریابان، تعيين کننده ی درامد ان هاست. به عنوان نمونه ، فعالیت برخی از افراد در زمینه ی بازاریابی کالاها و انواع خدمات است. همین موضوع موجب افزایش پورسانت و دستمزد آنها میشود تا بتوانند نسبت به درامد زایی خود در این شغل به بهترین نحو ممکن اقدام نمایند.

تیپ شخصیتی شغل بازاریابی

تناسب شغل با ویژگی های شخصیتی هر فرد، از مهم ترین عوامل انتخاب شغل صحیح و درست محسوب میشود. این خصوصیت، یک فرآیند پیچیده است که به تخصص و زمان کافی نیاز دارد. یک کارشناس فروش و بازاریابی، باید علاوه بر داشتن استقلال کاری بتواند با دیگران، ارتباط برقرار کند.

این افراد، علاقه بسیاری به دنیای تجارت و بازرگانی دارند. آنها برای برنامه ریزی، اندیشه های بلند مدتی دارند و با افرادی کار می کنند که مستقل و نتیجه گرا هستند و به سرپرستی مستقیم کمتری نیاز دارند. این افراد می توانند بر دیگران، اثرات خوبی بر جای بگذارند. چنین افرادی در دنیای تجارتی و تبلیغاتی از سرعت کار و تحول و تغییرات سریع و پشت هم به وجد می آیند و برای برقراری ارتباط با مشتریان، تمایل زیادی دارد. آنها در تفکر طولانی مدت، عملکرد عالی دارند و خیلی راحت تأثير برنامه ها، خدمات و محصولات مختلف را روی دیگران بررسی می کنند.

یک کارشناس فروش و بازاریابی، توانایی درک درست خواسته های دیگران را دارد و در برنامه ریزی خود، آن را لحاظ می نماید. چنین افرای دوست دارند مورد توجه اعضای کانون باشند. آن ها دوست دارند که در سمینارهای اموزشی و کلاس هایی شرکت کنند که اشخاص مختلف در آن حضور دارند. از فعالیت های موردعلاقه ی این گروه در کوتاه مدت می توان به کتاب خواندن، نوشتن و پروژه های خلاقانه اشاره کرد. کسب تجربه های جدید برای بازاریابان، لذتبخش است.

مزایای شغل بازاریابی

نیاز بازارهای داخلی و خارجی به بازاریابان، یکی از بزرگ ترين مزایای این شغل به شمار می رود. افراد می توانند در شغل بازاریابی به صورت پاره وقت یا غیرحضوری و بعنوان شغل دوم کار کنند؛ به اینصورت که آن ها می توانند در ساعت غیر اداری به صورت دورکاری فعالیت کنند. بازاریاب هایی که فعالیت انها به صورت پورسانتی است، در تلاش بیشتری برای افزایش درامد خود هستند؛ به همین علت، بیشتر پیشرفت میکنند.

بهترین شغل بازاریابی,وظایف بازاریاب,تعریف شغل بازاریابافراد میتوانند از شغل بازاریابی به‌عنوان شغل دوم بهره ببرند

معایب بازاریابی

بازاریابی علاوه بر مزایایش، دارای معایبی نیز هست که عبارتست از:

- بازاریابان در اکثر موارد، حقوق ثابتی ندارند.

- یکی از معایب شغل بازاریابی اینست که درامد بازاریابان مبتدی، کم است.

- شغل بازاریابی در ایران، حرفه ای و تخصصی نیست.

گردآوری: بخش کار و کارگر سرپوش

  • 17
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش